Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 24/2017
2017-07-06

RADA MIASTA

KOMISJE

10.07 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

10.07 godz. 15.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

DYŻUR RADNEGO

AKTUALNOŚCI

W szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty

Termomodernizacja Zespołu Szkół Sportowych nr 1 i budowa przedszkola przy ul. Omańskowskiej – to największe tego typu inwestycje w mieście, ale prace remontowe toczą się także na innych obiektach. W ZSS nr 1 zakończono pierwszy etap prac remontowych. Wymieniono m.in. ścianki działowe, drzwi do sal, sufity czy oświetlenie. W okresie wakacyjnym zaplanowano remont segmentu nr 1 oraz części sportowej, w której znajdują się także stołówka i aula. Zakończenie inwestycji planowane jest na lipiec 2019 roku. Całkowity jej koszt to ok. 17 mln zł, z czego ponad 13 mln zł stanowią dotacje. Ruszyły prace przy ul. Omańkowskiej. Zabytkowy budynek przejdzie gruntowną przebudowę i rozbudowę na potrzeby nowej siedziby Przedszkola nr 9. Na realizację inwestycji miasto otrzymało niemal 3,8 mln zł unijnej dotacji, a jej całkowity koszt to przeszło 8 mln zł. Po zakończeniu prac placówka będzie jedną z najnowocześniejszych w regionie. – Chorzów może pochwalić się wysokim standardem placówek oświatowych. Obecnie trwają dwie niezbędne, a przy tym ogromne, inwestycje, które znacznie wpłyną na poprawę nauki szkolnej i przedszkolnej najmłodszych mieszkańców. Oprócz tego toczy się szereg niezbędnych prac modernizacyjno-remontowych. W Przedszkolu nr 27 przy ul. Wandy trwa adaptacja mieszkania na cele oświatowe. Prace pochłoną ponad 350 tys. zł. W sierpniu zakończy się, oszacowana na ponad 139 tys. zł, izolacja ścian piwnic i drenaż w Przedszkolu nr 26 przy ul. Ligonia. W tym samym miesiącu zakończy się również wymiana pionów wod-kan w Przedszkolu nr 29 przy ul. Siemianowickiej. Z kolei jeszcze rok potrwa modernizacja instalacji elektrycznej w Szkole Podstawowej nr 29 przy ulicy Lwowskiej. Prace wyceniono na ponad 281 tys. zł. W tym samym obiekcie równolegle toczy się remont korytarzy wraz z wymianą drzwi do sal oraz wymianą wykładzin. Koszt prac to ponad 368 tys. zł. Przed pierwszym dzwonkiem przebudowana będzie, za przeszło 193 tys. zł, pracownia informatyczna i mechatroniczno-elektryczna w ZSTiO nr 3 przy ul. Stefana Batorego. W tym roku ruszyć ma także modernizacja sali gimnastycznej oraz wykonanie bramy wjazdowej wraz z przebudową ogrodzenia w Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Skrajnej. Zaplanowana jest także modernizacja terenu przed budynkiem AZSO nr 2 przy ul. Farnej (w tym wykonanie ozdobnego ogrodzenia od ul. Odrowążów, wymiana nawierzchni na zewnętrznym placu, aranżacja zielenią). W Przedszkolu nr 3 przy ul. Cieszyńskiej wybudowane będzie ogrodzenie, a w Przedszkolu nr 21 przy ul. Ryszki będzie ono przebudowane.


8 mln dotacji na kolejne mieszkania komunalne w Chorzowie

Kilka dni temu ruszyła budowa przy ul. Truchana, a tymczasem Chorzów otrzymał spory zastrzyk gotówki na kolejną inwestycję w mieszkalnictwo komunalne. Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał miastu 8 mln zł dotacji na przebudowę budynku przy ul. Karola Miarki 40. Przez lata pod tym adresem znajdował się jeden z pawilonów szpitalnych. Po zakończeniu procesu centralizacji Zespołu Szpitali Miejskich i przeniesieniu wszystkich oddziałów na ul. Strzelców Bytomskich, budynek w Chorzowie II zyska zupełnie nową funkcję. Gruntowny remont szacowany na prawie 19 mln zł, pozwoli na utworzenie w tym miejscu 77 mieszkań komunalnych. –  Inwestycje w mieszkalnictwo komunalne prowadzone są także przy ul. Kościuszki i Truchana, ale najwięcej lokali powstanie właśnie przy ul. Karola Miarki. – podkreśla Marcin Michalik, zastępca prezydenta miasta. - Nowe mieszkania to oferta dla chorzowian, którzy nie są zamożni, ale mają stałe dochody – dodaje wiceprezydent. Planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych przy ul. Karola Miarki to marzec 2018 roku, a zakończenia – luty 2020. W budynku znajdzie się 6 wind (po jednej w każdej klatce), a także wózkownie i rowerownie. 8 mieszkań zostanie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W projekcie uwzględniono także parkingi oraz garaże podziemne. Średnia powierzchnia mieszkania to 51 m2.

Uwaga! Objazdy na ul. 11 Listopada

Informujemy, że w między 10 a 14.07 na ulicy 11-go Listopada, na odcinku pomiędzy ulicami Krzyżową i Polną, prowadzone będą roboty drogowe związane z remontem nawierzchni jezdni. W związku z powyższym zachodzi konieczność ograniczenia dojazdu do ww. fragmentu ulicy, która nie będzie dotyczyć dojazdów do posesji położonych w sąsiedztwie remontowanego odcinka drogi. Wyznaczony zostanie lokalny objazd prowadzony ciągiem ulic Polnej i Grunwaldzkiej. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych robót oraz na trasie wyznaczonego objazdu.

Rynek w Chorzowie: zakończył sie etap składania ofert

Rewitalizacja chorzowskiego rynku coraz bliżej: zakończył się już etap składania ofert na budowę, trwa weryfikacja dokumentów. Do przetargu zgłosiły się 3 firmy: z Chorzowa, Warszawy i Trzebini. Ceny ofert kształtują się od 22 do 24 mln zł. Kolejny etap to składanie wyjaśnień do szczegółów propozycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace w centrum miasta rozpoczną się jeszcze w III kwartale tego roku. Koncepcja przebudowy zakłada m.in. powstanie pod estakadą czterech pawilonów dla gastronomii, usług czy instytucji miejskich. Między centrum przesiadkowym, a Urzędem Miasta pojawi się także dużo zieleni, nie zabraknie fontanny i miejsc do odpoczynku. Jak chorzowski rynek będzie prezentował się po rewitalizacji można zobaczyć na animacji: https://www.youtube.com/watch?v=sf0r64GNKxU&;;;feature=youtu.be

W Chorzowie można poleżeć na plaży - do 18.08

Jest przystojny ratownik, balon do widokowych lotów, globus z trasami wakacyjnych wojaży i kurtyna wodna. A nad głowami dach z... dmuchanych piłek. Z początkiem lipca podwórko przy Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7 zamieniło się w piaszczystą plażę. – Nasza ubiegłoroczna akcja plażowa okazała się strzałem w dziesiątkę, a frekwencja dzieci, które ją odwiedziły przerosła najśmielsze oczekiwania, dlatego w tym roku będzie jeszcze więcej konkursów, niespodzianek i atrakcji, z przejażdżką BMW cabrio w towarzystwie chorzowskiego Flasha na czele – mówi Magdalena Sekuła, Pełnomocnik Prezydenta Chorzowa ds. Aktywizacji Społecznej. Z plaży można korzystać w poniedziałki i piątki od godz. 12. do 18., z kolei we wtorki, środy i czwartki w godz. od 10 do 16. W każdy poniedziałek animator poprowadzi na plaży konkurs karaoke, codziennie będą odbywały się zabawy edukacyjno-rekreacyjne dla dzieci. Plaża zamknie podwoje 18 sierpnia. – Zrobimy to z przytupem, podczas dużej plenerowej imprezy – zapowiada Magdalena Sekuła.
 
Program wydarzeń w "Strefie na Wakacje", czyli na chorzowskiej plaży

Od 3.07 do 21.07

Poniedziałek,
Strefa na Wakacje w godz. 12.00-18.00
13.00 – 14.30 Podróż dookoła świata (zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat)
15.00 – 18.00 Tanecznym krokiem po świecie (zabawy muzyczne dla całych rodzin)

Wtorek, Środa, Czwartek
Strefa na Wakacje w godz. 10.00 - 16.00
10.30 – 12.00 Wakacyjne przedszkole (zajęcia adaptacyjne dla dzieci od 2 do 4 lat)
13.30 – 15.00 Podróż dookoła świata (zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat)

Piątek
Strefa na Wakacje w godz. 12.00-18.00
13.00 – 14.30 Podróż dookoła świata (zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat)
16.00 – 17.30 Wakacyjne przedszkole (zajęcia adaptacyjne dla dzieci od 2 do 4 lat)

Od 24.07 do 11.08

Poniedziałek
Strefa na Wakacje w godz. 12.00-18.00
13.00 – 14.30 Wakacyjne podróże z pędzlem
15.00 – 18.00 Tanecznym krokiem po świecie (zabawy muzyczne dla całych rodzin)

Wtorek, Środa, Czwartek
Strefa na Wakacje w godz. 10.00-16.00
10.30 – 12.00 Kącik Młodego Twórcy
13.30 – 15.00 Wakacyjne podróże z pędzlem

Piątek
13.00 – 14.30 Wakacyjne podróże z pędzlem
15.00 – 18.00 Kącik Młodego Twórcy

Od 14.08 do 17.08

Poniedziałek
Strefa na Wakacje w godz. 12.00-18.00
13.00 – 14.30 Podróż dookoła świata (zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat)
15.00 – 18.00 Tanecznym krokiem po świecie (zabawy muzyczne dla całych rodzin)

Wtorek, Środa, Czwartek
Strefa na Wakacje w godz. 10.00 - 16.00
10.30 – 12.00 Wakacyjne przedszkole (zajęcia adaptacyjne dla dzieci od 2 do 4 lat)
13.30 – 15.00 Podróż dookoła świata (zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat)

18.08
16.00 „W podroży dookoła świata, czyli zakończenie „Strefy na Wakacje”.ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

W Chorzowie startuje festiwal One Man Act - 6.07

Festiwale muzyczne na ogół kojarzone są z drogimi biletami, tłumami ludzi i licznymi koncertami, często granymi równocześnie. W Chorzowie będzie inaczej, ale wcale nie gorzej. Rusza One Man Act. W ramach festiwalu One Man Act, który rozpocznie się już w czwartek, 6 lipca i potrwa aż do 28 sierpnia, zaplanowano sześć koncertów sześciu różnych muzyków, pochodzących z różnych zakątków świata. Usłyszymy między innymi Moriah Woods ze Stanów Zjednoczonych, Tima McMillana z Australii czy Wawrzyńca Jana Dąbrowskiego, który zaprezentuje solowy projekt Henry No Hurry! Wszystkie występy odbędą się w chorzowskich lokalach gastronomicznych. Pierwszym muzykiem, który będzie miał okazję zagrać na festiwalu One Man Act będzie wywodzący się z Wielkiej Brytanii Alasdair Bouch. Jego muzyka to połączenie alternatywnego folku, bluesa i popu. Na koncie ma cztery albumy. Koncert odbędzie się w czwartek, 6 lipca, w pubie Hard Rock przy ul. Jagiellońskiej 4. Start o godzinie 17. Koncerty to najważniejszy, ale nie jedyny element One Man Act. Wydarzeniem towarzyszącym jest Kawiarenka Obywatelska. - Kawiarenka Obywatelska to nasz pomysł, by wyjść do mieszkańców Chorzowa i porozmawiać z nimi szczerze o naszym mieście – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. aktywizacji społecznej. - Chcemy poznać opinie chorzowian o tym, jak im się tu żyje, czego im brakuje, czym wyróżnia się Chorzów na tle innych miast. Udział w One Man Act jest bezpłatny.


Harmonogram koncertów w ramach One Man Act Festiwal Chorzów 2017:

06.07, godz. 17.00 – Alasdair Bouch (Wielka Brytania) - Hard Rock, Jagiellońska 4
                  Kawiarenka Obywatelska: Temat – Chcę tu żyć - miasto moich marzeń

20.07, godz. 17.00 – Moriah Woods (USA) - Gryfno! Kafe, Wolności 15
                  Kawiarenka Obywatelska: Temat – Moje dziecko w moim mieście

27.07, godz. 17.00 – Chris Ellys (Słowacja) - Hard Rock, Jagiellońska 4
                  Kawiarenka Obywatelska: Temat – Senior w przestrzeni miejskiej

10.08, godz. 17.00 – Joakim Hansson (Szwecja) - Gryfno! Kafe, Wolności 15
                  Kawiarenka Obywatelska: Temat – Czym się wyróżniamy – Chorzów na tle innych miast

17.08, godz. 17.00– Tim McMillan (Australia) - Gryfno! Kafe, Wolności 15
                  Kawiarenka Obywatelska: Temat – Serce na dłoni – porozmawiamy o wolontariacie

24.08, godz. 17.00 – Henry No Hurry! (Polska) - Hard Rock, Jagiellońska 4
                  Kawiarenka Obywatelska: Temat – My, Wy, Oni – człowiek w przestrzeni publicznej

Padel Nocą Americano - 8.07

MORiS Chorzów zaprasza do wzięcia udziału w turnieju „Padel Nocą Americano”, który odbędzie się 8 lipca o godz. 18:00 na korcie przy ul. Katowickiej 6. System Amerciano nie faworyzuje zgranych par deblowych, które trenują ze sobą od dłuższego czasu, dając jednocześnie szanse osobom, które nie mają stałych partnerów lub też chcą spróbować swoich sił w padla. Zasady są proste (przy założeniu 12. zgłoszonych osób - 4. rundy po 3. mecze – w sumie 12 meczów) – po 1. rundzie przegrani 1. meczu rozdzielają się tworząc nowe pary z przegranymi 2. meczu. Natomiast wygrani 1. meczu również się rozdzielają tworząc nowe pary z przegranymi 3. meczu. Wygrani 2. meczu rozdzielają się i tworzą pary z wygranymi 3. meczu. Tak kończy się runda pierwsza, po której zaczyna się runda druga, gdzie mamy całkiem nowe zestawienie par deblowych. W drugiej i trzeciej rundzie sytuacja jest analogiczna, natomiast 4. runda jest już rundą finałową, w której zwycięzcami turnieju zostają wygrani 3., ostatniego meczu turnieju. Dla najlepszych MORiS przygotował nagrody oraz dyplomy.. Zgłoszenia zawodników przyjmowane będą mailowo na adres manager@moris.chorzow.pl. Wpisowe 5zł

Regulamin na stronie http://moris.chorzow.pl/aktualnosci/?id=6619

Rusza akcja "Hoży Seniorzy" - 8.07

8 lipca o godz. 15.00 w Parku Hutniczym przy Urzędzie Stanu Cywilnego w Chorzowie ruszy akcja "Hoży Seniorzy". Jej motto przewodnie celowo brzmi zaskakująco, bowiem seniorzy w XXI wieku są i chcą być hoży, czyli tryskać zdrowiem i urodą. Akcja, organizowana przez Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Chorzowie, będzie prowadzona równocześnie w kilku strefach. W sektorze sportowym królować ma joga, aerobic i ćwiczenia pobudzające wszystkie partie mięśni. W strefie piknikowo-rekreacyjnej będzie można odpocząć z książką na kocu pod parasolem, a w gastronomicznej przekąsić coś smacznego i zdrowego. Dla najmłodszych przygotowano z kolei strefę zabaw, które poprowadzą animatorzy. Będą stanowiska do malowania buziek, robienia balonowych zwierzaków i baniek mydlanych. Zabawa potrwa do godz. 18. – Kolejne edycje wakacyjnej akcji „Hoży Seniorzy” zaplanowaliśmy na 22 lipca oraz 5 i 26 sierpnia. Wierzę, że będą one okazją do dobrej zabawy i sprawią chorzowianom wiele radości – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik Prezydenta Chorzowa ds. Aktywizacji Społecznej.

Festyn dla dzieciaków w Skansenie - 10.07

10 lipca o godz. 10.00 w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie odbędzie się festyn „Uśmiech to zdrowie, każdy to powie”. Na imprezę zapraszamy dzieci, które spędzają wakacje w mieście.

Program festynu:

Godz.10.00 – 12.00:
gry i zabawy ruchowe
konkurs plastyczny  pt.„ Bezpieczne wakacje”
konkurs rysunkowy kredą na asfalcie nt. właściwego korzystania z promieni słonecznych
rozgrywki umysłowe – warcaby
pokaz i nauka udzielania I pomocy przedlekarskiej
konkurencje  dmuchania baloników, hula hop
quiz wiedzy na temat zdrowego stylu życia
konkurs piosenki o zdrowiu
stanowisko z materiałami edukacyjnymi nt. zdrowia
bezpłatny pomiar RR
bezpłatny pomiar CO w wydychanym powietrzu

Godz.12.00 -13.00:
losowanie nagród w konkursie „Szczęśliwy Numerek”

Dodatkową atrakcją festynu będzie obecność Straży Pożarnej, Policji Konnej oraz możliwość bezpłatnej przejażdżki na koniach.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

7.07 godz. 10.00 Magia kontra nauka: pokazy eksperymentów fizyko-chemicznych - Uniwersytetu Rozwoju
10.07 godz. 10.00 Film dla dzieci - Mała Syrenka

Kino Grajfka

7.07 godz. 19.00 „Planeta Singli”
8.07 godz. 19.00 „Demon”
 

Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

30.06 godz. 18.00 Film z prelekcją – poezja obrazu i aktorstwa w filmie „Okruchy dnia” Jamesa Ivorego

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

7.07 godz. 10.00 LATO W MIEŚCIE – wakacyjne warsztaty artystyczne
10.07 godz. 10.00 LATO W MIEŚCIE – wakacyjne warsztaty artystyczne


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie: https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze: https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie: https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć