24 listopda 2005 r. podczas sesji Rady Miasta wręczono księdzu Vincenzo Ronzitti medal “Za zasługi dla miasta Chorzowa”

Podczas sesji 24 listopda 2005 r. Przewodniczący Rady Miasta Henryk Wieczorek wręczył księdzu Vincenzo Ronzitti – proboszczowi parafii św. Piotra Apostoła w Termoli we Włoszech nadany przez Radę Miasta Chorzów medal “Za zasługi dla miasta Chorzowa”. Dzięki zaangażowaniu Księdza Chorzów i Termoli nawiązały współpracę, w efekcie której w 1999 roku doszło do podpisania Przysięgi Bliźniaczego Partnerstwa między miastami.

24 listopada

Poniżej przedstawiamy tekst przemówinia księdza Vincenzo Ronzitti - uhonorowanego medalem "Za zasługi dla miasta Chorzowa".

24 listopad 2005
godz.12.30

Szanowny Panie Przewodniczący Rady Miejskiej,
Drogi Panie Prezydencie,
Radni Urzędu Miejskiego i
Przedstawiciele miasta Chorzowa,
Wszyscy Przyjaciele,
Pozdrawiam Was i dziękuję Wam, że mogę być tu z Wami, żeby przeżyć wspólnie z Wami te chwile.

Medal to tylko znak, symbol.
Największą drogą dla mnie jesteście Wy, Wy wszyscy.
Na tym medalu napisane jest Wasze imię,
Imię tego miasta,
Imię Polski.
Jest to medal przyjaźni, najcenniejszy.

Tylko jedno słowo może podsumować
Wszystkie uczucia i emocje, które są w moim sercu
To słowo to : wdzięczność!!
Dziękuję z całego serca że o mnie pomyśleliście
I uznaliście mnie za „jednego z was”,
Współobywatela,... przyjaciela,...i brata.

Jako że jestem sługą Jezusa Chrystusa
Ta prawda jest już zapisana w programie mojego życia,
Pięknie jednak jest i jest to bardzo ważne znaleźć osoby, które
Dzielą to z tobą i chcą przekazać innym!

Bliźniacze Partnerstwo to okazja do spotkań przy pracy nad tym samym projektem, jest to projekt nadziei dla przyszłości świata.

Każde spotkanie domaga się innych spotkań,
Każda przyjaźń domaga się innej przyjażni ,
ponieważ w każdej osobie, każdej wspólnocie, w każdej kulturze jest bogactwo do poznania i przyjęcia.

W każdym kontakcie międzyludzkim trzeba coś dać i otrzymać.
Nie ma osób, państw, kultur tak biednych, żeby nie miały nic do zaoferowania innym osobom, krajom, kulturom,
Nie ma też osób, państw , kultur tak bogatych, żeby nie miały czegoś przyjąc.
To partnerstwo zrodziło się z tego doświadczenia,
I wszyscy jesteśmy powołani, żeby być bogatsi, oczywiście bogatsi duchowo.

Pragnąłem poznać Polskę, jej historię, jej kulturę, a przede wszystkim wiarę, ponieważ wybór Papieża Jana Pawła II – sługi Bożego, sprawił, że chciałem poznać Polskę...i spotkałem Was – moją Polskę – dzisiaj.

W ciągu około 10 lat znajomości i wymian między naszymi miastami zrobiliśmy wiele rzeczy. Przeżyliśmy wspólnie dużo doświadczeń, cierpieliśmy i bawiliśmy się razem i tak jak nam to zasugerował Papież Jan Paweł II , zburzyliśmy jakiś mur i zbudowaliśmy jakiś most, żeby nowe generacje mogły podążać łatwiej i szybciej w kierunku „cywilizacji miłości”.

Możemy i musimy stać się „robotnikami pokoju i braterstwa „ oraz poszerzyć granice serca ponad granice geograficzne. Jezus Chrystus jest jedynym architektem tego projektu......my jesteśmy pokornymi robotnikami tej nadziei..

Teraz moje podziękowanie nie kieruję już używając słów „szanowny panie Przewodniczący Rady Miejskiej, Panie Prezydencie, Panowie Radni , ale moje podziękowanie składam słowami „Moi Bracia i Przyjaciele miasta Chorzowa.

Będziemy nadal kontynuowali pracę w Bliźniaczym Partnerstwie.
Niech mądrość Boga oświeci każdy nasz krok, żeby nasza praca miała początek i koniec w Jezusie Chrystusie. Niech On błogosławi każdego człowieka dobrej woli.
Dziękuję za wasze uczucie i za wasz szacunek
bratersko Padre Enzo