Delegacja z Chorzowa gościem partnerskiego miasta Termoli

11.05.08- Bliżniacze partnerstwo, delegacja z Chorzowa gościem miasta Termoli.

Termoli. Dzień spędzony na wyspach Tremiti, spacer na starym mieście a póżniej procesja z relikwiami Św. Tymoteusza. Było to pełne uczestnictwo w życiu miasta Termoli, wzbogacone pięknymi krajobrazami, które administracja miasta nad morzem Adriatyckim zaoferowała delegacji Chorzowa, polskiego miasta partnerskiego dla Termoli.
Prezydent Marek Kopel i kilku radnych zostali przyjęci przez burmistrza Vincenzo Greco oraz Komitet Bliżniaczego Partnertwa Urzędu Miejskiego Termoli.
Burmistrzowie wręczyli sobie upominki i długo rozmawiali o możliwościach rozwoju kulturalnego i gospodarczego w oparciu o współpracę między miastami. Prezydent Chorzowa wyraził duże zadowolenie i zachwyt starym miastem oraz malowiczą scenerią wysp Tremiti.
Zaprosił jednocześnie burmistrza Vincenzo Greco z rewizytą do Chorzowa.
„Nasze miasto różni się znacznie od Termoli” - powiedział Marek Kopel – „nie leży nad morzem, ma charakter przemysłowy, ale posiada również wspaniałe bogactwo przyrody- park o powierzchni 600 hektarów.”

NUOVO oggi MOLISE
Martedi 13 Maj 2008
TERMOLI

Turystyka nie ma własnych granic
Spotkanie z dyrektorem Luce i artystą Luciani
POLONIA-ITALIA bliżniacze partnerstwo
Korzystne i dające pozytywne efekty

Prezydent Kopel w Sannicola

W ramach spotkań z administracją miejską miasta Termoli i Komitetem Bliżniaczego Partnerswa, w zwiazku z oficjalną wizytą delegacji z miasta Chorzowa w dniach od 9 do 12 maja w Termoli, prezydent polskiego miasta, Marek Kopel, spotkał się również z lokalnymi przedsiębiorcami .Wsród nich był Alberto D`Onofrio, który niedawno miał okazję przebywać na Śląsku w firmach, dla których jego przedsiębiorstwo produkuje akcesoria z gumy (Fiat, Marelli i inne) oraz Gianfranco Luce, dyrektor Centrum Handlowego San Nicola, na którego terenie znajduje się również Carefour. Dyrektor zwrócił uwagę na fakt, że Centrum handlowe zatrudnia około 500 osób. Prezydent Chorzowa podkreślił, że on sam też angażował się i nadal angażuje w rozwiązywanie problemów bezrobocia w mieście przez niego administrowanym. Przypomniał, że przy budowie Centrum Handlowego Carefour w Chorzowie, co przypadło na okres jego kampanii wyborczej, spotykał się z niechecią ze strony przeciwnej koalicji. Podkreślił jednak, że po wygranych wyborach inwestycja została zrealizowana na miejscu byłego stadionu sportowego ze wspaniałym wynikiem i przyniosła zyski z punktu widzenia gospodarczego oraz zapewniła zatrudnienie wielu ludziom.
Podczas spotkania pan Prezydent podkreslił znaczenie ekonomiczne wzajemnego partnerstwa między Chorzowem a Termoli, zwracając jednak uwagę na to,że nie chodzi tutaj tylko o korzyści ekonomiczne. Ważna rolę odgrywa wymiana kulturalna , sportowa i społeczna. Kopel zilustrował także przygotowania swojego miasta do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Mówił o restrukturyzacji stadionu.
Ważne znaczenie dla Termoli miały Międzynarodowe Targi Turystyczne, które miały miejsce w Katowicach od 25 do 27 kwietnia i w których po raz drugi brało udział miasto Termoli.
Na spotkaniu z przedsiębiorcami obecny był także artysta z Termoli Fredy Luciani, który w 200 roku w Chorzowie był promotorem i pomysłodawcą „manifestu artystów europejskich” reprezentujac Włochy i miasto Termoli. W tamtych okolicznoscizch Luciani przekazał prezydentowi Chorzowa obraz ( dzieło) o wymiarach 2,5 na 2metry, zrealizowany na miejscu przez grupe artystów euopejskich, z okazji Roku Świętego.To wydarzenie , uhonorowane obecnościa ambasadora Włoch w Warszawie odbiło się głośnym echem a Fredy Luciano otrzymał odznaczenie z rąk Aleksandry Rej Fabisiak przewodniczącej Stowarzyszenia Artystów Plastyków.

( Roberta Crema)