Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 7/2018
2018-02-15

RADA MIASTAKOMISJE


19.02 godz. 15.30 Komisja Rewizyjna
19.02 godz. 15.30 Komisja Edukacji
19.02 godz. 17.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa
20.02 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki
20.02 godz. 17.00 Komisja Kultury i Sportu

 

DYŻUR RADNEGO


22.02 – (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur pełnić będzie radny Krupa Marek

 

 

AKTUALNOŚCI


Dzieci zaprojektują oficjalną kartkę wielkanocną Chorzowa


Serdecznie zapraszamy wszystkie zdolne dzieciaki do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na projekt kartki wielkanocnej. Od 15 lutego uczniowie szkół podstawowych klas od I do III mogą składać w swoich placówkach propozycje na kartkę z życzeniami.

Do finału zakwalifikuje się 10 prac. Jury przyzna jedną nagrodę główną oraz dziewięć wyróżnień. Co najważniejsze - najładniejsza praca posłuży do stworzenia oficjalnej kartki świątecznej Chorzowa, która z okazji tegorocznych Świąt Wielkanocnych zostanie wysłana między innymi do przedsiębiorców, dziennikarzy, komendantów Policji i Straży Pożarnej czy dyrektorów szkół, Poza ogromną satysfakcją i umieszczeniem imienia oraz nazwiska małego artysty na kartce, na autora zwycięskiego projektu czekają nagrody rzeczowe. Ponadto szkoła, której uczniem będzie laureat pierwszej nagrody otrzyma 70 kartek świątecznych oraz zestaw książek do szkolnej biblioteki.

Szkoły mogą zgłaszać prace swoich uczniów do 8 marca w Wydziale Promocji i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Chorzów (pokój 220 na II piętrze).

 


Zatańczyły przeciwko przemocy wobec kobiet


14 lutego, w ramach akcji „Nazywam się Miliard”, ponad 50 chorzowianek poprzez taniec wyraziło sprzeciw przemocy wobec dziewcząt i kobiet. „One Billion Rising” to ogólnoświatowa kampania społeczna zwracająca uwagę na problem przemocy wobec kobiet. W 2011 została zainicjowana przez Eve Ensler - dziś odbywa się na całym świecie. Polska akcja nosi nazwę „Nazywam się Miliard”. 14 lutego kobiety solidaryzują się poprzez wspólny taniec, w jednym czasie i na całym świecie. W Chorzowie akcja odbyła się po raz pierwszy w 2017. W tym roku event rozegrał się na przestrzeni przy budynku Poczty Głównej.

 


Walentynkowa niespodzianka dla młodej pary


Ślub w Walentynki ma wiele zalet. Poza romantyzmem i datą sprzyjającą pamiętaniu o rocznicy, pewna młoda para z Chorzowa mogła liczyć na wyjątkową niespodziankę. 14 lutego ślubu udzielił im bowiem Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Aneta i Grzegorz powiedzieli sobie "tak" w święto zakochanych całkiem nieświadomie. – Wybierając datę nie kierowaliśmy się niczym szczególnym, a kiedy padło na 14.02 nawet nie powiązaliśmy tego z Walentynkami – dla nas był to po prostu nasz dzień – zdradziła po ceremonii pani Aneta. – Decyzję o ślubie podjęliśmy wtedy, kiedy obydwoje poczuliśmy, że nadszedł na to czas. Z reguły nie obchodziliśmy Walentynek, ale teraz z cała pewnością co rok będzie hucznie – dodaje. Nowożeńcom serdecznie gratulujemy i życzymy samych pięknych chwil na nowej drodze życia.

 


Chorzowski Bal Prezydenta za nami


50 500 zł – taką kwotę udało się zebrać dzięki charytatywnym aukcjom podczas Chorzowskiego Balu Prezydenta. Teraz pieniądze zostaną przeznaczone na zakup ultrasonografu dla dziecięcego oddziału hematologicznego w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Rekordowa suma padła podczas licytowania kursu podstaw żeglarstwa, który poprowadzi prezydent Andrzej Kotala. Zwycięzca aukcji zapłacił aż 26 tys. zł.

Innymi cennymi przedmiotami, które zostały zlicytowane podczas balu były np.: komplet ekskluzywnych filiżanek prosto od Premiera RP (4 100 zł), wyjątkowa Szychta w Kopalni Guido w Zabrzu (4 000 zł) czy Kryształowa Piłka Gerarda Cieślika wraz z wielkoformatową fotografią przedstawiającą Stadion przy Cichej (5 000 zł). – Wszystkim licytującym dziękuję za hojność – mówił podczas balu prezydent Andrzej Kotala. – Cieszę się, że chorzowscy przedsiębiorcy i ludzie kultury po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca i ogromną chęć pomocy – dodał.

Podczas balu odbył się finał konkursu Przedsiębiorca Roku, organizowanego przez Centrum Przedsiębiorczości oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Chorzowa. Laureatami zostali Pracownia Rezonansu Magnetycznego Resonica w kategorii usługi, Czajka Auto Autoryzowany Dealer Toyoty w kategoria handel oraz firma cateringowa Obiady jak u Mamy w kategorii gastronomia. Wszystkim nagrodzonym w konkursie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Prezydenci spotkali się w Chorzowie: ważne decyzje dla 6 miast


12 lutego w Urzędzie Miasta w Chorzowie odbyło się spotkanie podregionu katowickiego. Prezydenci i wiceprezydenci Chorzowa, Katowic, Świętochłowic, Siemianowic, Rudy Śląskiej i Mysłowic omawiali istotne zagadnienia wspólne dla 6 miast, takie jak: migracja mieszkańców, likwidacja niskiej emisji czy okręgi wyborcze do sejmiku. Efektem spotkania jest m.in. wspólne stanowisko w sprawie poprawy komunikacji na styku Chorzowa, Katowic i Rudy Śląskiej. Prezydenci tych miast wystąpią do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o budowę ronda na granicy Chorzowa Batorego, przy autostradzie A4. Przedstawiciele miast omawiali także z obecnymi na spotkaniu dyrektorem biura Unii Metropolii Polski Andrzejem Lubiatowskim i członkinią zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kwestie związane z wyborami do Sejmiku Śląskiego. Okręg wyborczy nie pokrywa się z granicami podregionu katowickiego – prezydenci wystąpią z wnioskiem do Marszałka Województwa o zmianę, tak aby do okręgu wróciły Mysłowice. Pismo w tej sprawie w imieniu podregionu złoży Prezydent Katowic Marcin Krupa.

 


Nowe mieszkania komunalne przy ul. Truchana już w lipcu


Na dachu budowy przy ul. Truchana pojawiła się wiecha. W tradycji budowlańców oznacza to, że dobiegł końca ważny etap inwestycji. W tym przypadku jej zawieszenie było związane z oddaniem stanu surowego – budynek posiada już wszystkie ściany nośne oraz dach i okna. Przypomnijmy, że mowa o inwestycji, w ramach której w centrum Chorzowa powstaje 18 nowych mieszkań komunalnych, w tym 2 przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Liczący 5 kondygnacji budynek pnie się w górę przy ul. Truchana 56. Projekt stanowi kontynuację zabudowy ulicy, nawiązując swoimi gabarytami i wyglądem do charakteru sąsiednich budynków. Na działce zaprojektowano także drogę i chodnik oraz dwa parkingi.
- Odbiór budynku planowany jest na lipiec, a pierwsi lokatorzy wprowadzą się do niego jesienią. A to nie koniec inwestowania w mieszkalnictwo w naszym mieście – zapewnia Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. - Mieszkania komunalne powstaną także w nowym segmencie przy ul. Żeromskiego i przy ul. Karola Miarki w dawnym budynku szpitala. Obecnie trwa również budowa TBS-ów przy ul. Kościuszki, gdzie jeszcze w tym roku oddanych zostanie 61 nowych mieszkań - w tym 16 komunalnych – dodał.
Przypomnijmy, że koszt inwestycji przy ul. Truchana 56 to prawie 4 mln zł. Miasto otrzymało na ten cel dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 1 mln 534 tys. zł.

 

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ


5. Budżet Obywatelski Chorzowa: spotkanie ewaluacyjne – 15.02


Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych Budżetem Obywatelskim Chorzowa na spotkanie ewaluacyjne, podczas którego wspólne omówimy przebieg jego poprzedniej edycji, a także sprawdzimy, które elementy procedury się sprawdziły, a które warto zmienić. W ten sposób razem wypracujemy rekomendacje do następnej edycji BO, które będą mogły pomóc przy tworzeniu nowego regulaminu. W spotkaniu wezmą udział pracownicy Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej UM Chorzów oraz przedstawiciele Fundacji Napraw Sobie Miasto, która w tym roku po raz kolejny wesprze realizację BO.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 15.02 w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 (Galeria Antresola na I piętrze). Start o godzinie 17.00.

Już teraz możemy zdradzić, że 6. Budżet Obywatelski Chorzowa ruszy nieco wcześniej niż poprzednie edycje. Składanie wniosków rozpocznie się w kwietniu, a głosować na najlepsze projekty będzie można na przełomie maja i czerwca. Szczegóły dotyczące harmonogramu zostaną podane wkrótce.

 


Zawody w narciarstwie alpejskim i snowboardzie o Puchar Prezydenta Chorzowa - 17.02


Zapraszamy do udziału w VII Zawodach w narciarstwie alpejskim i snowboardzie o Puchar Prezydenta Chorzowa! Impreza odbędzie się 17 lutego w Istebnej, w Ośrodku Narciarskim „Złoty Groń”. Startujący będą mieli do pokonania trasę slalomu giganta w dwóch przejazdach. Szczegółowe warunki udziału w zawodach określa regulamin imprezy dostępny pod adresem http://moris.chorzow.pl/wp-content/uploads/2018/01/narty2018.pdf
Rywalizacja będzie przebiegać w 17-stu kategoriach indywidualnych oraz kategorii open mężczyzn i kobiet. Dodatkowo przeprowadzona zostanie klasyfikacja rodzinna. Rozpoczęcie zawodów zaplanowano na godzinę 11.00. Biuro zawodów będzie czynne w dniu imprezy od godziny 9.00 do 10.15. Uczestnicy oprócz udziału w zawodach otrzymają 20% zniżki na karnet narciarski, ciepły posiłek i herbatę. Na zawodników czeka również darmowy transport autokarem w dniu zawodów (ilość miejsc ograniczona).
Zapisać się na zawody można za pomocą formularza zgłoszeniowego pod adresem http://moris.chorzow.pl/wyd/2017-2/narty/zgloszenia/ Formularz będzie aktywny do 14 lutego lub do wyczerpania limitu 150 uczestników. W poprzednich latach zainteresowanie imprezą było ogromne, więc zapisy kończyły się zawsze przed terminem. Decyzji o udziale lepiej nie odwlekać w czasie! Wpisowe wynosi 50 zł. Wpłaty należy dokonywać w terminie 7 dni od momentu zapisu na konto MORiS (po uprzednim wysłaniu zgłoszenia poprzez formularz):
NR KONTA ING BANK ŚLĄSKI 15 1050 1214 1000 0023 5305 7751 (w tytule przelewu proszę podać hasło „ISTEBNA 2018” oraz imię i nazwisko zawodnika).
Organizatorem Pucharu Prezydenta Chorzowa jest Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie.

Kontakt w sprawie zawodów:
e-mail: narty@moris.chorzow.pl
tel. kontaktowy: 32 2411 111

 

 

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3


16.02 godz. 12.30 Muzyczne opowieści dla dzieci w wieku 6+
17.02 godz. 10.00 Dziecięca Akademia z Kombinatorami
18.02 godz. 11.00 Maluch i Muzyka
18.02 godz. 18.00 Spektakl „Carmen i Księżniczka Czardasza”
21.02 godz. 9.00 Podsumowanie konkursu na plakat lub prezentacje multimedialną o tematyce „Sieć to nie śmietnik”

 

Kino Grajfka


16.02 godz. 18.00 "Faceci od kuchni"
17.02 godz. 18.00 "Szef"
18.02 godz. 11.00 "Goryl Śnieżek w Barcelonie"
19.02 godz. 8.00 "Cena sławy"
21.02 godz. 18.30 "Frantz"

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59


16.02 godz. 19.00 Kino na leżakach „Bezdroża”
17.02 godz. 10.00 Rodzinny poranek eksperymentalny
17.02 godz. 18.00 Kuźnia Micha
18.02 godz. 18.00 Koncert Jego Band
19.02 godz. 18.00 Teatr na Krajcoku - Teatr Nieoetykietowani
20.02 godz. 10.00 Kino na strychu „Wielka Szóstka”

 

Miejski Dom Kultury „Batory”, ul. Stefana Batorego 6


16.02 godz. 18.00 Klub Filmowy Lokator zaprasza „Przesłuchanie w noc sylwestrową”

 

 

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie:https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze:https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie:https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć