Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 11/2017
2017-03-23

RADA MIASTA

KOMISJE

27.03 godz. 7:00 - Komisja Rewizyjna
27.03 godz. 16:00 - Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych
28.03 godz. 15:30 - Komisja Edukacji

DYŻUR RADNEGO

30.03 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Grzegorz Krzak

 

AKTUALNOŚCI

 

Sprawdź wolne miejsca parkingowe w smartfonie. Ruszył pilotaż aplikacji

- Na razie testujemy system na parkingu przy ul. Zjednoczenia. Jeśli aplikacja się sprawdzi, podobne rozwiązanie będziemy chcieli wprowadzić na pozostałych parkingach w centrum miasta – tłumaczy Dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie Piotr Wojtala. Pilotażowym programem objęty został parking między szkołami ogólnokształcącymi przy ul. Zjednoczenia (odcinek od ul. Powstańców do ul. Dąbrowskiego). Na 29 miejscach parkingowych zainstalowane zostały specjalne czujniki. Dzięki nim, kierowcy będą mogli sprawdzić aktualną mapę miejsc postojowych w smartfonie lub na tablecie. Wystarczy pobrać aplikację Parkanizer w App Store lub Google Play i wybrać lokalizację. Wolne miejsca oznaczone będą turkusowym kółkiem, a zajęte – szarym. Aplikacja wskazuje także miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, w tym celu wystarczy wybrać odpowiednie ustawienia. Obecnie MZUiM aplikuje o środki unijne na wdrożenie ułatwiającego parkowanie systemu opartego na aplikacji mobilnej i tablicach informujących o wolnych miejscach. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to takie nowoczesne rozwiązanie zaczniemy wprowadzać już w przyszłym roku – zapewnia prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. – Mam nadzieję, że ułatwi to parkowanie w centrum miasta, a także usprawni ruch samochodowy – dodaje.

 

Akcja "Drzewo Plus" w Chorzowie

W Chorzowie samorządowcy i parlamentarzyści uczcili pierwszy dzień wiosny sadząc drzewa. Dzięki inicjatywie na Placu Hutnika pojawiły się 3 młode klony. Swoje sadzonki wkopali m.in. prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, jego zastępca Marcin Michalik, marszałek Wojciech Saługa, posłowie Borys Budka i Marek Wójcik oraz senator Leszek Piechota. Wtorkowy event był inauguracją ogólnopolskiej akcji „Drzewo Plus”, mającej na celu niwelowanie negatywnych skutków wejścia w życie tzw. „Lex Szyszko” – ustawy pozwalającej na właściwie nieograniczoną wycinkę drzew na terenach prywatnych.

Jedno drzewo absorbuje średnio 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu, produkując przy tym 727 kg życiodajnego tlenu. Na podstawie wielu badań wynika, że z 1 m2 powierzchni liści drzew i krzewów dostaje się do powietrza od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu. Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), wierzba krucha i dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna. Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat życia.

 

Nowy dyrektor rozpoczął pracę w szpitalu dziecięcym

Nowy dyrektor Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii Włodzimierz Kaczmara rozpoczął pracę. W pierwszej kolejności spotkał się z wicedyrektorami szpitala. W miarę możliwości chce też jeszcze dziś rozmawiać z szefami oddziałów. – Najważniejsze jest by teraz uspokoić sytuację, bo żadnego zagrożenia dla funkcjonowania szpitala ani teraz, ani w przyszłości nie ma – wyjaśnia nowy dyrektor. – Musimy pamiętać, co w tej chwili jest najważniejsze, to zdrowie dzieci, które są w naszym szpitalu. Szpital działa normalnie. Wszystkie zabiegi oraz badania przeprowadzane są planowo.

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Miejski Konkurs Języka Angielskiego

Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie zaprasza wszystkich uczniów klas IV-VI do udziału w konkursie języka angielskiego.
Konkurs ma na celu:

* podnoszenie poziomu umiejętności językowych uczniów,
* przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia językowego,
* rozbudowanie wśród uczniów szkół podstawowych zainteresowania językiem angielskim,
* wzbogacenie i doskonalenie pracy z uczniem zdolnym.

Konkurs testuje umiejętności określone w podstawie programowej szkoły podstawowej. Na etapie pisemnym (10.04) testowane będą: czytanie ze zrozumieniem, rozwiązywanie zadań gramatycznych i leksykalnych oraz ogólna wiedza o Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Etap ustny konkursu (22.05) polega na wykazaniu się przez uczestników umiejętnością posługiwania się językiem angielskim podczas rozmowy z członkiem Komisji Konkursowej. Podstawą uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie przez szkoły wypełnionej karty zgłoszenia do 23 marca na adres organizatora lub umieszczenie jej w skrytce SP nr 12 w ZEFO. Regulamin konkursu oraz wszystkie wymagane dokumenty opublikowane są na stronie internetowej www.sp12chorzow.pl

 

V Chorzowski Rycerski Turniej Szachów Średniowiecznych 25.03

W sobotę 25 marca w Młodzieżowym Domu Kultury rozpocznie się I etap V Chorzowskiego Rycerskiego Turnieju Szachów Średniowiecznych. II etap odbędzie się w podczas obchodów Święta Miasta Chorzów w Muzeum „Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie”. Turniej przeznaczony jest  dla wychowanków i uczniów chorzowskich przedszkoli, szkół podstawowych, domów  kultury do 13 roku życia. Celem turnieju jest m.in. popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Podstawą uczestnictwa jest nadesłanie wypełnionej karty zgłoszenia do 22 marca. Impreza objęta jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

 

Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego – 26.03

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Wiosennym Turnieju Tenisa Stołowego, który odbędzię się w ostatnią niedzielę marca w Hali Sportowej MORiS przy ul. Dąbrowskiego 113. Zawodnicy rywalizować będą w 6 kategoriach. Zapisy do godz. 9:45 - rozpoczęcie turnieju o godz. 10:15. Najlepsi w każdej kategorii wiekowej mogą liczyć na dyplomy oraz nagrody.

 

Spektakl Pół na Pół – 27.03

27 marca o godzinie 19.00 w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się spektakl Pół na Pół. Jest to polska adaptacja hiszpańskiej sztuki. Historia opowiada o losach dwóch przyrodnich braci, Dominika i Roberta. W rolę Dominika wciela się Piotr Szwedes, natomiast w roli Roberta występuje Piotr Polk. Pół na Pół to spektakl podejmujący wiele ludzkich dylematów w komediowej formule. Dotyka on skomplikowanych relacji rodzinnych. Sztukę tą wyróżnia ostry czarny humor, wyraziście nakreślone postacie, piętrowe kłamstwa i groteskowe dialogi. Bilety są do nabycia w Kasie Biletowej Chorzowskiego Centrum Kultury. Impreza jest objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.
 

Chorzowski Festiwal Nauki - 27-31.03

Adam Pisula, lat 15 - genialny programista, Marcel Król, lat 18 - wykonał drona, Paweł Wichary, lat 19 - stworzył silnik magnetyczny, Piotrek Korbus, lat 18 – wie jak samemu zrobić… miecz świetlny. To tylko kilku młodych naukowców, którzy 28 marca zaprezentują swoje wynalazki w ramach 9. Chorzowskiego Festiwalu Nauki. Start naukowego Mam Talent o godzinie 10.00 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 przy ul. Batorego 37. Podczas trwającej 5 dni imprezy nie zabraknie naukowego szaleństwa, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Podróż na księżyc z Panem Twardowskim dla przedszkolaków, opowieści o wielkich przełomach w muzyce, historia dziennikarstwa oraz fotografii, efektowne eksperymenty i pokazy chemiczne dla najmłodszych czy poznanie tajemnic robotyki – program tegorocznego festiwalu jest bardzo rozbudowany. Pełny harmonogram można znaleźć pod adresem: http://bit.ly/2mW5uyy

 

III Miejski konkurs HIV/AIDS 28.03

28 marca w VI LO im. M. Skłodowskiej – Curie odbędzie się II Miejski Konkurs HIV/AIDS. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wstęp wolny. Celem konkursu jest m.in. poszerzenie wiedzy o HIV i AIDS wśród młodzieży, wskazanie bezpiecznych zachowań chroniących przed zakażeniem HIV oraz rozpowszechnienie tolerancji wobec osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. Impreza objęta jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Konkurs obejmie trzy kategorie:
1.    Test wiedzy
2.    Film „#PROFI – HIV”
3.    Przestrzenny model wirusa HIV

Zgłoszenia uczestników należy przesłać do 24 marca na adres IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie lub mailowo: chorzowlo4@curie.edu.pl .

 

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

24.03 godz. 19.00 Spektakl"Szczęście" w wykonaniu Lekkiego Teatru Przenośnego/sala teatralna
24.03 godz. 19.00 TOUCH of IRELAND - the storm” zespół CARRANTUOHILL na DZIEŃ KOBIET I DZIEŃ ŚW. PATRYKA
26.03 godz. 17.00 Premiera Przedstawienia dla dzieci pt. „Utopcowe opowieści” w wykonaniu Teatru „Reduta Śląska” reżyseria:Iwona Woźniak
27.03 godz. 19.00 Spektakl pt. "Pół na pół" w reżyserii Wojciecha Malajkata w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru
28.03 godz. 18.00 Cykl Pogodomy o Śląsku? - z Markiem Szołtyskiem
30.03 godz. 19.00 Mietek Szcześniak - koncert "Nierówni"

 

Kino „Grajfka”, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

24.03 godz. 17.00 „Body/Ciało”
24.03 godz. 19.30 „Sponsoring”
25.03 godz. 19.00 „Jesteś Bogiem”
28.03 godz. 18.00 „Zapaśnik”
29.03 godz. 19.00 „Dziewczyna z szafy”
30.03 godz. 18.00 Projekcja filmów w ramach O!PLA 2017

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

24.03 godz. 19.00 Kina na leżakach
25.03 godz. 10.00 Rodzinny Poranek Teatralny – spektakl „Pagonek i Gusia”
25.03 godz. 11.00 Jarmark Świątecznych Umiejętności
28.03 godz. 18.00 Grupa plastyczna KRAJCOK 12
30.03 godz. 16.00 Zapisy na zajęcia teatralne Teatru Forum dla młodzieży

 

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

24.03 godz. 18.00 Warsztat dla kobiet „Przebudzenie”
25.03 godz. 18.00 Babski Comber 2017 – Siostry w Batorym
28.03 godz. 10:00 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych PEGAZ
29.03 godz. 17.00 Rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego Sprostać Wierszem oraz koncert Andrzeja Kanclerza  Radioaktywnymi
30.03 godz. 18.00 Kultulaury Sportu – 50 lat Chorzowskiego futbolu od okręgu Katowickiego

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć