Jubileusz 10 lecia partnerstwa Chorzowa i Termoli

W dniach od 2 do 4 października br. gościliśmy w Chorzowie delegację z partnerskiego miasta Termoli we Włoszech. W tym roku obchodzimy jubileusz 10 lecia podpisania Przysięgi Bliźniaczego Partnerstwa z włoskim miastem. Serdecznie zapraszamy mieszkańców Chorzowa na wystawę zdjęć do Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Lompy, przedstawiającą 10 lecie współpracy Chorzowa i Termoli. Wernisaż wystawy odbył się 2 października. W piątek odbyło się również spotkanie w Małej Sali Posiedzeń Urzędu Miasta, na którym Prezydent Chorzowa Marek Kopel oraz Przewodniczący Rady Miasta Chorzów przyjęli delegację zaprzyjaźnionego miasta. Jednym z punktów obchodów jubileuszu był występ Kwintetu Instrumentalnego „Storie In Tango” na Małej Scenie Teatru Rozrywki . Uroczystości jubileuszu 10 lecia przysięgi bliźniaczego partnerstwa Chorzowa i Termoli zakończyły się niedzielną mszą św. z udziałem delegacji włoskiej, która odbyła się w parafii pw. św. Józefa w Chorzowie.

termoli13

termoli1
Przewodniczący delegacji włoskiej, radny miasta Termoli Giuseppe De Lena otworzył wystawę przedstawiającą 10 letnią współpracę pomiędzy Chorzowem i włoskim Termoli.

termoli2

termoli3

2 października w Urzędzie Miasta Chorzów Prezydent Miasta Chorzowa Marek Kopel przyjął delegację z włoskiego miasta partnerskiego.
Od lewej: radny miasta Termoli Giuseppe De Lena, którzy przewodniczył włoskiej delegacji i Marek Kopel, Prezydent miasta Chorzów.

termoli4

termoli7

Od prawej: Ks. Vincenzo Ronzitti i Ks. Antoni Klemens

termoli8

Oficjalne partnerstwo między Chorzowem i Termoli trwa od 1999r. Współpraca zaczęła się jednak już rok wcześniej. Klub Sportowy „Stadion Śląski” i piłkarze z Termoli nawiązali pierwsze sportowe kontakty. Wkrótce do młodych sportowców dołączyły grupy młodzieżowe z Parafii św. Józefa pod opieką ks. Antoniego Klemensa, który od tego czasu czuwał nad rozwojem kontaktów. Odpowiednikiem do współpracy pod stronie włoskiej był i nadal pozostaje Ks. Vincenzo Ronzitti(za ich sprawą współpraca nabrała większych rozmiarów i również dzięki ich dużemu osobistemu wkładowi w rezultacie doszło do zawarcia umowy Bliźniaczego Partnerstwa). W kolejnych latach współpraca rozszerzyła się o przedsięwzięcia z udziałem szkół, grup językowych języka włoskiego, Domu Dziecka oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzów”. W wymianach partnerskich z Termoli uczestniczyły również: MKS „Zantka”, KS „Ruch”, UKS „Kung-Fu”, Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. G. Fitelberga. 5 października 1998 roku podpisano Ramowe Porozumienie o Współpracy, które umożliwiło organizację próbnej wymiany w ramach instytucji obu miast. Po roku takiej współpracy obydwa miasta postanowiły sformalizować swoje stosunki i dnia 21 października 1999r. podpisały Przysięgę Bliźniaczego Partnerstwa na zasadach Rady Gmin i Regionów Europy. Dzięki temu partnerstwo Termoli i Chorzowa zostało uznane na arenie międzynarodowej.
Poza wymianą młodzieżową Chorzów i Termoli prowadziły współpracę gospodarczą. Pod koniec września 2001r. gościła w Chorzowie misja gospodarcza z Termoli. Celem spotkania było przeprowadzenie wstępnych rozmów handlowych, mających na celu konkretną wymianę gospodarczą oraz przygotowanie projektu sześciomiesięcznych praktyk zawodowych dla bezrobotnych z Chorzowa w regionie Campobasso. Praktyki dla bezrobotnych zorganizowane zostały w latach 2002 – 2003. Przedsiębiorcy z Termoli wzięli udział w imprezach targowych na terenie naszego miasta oraz uczestniczyli w Forum Inwestycyjnym zorganizowanym w roku 2002. Istotnym punktem współpracy są także Dni Miast Partnerskich w Chorzowie i Dni Kultury Polskiej w Termoli organizowane na przemian.

termoli9

Podpisanie przysięgi bliźniaczego partnerstwa między Chorzowem a Termoli - 21 października 1999 r.

termoli10

termoli11

Spotkanie w Młodzieżowym Domu Kultury w ramach "Wieczoru włoskiego" - listopad 2008 r.

termoli12

Ks. Vincenzo Ronzitti i Ks. Antoni Klemes wraz z grupą sportowców