Chorzów w metropolii
2017-04-12

W Chorzowie zakończyły się konsultacje dotyczące dołączenia miasta do metropolii. Chorzowianie oddali 1305 ważnych głosów, z czego 1165 (nieco ponad 89%) było za wejściem Chorzowa w skład tworzonego związku metropolitalnego, a 140 przeciw. Podczas XXXV Sesji Rady Miasta radni podjęli uchwałę pozytywnie opiniującą wyniki przeprowadzonych w mieście konsultacji.

Przypomnijmy: 12 kwietnia w Chorzowie ruszyły konsultacje dotyczące metropolii. Ankieterzy pytali mieszkańców, czy są za wejściem miasta w skład tworzonego związku metropolitalnego, udzielając również informacji dotyczących m.in. zadań i źródeł finansowania przyszłej metropolii.  Badania opinii prowadzone były na ulicach miasta, a także w chorzowskim ratuszu. Kwestionariusz można było pobrać również ze strony internetowej www.chorzow.eu.

Badania opinii wśród mieszkańców, to konsekwencja uchwały, którą radni Chorzowa podjęli 11 kwietnia. Podczas sesji Rady Miasta upoważnili Prezydenta Chorzowa do przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących wejścia miasta do tworzonego związku metropolitalnego.

Metropolia na Śląsku

Głównymi zadaniami związku są kształtowanie ładu przestrzennego, rozwój społeczny i gospodarczy, planowanie, koordynacja, integracja oraz rozwój publicznego transportu zbiorowego, współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku metropolitalnego oraz promocja związku metropolitalnego i jego obszaru.
Źródłami dochodów związku metropolitalnego zgodnie z art. 51 ustawy są przede wszystkim udział we wpływach z podatków oraz składki od gmin należących do Związku. Budżet Związku będzie zasilany z budżetu państwa dodatkowymi 5% wpływów z podatku PIT, według szacunków to kwota między 250 a 280 mln złotych. W pierwszym roku będzie to natomiast 1% wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na terenie związku.
Rozporządzenie powołujące związek metropolitalny w województwie śląskim wydane zostanie do 30 czerwca 2017 r.

Więcej informacji o metropolii

ULOTKA.DOCX