Największa szkoła w Chorzowie zmienia się nie do poznania
2017-05-17

Mimo, że jest ostatnią z wybudowanych w Chorzowie szkół, to właśnie ona musiała przejść gruntowny remont. Budynek nie jest bowiem przystosowany do polskich warunków klimatycznych. Oddana do użytku w 1986 r. szkoła pierwotnie miała zostać wybudowana w… Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zbyt cienka izolacja oraz nietypowy system grzewczy sprawiały, że zimą w budynku trudno było zapewnić odpowiednią temperaturę, a latem panował tam zaduch. Dlatego Zespół Szkół Sportowych nr 1 im. Janusza Kusocińskiego przy ul Ryszki 55 przechodzi właśnie kompleksową modernizację. Za nami pierwszy etap remontu – totalną metamorfozę przeszły już segment 4 i pylon C. Obecnie trwa kompleksowa przebudowa drugiej części budynku, czyli m.in. wymiana instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania, demontaż ścianek i sufitów oraz wymiana płyt podłogowych. Przed nami jeszcze remont ostatniego segmentu – te prace planowo odbędą się w czasie wakacji letnich – równolegle z remontem części sportowej, w której znajdują się także stołówka i aula. - Prace budowlane na terenie szkoły to dla nas duże wyzwanie, mamy bowiem aż 1000 uczniów. Udało się jednak tak to zroganizować, aby wszystkie zajęcia nadal odbywały się w naszym budynku - wyjaśnia dyrektor ZSS nr 1 Wojciech Niezgoda.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2019 rok. Całkowity koszt to ok. 17 mln. - Inwestycja finansowana jest przede wszystkim ze środków unijnych. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego otrzymaliśmy na ten cel 13.272.756,61 zł - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.