PODPISANIE UMOWY BLIŹNIACZEGO PARTNERSTWA W ISERLOHN - MAJ 2004 r.

podpisanieNiemieckie Iserlohn, stutysięczne miasto położone w Nadrenii Północnej Westfalii jest kolejnym po czeskim Zlinie, włoskim Termoli, francuskim Creil i węgierskim Ozd zagranicznym partnerem Chorzowa.

21 maja 2004 r. w miejskim ratuszu w Iserlohn podczas uroczystej sesji tamt. Rady Miejskiej miało miejsce podpisanie przez prezydenta Chorzowa i burmistrza Iserlohn umowy bliźniaczego partnerstwa pomiędzy miastami. W gronie osób zaproszonych na uroczystość, którzy zaszczycili swoją obecnością to wydarzenie znaleźli m.in. Konsul Generalny RP w Niemczech, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Kulturalnego w Iselohn, przewodniczący powiatu Markisches Kreis, przedstawiciele partii politycznych, oraz liczne grono sympatyków nawiązania kontaktów z Chorzowem.

Uroczystość w iserlohskim ratuszu poprzedziły dwa dni prezentacji Chorzowa na terenie miasta. Ze szczególnie gorącym przyjęciem spotkali się artyści muzyki klasycznej, którzy wystąpili z koncertem muzycznym w Szkole Muzycznej oraz pokaz mody przygotowany przez chorzowską artystkę i projektantkę mody panią Mariannę Maniek i jej córkę Dominikę (notabene panie Maniek, już otrzymały propozycje przedstawienia w Iserlohn kolejnych pokazów mody). Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy przygotowane przez Bibliotekę w Chorzowie: polskiej książki - zorganizowana w bibliotece miejskiej, plastyczna i informacyjna o Chorzowie - ulokowana w hollu głównym Urzędu Miasta w Iserlohn. Zaś uznanie wśród niemieckich smakoszy zyskały przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych potrawy śląskiej kuchni.

Ponad to przed budynkiem Urzędu Miasta Iserlohn przez dwa dni otwarte było chorzowskie stoisko z materiałami informacyjnymi o mieście, specjałami śląskiej kuchni, a całość była urozmaicona występami zespołu "Quatro", działającego przy Miejskim Domu Kultury "Batory".

Chorzów od wielu lat czynił starania w kierunku pozyskania miasta bliźniaczego w Niemczech. W ubiegłym roku z inicjatywy Polonii w Iserlohn, do chorzowskiego samorządu wpłynął list intencyjny burmistrza , w którym to wyraził on chęć nawiązania przez Iserlohn kontaktów partnerskich z Chorzowem. Wkrótce potem doszło do wizyty w Chorzowie, a następnie na początku tego roku radni w obydwu miastach podjęli uchwały o przystąpieniu do związku bliźniaczego partnerstwa.

We wrześniu br. przyjedzie do Chorzowa na zaproszenie LO im. J. Słowackiego pierwsza grupa młodzieży z Iserlohn. Wizytę w Chorzowie i podpisanie umowy przez burmistrza Iserlohn zaplanowano na wrzesień tego roku.