Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 844
2012-11-15

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
15.11 - 22.11.2012
(pok. 201)

20 listopada
godz. 7.30 - Komisja Rewizyjna
godz. 16.00 - Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa Miasta, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, Harcerska 2 (w ramach programu Bezpieczne Miasto)

DYŻUR RADNEGO
22.11. (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Stefan Sierotnik.


WYDARZENIA

Tramwaj z Wodeckim wjedzie na chorzowski rynek
W piątek 16 listopada około godziny 14.00 na chorzowski rynek wjedzie zabytkowy tramwaj a w nim Zbigniew Wodecki i Big Silesian Band (dawny big band Siemianowic, ten, który występował w Mam Talent. Zespół i piosenkarz wystąpią na rynku z krótkim koncertem. Wydarzenie związane jest z jubileuszem 85 lecia Radia Katowice i promocją płyty big bandu z udziałem m.in. Zbigniewa Wodeckiego i Ewy Urygi.
*

Festiwal Blues Alive w Chorzowie
Polska odsłona największego czeskiego festiwalu bluesowego Blues Alive będzie miała tradycyjnie miejsce w Chorzowie w Miejskim Domu Kultury „Batory“. W niedzielę 18 listopada o godz. 17.00 wystąpią:
Jergus Oravec Trio ze Słowacji (laureat tegorocznego Blues Aperitiv),
Mississippi Big Beat Band z Węgier,
Low Society z Nowego Jorku
Shemekia Copeland ze swoim zespołem.

W piątek 16 listopada również w Miejskim Domu Kultury BATORY wystąpi amerykańskie trio Moreland & Arbuckle. Będzie to jedyny koncert tej grupy na Śląsku

Shemekia Copeland już po raz trzeci odwiedza nasz kraj. Po ostatnich koncertach, artystka ta, nazywana „Królową Bluesa” zyskała sobie w Polsce duże grono entuzjastów. Wizyta tej artystki jest możliwa, dzięki partnerskiej współpracy dwóch ośrodków festiwalowych w Sumperku i Chorzowie.
Bilety do nabycia w MDK "Batory" oraz w sieci TICETPORZTAL w cenie
40 zł (przedsprzedaż)
50 zł w dniu koncertu
do nabycia w sekretariacie MDK BATORY
oraz w sieci TICKETPORTAL
szczegóły całego festiwalu na stronie www.bluesalive.cz oraz na stronie www.mdkbatory.pl
*

Głosujmy na Teatr Rozrywki w plebiscycie na Ulubieńca Polski
Pełna mobilizacja! Jeszcze tylko do 19 listopada można oddawać głosy w plebiscycie na Ulubieńca Polski. Chorzów, a zarazem Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego w tym konkursie reprezentuje Teatr Rozrywki.

Link do strony plebiscytu:
http://architektura.muratorplus.pl/zycie-w-architekturze/2012/teatr-rozrywki-w-chorzowie/533/ 

Ulubieniec Polski to najciekawszy i najlepszy obiekt architektury w Polsce, zrealizowany w latach 2000-2012, który cieszy się największą sympatią Polaków. Aby wziąć udział w plebiscycie, wystarczy kliknąć w miniaturę jednego ze 120 obiektów zamieszczonych na naszej stronie. Są to finaliści wytypowani przez jury spośród 1064 realizacji zgłoszonych przez architektów. Budynki można też przeglądać według kategorii, nazw pracowni architektonicznych, które je zaprojektowały, województw, na terenie których się znajdują i innych słów kluczowych. Zakończenie głosowania: 19 listopada, 12.00. Konkurs objęty został Honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
*

Spotkanie w Chorzowie Starym ws. bezpieczeństwa
20 listopada o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami Rady Miasta, Prokuratury, Policji, Straży miejskiej, Straży Pożarnej oraz Komisji Praworządności i Bezpieczeństwa Rady Miasta Chorzów. Miejsce: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Harcerskiej 2.
*

Hala MORiS przy Dąbrowskiego będzie niebieska
Była pomarańczowo-czerwona, będzie wkrótce niebieska - hala MORIS przy ulicy Dąbrowskiego przechodzi gruntowny remont. Wymieniane są okna i drzwi, przebudowywana jest ściana frontowa. Robotnicy modernizują też ogrzewanie - na dachu hali zamontowane zostaną baterie solarne, które będą podgrzewać wodę w łazienkach. Ściany zostaną obłożone styropianem. Podczas modernizacji rozebrane zostały też schody prowadzące do wejścia od strony ul. Dąbrowskiego - w ich miejsce powstaną nowe, bezpieczniejsze. Nowa będzie wentylacja, instalacja do oddymiania i sygnalizacja pożarowa.
Remont hali przy Dąbrowskiego to największa inwestycja w historii tego obiektu. Jego celem jest przede wszystkim termomodernizacja, tak aby obiekt był oszczędniejszy w utrzymaniu. Jak oszacowano rocznie na ogrzewaniu będzie można zaoszczędzić nawet 150 tys. złotych. Planowane zakończenie modernizacji to I kwartał 2013 r. Inwestycja finansowana jest z budżetu miasta Chorzów i współfinansowana przez Unię. Wartość projektu to 3.767.743,70 zł z czego 3.019.314,96 zł to kwota dofinansowania.
*

Szmaragdowe i Złote Gody
20 i 21 listopada o godz. 13,30 w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Dąbrowskiego 24 w Chorzowie odbędą się uroczystości z okazji „Szmaragdowych i Złotych Godów”. Swój jubileusz obchodzić będzie 20 par małżeńskich.
*

19 – 25 listopada Tygodniem Edukacji Globalnej
W ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej oraz uczczenia poprzedzającego TEG Dnia Tolerancji dn. 20 listopada w Chorzowie zostanie zorganizowany happening miejski pod hasłem „Jesteśmy tacy sami, bo jesteśmy ludźmi”. Organizatorem imprezy jest Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Chorzowie przy współpracy z Gimnazjum nr 1 w Sosnowcu. Akcja ma zwrócić uwagę na różnorodności w naszym społeczeństwie oraz zaprotestować przeciw dyskryminacji, szczególnie osób niepełnosprawnych i różnych kulturowo. O godz. 11.00 przedstawiciele szkół, przebrani za osoby niepełnosprawne ruchowo i różne kulturowo, z zawieszonymi na szyi tabliczkami z hasłem głównym happeningu, poczynając od godziny 11.00 staną w różnych punktach naszego miasta – przy Stadionie Śląskim, w Rynku pod pomnikiem Redena oraz na ul. Wolności. Wydarzenie zakończy pochód, który po godz. 11.00 wyruszy spod Stadionu Śląskiego w kierunku kościoła św. Jadwigi Śląskiej przy ul. Wolności w Chorzowie.
*

Klub Matki obchodzi I rocznicę powstania
8 listopada w Centrum Inicjatyw Społecznych w Chorzowie obchodzono pierwszą rocznicę założenia Klubu Matki. Oprócz koncertu Dagmary Pyzik – uczestniczki programu „Mam Talent” zobaczyć można było wystawę fotograficzną Adrianny Witkowskiej. Gośćmi wydarzenia był m.in. Zastępca Prezydenta ds. Społecznych Wiesław Ciężkowski.
Spotkania Klubu Matki odbywają się w każdy czwartek w godz. 15.30 – 18.00 w budynku Centrum Inicjatyw Społecznych przy ul. 3 Maja 18. W programie wydarzeń organizowane są spotkania z pedagogami, psychologami i wizażystami. Uczestniczenie w zajęciach nie wiąże się z żadnymi opłatami. Zapraszamy mamy wraz z pociechami do dołączenia do grupy.
*

Dofinansowanie do zmiany sposobu ogrzewania
Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Chorzowie informuje, że przyjmowanie termin przyjmowania wniosków o dofinansowanie do zmiany sposobu ogrzewania w lokalach i budynkach mieszkalnych na terenie miasta Chorzów od 15 marca 2012 roku, w oparciu o uchwałę Nr IX/130/2011 Rady Miasta Chorzów upływa 16 listopada br.
Wnioski można składać w Wydziale Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Chorzowie, w pok. 438, IV piętro.
Druki wniosku pobrać można w Wydziale Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska (pok. nr 438 IV piętro) lub ze strony internetowej www.chorzow.eu.
*

Dofinansowanie do modernizacji kotłowni
Miasto Chorzów rozpoczęło realizację Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Chorzów – etap I. Program przewiduje dofinansowanie: do modernizacji 33 wyeksploatowanych kotłowni na paliwo stałe oraz do montażu 8 sztuk instalacji solarnych, w budynkach mieszalnych jednorodzinnych. Nabór wniosków uczestników programu odbywa się w Urzędzie Miasta Chorzów, w Wydziale Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska (pok. 411, IV piętro): we wtorki w godzinach 9.00-12.00 i czwartki - 13.00-16.30.
Wszelkich informacji dotyczących realizacji programu i warunków uczestnictwa, udziela Operator Programu Bieruńska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych: codziennie w siedzibie Fundacji pod nr tel. 32 324-25-03 lub 726 587 371, (e-mail u.golek@bfig.pl  ), a także w siedzibie UM Chorzów ( pok.411) we wtorki od 9.00 do 12.00 i czwartki od 13.00 do 16.30, pod numerem telefonem 32 241 12 61 wew.107.

Z regulaminem udzielania dotacji można zapoznać się na stronie BIP Urzędu Miasta Chorzów: Zarządzenie Prezydenta Miasta Chorzów z dnia 31.07.2012 Nr OR.148.2012.

Informacje na tematu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dostępne są pod adresem : http://bfig.pl/NiskaemisjaChorz%C3%B3w2012/tabid/166/language/pl-PL/Default.aspx 
*

Słodko gorzka historia przyjemności
21 listopada o godz. 17.30 Muzeum przy ul. Powstańców 25 w Chorzowie zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu „Tajemnica i poznanie. Uwagi o kulturze i wyobraźni w Europie nowożytnej i najnowszej”. Tematem wykładu, który poprowadzi dr Jacek Kurek będzie „Słodko - gorzka historia przyjemności.”
*

100 lat chorzowskiej "Jedynki"
22 listopada br. odbędą się uroczystości związane z jubileuszem Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Chorzowie. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie spotkanie w Chorzowskim Centrum Kultury władz miasta, władz oświatowych, dyrektorów chorzowskich szkół, byłych i obecnych pracowników, absolwentów i uczniów. W tym dniu będzie również okazja do zapoznania się z historią szkoły. Więcej na www.chorzow.eu 
*

Bezpłatne badania płuc
Do końca listopada mieszkańcy Chorzowa mogą skorzystać z darmowej tomografii komputerowej płuc. Program przeznaczony jest dla osób w wieku od 55 do 75 lat, palących lub narażonych na kontakt z czynnikami rakotwórczymi a także osób z negatywnym wywiadem nowotworowym w rodzinie. Koordynatorem akcji jest Instytut Chorób i Gruźlicy Płuc w Warszawie pod kierownictwem prof. dr hab. med. Tadeusza Orłowskiego, konsultanta krajowego ds. torakochirurgii.
Badania można wykonać w Centrum Diagnostyki Obrazowej Helimed w Katowicach.
Rejestracja na badania oraz szczegółowe informacje uzyskać można pod numerami telefonu 801 98 40 40 lub 785 86 87 88.
*


WYDARZENIA KULTURALNE

Chorzowskie Centrum Kultury
ul. Sienkiewicza 3
16.11 godz. 18.00 Cyrulik Sewilski w wykonaniu Opery Śląskiej z Bytomia
17.11 godz. 18.00 Kolumbia. Świadectwo dla świata, autorski pokaz filmu Dominika Tarczyńskiego
18.11 godz. 16.00 Zwierzęta doktora Dolitte, spektakl dla dzieci
19.11 godz. 9.30 i 11.00 Viva Flamenco, Mała Akademia Jazzu
19.11 godz.19.00 Monodram Kolega Mela Gibsona, Teatr Korez
20.11 godz. 18.00 Z Amorem na ty, koncert
21.11 godz. 19.00 Inne granie w CHCK, Redakcja, Janek Samołyk, Works Of Senses

Starochorzowski Dom Kultury
ul. Siemianowicka 59

16.11 godz. 18.00 Koncert Charytatywny, Zespół Szkół Katolickich w Chorzowie
22.11 godz. 18.00 Babuchowski & Filipowicz, koncert

Miejski Dom Kultury „Batory”
ul. S. Batorego 6

18.11 godz. 17.00 XVII Edycja czesko-polskiego festiwalu Blues Alive
19.11 godz. 18.00 Wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Wiluś

Muzeum w Chorzowie
ul. Powstańców 25

WYSTAWY:
czasowe:
• „Pieniądz zastępczy na Górnym Śląsku”
• „Machabeusze. Bł. ks. Józef Czempiel wśród chorzowskich “towarzyszy”.
Szczegóły na stronie www.muzeum.chorzow.pl 
• „Tak widzimy historię Chorzowa” – mobilna wystawa banerowa.
Zapraszamy do bezpłatnego wypożyczenia wystawy. Kontakt z Działem Edukacyjno – Promocyjnym Muzeum w Chorzowie (nr tel.: 32/ 241 31 04 wewn. 105)
stała: Z dziejów pieniądza. Polska – Śląsk


WYDARZENIA SPORTOWE

Katolickie Liceum Ogólnokształcące
ul. Kościuszki 21

22.11 godz. 13.00 Mistrzostwa Chorzowa gimnazjów
we wspinaczce sportowej

Zespół Szkół Ekonomicznych
ul. Urbanowicza
14- 16.11. godz. 13,30 Mistrzostwa Chorzowa szkól ponadgimnazjalnych w Koszykówce Juniorek

Zespół Szkół Integracyjnych
ul. Piotra

16.11 godz. 11.00 Mistrzostwa Chorzowa szkół podstawowych w Tenisie Stołowym dziewcząt
21.11 godz. 11.00 Mistrzostwa Chorzowa szkól podstawowych w Tenisie Stołowym chłopców


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia. www.chorzowianin.pl

Wiadomości Samorządowe – dodatek do bezpłatnego miesięcznika Chorzowianin w całości o najważniejszych zagadnieniach i tematach poświęconych społeczności lokalnej. Zapraszamy również na portal chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć