Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 8/2018
2018-02-26

RADA MIASTA


KOMISJE

Brak

  

DYŻUR RADNEGO

1.03 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Marian Salwiczek

 


AKTUALNOŚCI

 

Od kwietnia wyższe dotacje do żłobków


Już od kwietnia prywatne żłobki w Chorzowie otrzymywać będą wyższe dotacje za pobyt maluchów w placówce. Na ostatniej sesji radni przyjęli propozycję prezydenta, aby zwiększyć kwotę z 400 zł do 550 zł. – Naszym celem jest stałe poszerzanie oferty żłobkowej w Chorzowie. Dzięki wyższej dotacji prowadzenie placówki będzie bardziej opłacalne, co przełoży się na nowe miejsca dla najmłodszych - wyjaśnia wiceprezydent Wiesław Ciężkowski. – Zmiana dofinansowania oznacza także obniżkę opłat za pobyt dziecka w żłobku. Od kwietnia rodzice będą płacić 350 zł zamiast dotychczasowych 400 zł – dodaje zastępca prezydenta. 
Podwyższenie dotacji ma związek z rosnącymi kosztami utrzymania placówek. Wzrost opłat za lokale i gwałtowny skok płacy minimalnej sprawiły, że żłobki zaczęły borykać się z problemami finansowymi i trudnościami związanymi z zatrudnieniem opiekunek. Miasto zwiększyło wiec o 500 tys. zł pulę środków na dofinansowanie podmiotów niepublicznych –  pula na 309 miejsc wyniesie do końca roku 1 866 850 zł. Warto przypomnieć, że w Chorzowie systematycznie rośnie liczba miejsc w żłobach. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w tym roku na maluchy będzie czekać ok. 600 miejsc, czyli o ok. 100 więcej niż we wrześniu 2017 roku – podkreśla wiceprezydent Ciężkowski.

 

 

Ekologiczne rozwiązania w chorzowskich podstawówkach


Cztery chorzowskie szkoły zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej. Mowa o SP nr 12 przy ul. Skrajnej, SP 14 przy ul. Podmiejskiej, ZSTiO nr 3 oraz Szkole Społecznej przy ul. Stefana Batorego. Całkowity koszt inwestycji, czyli 697 503 zł zostanie pokryty przez Tauron Ciepło.Podłączenie szkół do sieci w praktyce oznacza likwidacje starych kotłowni i pieców, które zostaną wymienione na ekologiczne instalacje dostarczające ciepło prosto z elektrociepłowni Elcho. To kolejny krok w walce z niską emisja i smogiem. Poza troską o środowisko miasto może liczyć także na oszczędności – np. na naprawach, wymianach oraz wszelkich czynnościach, których wymagały stare kotły ciepłownicze. SP nr 12, ZSTiO nr 3 i Szkoła Społeczna zostaną podłączone do sieci Tauronu już w 2019 r., natomiast SP 14 – dwa lata później (terminy zależne są od czasu eksploatacji danych ciepłowni, umowy mamy podpisane do 2019 i 2021 r.). Dodatkowo jeszcze w tym roku do sieci ciepłowniczej zostanie przyłączone Przedszkole nr 5 przy ul. Poniatowskiego.

 

 

Akademia Seniora, Klub Malucha i Akcja Aktywizacja wystartowały!


We wtorek 20 lutego w Dużej Sali Posiedzeń UM Chorzów odbyła się uroczysta inauguracja nowej odsłony Akcji Aktywizacji oraz kolejnych semestrów Chorzowskiej Akademii Seniora i  Klubu Malucha. – Oferta, którą oddajemy do państwa dyspozycji jest bardzo bogata. Coś dla siebie znajdą zarówno ci, którzy pragną rozwijać się artystycznie, jak i głodni wiedzy – przekonywał podczas inauguracji Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. – Mam nadzieję, że tak dzieciaki, jak i seniorzy po raz kolejny pozytywnie zaskoczą nas wysoką frekwencją. Zapraszamy do ja najaktywniejszego uczestnictwa – dodał.


Klub Malucha


19 lutego, wystartował nowy semestr w Klubie Malucha. W tym roku znana i ceniona formuła zajęć dla dzieci zostanie dodatkowo urozmaicona. Celem zajęć w Klubie Malucha jest wspomaganie przez zabawę wszechstronnego rozwoju dziecka we wszystkich sferach jego osobowości oraz wdrażanie do samodzielności w wymiarze indywidualnym i społecznym. Stąd gry i zabawy ruchowe, warsztaty rodzinne czy zajęcia teatralne, w nowym semestrze wzbogacone będą między innymi o zabawy umuzykalniające, ćwiczenia kreatywne, a także skierowane do rodziców spotkania tematyczne zwiększające wiedzę z zakresu rozwoju i wychowania małego dziecka. – Jesteśmy zadowoleni z tego, w jaki sposób Klub Malucha funkcjonował dotychczas, ale wraz z nowym semestrem chcemy uatrakcyjnić jego ofertę – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej. – Zmiany z pewnością przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom, tym bardziej, że nie rezygnujemy z żadnych zajęć, które cieszyły się zainteresowaniem, a jedynie wprowadzamy kolejne. Zajęcia w Klubie Malucha odbywać się będą od poniedziałku do piątku. W ramach porannych spotkań organizowany jest cykl zatytułowany „Razem poznajemy świat – mali odkrywcy”, gdzie dominować mają zabawy ruchowe, plastyczne oraz muzyczne, wspomagające rozwój dzieci i przygotowując je do dalszej edukacji i pobytu w przedszkolu. Popołudniami organizatorzy zapraszają z kolei na zajęcia tematyczne. Szczegółowy harmonogram Klubu Malucha dostępny jest na stronie internetowej Centrum Integracji Międzypokoleniowej www.centrum.chorzow.eu oraz w siedzibie przy ul. Floriańskiej 24a w Chorzowie. Udział w zajęciach jest bezpłatny dla wszystkich osób mieszkających lub pracujących na terenie Chorzowa. Zapisy odbywają się bezpośrednio przed wybranymi zajęciami.
PLANZAJEC_KLUB_MALUCHA_018.pdf


Chorzowska Akademia Seniora

Wracają zajęcia w Chorzowskiej Akademii Seniora i we wszystkich Dzielnicowych Akademiach Seniora. Wśród nowości między innymi taniec w kręgu i gry logiczne. Nowy semestr rozpoczął się w poniedziałek, 19 lutego. Joga, gimnastyka z elementami rehabilitacji, taniec, aerobik w wodzie, zajęcia wokalne, fotograficzne, artystyczne czy wreszcie języki: angielski, niemiecki i hiszpański. To tylko część oferty edukacyjnej, z której skorzystać mogą słuchacze Chorzowskiej Akademii Seniora. Właśnie rozpoczyna się nowy semestr. – Jak co roku przygotowaliśmy kilka nowości – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej. – Słuchamy uczestników naszych zajęć i wspólnie z nimi rozszerzamy program. Równolegle ze startem Chorzowskiej Akademii Seniora, ruszają zajęcia we wszystkich Dzielnicowych Akademiach Seniora. W Chorzowie Batorym można na przykład nauczyć się rzeźbić w glinie, na Klimzowcu śpiewać, a w Chorzowie Starym wziąć udział w zajęciach rehabilitacyjno-sportowych. Z kolei w Artystycznej Akademii Seniora, działającej w Chorzowskim Centrum Kultury, w ofercie znalazły się warsztaty teatralne. Szczegółowy harmonogram Chorzowskiej Akademii Seniora dostępny jest na stronie internetowej Centrum Integracji Międzypokoleniowej www.centrum.chorzow.eu oraz w siedzibie przy ul. Floriańskiej 24a w Chorzowie. Udział w zajęciach jest bezpłatny dla wszystkich osób powyżej 50. roku życia, mieszkających na terenie Chorzowa. Zapisy odbywają się bezpośrednio przed wybranymi zajęciami.
chas_planyzajec_018.pdf
chas_DZIELNICE_018.pdf


Akcja – Aktywizacja w nowej odsłonie


Czas zadbać o siebie i swoje zdrowie! Samoobrona, gimnastyka z elementami stretchingu i spotkania z lekarzami specjalistami – to zajęcia, które Centrum Integracji Międzypokoleniowej proponuje mieszkańcom Chorzowa w ramach „Akcji – Aktywizacji”. Kampania po raz pierwszy odbyła się w ubiegłym roku. Założeniami cyklicznych wydarzeń było przekazanie uczestnikom wiedzy i umiejętności przydatnych zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Dotychczas odbyło się w sumie 10 odsłon, poświęconych między innymi gotowaniu, samoobronie, muzykologii, diecie, ćwiczeniom fizycznym czy ekologii. - W tym roku nieco zmieniamy format „Akcji – Aktywizacji” - opowiada Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej. - Zamiast odrębnych bloków tematycznych stawiamy na systematyczność. Nowa odsłona „Akcji – Aktywizacji” składać się będzie z trzech zasadniczych części. Raz w tygodniu, w każdy poniedziałek o godzinie 17:00, w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Dąbrowskiego 53 organizowana będzie gimnastyka z elementami stretchingu. Co dwa tygodnie w czwartek (począwszy od 8 marca) o 17.00, w siedzibie Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Floriańskiej 24a, odbywać się będą zajęcia z samoobrony z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie. Wreszcie raz w miesiącu, w wybrane piątki, do Chorzowskiego Centrum Kultury powrócą Miejskie Spotkania Medyczne z lekarzami specjalistami: kardiologiem, ortopedom, reumatologiem czy geriatrą. Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach „Akcji – Aktywizacji” jest bezpłatny. Wcześniejsze zapisy nie są wymagane. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej Centrum Integracji Międzypokoleniowej: www.centrum.chorzow.eu
akcja_aktyw_018.pdf

 

 

III Regionalny Konkurs Wiedzy Historycznej


21 lutego w Gimnazjum nr 10 im. Jana Kochanowskiego w Chorzowie odbędzie się III  edycja Regionalnego Konkursu Wiedzy Historycznej. Młodzież gimnazjalna zostanie przepytana nie tylko z historii Polski, ale również z zagadnień związanych z historią Chorzowa i regionu. Konkurs będzie podzielony na dwa etapy, a pytania będą miały charakter zamknięty. W wydarzeniu konkurować będą ze soba uczniowie z klas 1-3  szkół gimnazjlanych z Chorzowa oraz miast ościennych. Wstęp na imprezę jest wolny, nie ma także ograniczenia dla ilości zespołów ze szkół. Start o godzinie 13.00.

 

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Śląskie Targi Nieruchomości & Budowa Domu – 24-25.02


Między 24 i 25 lutym w Hali MORiS w Chorzowie po raz drugi odbędą się Śląskie Targi Nieruchomości & Budowa Domu organizowane przez firmę Expo Property z Warszawy. To impreza, która skupia wyłącznie inwestycje mieszkaniowe z województwa Śląskiego oraz ofertę budowy domu od A do Z. To doskonała okazja do porównania ofert w jednym miejscu i zakupu nowego M. 
Oferta nieruchomości mieszkaniowych w naszym mieście w ostatnich latach znacznie się poszerzyła. Buduje się dużo mieszkań w coraz lepszym standardzie. Daje to miastu szansę na przyciągnięcie nowych mieszkańców i dalszy rozwój. Dlatego też powstała kampania „Mieszkaj i pracuj w Chorzowie”, w ramach której na targach obecny będzie Urząd Miasta. Informacja skierowana będzie zarówno do aktualnych mieszkańców, jak i tych osób, które interesują się Chorzowem w kontekście lokalizacji planowanego miejsca zamieszkania. Na stoisku miasta będzie można zapytać o planowane miejskie inwestycje, dostępne tereny pod budownictwo jedno i wielorodzinne, a także losowo otrzymać bilet wstępu do instytucji kultury i rekreacji w naszym mieście.
Na targach prezentowane będą zarówno inwestycje rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Większość wystawców przygotuje promocyjne oferty, obowiązujące wyłącznie podczas trwania imprezy. Goście będą mogli również zapoznać się z bogatą gamą usług dodatkowych, m.in. doradztwa finansowego i aranżacji wnętrz.
Udział w targach to doskonała okazja poznania wszystkich atutów mieszkania w śląskiej metropolii. Dodatkowo większość wystawców w tych dniach otwiera swoje biura sprzedaży, dzięki czemu od ręki i z rabatem będzie można zamówić wymarzone mieszkanie lub dom.
 
Ceny biletów:
 
·    bilet normalny 5 zł - upoważnia do jednokrotnego wstępu na targi dla jednej osoby dorosłej
·    bilet rodzinny 10 zł - upoważnia do jednokrotnego wstępu na targi dla dwóch osób dorosłych z nieograniczoną liczbą dzieci
·    e-bilet 0zł - upoważnia do jednokrotnego wstępu na targi dla dwóch osób dorosłych z nieograniczoną liczbą dzieci, aby go otrzymać kliknij tutaj.

Godziny otwarcia:
Sobota: 10.00 — 16.00
Niedziela: 10.00 - 16.00

 

 

Spotkanie autorskie z Bartoszem Andrzejewskim - 28.02


28 lutego o godz. 14:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie odbędzie się spotkanie z Bartoszem Andrzejewskim, zdobywcą najwyższych szczytów polskich pasm górskich i autorem książki „Górska korona Polski. Wędrówka przez cztery pory roku”. Z wykształcenia pedagog, zakochany w górach od kiedy z rodzicami jeździł w Beskid Śląski, co zainspirowało go do poznania innych regionów górskich w Polsce. Jest również redaktorem naczelnym serwisu portalgorski.pl, współpracuje z Magazynem Turystyki Górskiej „n.p.m.”, a także prowadzi blog o tematyce górskiej.
Spotkanie zostanie wzbogacone pokazem pięknych zdjęć z górskich wędrówek a na zakończenie będzie można kupić książkę wraz z dedykacją autora. Bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu.

 

 


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

23.02 godz. 18.00 Koncert Oleś Duo
23.02 godz. 19.00 Spektakl pod tytułem "Szczęście"
24.02 godz. 18.00 Spektakl muzyczny pod tytułem "Zbrodnia i Kara"
25.02 godz. 18.00 Spektakl muzyczny pod tytułem "Zbrodnia i Kara"

 

Kino Grajfka

26.02 godz. 16.00 „Bulwar Franza Waxmana”
1.03 godz. 18.00 „Pod mocnym aniołem”
2.03 godz. 18.00 „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

23.02 godz. 18.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
24.02 godz. 18.30 Babski Comber "Do woja marsz"

 


CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie:https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze:https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie:https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć