Włoskie marzenia

Dwunastoosobowa grupa uczestników zajęć koła języka włoskiego i kultury włoskiej w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy odwiedziła Termoli – miasto partnerskie Chorzowa we Włoszech. Przewodnikiem młodzieży była prowadząca zajęcia koła, miłośniczka Włoch - Ewa Przywara. Chorzowianie wyjechali na zaproszenie ks. Vincenzo Ronzitti, proboszcza parafii św. Piotra i Pawła w Termoli, który był inicjatorem podpisania przysięgi bliźniaczego partnerstwa między obu miastami.

Przygoda trwała od 2 do 12 lipca 2006 r., a poprzedziły ją specjalne przygotowania i wspomnienia z wcześniejszych spotkań z Padre Enzo w Chorzowie.
- Wyjazd, tak przez nas oczekiwany, pozwolił nam skonfrontować nasze umiejętności językowe z „żywym” językiem. Zetknęliśmy się ze wszystkim, o czym dotąd mogliśmy tylko słyszeć dzięki barwnym opowieściom pani Ewy Przywary – wspominają uczestnicy wyjazdu. Oprócz Termoli odwiedzili Wieczne Miasto – Rzym, romantyczną Wenecję i San Giovanni Rotondo – miejscowość związaną ze świętym Ojcem Pio.
Chorzowianie byli też gośćmi Liceum Klasycznego w Termoli, przy okazji podpisania porozumienia o współpracy ze Stowarzyszeniem „Europa Polska Śląsk”, którego przewodniczącym jest były radny Termoli Raffaele Orlando. Porozumienie przewiduje współpracę ze szkołami średnimi i wyższymi oraz wspólny udział w projektach kulturowych. W spotkaniu uczestniczyli ks. Enzo Ronzitti i przewodnicząca Rady Miejskiej Termoli Laura Venitelli, która wspominała chorzowską gościnność, której doświadczyła w czerwcu ubiegłego roku, a także zapewniała o kontynuowaniu współpracy i podejmowaniu rozmaitych wspólnych inicjatyw. – Od tej pory jesteście ambasadorami kultury włoskiej w waszym mieście i w Polsce – zwrócił się do chorzowskiej grupy Antonio Mucciaccio, dyrektor Liceo Classico. Uczniowie i studenci z naszego miasta zostali zaproszeni do udziału w drugiej edycji konkursu języków greckiego i łacińskiego, który organizowany będzie w Termoli w kwietniu przyszłego roku.
- Padre Enzo Ronzitti mówił o początkach współpracy między Chorzowem i Termoli, wspominał inicjatywy realizowane wspólnie od roku 2000 – wspominają uczestnicy wyjazdu.
Ewa Przywara została przyjęta przez nowo wybranego burmistrza Termoli – Vincenzo Greco, któremu w obecności radnych i przewodniczącej Rady Miejskiej przekazała pozdrowienie od prezydenta Chorzowa Marka Kopla i album poświęcony naszemu miastu. Burmistrz, podobnie jak wcześniej uczyniła to Laura Venitelli, entuzjastycznie wyraził chęć kontynuowania partnerskiej współpracy z Chorzowem.
Były oczywiście także spotkania nieoficjalne, w gronie przyjaciół. – Włosi są tak spontaniczni i otwarci że integracja przebiegała w sposób naturalny – wspomina Katarzyna Dziedzic.
- Wszystko, czego mogliśmy się spodziewać po tym wyjeździe spełniło się z nawiązką. Atmosfera spotkań była naprawdę niesamowita, a przy tym zobaczyliśmy na własne oczy wiele pięknych miejsc związanych z kulturą i historią Włoch – dodaje Agnieszka Boruch. Na stołach królowało znakomite spaghetti. – Wspominaliśmy to popularne włoskie danie, wspólnie przygotowywane kiedyś na zajęciach w Młodzieżowym Domu Kultury – relacjonują uczestnicy wyjazdu.
Pobyt grupy z Chorzowa przypadł na czas piłkarskich mistrzostw świata i zwycięstwa drużyny Włoch w finale rozgrywek. Mecze oglądano wspólnie z młodzieżą z Termoli i księdzem Enzo na dużym telebimie przy kościele parafialnym. - Po meczu finałowym zapanowała wielka euforia. Uradowani tytułem mistrzowskim Włosi wylegli na ulice ubrani w stroje w barwach narodowych – wspominają chorzowianie. Ks. Enzo jest wielkim miłośnikiem piłkarstwa. Wystarczy przypomnieć, że podwaliny pod współpracę między Chorzowem a Termoli dały kontakty księdza z chorzowskim klubem Stadion Śląski (przy jego parafii w Termoli działa młodzieżowa drużyna piłkarska). Wymiana drużyn i sportowa rywalizacja z czasem przerodziły się we współdziałanie na innych płaszczyznach.
- Podczas pobytu w Termoli spełniło się nasze włoskie marzenie – podsumowują uczestnicy wyjazdu.

KrzyK

W ubiegłym roku w uznaniu zaangażowania na polu partnerskiej współpracy ks. Enzo uhonorowany został medalem „Za zasługi dla Miasta Chorzowa”. Obecnie świętuje 25 lecie posługi proboszcza w Termoli. Jego dewizą, która przyświeca partnerstwu Termoli i Chorzowa jest stwierdzenie „ polityka się zmienia, Kościół trwa wiecznie”. Jak podkreśla, ważne jest, że kontakty między miastami toczą się bez względu na politykę i oparte są na współpracy i przyjaźni zwykłych ludzi.

grupa