Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 9/2018
2018-03-01

RADA MIASTA

 

KOMISJE

05.03 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
06.03 godz. 14.00 Komisja Zdrowia


DYŻUR RADNEGO

08.03 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Klaudiusz Sevkovic


AKTUALNOŚCI

 

Spotkanie z pisarzem, dziennikarzem i dokumentalistą - Tomaszem Sekielskim - 2.03


Tomasz Sekielski – pomysłodawca i założyciel wydawnictwa „Od deski do deski" – dziennikarz śledczy, reporter, korespondent, pisarz i reżyser. Obecnie również wydawca. Jest twórcą wielu programów telewizyjnych (m.in. Prześwietlenie, Teraz My!, Czarno na białym, Po prostu), a także filmów dokumentalnych (m.in. Władcy marionetek). Jest autorem bestsellerowej trylogii „Sejf" oraz trylogii "SUSZA", której ostatnia część ukaże się w maju 2018roku. Wyróżniony prestiżowymi nagrodami: m.in. Dziennikarz Roku, Grand Press, Wiktory, Telekamery, Niptel. Przez dwa lata, w  programie „Po prostu" na antenie TVP1 ukazywał się jego 45-minutowy reportaż nt. najważniejszych lub najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń na świecie. W 2017 roku zrealizował dla telewizji FOKUS cykl filmów dokumentalnych pt. "Teoria spisku". Przy pracy nad tą serią odnalazł zagubione dowody ze śledztwa dotyczącego morderstwa premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji.
godz. 11.00 Warsztaty dziennikarskie. 
Tytuł: TAJNIKI PRACY PISARZA, DZIENNIKARZA, DOKUMENTALISTY
Kompleks Sztygarka ul. P. Skargi 34
godz. 18.00 Spotkanie autorskie. 
Galeria KAMIENICA. Rynek 7
Wstęp wolny

 


Dziewczyny dla dziewczyn – 8.03


Dziewczyny – uczennice, nauczycielki i mamy, będą mogły ściąć włosy (minimum 25 cm) i oddać je na peruki dla kobiet chorych, przyjmujących chemioterapię.
- Akcja odbędzie się 8 marca w Dzień Kobiet pod hasłem "Dziewczyny dla dziewczyn". Myślę, że jest to fantastyczna inicjatywa. Zgłosiły się już dziewczynki z klas 3 szkoły podstawowej i nasze gimnazjalistki – informuje Marzena Piotrowska. - To dla nich trudna decyzja, ale godna naśladowania i nagłośnienia. Salon Mc Hair z ul. Wolności 110 poświęci nam trzy godziny swojej pracy. Fryzjerki z tego i innych salonów będą miały do dyspozycji 10 stanowisk pracy. - Chciałabym serdecznie zaprosić kobiety i dziewczyny spoza naszej szkoły by włączyły się do akcji i 8 marca za darmo obcięły swoje włosy w dobrym celu – mówi Marzena Piotrowska
Wyjątkową akcję z okazji Dnia Kobiet przygotuje także Urząd Miasta. Szczegóły wkrótce.

 

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Ruchome dno na basenie – nowość w Chorzowie


Na dnie chorzowskiego basenu staną rowerki, trampoliny i stepy. „Podwodny fitness” możliwy będzie dzięki wyposażeniu obiektu w ruchome dno. – Przy okazji gruntownego remontu wdrożyliśmy nowoczesne rozwiązanie, które pozwoli nam regulować głębokość basenu – wyjaśnia Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Z nowości skorzystają nie tylko fani aqua aerobiku, ale także maluchy. Dla nich basen zamieniać będzie się w wielki brodzik z dmuchańcami i zabawkami do wody – To odpowiedź na głosy rodziców,  że na basenach jest za mało miejsca dla najmłodszych. Teraz w wyznaczonych godzinach rodziny będą miały do dyspozycji cały obiekt - dodaje prezydent. Ruchome dno to nie jedyna zmiana na obiekcie przy pl. Powstańców Śląskich. Trwający niecały rok remont obejmował także termomodernizację obiektu, wymianę instalacji wentylacyjnej i kanalizacji deszczowej. Wyremontowano także wnętrze: sanitariaty, nieckę basenową i trybuny. Koszt inwestycji to 5 400 000 zł. Otwarcie odnowionego obiektu obędzie się 5 marca.

 

Nieodpłatna pomoc prawna 2017 – Chorzów najlepszy!


Chorzów uzyskał najlepszy wynik w województwie śląskim w liczbie udzielonych porad prawnych (proporcjonalnie do liczby mieszkańców). W 4 punktach działających na terenie naszego miasta w 2017 r. udzielono 1.726 nieodpłatnych porad prawnych, średnia na jeden punkt wyniosła 432 porady – najwięcej w województwie śląskim.

Uprawnione osoby – kobiety w ciąży, osoby do 26 roku życia i powyżej 65 roku życia, posiadacze Karty Dużej Rodziny, weterani, kombatanci, osoby będące w sytuacji kryzysowej i osoby pobierające świadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej mogły skorzystać z pomocy 2 prawników, 11 adwokatów oraz 9 radców prawnych. 

Szczególnie dużym zainteresowaniem, cieszyły się porady z zakresu prawa cywilnego, spadkowego, rodzinnego (zwłaszcza alimentów) i prawa karnego. Panie częściej niż panowie, szukali rozwiązań problemów natury prawniczej - około 63% porad udzielono bowiem kobietom. 

W ramach nieodpłatnej pomocy prawnej świadczący pomoc informowali o uprawnieniach i obowiązkach oraz wskazywali osobom zgłaszającym się po poradę, sposoby rozwiązania problemów prawnych. Pomogli w sporządzeniu ponad 200 projektów pism dotyczących min. zwolnienia z kosztów sądowych, czy ustanowienia pełnomocnika.

Również w roku 2018 zapraszamy do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie Chorzowa. Szczegóły, w tym adresy punktów można znaleźć pod adresem http://www.chorzow.eu/dla-mieszkanca/nieodplatna-pomoc-prawna/nieodplatna-pomoc.html

 

Duża awaria prądu 27.02 (usunięta)


Edit: Awaria została sunięta przez TAURON o godz. 10.20
We wtorek 27 lutego ok. godz. 9.20 w Chorzowie wystąpiła przerwa w dostawie energii elektrycznej. Bez prądu są ulice Wolności, Młyńska, Sportowa, Kręta, Średnia, Cmentarna, Ryszki, Klimzy, Wiosenna, Opolskiego, 75 Pułku Piechoty, Żołnierzy Września, Waxmanna, Dąbrowskiego, Drzymały oraz Powstańców. TAURON pracuje nad jak najszybszym usunięciem awarii.

 

Dom seniora przejdzie gruntowny remont


Chorzów pozyskał środki z ministerialnego programu „Senior +”. Na liście dofinansowanych wni-osków znalazło się 20 projektów z województwa śląskiego, w tym dom seniora, przy ul. Skrajnej. Placówka otrzyma wsparcie w wysokości prawie 300 tys. zł. 

Środki zostaną przeznaczone na remont i wyposażenie budynku. W odnowionym obiekcie znajdą się pomieszczenia do przygotowania posiłków, odpoczynku i czytania prasy czy robienia prania. Seniorzy będą mogli skorzystać w nim m.in. z zajęć ruchowych, relaksacyjnych i edukacyjnych (nauka języków obcych, czy korzystania z komputera). Ponadto w planach jest także utworzenie ogrodu. 

Remont rozpocznie się w kwietniu i potrwa do końca tego roku. Dzienny dom seniora będzie czyny codziennie przez 8 godzin. Placówka przeznaczona będzie dla 35 osób w wieku 60+. Pomocą objęci zostaną nieaktywni zawodowo mieszkańcy Chorzowa.

 

Miliony z Unii na remonty chorzowskich torowisk


Tramwaje Śląskie pozyskały blisko 100 mln zł unijnej dotacji. Dzięki tym środkom spółka zmodernizuje torowiska w całej Metropolii – w tym również w Chorzowie. – Dla naszego miasta oznacza to znaczącą poprawę jakości transportu publicznego. W tym roku ruszy wyczekiwany remont ul. 3 Maja wraz z torowiskiem. W niedalekiej przyszłości gruntowna modernizacja czeka także trasy na ul. Powstańców oraz ul. Hajduckiej, sporo zmieni się także w okolicy ul. Katowickiej oraz Metalowców - tłumaczy Zastępca Prezydenta Miasta ds. Technicznych i Rozwoju Marcin Michalik.
26 lutego na terenie zajezdni w Chorzowie Batorym podpisano umowę, która gwarantuje, że do spółka otrzyma 89 mln zł na kolejny, drugi etap dużego projektu modernizacji infrastruktury. Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku spółka otrzymała dofinansowanie  z Unii o wartości prawie 400 mln zł. Podobnie jak wtedy, teraz beneficjentami będą miasta Metropolii. Środki zostaną przeznaczone na modernizację i budowę prawie 23 km torowisk oraz np. na dostosowanie peronów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie zbraknie też nowych wagonów.
Środki, które otrzymają Tramwaje Śląskie, pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

Marzec w chorzowskim muzeum


W ramach cyklu „Muzyczne poranki” Muzeum w Chorzowie zaprasza na koncert muzyki pasyjnej „Wielkopostne zamyślenia” w niedzielę 11 marca o godz. 12.00. W programie m.in.: arie i duety z oratoriów G.F. Haendla, F. Mendelssohna, Requiem A.L. Webbera, Stabat Mater K. Jenkinsa oraz opracowania Ave Maria G. Donizettiego i M. Lorenca.
 
Wystąpią:

Katarzyna Krajcer – sopran
Piotr Karzełek – baryton
Joanna Steczek – fortepian
Ewa Kafel – prowadzenie koncertu

Bilety w cenie 5 zł lub ulgowe 1,5 zł można zakupić od 4 marca w kasie Muzeum w godzinach otwarcia wystaw. Liczba miejsc ograniczona. W czasie trwania koncertu stała wystawa „Wspólnota…” oraz stałe wystawy „Z dziejów pieniądza. Polska – Śląsk” i „Jan Wysocki” będą niedostępne dla zwiedzających.
 
Muzeum zaprasza również do zapoznania się z czasową ofertą edukacyjną:

„Puzzle historii” – Chorzów: cykl zajęć przybliżających historię i kulturę miasta. 
„Śląska Wielkanoc”: 1.03 – 23.03 

Stała oferta zajęć dostępna na stronie internetowej www.muzeum.chorzow.pl Zapisy grup zorganizowanych (maks. ok. 25 osób) i szczegółowe informacje: Dział Edukacyjno-Promocyjny, tel: (32) 241 31 04 wew. 105

 


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

01.03 godz 19.00 Spektakl teatralny pt. "Kłamstwo"
2.03 godz.9.00 Plastusiowy Pamiętnik i Plamy muzysczy spektakl dla dzieci
3.03 godz 18.00 Spektakl pt. "Tragedia prześlicznej Ulijanki i Dojrzałego Edmunda"
5.03 godz 18.00 Cztery Pory Roku koncert Szkoły Muzycznej
6.03 godz 17.00 Przewodnik Opowiada – Izrael i Jordania w pigułce

 

Kino Grajfka

2.03 godz. 18.00 "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"
3.03 godz. 18.00 "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie"
8.03 godz. 18.00 "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

3.03 godz. 18.00 Babski Comber – Do woja marsz
4.03 godz. 17.00 Teatr na Krajcoku
6.03 godz. 10.00 Kino na Strychu – Merida Waleczna

 

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie:https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze:https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie:https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć