Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 8/2017
2017-02-23

RADA MIASTA

KOMISJE

27.02. godz.  7.30 Komisja Rewizyjna
27.02. godz. 15.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

DYŻUR RADNEGO

02.03 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Marek Kopel

 

AKTUALNOŚCI

 

Jubileusz 70-lecia ślubu w Chorzowie

Jak stworzyć zgodny i szczęśliwy związek, który przetrwa nie tylko każdą kłótnię, ale i długie lata? Odpowiedź na to pytanie z pewnością znają państwo Pantoł. 22 lutego pani Genowefa oraz pan Michał obchodzili 70-lecie ślubu. Podczas uroczystości, która odbyła się w mieszkaniu pary przy ul. Wolności, nie zabrakło wspomnień oraz historii z długiego, wspólnego życia. Małżeństwo zgodnie stwierdziło, że przepis na udany związek to przede wszystkim dużo uśmiechu, brak kłótni i wzajemny szacunek. Pani Genowefa zdradziła, że nadal zakłada dla męża wysokie obcasy, a pan Michał przyznał się, że wciąż bywa zazdrosny o swoją żonę.

W 2016 r. w Chorzowie nie brakowało małżeńskich rekordów. 174 pary obchodziły złote gody (50 lat po ślubie), 63 pary – szmaragdowe (55 lat), 43 – diamentowe (60 lat), a 10 – żelazne (65 lat). Jeśli chodzi o ilość małżeństw zawartych w zeszłym roku w Chorzowie, to 319 par zdecydowało się ma ślub cywilny, zaś 239 – na ślub kościelny.

 

Mistrzostwa Europy w goalball w Chorzowie!

Mistrzostwa Europy w Goalball grupy B 2018 odbędą się w Chorzowie! Impreza, której organizatorem zostało Wojewódzkie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych „START” Katowice, odbędzie się w terminie od 22 do 30 września 2018 w Chorzowie. Na początku lutego gościliśmy w naszym mieście delegata IBSA – pana Kari Räsänen, który przyleciał z Finladii. Wizyta związana była z pomysłem zorganizowania mistrzostw w Chorzowie. W rozmowach uczestniczyli Marcel Jarosławski - przedstawiciel Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "START", Piotr Szymala - przedstawiciel WSSiRN "START", Alina Zawada – dyrektor MORiS Chorzów oraz tłumacz Kamil Obłucki. Delegat oglądał obiekty sportowe, a także bazę hotelową oraz lotnisko w Pyrzowicach.
Mecze rozgrywane będą na dwóch halach: MORiS Chorzów oraz na hali sportowej Stadionu Śląskiego. Uczestnicy zakwaterowani będą w hotelu Focus w Chorzowie. W Mistrzostwach weźmie udział około 20 drużyn (po 10 drużyn męskich i żeńskich).

Goalball to dyscyplina paraolimpijska dla osób niewidomych i słabo widzących. Gra została stworzona w 1946r. przez Niemca Seppa Reindle i Austriaka Hansa Lorenzena w ramach doskonalenia sposobów rehabilitacji niewidomych weteranów II wojny światowej i uprawiana jest do dzisiaj również na Igrzyskach Paraolimpijskich. Goalball jest fascynującym sportem, gdzie po 3 zawodników z dwóch drużyn rywalizuje ze sobą na boisku o wymiarach 9m x 18m starając się zdobyć jak najwięcej bramek za pomocą specjalnej piłki z dzwoneczkami w środku – zawodnicy mają tu do dyspozycji jedynie zmysł słuchu.  Polska Kadra w Goalball od 2011r. utrzymuje się w dywizji B i stara się awansować do dywizji A.

Chorzów w obronie drzew

W Chorzowie urzędnicy sprawdzą, czy wszystkie wycinki drzew odbywają się zgodnie z prawem. Dodatkowe patrole pracowników wydziału Ochrony Środowiska związane są ze zmianą ustawy o ochronie przyrody. Nowe przepisy wprowadziły istotne zmiany dotyczące wycinki drzew i krzewów rosnących na terenach prywatnych. Tego typu obszary zielone w Chorzowie znajdują się głównie wokół gospodarstw domowych. Przypominamy, że tereny dzierżawione od miasta przez osoby fizyczne (czyli np. kilka działek na terenie Parku Śląskiego) nie stanowią własności tych osób - wymagane jest więc zezwolenie, które można złożyć w Urzędzie Miasta w Chorzowie. Informujemy także, że  na wyżej wymienionych terenach ustawa nie zezwala na wycinanie drzew, których obwody mierzone na wysokości 130 cm przekraczają:


•100 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowców zwyczajnych, klonów jesionolistnych i srebrzystych, robinii akacjowych oraz plantanów klonolistnych
•50 cm - w przypadku pozostałych gatunków.

6. zawody w narciarstwie i snowboardzie za nami

W sobotę 18 lutego, na stoku narciarskim Złoty Groń w Istebnej odbyły się 6. Otwarte Zawody w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie o Puchar Prezydenta Miasta Chorzów. W zawodach wzięło udział blisko 120 uczestników, którzy rywalizowali ze sobą w 17 kategoriach indywidualnych oraz kategorii rodzinnej. Zawodnicy mieli do przejechania 2 zjazdy slalomu giganta o długości ok. 600 m. Wszyscy, którzy stanęli na podium w swoich kategoriach, otrzymali z rąk Prezydenta Andrzeja Kotali puchary, dyplomy, bony do sklepu Decathlon Katowice oraz vouchery do Laserhouse i Parku Trampolin JumpWorld. W kategoriach narciarskich Open najlepsza zawodniczka otrzymała zaproszenie do centrum Spa w Styl Spa Chorzów, natomiast najlepszy zawodnik wygrał dwudniowy pobyt w Hotelu Alpin w Szczyrku, ufundowany przez portal Chorzowianin.pl. W kategorii rodzinnej, w której wzięło udział 13 zespołów, oprócz pucharów i dyplomów, zwycięzcy mogli liczyć na bardzo atrakcyjne nagrody. Trzecia najlepsza rodzina otrzymała voucher na 3 dniowy pobyt dla 4 osób w jednym z hotelu sieci Focus. Rodzina, która stanęła na drugim miejscu podium będzie mogła skorzystać z samochodu marki BMW na weekend z pełnym bakiem, natomiast dla zwycięzców kategorii rodzinnej przygotowano voucher o wartości 2.000 zł na wycieczkę/wczasy, ufundowany przez Salon Firmowym BP Itaka AKS Chorzów. Ponadto wśród rodzin, które nie stanęły na podium wylosowano samochód na weekend marki BMW z pełnym bakiem.
Wyniki zawodów są dostępne pod adresem http://moris.chorzow.pl/aktualnosci/?id=6535
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i wszystkich zapraszamy za rok na następne zawody narciarskie!

 

Czujny taksówkarz nagrodzony

2 grudnia w Chorzowie do taksówki pana Krzysztofa wsiadła roztrzęsiona staruszka, która poprosiła o kurs do banku. W rozmowie z taksówkarzem zdradziła, że musi wypłacić znaczną sumę pieniędzy, ponieważ jej syn wpadł w tarapaty i potrzebuje gotówki. Opowieść pasażerki wzbudziła podejrzenia kierowcy, który zamiast do banku podwiózł staruszkę na komisariat. Dzięki czujności taksówkarza, udało się uniknąć kolejnego oszustwa "na wnuczka". Dziś pan Krzysztof otrzymał od miasta nagrodę za udaremnienie przestępstwa. Mamy nadzieję, że nawigacja ułatwi mu codzienną pracę.

 

Otwarta Scena Artystyczna w SDK

Otwarta Scena Artystyczna to projekt, którego celem jest umożliwienie wykonawcom zagrania koncertu, spektaklu, recitalu lub pokazu w sali widowiskowej Starochorzowskiego Domu Kultury. Inicjatywa jest przeznaczona dla zespołów, solistów, grup tanecznych, teatralnych, orkiestr i innych artystów, którzy chcą wystąpić przed chorzowską publicznością. SDK udostępni  chętnym scenę, nagłośnienie i oświetlenie, da wsparcie organizacyjne i promocyjne.  Jedyne, co trzeba zrobić, to wysłać zgłoszenie oraz współpracować przy organizacji widowni. Nabór wykonawców odbywa się w Starochorzowskim Domu Kultury, oddziale Chorzowskiego Centrum Kultury bez terminu przyjmowania zgłoszeń na kolejne prezentacje Otwartej Sceny Artystycznej. Jedynym ograniczeniem jest „czas antenowy” – 90 minut, którego każdorazowo nie chcemy przekraczać. Formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres agnieszka_pielok@chck.pl , do formularza zgłoszeniowego należy załączyć zdjęcie wykonawcy oraz jeśli to możliwe podać link do filmików w Internecie prezentujących działania zgłaszającego.  Wykonawcy prezentują się nieodpłatnie. Wstęp na prezentacje nie jest biletowany, obowiązuje ChCKarta (cena: 1,- zł ważna przez cały rok).

W ramach akcji 7 marca o godz. 17.30 w „Galerii na strychu” odbędzie się koncert „Cały ten fingerstyle” – Paweł Węgier. Podczas koncertu będzie można poznać jeden z ciekawszych stylów gitarowych. Gra jedna osoba, a słychać jakby dwóch gitarzystów? To właśnie fingerstyle. Znane melodie i autorski materiał w aranżacji na gitarę solo. Na koncercie pojawi się również gościnnie harmonijka. Koncert do posłuchania, pośpiewania a i tańczenie nie jest zabronione. Gościnnie wystąpią Wojtek Hrynaszewicz, Patryk Filipowicz i Stanisław Walczewski.
Karta zgłoszeniowa: karta_zgłoszenia.doc

TERMINY PREZENTACJI:

6 lutego 2017 r. – ZAREZERWOWANE
6 marca 2016 r. – ZAREZERWOWANE
10 kwietnia 2017 r. 8 maja 2017 r. – ZAREZERWOWANE
12 czerwca 2017 r.

Informacje w sprawie „OSA” i zapisy: Agnieszka Pielok – Opara, tel. (32) 247 39 58, mail: agnieszka_pielok@chck.pl

 

Przedszkolaki z Chorzowa wzięły udział w pływackich mistrzostwach

15 lutego w Zespole Szkół Sportowych nr 2 w Chorzowie odbyły się Mistrzostwa Chorzowa przedszkolaków w pływaniu w kategorii dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięło udział 50 przedszkolaków - 23 dziewczynki i 27 chłopców.

W wyniku rywalizacji na podium w kategorii dziewcząt stanęły :
I miejsce Oliwia Pieloch – Przedszkole Nr 22,
II miejsce Antonina Prusinowska – Przedszkole Nr 27,
III miejsce Hanna Chybowska – Przedszkole Nr 7.

W kategorii chłopców miejsca zajęli:

I miejsce Bruno Urban – Przedszkole Nr 11,
II miejsce Dawid Bem – Przedszkole Nr 20,
III miejsce Mateusz Nowak – Przedszkole Nr 9.
 
Każdy z wyżej wymienionych laureatów otrzymał medal, statuetkę oraz dyplom za swoje osiągnięcie. Pozostali mali sportowcy za udział w zawodach otrzymali dyplomy, medale oraz upominki.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Konkurs „Śląska Ojczyzna Polszczyzna” – 23.02

23 lutego w Miejskim Domu Kultury Batory w Chorzowie odbędą się eliminacje do dwuetapowego konkursu recytacji w mowie śląskiej „Śląska Ojczyzna Polszczyzna”, skierowanego do  uczniów gimnazjów, a także młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Górnego Śląska. Dla szkół podstawowych  eliminacje odbędą się 3 marca w Gimnazjum nr 6 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Chorzowie, które jest jednym z organizatorów całego wydarzenia (obok Gimnazjum Nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie). Uczniowie, którzy zakwalifikują się do finału, wystąpią również 14 marca w Chorzowskim Centrum Kultury w Chorzowie. Warto dodać, że w przedsięwzięciu tym wezmą udział uczniowie z wielu miast regionu – Chorzowa, Bytomia, Rudy Śląskiej, Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich, Tarnowskich Gór, Wodzisławia Śląskiego, a nawet Istebnej. Wstęp na imprezę jest wolny.  Konkurs jest objęty  Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

 

 „Pierwszy samochód” w Chorzowie trafi na aukcję – 28.02

Mowa o Peugeocie 406, który lada dzień zostanie wystawiony na aukcję. Ciekawostką są jego tablice rejestracyjne – SH 00001. Zakupiony w 1999 roku samochód, zastąpił poloneza i woził byłego Prezydenta Chorzowa  – Marka Kopla – aż do końca jego prezydentury. Sam zainteresowany zdradził nam, że gdziekolwiek nie jechał, peugeot nigdy go nie zawiódł. To spora rekomendacja, biorąc pod uwagę trasy, które peugeot przejechał. Najdłuższą była wyprawa do włoskiego Termoli. Samochód przejechał wtedy ponad 1800 km w jedną stronę. Miało to miejsce w 2000 roku, kiedy podpisana została umowa o partnerstwie między Chorzowem a Termoli. Licytacja odbędzie się 28 lutego o godzinie 11.00 w chorzowskim Urzędzie Miasta. Cena wywoławcza to 4 tys. zł, wadium 400 zł. Samochód można zobaczyć przed aukcją, po wcześniejszym umówieniu, dzwoniąc pod numer tel. 32 416 5000 wew. 9328.

Przebieg: ok. 300 tys. km
Silnik:1.8 benzyna

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

24.02 godz. 18.00 Premiera spektaklu muzycznego pt. „Rollercoaster” w wykonaniu Studia MusicaLowego Step Tomasza Micha
25.02 godz. 18.00 Premiera spektaklu muzycznego pt. „Rollercoaster” w wykonaniu Studia MusicaLowego Step Tomasza Micha
26.02 godz. 18.00 Kenneth Dahl Knudsen Group Koncert
27.02 godz. 12.00 i 18.00 Spektakl „Oni” w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Teatralnej Las Gambas reżyseria: Beata Chren
28.02 godz. 18.00 Ze sztuką mi do twarzy – Galeria Antresola
01.03 godz. 13.00 Spotkanie i wernisaż z udziałem Rosława Szaybo
03.03 godz. 19.00 Spektakl Shirley Valentine – Teatr Polonia występuje: Krystyna Janda

 

Kino „Grajfka”, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

24.02 godz. 19.00 „Pod Mocnym Aniołem”
25.02 godz. 19.00 „Zabójcy bażantów”
26.02 godz. 11.00 „Ale cyrk!”
28.02  godz. 18.00 Klub Filmowy Grajfka – „Faraon”
03.03 godz. 19.00 „Planeta singli”

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

24.02 godz. 13.00 i 18.00 „Skrzypek na Dach(a)u” – musical
24.02 godz. 17.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
25.02 godz. 10.00 Poranek filmowy dla najmłodszych
25.02 godz. 20.00 Bal Ślonzoka
02.03 godz.17.00 Gramy
03.03 godz. 10:30 Pan Gama zaprasza

 

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

25.02 godz. 14.00 Spotkanie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych RAZEM
26.02 godz. 17.00 Kabaret Nowaki
28.02 godz. 18.00 wystawa zbiorowa grupy – Krajcok’12

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć