Sukces stoiska z Termoli na Międzynarodowych Targach turystycznych w Katowicach.

Przez 3 dni , od piatku 25 do niedzieli 27 kwietnia , termoli było obecne po raz drugi ( 2007 r i 2008) na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Katowicach ( Polska).
W ubiegłym roku delegacja Urzedu Miejskiego Termoli, której przewodniczyła Przewodnicząca Rady Miejskiej Laura Venitelli, miała możliwość ocenienia i podziwiania tej waznej imprezy.
Na poczatku roku 2007 został powołany w Termoli nowy Komitet Blizniaczego Partnerstwa., który dzięki zaangażowaniu Burmistrza Vincenzo Greco, Raffaele Orlando, księdza Enzo Ronzitti oraz Ewy Przywary, tłumacza urzędu miejskiego i pełnomocnika prezydenta Chorzowa Marka Kopla do współpracy z Włochami, doprowadził do odnowienia i wzmocnienia współpracy między tymi miastami.
Tę wspaniałe odnowienie i wzmocnienie współpracy zawdzięczamy przede wszystkim dyspozycyjności Administracji Miejskiej Chorzowa, która dwa razy w 2007 roku gościła delegacje z Urzędu Miejskiego Termoli.
Własnie w tych dniach przybyła z oficjalną wizytą w Termoli delegacja na czele z prezydentem Koplem, która będzie gościła w naszym mieście przez 3 dni, wystarczajacy czas,żeby omówic wspólnie i zaplanować dalszą oficjalna współpracę miedzy miastami.
Ta wizyta finalizuje szczęśliwie ustalenia podjęte w kwietniu 2007 roku, które wskazały Raffaele Orlando jako pośrednika delegowanego przez Vincenzo Greco, przebywającego od 5 lat w polsce , gdzie pełni funkcę prezesa Stowarzyszenia zajmujacego się kultura i szkoleniem, jak i prezesa Dante Alighieri w Chorzowie.
Targi w Katowicach odniosły w tym roku międzynarodowy sukces dzięki bogatej ofercie turystycznej. Przy stoisku z Termoli przyjmowały osoby zainteresowane nauczycielki języka włoskiego w Polsce Agnieszka Otte, sekretarz Dante Alighieri oraz Ewa Przywara ze swoimi licealistkami studiujacymi język włoski.
Były momenty dużego ruchu przy stoisku z miasta Termoli i duży entuzjazm ze strony tych Polaków, którzy kochają kulturę i język włoski.
Obecność na targach Urzędu Miejskiego z Termoli miała charakter przede wszystkim instytucjonalny.
Termoli, dzięki dwóm nauczycielkom, znającym doskonale nasze miasto, ponieważ często tam tez przebywaja w okresie letnim z rodziną, została zaprezentowana i opisana publice we wspaniały, malowniczy sposób, podkreslajac jej walory naturalne oraz całego regionu Molise.
Wiele rodzin zaplanowało wyjazd deo Termoli, ale na co należy zwrócić uwagę na targach,to fakt, że koszt udziało w targach administracja miejska Termoli był bardzo niski.
Zaledwie 380 euro na udział w tej międzynarodowej imprezie.
Impreza ta była również okazją do umocnienia stosunków miedzy miastami.
Chorzów , miasto partnerskie Termoli, liczy 135.000 mieszkańców i graniczy z Katowicami, stolicą Śląska, regionu najbardziej aktywnego z punktu widzenia ekonomiczno- handlowego.
Wielu było przedsiebiorców z regionu Molise, ktłrzy w ubiegłych latach zostali serdecznie przyjmowani i otrzymali bepłatną pomoc zarówno ze strony raffaele Orlando jak i przede wszystkim Adminitracji Miejskiej Chorzowa.
Pod koniec 2007 roku przebywał w Polsce z wizytą lokalną przedsiębiorca z Termoli Alberto D`Onofrio, który zaopatruje w w akcesoria gumowe ( wykonywane przez swoją firmę) talie firmy jak Fiat, Marelli i inne.
W tym czasie przebywał też w Polsce Ksiądz Enzo Ronzitti z kilkoma swoimi parafianinami.
Kiedy Orlando zasygnalizował Prezydentowi Koplowi, ze przebywają w Chorzowie przedsiębiorcy z Termoli, Prezydent zaprosił ich na oficjalny pożegnalny obiad z udziałem Padre Enzo, który wracał już do Włoch.
D`Onofrio był bardzo zadowolony i wdzięczny za przyjęcie i gościnność, którą otrzymał ze strony prezydenta Chorzowa, miasta partnerskiego Termoli i z pewnościa w tych 3 dniach obecności delegacji polskiej w Termoli, będzie starał się spotkać z prezydentem Markiem Koplem.