Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 3/2018

23.01 godz. 17.00 Komisja Budżetu i Gospodarki
23.01 godz. 17.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa
24.01 godz. 16.00 Komisja Kultury i Sportu

25.01 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 208 dyżur będzie pełnić radny Krzysztof Łazikiewicz

Uwaga! 18.01 silny wiatr, możliwa zamieć śnieżna

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed silnym wiatrem. Między godz. 15.00 18.01 a 9.00 19.01 w Chorzowie prognozowane jest wystąpienie porywistego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h. Miejscami mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Utrudnienia na DTŚ 18.01

W czwartek 18 stycznia o godzinie 9:00 na chorzowskim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej (droga wojewódzka nr 902) rozpoczęte zostaną prace związane z konserwacją urządzeń obsługujących Odcinkowy System Zarządzania Ruchem. W ramach tych prac przeprowadzone zostaną czynności związane z czyszczeniem i kontrolą funkcjonowania kamer monitoringu, kamer ANPR, czujników meteorologicznych oraz tablic VMS wyświetlających informacje drogowe.

W związku z powyższym zachodzi konieczność wprowadzenia lokalnych zawężeń pasów ruchu oraz ograniczeń prędkości. Prace planuje się zakończyć 19.01.

Aktualna sytuacja drogowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 902 w Chorzowie: https://tinyurl.com/ycqy8sfd

Ostrzeżenia związane z prowadzonymi pracami naniesione zostały na mapach nawigacji Waze (https://www.waze.com/getwaze) w ramach współpracy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów z firmą Google (program Connected Citizens https://www.waze.com/pl/ccp).

Zmarł były wiceprezydent Chorzowa Jan Michalik
13 stycznia  w wieku 72 lat zmarł były wiceprezydent Chorzowa Jan Michalik. Funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Technicznych pełnił od 2002 do 2011 roku, nadzorował m.in. sprawy związane z mieszkalnictwem. Wcześniej był dyrektorem ds. technicznych w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.  Z wykształcenia był inżynierem budownictwa.
Pogrzeb odbędzie się w piątek 19.01 o godz. 10.00 w Kościele pod wezwaniem św. Antoniego przy ul. Kopernika 1.

Promocja monografii Chorzowa w Muzeum – 19.01

W piątek 19 stycznia o godzinie 13.00 w Muzeum w Chorzowie przy ul. Powstańców 25 odbędzie się promocja pierwszego tomu najnowszej i najobszerniejszej z dotychczasowych monografii Chorzowa.nTom ukazał się po wielomiesięcznych przygotowaniach, a napisany został przez geografów i biologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Redakcję naukową objęli: dr hab. Adam Hibszer i prof. dr hab. Jerzy Runge. Wydawcą jest Muzeum w Chorzowie, które zainicjowało prace, od początku intensywnie im patronuje oraz organizuje je i współtworzy.
Promocja, na którą serdecznie zapraszamy, związana jest z ukazaniem się pierwszego z pięciu przygotowywanych tomów, a zarazem pierwszego tak obszernego wydawnictwa, które w całości poświęcone zostało środowisku przyrodniczemu Miasta. W tym sensie jest to zatem opracowanie pionierskie. W książce, omówione zostały kwestie położenia geograficznego, budowy geologicznej, rzeźby terenu, warunków klimatycznych, wód powierzchniowych i podziemnych, gleby i przekształceń pokrywy glebowej, świata roślin i zwierząt, a także elementów krajobrazu kulturowego.
Książka nosi tytuł CHORZÓW. Tom I. ŚRODOWISKO GEOGRAFICZNE,  liczy blisko 430 stron, jest bogato ilustrowana fotografiami, mapami i wykresami (pomieściła  57 rycin oraz 196 fotografii), zawiera obszerną bibliografię oraz streszczenia w języku angielskim, niemieckim i czeskim.  Podczas promocji wygłoszony zostanie przez dr. hab. Adama Rostańskiego wykład pt. Przyroda ożywiona Chorzowa.

Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka - 21.01

Centrum Integracji Międzypokoleniowej szykuje niezwykłą imprezę muzyczną z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na scenie wystąpią między innymi Magdalena Pal, Wesoła Biesiada czy Bernadeta Kowalska i Przyjaciele. Koncerty organizowane przez Centrum Integracji Międzypokoleniowej z okazji Dnia Babci i Dziadka to już chorzowska tradycja. W latach ubiegłych dla seniorów grali i śpiewali między innymi Damian Holecki czy Mirek Jędrowski. W tym roku gwiazd będzie kilka. Dla seniorów zagrają: Bernadeta Kowalska i Przyjaciele, Wesoła Biesiada, Zespół Ed-Ka, Krzysztof Koniarek, Tim Fabian oraz Magdalena Pal, która tego dnia będzie świętować swoje urodziny. Okazji do zabawy zatem nie zabraknie. - Babcia i dziadek pełnią niezwykłą rolę w życiu każdego człowieka – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej. - Ich mądrość i doświadczenie życiowe są bardzo istotne w wychowywaniu kolejnych pokoleń, dlatego wszyscy powinniśmy celebrować ich święto. Wydarzenie odbędzie się 21 stycznia o godzinie 16:00 w Starochorzowskim Domu Kultury przy ul. Siemianowickiej 59. Bilety w cenie 15 zł (z kartą Programu Chorzów 60+) i 30 zł (normalny) do nabycia w kasie SDK w godzinach otwarcia.

19.01 godz. 18.00 Koncert z Okazji Dnia Babci i Dziadka – Show pełne niespodzianek w wykonaniu Mirosława Jędrowskiego
19.01 godz. 19.00 Spektakl "Spod latarni" Grzegorza Ciumrakiewicza
20.01 godz. 18.00 Kobiety, Wino i ... Operetka
21.01 godz. 20.00 Smiechokalipsa – 10-lecie kabaretu Nowaki