PODPISANIE UMOWY BLIŹNIACZEGO PARTNERSTWA W CHORZOWIE (WRZESIEŃ 2004 r.)

podpisanie22 września 2004 r. w Chorzowie została uroczyście podpisana przysięga bliźniaczego partnerstwa pomiędzy miastami Iserlohn i Chorzowem.
Uroczystość odbyła się w dużej sali obrad Rady Miasta, w której wzięli udział m.in.: Konsul Generalny RFN we Wrocławiu dr Helmut Schops, Burmistrz Iserlohn Muller Klaus-Werner, I Zastępca Burmistrza dr Ahrens Peter Paul, Szef Gabinetu Burmistrza Gruner Klaus-Dieter, Przewodnicząca Komitetu Bliźniczego Partnerstwa Ewa Ruschkowski oraz Prezydent Chorzowa Marek Kopel, przedstawiciele władz miasta oraz Dziekan Dekanatu Chorzowksiego ks. Antoni Klemens i Proboszcz Parafii ewngelicko-augsburskiej ks. Jerzy Romański.
Dokumentem, który został podpisany w obu językach przez Prezydentów obu miast jest tekst przysięgi bliźniaczego partnerstwa, który został przyjęty wraz z kartą swobód gminnych przez Rady obu miast na drodze uchwał. Dodatkowo podpisany został dokument : "Zasady organizacji projektów pomiędzy instytucjami z miasta Chorzów i Iserlohn w ramach współpracy partnerskiej". W oparciu o ten dokument, podobnie jak w przypadku pozostałych miast partnerskich, stworzony zostanie harmonogram współpracy partnerskiej na rok 2005, który zawierać będzie konkretne projekty wymian. Zgodnie z zasadami przysięga została już uroczyście podpisana w maju tego roku w Iserlohn, gdzie promowane było nasze miasto poprzez występy chorzowskich zespołów, pokaz mody chorzowskiej projektantki oraz stoiska promocyjne.

Przypomnijmy, że przystąpienie do związku bliźniaczego z miastem Iserlohn jest konsekwencją starań Chorzowa o nawiązanie partnerstwa z jednym z niemieckich miast ze względu na związki kulturowe i historyczne regionu śląskiego z Niemcami oraz wynikiem przeprowadzonych rozmów i wizyt w Chorzowie i Iserlohn. Zawarcie partnerstwa sformalizuje kontakty pomiędzy miastami, co w znacznym stopniu wesprze starania instytucji i organizacji Chorzowa o nawiązanie kontaktów i wymianę doświadczeń z podobnymi organizacjami z miasta Iserlohn. Partnerstwo z miastem Iserlohn otworzy mieszkańcom Chorzowa nowe możliwości realizacji pomysłów, projektów i przedsięwzięć w ramach współpracy z zagranicą, co w konsekwencji sprzyjać będzie rozwojowi społeczności miasta.
Do tej pory Chorzów współpracuje z czterema miastami partnerskimi. Są to: Termoli we Włoszech, Ozd na Węgrzech, Zlin w Czechach oraz Creil we Francji. Iserlohn w Niemczech będzie piątym.

Program imprez organizowanych w ramach obchodów podpisania Przysięgi Bliźniaczego Partnerstwa z niemieckim miastem Iserlohn 2- 4 września 2004r.

02.09.04 czwartek
godz. 15.30-19.00 - występy zespołów z Iserlohn i Chorzowa na scenie przy ul. Wolności oraz prezentacja stoiska miasta Iserlohn
godz. 21.00 - koncert zespołu bluesowego Pee-Wee Blues Gang z Iserlohn w pubie Kotłownia, ul. Żołnierzu Września (róg 3-Maja)

03.09.04 piątek
godz. 19.00 - koncert Amedeus Guitar Duo w kościele ewangelicko-augsburskim im. Lutra przy ul. Powstańców 13

04.09.04 sobota
godz. 11.00-13.00 - występy zespołów z Iserlohn i Chorzowa na scenie przy ul. Wolności oraz prezentacja stoiska miasta Iserlohn
godz. 15.00 - wernisaż wystawy fotografii artystów z Iserlohn pt. "Zakątki Iserlohn" w galerii kościoła św. Józefa "Pod schodami u Józefa" połączony z występem Amedeus Guitar Duo przy ul.
Łągiewnickiej 17
godz. 19.30 - mecz towarzyski w piłce nożnej halowej pomiędzy samorządowcami Iserlohn i Chorzowa w Kompleksie Sportowym "Hajduki"