Muzeum

muzeum41-500 Chorzów, ul. Powstańców 25
tel.: 032 241 31 04; tel./fax 032 241 39 26
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
www.muzeum.chorzow.pl

godziny otwarcia wystaw:

Poniedziałek nieczynne
Wtorek, Piątek 10.00–15.00
Środa, Czwartek 10.00–18.00
Sobota, Niedziela 11.00–17.00

Muzeum w Chorzowie kontynuuje tradycje muzealne zapoczątkowane w latach dwudziestych i trzydziestych XX w. W okresie kilkudziesięciu lat swej działalności placówka realizuje program badawczy i powiększa zbiory zgodnie z założeniami statutowymi, koncentrując się na zagadnieniach związanych z kulturą i historią Śląska. Obecnie Muzeum posiada ponad 43 000 zabytków, w jego strukturze organizacyjnej są następujące działy:

  • Dział numizmatyki i medalierstwa polskiego - jako jedyny muzealny dział na Górnym Śląsku posiada i gromadzi monety od początku państwa polskiego do monet współczesnych oraz medale polskie i z Polską związane od XVIw
  • Dział sztuki tworzą głównie zbiory malarstwa, grafiki, rysunku o tematyce przemysłowej.
  • Dział historii gromadzi i opracowuje przedmioty i pamiątki historyczne z terenu Chorzowa od czasów najdawniejszych do współczesności.
  • Dział etnografii dokumentuje obraz kultury ludowej i robotniczej na Górnym Śląsku z przełomu XIX i XX w.
  • Dział edukacyjno-promocyjny prowadzi pracę edukacyjną z młodzieżą głównie w formie oprowadzania i lekcji muzealnych.
  • Biblioteka fachowa zawiera bogaty księgozbiór, w tym starodruki.

Oprócz wystawy stałej "Z dziejów pieniądza. Polska-Śląsk" - ukazującej dzieje pieniądza na ziemiach polskich od czasów Mieszka I do współczesności, oraz wystawy "Gen. bryg. dr Zygmunt "Walter" Janke ostatni dowódca Armii Krajowej na Śląsku".  Muzeum co roku prezentuje kilka wystaw czasowych o różnej tematyce, organizuje również koncerty, spotkania, promocje, wykłady. Obok działań badawczych, wystawienniczych i edukacyjnych Muzeum prowadzi działalność wydawniczą, m. in. od 1996 r. jest wydawcą czasopisma naukowego "Zeszyty Chorzowskie". Od 1991 roku Muzeum w Chorzowie jest muzeum samorządowym.

wystawa stala


Stała wystawa numizmatyczna

wystawa 750

"750 lat Chorzowa Starego"


(wstecz)

Menu