Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 835
2012-09-13

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
06.09 - 13.09.2012

17.09 / poniedziałek /
godz. 16.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

20.09 / czwartek /
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
godz.15.00 Komisja Kultury i Sportu / wyjazdowa/

DYŻURY RADNYCH
20.09. (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
Marek Krupa / Platforma Obywatelska/


WYDARZENIA

Zapraszamy na nową stronę Urzędu Miasta
Zapraszamy na nową stronę internetową Urzędu Miasta Chorzów: www.chorzow.eu Nowa szata graficzna, prognoza pogoda i rozbudowa multimediów to najbardziej widoczne zmiany. W przyszłości zostaną także podłączone kamery , które pozwolą na oglądanie ze strony internetowej tego, co dzieje się m.in. na estakadzie czy ulicy Wolności.
Docelowo witryna będzie tłumaczona na języki obce. Z myślą o osobach niedowidzących uruchomione zostanie narzędzie do automatycznego czytania. Odświeżony zostanie także BIP / Biuletyn Informacji Publicznej/.

Sposób na stare książki
Jeśli masz niepotrzebne książki, czasopisma, audiobooki bądź wydawnictwa pisane brajlem i nie wiesz co z nimi zrobić, jest na to sposób. Przekaż je innym! Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów zainicjował zbiórkę książek, czasopism, audiobooków i wydawnictw pisanych brajlem. Akcja związana jest z promocją czytelnictwa, a podsumuje ją druga edycja imprezy "Wolność Czytania".
Osoby chętne do przekazania książek i innych wydawnictw mogą do 25 września deponować je w chorzowskich placówkach kultury. Czekają:

* Urząd Miasta, ul. Rynek 1
* Miejski Dom Kultury „Batory”, ul. St. Batorego 6
* Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
* Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
* Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Lompy 13
* Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Sobieskiego 8 (oraz wszystkie filie)
* Muzeum w Chorzowie, ul. Powstańców 25

Zebrane w czasie zbiórki książki odżyją 27 września podczas imprezy "Wolność Czytania", która trwać będzie na chorzowskiej ul. Wolności i w wielu innych miejscach na terenie miasta.
W programie: giełda książki, inscenizacje i spektakle teatralne, zajęcia animacyjne związane z książką, projekcje ekranizacji utworów literackich, spotkania autorskie.

Rozstrzygnięto konkurs na "Eko-ludzika"
Rozstrzygnięto konkursy w ramach prowadzonej na terenie miasta Chorzowa kampanii informacyjno-edukacyjnej promującej właściwe prowadzenie gospodarki odpadami komunalnymi. Miasto Chorzów zorganizowało dwa konkursy: plastyczny - na opracowanie bohatera kampanii i nadanie nazwy EKO-LUDZIKOWI, który będzie kojarzony z prawidłowym gospodarowaniem odpadami komunalnymi na terenie miasta. Nagrodzone prace plastyczne oraz zwycięska propozycja nazwy dla postaci, będą wykorzystywane we wszelkich plakatach informacyjnych, ulotkach i broszurach związanych z akcją popularyzacji selektywnego zbierania odpadów komunalnych, .Zadaniem konkursów jest rozpowszechnianie wiedzy z zakresu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Chorzów, poprzez rozwijanie wśród dzieci i młodzieży właściwego wzorca zachowań i postaw sprzyjających dbałości o środowisko lokalne, w szczególności zwrócenie uwagi na problemy w dziedzinie gospodarki odpadami komunalnymi. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się w 16 września (niedziela) o godzinie 13.00 podczas Festynu Kwiatowego w Śląskim Centrum Targowym przy ul. Targowej 1 w Chorzowie.
Główna nagroda na wykonanie EKO-LUDZIKA: Magdalena Pietrzykowska lat 13,
W konkursie na nadanie nazwy EKO-LUDZIKOWI zwyciężyła propozycja nazwy : SEGREGUŚ.
Ponieważ taką nazwę zaproponowała 2 dzieci - główne nagrody na nadanie nazwy Eko-Ludzikowi przypadły: Tadeuszowi Banasiowi - lat 7 i Aleksandrze Pietrzykowskiej - lat 12.
W konkursie przyznano również 5 wyróżnień, które przypadły następującym dzieciom:
1. praca zbiorowa - Wiktoria Malinowska lat 11, Kamil Wawrzyniuk lat 12, Kuba Malinowski lat 12, Sebastian Gorgoń lat 8,
2. praca zbiorowa - Jacek i Agata Maćkowscy - lat 12 i 10,
3. Katarzyna Wojczyk - lat 14,
4. Patrycja Leśko - lat 13,
5. Georginia Urbanek - lat 9.

W konkursie wzięło udział 56 dzieci. Dla laureatów przewidziano nagrody w postaci cyfrowych aparatów fotograficznych, książek oraz gadżetów. Gratulujemy!

VI edycja „Chorzowskich Smaków”
Pokazem kulinarnym prawdziwego mistrza kuchni - Adama Gesslera, rozpoczął się drugi etap VI edycji konkursu "Chorzowskie Smaki". Konkurs „Chorzowskie Smaki” na stałe zagościł w kalendarzu chorzowskich imprez. Jego celem jest promocja zarówno chorzowskich gastronomów, jak i samego Chorzowa jako miejsca smacznej i urozmaiconej kuchni. W tegorocznej edycji Chorzowskich smaków, zgłoszone dania konkurować będą, podobnie jak w latach ubiegłych, w trzech kategoriach – przystawce w odsłonie na zimno lub na ciepło, daniu głównym oraz w nowej kategorii – „na słodko”. Przez cały wrzesień odwiedzający restauracje biorące udział w konkursie będą mogli spróbować konkursowych dań za 50% ceny, wziąć udział w głosowaniu internetowym www.chorzowskiesmaki.pl i wygrać nagrodę. Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas uroczystej gali na początku października. Zachęcamy do czynnego udziału w konkursie.

Spróbuj konkursowych potraw za 50% ceny
10 - 16 września
Restauracja Łania | Al. Łani 1
Bar u Mirka | ul. dr A. Mieleckiego 9a
Pizzeria pod Drewnianym Bocianem | ul. Dworcowa 1
Layt Pub Faraon | ul. 3 Maja 94/1
17 - 23 września
Bar pod Estakada | ul. Rynek 11
Patria-Chopin | ul. Wolności 1
Restauracja Sztygarka | ul. Piotra Skargi 34
Pizzeria Al. Dente | ul. Hajducka 10/1
24 - 30 września
Wioska Rybacka | Promenada gen. J. Ziętka
Tokyo Sushi |ul. Sienkiewicza 16/7
Rebelia Pub & Restaurant | ul. Sobieskie

Festyn kwiatowy 15-16 września
Już w najbliższy weekend w Chorzowie odbędzie się Festyn Kwiatowy. Impreza po raz pierwszy zagości na terenie Śląskiego Centrum Targowego (dawne MTK). Wstęp jest BEZPŁATNY. Zapraszamy.

Zapraszamy "Na ptaki"
"Na ptaki!" - wieczór autorski fotografa przyrody Adriana Ślązoka odbędzie się 2 października 2012 r. o godz. 18.00 w Chorzowskim Centrum Kultury. W programie wystawa zdjęć (powiększenia 30 na 45 cm) i pokazy slajdów. Autor opowie o swojej pasji, czyli o fotografowaniu dzikich ptaków w ich naturalnym środowisku. Jak zapewnia autor nikt z uczestników nie wyjdzie ze spotkania z pustymi rękami! Wstęp jest wolny.
Adrian Ślązok fotografuje od 2001 roku. Pracuje jako fotograf prasowy, obecnie związany z Agencją Fotograficzną REPORTER. Od 2010 roku hobbystycznie zajmuje się fotografią przyrody. Głównym tematem swoich zainteresowań uczynił ptaki. Zdjęcia wykonuje podczas podróży w Polskę, których celem były dotychczas Ujście Warty, Dolina Baryczy i Puszcza Białowieska oraz w pobliżu śląskich akwenów takich jak Żabie Doły, Stawy Zatorskie, Zalew Goczałkowicki. Więcej o autorze na stronie www.chorzow.pl/foto.

Zapraszamy na wyjątkową wystawę
"Ballada o Chorzowie", pod taką nazwą zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć Remigiusza Miklaszewskiego w chorzowskiej Sztygarce przy ul. Piotra Skargi 34a/d. Wystawa jest swojego rodzaju przewodnikiem, po którym oprowadza nas sympatyczny profesor zaopatrzony w melonik, laskę oraz towarzyszący mu jego piesek. Historia ta opowiedziana jest w formie 25 czarno-białych zdjęć, o wymiarach 30X45 cm oprawionych w czarne ramy. Prace prezentują Chorzów oczami autora. "Chcąc wydobyć jego piękną architekturę, z premedytacją odarłem go z koloru, odbiegając w ten sposób od standardów XXI w., pokazując Chorzów jako miejsce z historią, zabytkami i tradycjami" - zachęca Remigiusz Miklaszewski. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 października o godz. 18.00. Prace oglądać można będzie do 19 października. Patronat nad wystawą objął Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Zapraszamy.

UWAGA PRZEDSIĘBIORCY!!!
Przypominamy, że wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – prowadzonej przez Ministra Gospodarki są BEZPŁATNE.
Chcemy przestrzec przed firmami komercyjnymi przesyłającymi osobom, które założyły działalność gospodarczą, oferty dokonania wpisu w prowadzonych przez siebie rejestrach (katalogach firm). Wpis do tych rejestrów nie upoważnia do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski i nie jest wymagany przez przepisy prawa.
Rozsyłane pisma, sugerujące konieczność uiszczenia opłaty za wpis do "rejestru przedsiębiorców", są w istocie ofertami handlowymi, o czym świadczą informacje zamieszczone drobnym drukiem. Uiszczona w odpowiedzi na takie pismo opłata za wpis stanowi przychód firmy, która wysyłając pismo wprowadza adresatów w błąd, sugerując publicznoprawny i obligatoryjny charakter tej opłaty.
Ewidencje tworzone przez tego typu firmy stanowią próbę powielenia ogólnodostępnych bezpłatnych informacji o przedsiębiorcach, zawartych w publicznych rejestrach CEIDG https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/ceidg.public.ui/Search.aspx czy też REGON ( http://www.stat.gov.pl/regon/ ), w których rejestracja jest całkowicie bezpłatna, o czym przypomina również zamieszczony na stronie http://www.mg.gov.pl/node/16665 komunikat Ministra Gospodarki.
Do wszystkich przypadków oferowania wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą należy podchodzić ze szczególną ostrożnością.

Zbiórka elektrośmieci
14 września rozpocznie się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na terenie miasta Chorzów. Do 14 grudnia, w każdy piątek, w godz. 16.30 -19.30 elektrośmieci zbierane będą w wyznaczonych punktach miasta. Akcję rozpoczynamy zbiórką na parkingu znajdującym się na rogu ul. Rębaczy i Głównej.
Dla każdego, kto odda przynajmniej jedną sztukę wielkogabarytowego i drobnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (np. pralkę, lodówkę, zmywarkę, kuchenkę, telewizor, monitor lub komputer i inne) przewidziano ekologiczne gadżety i upominki. Organizatorami akcji są: Miasto Chorzów i firma Biosystem S.A. z siedzibą w Krakowie.

XXV Targi Pracy w Chorzowie i inne propozycje
Osoby bezrobotne, poszukujące pracy oraz pracodawców zapraszamy do udziału w XXV Targach Pracy, które odbędą się 20 września w godz. 10.00 - 13.00 w Miejskim Domu Kultury "Batory" przy ul. Stefana Batorego 6 w Chorzowie. Podczas Targów przedstawione zostaną oferty pracy w kraju i za granicą oraz projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej skierowane do osób bezrobotnych i pracodawców. Organizatorem targów jest Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie. Targi odbędą się w ramach projektu „Skuteczny Urząd III” współfinansowanego z EFS PO KL, poddziałania 6.1.2.
Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie pozyskał dodatkowe środki z Rezerwy Ministra przeznaczone na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej osób do 30 roku życia, osób powyżej 50 roku życia, jak również osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy (np. samotnych matek, osób długotrwale bezrobotnych, bez kwalifikacji zawodowych, itp.). Przewidywane działania projektowe to szkolenia zawodowe, staże, refundacje doposażenia stanowiska pracy, dotacje na działalność gospodarczą. Zapraszamy osoby bezrobotne i pracodawców do współpracy.


WYDARZENIA KULTURALNE

Chorzowskie Centrum Kultury
16.09 godz. 16.00 Bajka dla dzieci TULISIOWE ZABAWY ALE TEŻ WAŻNE SPRAWY
18.09 godz. 12.00 Gala podsumowująca regionalny śląski etap Konkursu LODOŁAMACZE 2012
20.09 godz. 20.00 Spektakl WIĘZI RODZINNE z udziałem Małgorzaty Pieńkowskiej i Małgorzaty Niemirskiej
21.09 godz. 18.00 Twoja Podróż w Centrum Uwagi BUŁGARIA - UKRAINA

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
17.09 godz.18.00 Wernisaż Wystawy Jana Urbanowicza, koncert zespołu „ALBO I NIE”
28.09 godz.18.00 Starochorzowski Klub Podróżnika

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S.Batorego 6
14.09 godz.18.00 PUNKT KRWIODAWSTWA
15.09 godz. 14.00 TATOOMANIA 2012
19.09 godz. 18.00 SKĄPIEC przedstawienie teatralne w gwarze śląskiej
21.09 godz. 19.00 IRENEUSZ KROSNY czyli TEATR JEDNEGO MIMA
23.09 godz. 15.30 Od cyji do gitary elektrycznej czyli od folkloru do bluesa

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Sobieskiego 8
Filia nr 1, ul. Główna 21
14.09 godz. 16.00 POCZTÓWKA Z WAKACJI zajęcia plastyczne

Filia nr 2, ul. Ryszki 11/13
19.09 godz. 10.00 NIEZWYKŁY DOKTOR JOHN DOLITTLE zajęcia czytelnicze dla uczniów kl.II SP

Filia nr 18, ul. Gwarecka 4
21.09 godz. 16.00 FILEMON KONTGRA REKSIO zajęcia edukacyjne dla najmłodszych

Miejska Galeria Sztuki „MM”, ul. Sienkiewicza 3
3-24.09 wystawa "Marian Knobloch malarstwo - 40 lecie pracy twórczej". Wstęp wolny

Muzeum, ul. Powstańców 25
wystawy czasowe:
PIENIĄDZ ZASTĘPCZY NA GÓRNYM ŚLĄSKU
TAK WIDZIMY HISTORIĘ CHORZOWA

wystawa stała:
„Z DZIEJÓW PIENIĄDZA. POLSKA – ŚLĄSK”


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia. www.chorzowianin.pl

Zapraszamy do oglądania KRONIKI MIEJSKIEJ na antenie programu Telewizji KATOWICE. Na najbliższy program zapraszamy 25 września o godz. 17.35, w nim najświeższych informacji o tym, co się zdarzyło ostatnio w Chorzowie.

Zapraszamy do słuchania „Wieści z Chorzowa” na antenie Radia Katowice w każdy drugi piątek miesiąca / najbliższy to 14 września /o godz. 18.45/ a w nich najważniejszych informacji o naszym mieście, rozmów z ciekawymi ludźmi i zapowiedzi interesujących wydarzeń.

Wiadomości Samorządowe – dodatek do bezpłatnego miesięcznika Chorzowianin w całości o najważniejszych zagadnieniach i tematach poświęconych społeczności lokalnej. Zapraszamy również na portal chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć