Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 10/2018
2018-03-08

RADA MIASTA

 

KOMISJE

12.03 godz. 16.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
13.03 godz. 16.00 Komisja Zdrowia
15.03 godz. 8.15 Komisja Rewizyjna

 

DYŻUR RADNEGO

15.03 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Jan Skórka

 


AKTUALNOŚCI

 

Bohaterki z Chorzowa


22 szkoły, 33 spotkania i ponad 1700 dzieci – podczas Dnia Kobiet Chorzów przeprowadził pierwszą w Polsce lokalną kampanię skierowaną do dziewczynek. Miasto zachęcało młode chorzowianki do podążania za swoją pasją. 8 marca chorzowskie podstawówki odwiedziły panie, które hobby i talent przekuły w sukces zawodowy. W akcji wzięły udział dziennikarki radiowe Magdalena Mleczko oraz Marta Paluch, malarka Izabela Josch, ilustratorka Barbara Grzybowska, artystka streetartowa Matylda Salajewska, strażaczki Joanna Kociubińska i Dagmara Kaczmarek, policjantka Małgorzata Biernacka, dyrektorka chorzowskiego Zoo Jolanta Kopiec oraz opiekunki tamtejszych zwierzaków Diana Grześka i Sabina Cieśla-Nobis, kontrolerka lotów z wieży na lotnisku w Pyrzowicach Magdalena Szlachta, Joanna Walczak z wydawnictwa Sonia Draga, prezes Fundacji Iskierka Jolanta Czernicka, Aneta Graboś z Fundacji Dogiq (wraz z psią podopieczną Borówką), Skarbnik Miasta Małgorzata Kern, snowboardzistka i olimpijka Zuzanna Smykała, wicemistrzyni Polski w narciarstwie Alina Trybus, lekarka Karmen Czernia-Pokrywka, dziennikarka prasowa i muzyczna Aleksandra Szatan, stewardessa Diana Celmer-Tumulka oraz astronomka z Planetarium Śląskiego Agata Spruś.
Podczas zajęć dzieciaki otrzymały kolorowe przypinki z hasłem „Bohaterka z Chorzowa”. Chłopcy mieli za zadanie podarować ją wybranej przez siebie dziewczynce czy kobiecie. Autorką przypinek oraz plakatu promującego akcję jest jedna z prelegentek: śląska ilustratorka Basia Grzybowska. 

Akcja nie skończyła się 8 marca – do wszystkich podstawówek w mieście trafiły książki: „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” E. Favilli i F. Cavallo wyd. Debit  i „Damy, dziewczyny, dziewuchy” A. Dziewit – Meller wyd. Znak.  Obie pozycje to zbiór historii o kobietach, które zmieniły świat, m.in. o Marii Skłodowskiej – Curie, Irenie Sendlerowej czy Fridzie Kahlo. Miasto już planuje organizację kolejnych cyklów spotkań, np. podczas tegorocznej Industriady, której hasłem przewodnim jest tym razem „Industria jest kobietą”.

 

 


Apel prezydenta do PKP ws. wycinki drzew

 

Apel Prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali do Prezesa PKP w sprawie wycinku drzew na Niedźwiedzińcu:
Szanowny Panie Prezesie, 
Zwracam się do Pana z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy wycinki drzew na torach kolejowych na Niedźwiedzińcu w Chorzowie. Zdaję sobie sprawę, że podjęte przez PKP działania wynikają z Ustawy o transporcie kolejowym. Wiem, że rygorystyczne zapisy ustawy wynikają z dbałości o bezpieczeństwo podróżnych. Ta kwestia jest priorytetem również dla nas – życie i zdrowie ludzi bez wątpienia jest najważniejsze. 
Prosimy jednak aby jeszcze raz rozważyć zakres prowadzonych prac. Trwająca obecnie wycinka obejmuje nie tylko drzewa wysokie i stare, które stanowią potencjalne zagrożenie. Do usunięcia przeznaczono również młode okazy oraz krzewy. Wycinka zieleni jest bardzo dotkliwa dla mieszkańców osiedla, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie torów kolejowych. W ciągu ostatnich dni wielu chorzowian wyraziło swój sprzeciw i oburzenie tą sprawą. Zwracają oni uwagę m.in. na to, że wycinka spowoduje ogołocenie terenu i zwiększy poziom hałasu dobiegającego do ich domów. Dlatego wnoszę o ograniczenie wycinki, tak aby dbając o bezpieczeństwo, nie zapominać o tym, że Niedźwiedziniec to przede wszystkim osiedle mieszkalne. Proszę o pilne rozpatrzenie naszego wniosku.
Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala

 

 

Wsparcie dla osób chorujących psychicznie lub dotkniętych chorobą Alzheimera oraz ich bliskich


Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Zdrowia Psychicznego  w  Chorzowie serdecznie zaprasza osoby chorujące psychicznie oraz osoby dotknięte chorobą Alzheimera. Oferujemy profesjonalną rehabilitację prowadzoną w ramach pobytu dziennego. Zajęcia terapeutyczne odbywają się od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 15.00, prowadzone są przez wykwalifikowany personel: terapeutów zajęciowych, opiekunów, psychologów, pedagoga, fizjoterapeutę, lekarza psychiatrę. Specjalistyczny program terapeutyczny tworzony jest w oparciu o indywidualne potrzeby uczestników, ma on na celu spowolnić proces chorobowy, pomóc w radzeniu sobie z trudnościami wynikającymi z choroby, zapobiec negatywnym następstwom choroby. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu lub odwiedzenia Nas osobiście:

Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Zdrowia Psychicznego 
w Chorzowie

•    Dom Pobytu Dziennego dla chorujących psychicznie
             ul. Karpacka 20, Chorzów
             nr tel. (32) 2463618 - całodobowo

•    Dom Pobytu Dziennego dla Osób z Zaburzeniami Otępiennymi w tym dotkniętych Chorobą Alzheimera
            ul.  3-go Maja 18, Chorzów
            nr tel. (32) 7334498 wew. 13   7:00-15:00

Przyjmujemy mieszkańców z następujących miast: Chorzowa, Siemianowic Śląskich oraz Piekar Śląskich. Zapraszamy  również  do  zapoznania  się  z  ośrodkami  poprzez  stronę  internetową 
i dostępny na niej wirtualny spacer

www.sdschorzow.pl

 

 

 

Bezpłatna komunikacja z powodu smogu - 5.03


KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry oraz MZK Tychy wprowadzają 5.03.2018 (poniedziałek) bezpłatne przejazdy dla pasażerów, którzy w chwili przejazdu będą ze sobą posiadać dowód rejestracyjny samochodu osobowego. Z możliwości bezpłatnego przejazdu będzie mogła skorzystać również jeszcze jedna osoba, towarzysząca posiadaczowi dowodu rejestracyjnego. Powodem ogłoszenia bezpłatnych przejazdów jest prognozowana bardzo zła jakość powietrza nad obszarem miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Bezpłatne przejazdy będą obowiązywać również w pociągach Kolei Śląskich – z wyjątkiem przejazdów pociągami relacji Chałupki – Bohumin oraz  Ornak, jeżdżącymi na odcinku Żywiec – Zakopane.
Osoby legitymujące się dowodem rejestracyjnym nie muszą być formalnie jego właścicielem (wpisanym do dowodu rejestracyjnego), aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu.  Uprawnienie to będzie obowiązywać w autobusach, tramwajach i trolejbusach jeżdżących w barwach KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry.

 

 

Ruchome dno na basenie – nowość w Chorzowie


Na dnie chorzowskiego basenu staną rowerki, trampoliny i stepy. „Podwodny fitness” możliwy będzie dzięki wyposażeniu obiektu w ruchome dno. – Przy okazji gruntownego remontu wdrożyliśmy nowoczesne rozwiązanie, które pozwoli nam regulować głębokość basenu – wyjaśnia Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Z nowości skorzystają nie tylko fani aqua aerobiku, ale także maluchy. Dla nich basen zamieniać będzie się w wielki brodzik z dmuchańcami i zabawkami do wody – To odpowiedź na głosy rodziców,  że na basenach jest za mało miejsca dla najmłodszych. Teraz w wyznaczonych godzinach rodziny będą miały do dyspozycji cały obiekt - dodaje prezydent. Ruchome dno to nie jedyna zmiana na obiekcie przy pl. Powstańców Śląskich. Trwający niecały rok remont obejmował także termomodernizację obiektu, wymianę instalacji wentylacyjnej i kanalizacji deszczowej. Wyremontowano także wnętrze: sanitariaty, nieckę basenową i trybuny. Koszt inwestycji to 5 400 000 zł. Otwarcie odnowionego obiektu obędzie się 5 marca.

 

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

10. Chorzowski Festiwal Nauki - 12-16.03


12 marca ruszy jubileuszowa edycja Chorzowskiego Festiwalu Nauki. W tym roku impreza nosi tytuł: „Nasze dziedzictwo – nasza przyszłość”. Program 10. festiwalu został przygotowany zgodnie z prezentowaną wyżej ideą. Organizatorzy inspirowali się rolą, jaką odgrywają dokonania naszych poprzedników, ale też ich wpływem na nasze przyszłe osiągnięcia.
W tym roku Chorzów zaprosił do współpracy Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, Wyższą Szkołę Techniczną z Katowic, Wydziały: Mechaniczny Technologiczny, Inżynierii Materiałowej i Metalurgii, Inżynierii Środowiskowej i Energetyki, Transportu Politechniki Śląskiej, Wydziały: Informatyki i Nauki o Materiałach, Nauki o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, Planetarium Śląskie w Chorzowie, Muzeum Hutnictwa oraz liczne instytucje promujące wiedzę w różnych dziedzinach nauki.
Coś dla siebie znajdą nie tylko „ścisłowcy”. Dla humanistów przygotowano blok tematyczny poświęcony dziennikarstwu. Nie zabraknie wykładów dotyczących roli prasy na Górnym Śląsku oraz wycieczek do TVP Katowice, Radia Katowice i redakcji „Dziennika Zachodniego” – największego dziennika regionalnego w Polsce. W ramach festiwalu odbędą się liczne imprezy towarzyszące: warsztaty matematyczne, chemiczne, pokaz urządzeń i modeli skonstruowanych przez uczniów chorzowskich szkół pod hasłem: „Mam talent”, gra miejska „Śladami chorzowian”, turnieje wiedzy i wiele innych. 10. Chorzowski Festiwal Nauki będzie trwał od 12 marca do 16 marca. Pełny program imprezy można znaleźć pod adresem http://www.slowacki.edu.pl/chfn/pdf/program_chorzowskiego_festiwalu_nauki.pdf

 

 

7. Wiosenne Święto Wody – 24.03


Jak najlepiej uczcić Światowy Dzień Wody i powitać wiosnę? Oczywiście na basenie! Jak co roku MORiS zaprasza wszystkie rodziny, które lubią sportową rywalizację do wzięcia udziału w Wiosennym Święcie Wody. W tym roku impreza odbędzie się 24 marca. Zawody przeprowadzone będą na dwóch basenach jednocześnie: przy ul. Granicznej 92 i na wyremontowanym obiekcie przy placu Powstańców Śląskich 1. Dla najlepszych rodzin MORiS przygotował bardzo atrakcyjne nagrody. Drużyna musi liczyć minimum dwie osoby (dziecko do lat 18 + osoba dorosła), a maksymalnie cztery. W każdej konkurencji będą przyznawane punkty, a klasyfikacja łączna wyłoni zwycięzców.
Wpisowe wynosi 1 zł od osoby. Liczba zespołów jest ograniczona. Więcej informacji pod nr tel. 32 2411 111. Zapisy przyjmowane są mailowo na swietowody@moris.chorzow.pl
Zgłoszenie powinno wyglądać następująco:
•    Imiona, nazwiska oraz wiek zawodników:
•    Telefon kontaktowy:
•    Basen: Graniczna/Powstańców

 

 

Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego – 25.03


Chorzowski MORiS po raz kolejny zaprasza wszystkich fanów tenisa stołowego do wspólnej zabawy i rywalizacji. W niedzielę 25 marca w hali przy ul. Dąbrowskiego 113 odbędzie się Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego. Zawodnicy rywalizować będą w 6 kategoriach. Zapisy będą odbywać się w dniu zawodów do godz. 9:45, a rozpoczęcie turnieju planowane jest na godz. 10:15. Dla najlepszych w każdej kategorii wiekowej MORiS przygotował dyplomy oraz nagrody.

 

 


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

 

9.03 godz 19.00 Ania Wyszkoni - koncert
10.03 godz.10.00 Dziecięca Akademia Nauki z Kombinatorami
11.03 godz 11.00 Spektakl dla dzieci "Teo Śląski Dinozaur"
11.03 godz 18.00 Czesław Jakubiec Zaprasza
14.03 godz. 18.00 Jubileuszowy koncert zespołu tańca indyjskiego Natarang – "Żywioły Indii"

 

Kino Grajfka

 

9.03 godz. 18.00 "Piknik z niedźwiedziami"
10.03 godz. 18.00 "Dwa dni, jedna noc"
12.03 godz. 16.00 "Zamieszkajmy razem"
14.03 godz. 18.00 "Perła w koronie" – projekcja filmu i spotkanie z Olgierem Łukasiewiczem

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

 

9.03 godz. 18.00 Babski Comber – Do woja marsz
10.03 godz. 10.00 Jarmark Świątecznych Umiejętności
10.03 godz. 18.00 Babski Comber – Do woja marsz
11.03 godz. 17.00 Kkoncert Grande Amore Leonvici
13.03 godz. 10.30 Pani Gama zaprasza
14.03 godz. 18.00 Kabaret na Krajcoku – Opera na wynos

 

 

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie:https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze:https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie:https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć