Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 33/2017
2017-09-21

RADA MIASTA

 

KOMISJE

25.09 godz. 7.30   Komisja Rewizyjna
25.09 godz. 16.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
25.09 godz. 17.00 Komisja Edukacji
27.09 godz. 17.00 Komisja Kultury i Sportu
28.09 godz. 8.30  Komisja Zdrowia

 

DYŻUR RADNEGO

28.09 godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Krzysztof Łazikiewicz

 

AKTUALNOŚCI

 

Wrześniowe sukcesy Sokolni

Wrzesień zaowocował mnóstwem akrobatycznych sukcesów chorzowskiej Sokolni. Między 7 a 9.09 w Lizbonie odbywał się Puchar Świata w akrobatyce sportowej i rozgrywany przy nim Turniej Międzynarodowy. Młodzi akrobaci trenujący w Chorzowie spisali się znakomicie. Dwójka mieszana kategorii senior Julia Kraj i Wojciech Dackiewicz zdobyli złoto. Trójka dziewcząt kategorii senior Marta Śrutwa, Magda Rajtor i Emilia Plewnia przywiozła srebro. Trojka dziewcząt w kategorii 12-18 Wiktoria Wołczańska, Wiktoria Naczyńska i Agata Musioł również wróciła ze srebrnymi krążkami. Dwójka mieszana kategorii 12-18 Tola Kopczyk i Daniel Wichary uplasowała się na 7 pozycji, a dwójka w kategorii 13-19 w składzie Kamila Dytko i Filip Bucki wylądowała na 5 miejscu.

Dwa dni po powrocie z Portugalii juniorzy Sokolni od razu udali się w podróż do Białej Podlaskiej na Mistrzostwa Polski Juniorów w akrobatyce sportowej. Tytuł mistrza polski juniorów w dwójkach mieszanych zdobyli Kamila Dytko i Filip Bucki, w tej samej konkurencji brązowy medal zdobyli Tolia Kopczyk i Daniel Wichary. Tytuł wicemistrzyń Polski Juniorów zdobyła trójka dziewcząt Wiktoria Wołczańska , Wiktoria Naczyńska i Agata Musioł. W konkurencji 11- 16 dwójka mieszana Weronika Witkowska i Bartek Zagała zdobyli złoto.
Na tych zawodach zostały przedstawione nominacje na Mistrzostwa Europy w akrobatyce sportowej w Rzeszowie, które odbędą się za miesiąc. Polskę na tych zawodach będzie reprezentowało aż 5 zespołów z Sokolni:

dwójka mieszana 11-16-  Weronika Witkowska i Bartek Zagała
dwójka mieszana 12-18 - Tolia Kopczyk i Daniel Wichary
trojka dziewcząt   12-18  - Wiktoria Naczyńska , Wiktoria Wołczańska i Agata Musioł
dwójka mieszana 13-19 - Kamila Dytko i Filip Bucki
dwójka mieszana 13-19 - Julia Fajfur i Marcin Firak

 

Wyjątkowe rozpoczęcie roku szkolnego w ZSO nr 2 im. Miłośników Ziemi Śląskiej

Dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Chorzowie  rok szkolny 2017/2018 rozpoczął się w wyjątkowy sposób. W poniedziałek 4 września nastąpiło tradycyjne rozpoczęcie roku poprzedzone mszą świętą, natomiast tydzień później  -  11 września - na sali widowiskowej Starochorzowskiego Domu Kultury nowe roczniki Szkoły Mistrzostwa Sportowego ( klasy czwarte i siódme szkoły podstawowej oraz pierwsze licealne) uczestniczyły w Inauguracji roku szkolnego uświetnionej  aktem podpisania umowy o współpracy między ich  szkołą,  a Klubem Piłki Ręcznej Ruch Chorzów i Akademią Handballu Ruch Chorzów. Umowa ma na celu współpracę i rozwój kontaktów między stronami dla dobra młodzieży pobierającej naukę w klasach  o specjalności „piłka ręczna dziewcząt” . Po części oficjalnej uczniowie-sportowcy zaprezentowali swoje talenty w programie artystycznym.

 

Chorzów ekspertem w profilaktyce grypy

Fundacja Nadzieja dla Zdrowia, organizator Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy przyznał miastu Chorzów tytuł Eksperta w profilaktyce grypy. Celem Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia” jest edukacja w zakresie profilaktyki i leczenia chorób przewlekłych. Dąży do przeciwdziałania rozwojowi chorób cywilizacyjnych oraz niesie pomoc pacjentom, ich rodzinom w dostępie do najbardziej nowoczesnych terapii. Fundacja została powołana do życia przez rodziców dzieci, które otarły się o śmierć w polskich szpitalach oraz młodzi prawnicy, którzy nie mogą pogodzić się z istniejącym stanem rzeczy w systemie ochrony zdrowia. Fundacja działa po to, by w przyszłości można było doczekać się na wizytę u specjalisty zanim będzie za późno na ratunek, sprawnie ustalić prawidłową diagnozę w oparciu o nowoczesną diagnostykę i uzyskać pomoc. Samorządowy Lider jest konkursem, którego celem jest aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji programów zdrowotnych oraz popularyzacja samorządowych programów zdrowotnych w dziedzinie profilaktyki grypy. Przedmiotem Konkursu jest wybór samorządów, które podejmują aktywne działania, mające podnieść świadomość Polaków i ograniczyć medyczne, społeczne oraz gospodarcze skutki zachorowań na grypę.

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Prezydent zaprasza na spotkania w dzielnicach - od 21.09

Prezydent Andrzej Kotala zaprasza wszystkich chorzowian na spotkania. Poza Prezydentem w spotkaniach wezmą udział przedstawiciele Wydziałów Usług Komunalnych oraz Inwestycji Komunalnych, policji, Straży Miejskiej oraz straży pożarnej. Mieszkańcy dzielnicy będą mogli zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa w ich rejonie, inwestycji oraz na przykład przebiegu budżetu obywatelskiego. W poprzednich edycjach z sali padło sporo pytań i sugestii dotyczących życia w mieście.

Harmonogram spotkań:

21 września
Centrum Inicjatyw Społecznych
ul. 3 Maja 18

28 września
Młodzieżowy Dom Kultury
ul. Lompy 13

5październik
Starochorzowski Dom Kultury
ul. Siemianowicka 59

12 październik
Klub „Pokolenie” Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa
ul. Młodzieżowa 29

19 październik
Miejski Dom Kultury „Batory”
ul. Stefana Batorego 6

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o 17:30.

 

Szkolny rajd SP 29 - 26-27.09

26 oraz 27 września, w ramach realizacji programu „Zdobywamy Beskidy”, odbędzie się XVII Rajd SP 29. We wtorek Magurkę zdobędą dzieci klas I-III, zaś w środę ze szlakiem zmierzą się klasy starsze. Każdy uczestnik rajdu otrzyma okolicznościowy znaczek, zaprojektowany przez ucznia szkoły. W schronisku na uczestników czekać będzie ognisko z kiełbaskami, a dzieci będą mogły brać udział w licznych konkursach.

 

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

21.09 godz. „Wolność Czytania” - Marian Opania recital „Moje fascynacje”
26.09 godz. 19.00 Premiera spektaklu muzycznego „Zbrodnia i Kara”
27.09 godz. 18.00 z Cyklu „Przewodnik opowiada” – Jezioro Garda

 

Kino Grajfka

21.09 godz. 18.30 „Pokój”
22.09 godz. 19.00 „Letnie przesilenie”
23.09 godz. 18.00 „Wojna”
24.09 godz. 11.00 „Mały Książe”
26.09 godz. 18.00 „Papusza”

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

22.09 godz. 18.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
23.09 godz. 10.00 Rodzinny poranek filmowy
26.09 godz. 10.00 Inauguracja Roku Kulturalnego dla dzieci i młodzieży


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie: https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze: https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie: https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć