Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 14/2017
2017-04-13

RADA MIASTA

KOMISJE

20.04 godz. 16:30  Komisja Kultury i Sportu
20.04 godz. 17:00  Komisja Budżetu i Gospodarki

DYŻUR RADNEGO

20.04 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Marek Otte

AKTUALNOŚCI

70 lat po ślubie: kamienne gody w Chorzowie

Poznali się w połowie lat 40. XX w. we włoskim uzdrowisku Abano Terme, szaleńczo w sobie zakochali i szybko pobrali. On był żołnierzem w Armii Andersa, ona pracowitą i zawsze uśmiechniętą nastolatką. Państwo Milena i Edward Brzezińscy świętowali dziś w Chorzowie kamienne gody. Para pobrała się w 1947 roku we Włoszech i tam miała spędzić życie. Los zdecydował jednak inaczej -  niedługo po ich ślubie, żołnierze Armii Andersa musieli wrócić do Polski. Młoda żona nie wahała się i wyjechała z Włoch razem z ukochanym. Najpierw trafili pod Poznań, później do Chorzowa, gdzie postanowili zostać. Pani Milena wspomina, że początki w obcym kraju nie należały do łatwych. Musiała szybko nauczyć się języka i jak sama przyznaje – do dziś miewa problemy z polską ortografią. Państwo Brzezińscy zapytani o receptę na wieloletnie małżeństwo zgodnie mówią, że… takiej nie ma. Kluczowa jest wielka miłość – nie tylko do siebie samych, ale również względem dzieci.

Metropolia: w Chorzowie ruszyły konsultacje

W Chorzowie ruszyły konsultacje dotyczące metropolii. Ankieterzy pytają mieszkańców, czy są za wejściem miasta w skład tworzonego związku metropolitalnego, udzielają również informacji dotyczących m.in. zadań i źródeł finansowania przyszłej metropolii.  Badania opinii prowadzone są na ulicach miasta, a także w chorzowskim ratuszu. Kwestionariusz pobrać można również ze strony internetowej www.chorzow.eu . Konsultacje potrwają do 26 kwietnia, a wyniki zostaną przedstawione na najbliższej sesji Rady Miasta. Badania opinii wśród mieszkańców, to konsekwencja uchwały, którą radni Chorzowa podjęli 11 kwietnia. Podczas sesji Rady Miasta upoważnili Prezydenta Chorzowa do przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących wejścia miasta do tworzonego związku metropolitalnego.
Pobierz ankietę: http://www.chorzow.eu/images/pdf/druk_669_projekt-uchwaly_zalacznik1_112204.pdf Wypełnione ankiety można dostarczyć do pokoju 222 (Urząd Miasta, II piętro).

Głównymi zadaniami związku są kształtowanie ładu przestrzennego, rozwój społeczny i gospodarczy, planowanie, koordynacja, integracja oraz rozwój publicznego transportu zbiorowego, współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku metropolitalnego oraz promocja związku metropolitalnego i jego obszaru. Źródłami dochodów związku metropolitalnego zgodnie z art. 51 ustawy są przede wszystkim udział we wpływach z podatków oraz składki od gmin należących do Związku. Budżet Związku będzie zasilany z budżetu państwa dodatkowymi 5% wpływów z podatku PIT, według szacunków to kwota między 250 a 280 mln złotych. W pierwszym roku będzie to natomiast 1% wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na terenie związku. Rozporządzenie powołujące związek metropolitalny w województwie śląskim wydane zostanie do 30 czerwca 2017 r.

Chorzów wyróżniony za komunikację

W ogólnopolskim badaniu jakości życia w Polsce Chorzów zajął trzecie miejsce w kategorii „łatwe dojazdy” wśród dużych i średnich miast. Badanie, wśród ponad 140 tys. respondentów z całego kraju, przeprowadził serwis Otodom we współpracy z OLX i PBS. Oceniano w nim miasta w siedmiostopniowej skali, a wyniki zostały podzielone  na kategorie w zależności od wielkości miasta: metropolie (powyżej 300 tys. mieszkańców), duże i średnie (od 50 do 300 tys.), małe (poniżej 50 tys.). W kategorii „łatwe dojazdy” Chorzów może pochwalić się aż 6 punktami na 7 możliwych. – Wysoka ocena dla stanu komunikacji w mieście ma związek zarówno z szeregiem inwestycji, jak i z dobrą lokalizacją Chorzowa – przekonywał 11 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim podczas rozdania nagród prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. – Ostatnie kilka lat to czas dużych remontów drogowych. Przebudowano m.in. ulice Armii Krajowej, Stefana Batorego, Dąbrowskiego, Wolności i Siemianowicką. Nowe centrum przesiadkowe, które rozpoczęło zmiany w okolicy chorzowskiego rynku, poprawiło standard podróży tramwajami i autobusami. W 2017 roku rozpocznie się remont m.in. ulicy Hajduckiej, 3 Maja i Powstańców. Miasto będzie się także ubiegać o środki unijne na budowę sieci wypożyczalni rowerów – dodał. Badanie serwisu Otodom było pierwszym tak szeroko zakrojonym badaniem, w którym oceniono 10 kryteriów jakości życia.

Ruszyła kampania "Nie rób gańby! Sprzątaj po swoim psie"

Funkcjonariusze ruszą w miasto z psimi przysmakami i nalepkami „Super Właściciel”. Taki pakiet od Straży Miejskiej otrzymają chorzowianie, którzy sprzątają po swoich pupilach. Dla mieszkańców, którzy nie pamiętają o tym obowiązku, strażnicy będą mieć surowe kary – mandaty sięgające nawet 500 złotych. –  Niesprzątających łapiemy nie tylko podczas patroli pieszych, ale także dzięki miejskiemu monitoringowi i nieoznakowanemu samochodowi Straży Miejskiej. W tym roku właścicieli psów niedbających o porządek ukaraliśmy mandatami na łączną kwotę 4 450 zł – wyjaśnia Henryk Rusnak z chorzowskiej Straży Miejskiej.  – Z naszych obserwacji wynika, że po swoich psach najczęściej sprzątają ludzie w średnim wieku. Najgorzej jest na skwerach i w parkach, dlatego tam zwiększamy liczbę patroli – dodaje strażnik.
Kolejna edycja chorzowskiej akcji „Nie rób gańby! Sprzątaj po swoim psie” to nie tylko kary i nagrody, ale także kampania edukacyjna skierowana do najmłodszych chorzowian. Szkolny patrol Straży Miejskiej o nawyku sprzątania po psie będzie rozmawiać z uczniami i przedszkolakami. Dla maluchów przygotowano także konkurs plastyczny. Zwycięski rysunek pojawi się na tabliczkach, które w parkach przypominać będą właścicielom psów o ich obowiązkach. - Chcemy zmienić złe nawyki wśród mieszkańców, ale także jak najszybciej wyrobić prawidłowe zachowania u najmłodszych. Liczymy też na to, że mali chorzowianie zawstydzą swoich rodziców i przypomną im o obowiązku sprzątania po pupilu – tłumaczy Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Otwarcie nowej siedziby Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

12 kwietnia w Chorzowie odbyło się oficjalne otwarcie nowej siedziby Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która obecnie znajduje się przy ulicy Racławickiej 23. Poradnia jest jedyną placówką kompleksowo wspierającą prawidłowy rozwój chorzowskich dzieci i młodzieży, od urodzenia do ukończenia edukacji, w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki. Z roku na rok do poradni trafia coraz więcej młodych ludzi z różnego rodzaju problemami edukacyjnymi, emocjonalnymi i rodzinnymi. Szczególną troską obejmowane dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Tylko w ubiegłym roku szkolnym 2015/2016 placówka przyjęła prawie 2500 osób, wydając 1620 różnego rodzaju orzeczeń i opinii.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Uwaga! Remont ul. Łagiewnickiej – 18.04

18.04 (wtorek) na ulicy Łagiewnickiej (odcinek pomiędzy ulicami Krzyżową i św. Wojciecha) w godzinach porannych rozpoczęte zostaną prace związane z remontem jezdni (podbudowa i nawierzchnia). Na wyżej wymienionym odcinku zostanie wprowadzony wahadłowy ruch pojazdów sterowany za pomocą sygnalizacji świetlnej. W pierwszym etapie pracami objęta zostanie połowa jezdni po stronie kościoła św. Józefa. Całość prac planuje się zakończyć do 28.04. (piątek). Prosimy o zachowania szczególnej ostrożności w sąsiedztwie prowadzonych robót.

Wiosenna potańcówka dla seniorów – 20.04

Chorzowscy seniorzy już wielokrotnie udowodnili, że energii i pasji do tańca wielu mogłoby im pozazdrościć. Kolejną okazją, by się o tym przekonać, będzie wiosenna potańcówka. Komu wydaje się, że na emeryturze brakuje energii i motywacji do zabawy, ten nigdy nie był na imprezach tanecznych organizowanych dla chorzowskich seniorów, podczas których parkiet jest rozgrzany do czerwoności. - Wbrew wciąż niestety jeszcze powszechnemu stereotypowi, seniorzy wcale nie spędzają czasu najchętniej na kanapie przed telewizorem albo w kolejce u lekarza – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. - Uwielbiają podróżować, uprawiać sporty, dokształcać się, a także tańczyć. Właśnie dlatego każda organizowana przez nas potańcówka cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Tym razem potańczyć będzie można w rytm znanych i lubianych przebojów z lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych. Salę wypełnią zatem dźwięki największych hitów Queen, Bee Gees, George'a Michaela, Barbry Streisand czy Ricka Astleya. Nie zabraknie także rodzimych szlagierów, które przed laty królowały na dyskotekach i prywatkach. Wiosenna potańcówka odbędzie się w czwartek 20 kwietnia w Starochorzowskim Domu Kultury przy ul. Siemianowickiej 59. Start przewidziano na godzinę 16.00. Wstęp jest bezpłatny, ale wydarzenie jest biletowane – zaproszenia można odebrać w  Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

18.04 godz. 18.00 Koncert Wielkanocny – pamięci Adama Kleimana
20.04 godz. 9.00 i 11.00 Spektakl familijny „Utopcowe  Opowieści” w wykonaniu Teatru Reduta Śląska  

Kino „Grajfka”, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

18.04 godz. 19.00 „Chce się żyć:
19.04 godz. 19.00 „Fotograf”
20.04 godz. 19.00 „Projekcja filmów w ramach O!PLA 2017

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

18.04 godz. 10.00 Dzielnicowa Akademia w Chorzowie Starym
18.04. godz. 18.00 Teatr Reduta

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

19.04 godz. 18.00 Spotkanie uczestników Chorzowskiego Klubu Rowerowego

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć