Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 7/2017
2017-02-16

RADA MIASTA

 

KOMISJE

20.02. godz.   7.30 Komisja Rewizyjna
20.02  godz. 16.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych
21.02  godz. 17.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa
23.02. godz. 17.00 Komisja Kultury i Sportu

 

DYŻUR RADNEGO

16.02 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radna Bożena Karpińska

 

AKTUALNOŚCI

Przedszkolaki z Chorzowa wzięły udział w pływackich mistrzostwach

15 lutego w Zespole Szkół Sportowych nr 2 w Chorzowie odbyły się Mistrzostwa Chorzowa przedszkolaków w pływaniu w kategorii dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięło udział 50 przedszkolaków - 23 dziewczynki i 27 chłopców.

W wyniku rywalizacji na podium w kategorii dziewcząt stanęły :

I miejsce Oliwia Pieloch – Przedszkole Nr 22,
II miejsce Antonina Prusinowska – Przedszkole Nr 27,
III miejsce Hanna Chybowska – Przedszkole Nr 7.

W kategorii chłopców miejsca zajęli:

I miejsce Bruno Urban – Przedszkole Nr 11,
II miejsce Dawid Bem – Przedszkole Nr 20,
III miejsce Mateusz Nowak – Przedszkole Nr 9.
 
Każdy z wyżej wymienionych laureatów otrzymał medal, statuetkę oraz dyplom za swoje osiągnięcie. Pozostali mali sportowcy za udział w zawodach otrzymali dyplomy, medale oraz upominki.

Połączenie chorzowski szpitali: szczegółowe rozwiązania wypracuje Komisja Integracyjna

2 lutego podczas 31. Sesji Rady Miasta radni podjęli uchwałę w sprawie połączenia szpitala dla dorosłych przy ul. Strzelców oraz szpitala dziecięcego przy ul. Truchana. Za było 15 radnych, przeciw 4, wstrzymało się 5. Połączenie szpitali będzie miało charakter wyłącznie administracyjny - nie zmieni się dostępność usług medycznych dla pacjentów. Na obecnym poziomie utrzymane zostanie także finansowanie obu placówek oraz zatrudnienie (zarówno lekarzy jak i personelu medycznego). Nowe rozwiązanie administracyjne jest odpowiedzią na reformę służby zdrowia związaną z tzw. siecią szpitali planowaną przez rząd. Zmiany mają zapewnić pełną refundację świadczeń wyłącznie dla dużych placówek o wielu specjalizacjach. W związku z uchwałą Rady Miasta o połączeniu Zespołu Szpitali Miejskich i Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii, prezydent Chorzowa Andrzej Kotala zdecydował o powołaniu Komisji Integracyjnej. W ramach komisji powstaną zespoły, do których zaproszeni i wydelegowani zostaną pracownicy będący przedstawicielami różnych środowisk, m.in. dyrektorzy, administracja, związki zawodowe, lekarze, pielęgniarki, technicy obu szpitali. W ramach zespołów przeprowadzane będą konsultacje dotyczące dalszego funkcjonowania połączonego szpitala, będzie to forum do zgłaszania wątpliwości oraz propozycji rozwiązań organizacyjnych.

Kto wejdzie w skład Komisji Integracyjnej?

W skład Komisji Integracyjnej wchodzą:

Mariola Roleder, radna Rady Miasta Chorzów, członkini Komisji Zdrowia Rady Miasta Chorzów – przewodnicząca Komisji Integracyjnej
Wiesław Raczyński, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych  – członek Komisji Integracyjnej
Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta Chorzowa ds. aktywizacji społecznej – członek Komisji Integracyjnej
Anna Knysok, dyrektor dyrektor SP ZOZ Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie - członek Komisji Integracyjnej
Grzegorz Szpyrka, dyrektor SP ZOZ Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii - członek Komisji Integracyjnej
Bożena Łuczyńska, dyrektor Wydziału Polityki Zdrowotnej i Aktywizacji Społecznej - członek Komisji Integracyjnej
Mirosław Przybysz, kierownik Referatu Polityki Zdrowotnej - członek Komisji Integracyjnej
Ewa Pustelnik, główna księgowa w SP ZOZ Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii - członek Komisji Integracyjnej
Olgierd Pinkawa, główny księgowy w SP ZOZ Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie - członek Komisji Integracyjnej
Zdzisław Rejek / Łukasz Kajda, prawnicy z SP ZOZ Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie - członkowie Komisji Integracyjnej
Małgorzata Kałuża, prawniczka z SP ZOZ Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii - członek Komisji Integracyjnej
Obsługę formalną zapewnia Wydział Polityki Zdrowotnej i Aktywizacji Społecznej. Pytania można kierować drogą mailową na adres: szpitale@chorzow.eu.

„Akcja – Aktywizacja”. Zadbaj o siebie i o innych

Wolontariat, dieta i ćwiczenia, bezpieczeństwo oraz ekologia. To tylko niektóre z zagadnień, które będą poruszane podczas „Akcji – Aktywizacji” - całorocznego projektu skierowanego do wszystkich mieszkańców Chorzowa. „Akcja – Aktywizacja” to nowy projekt Centrum Integracji Międzypokoleniowej, który wystartuje już 15 lutego. Jego założenia są proste: zwiększyć wiedzę i świadomość mieszkańców Chorzowa w zakresie między innymi ekologii, bezpieczeństwa czy zdrowego trybu życia, a także zachęcić ich do aktywnego działania na rzecz poprawy warunków życia. W ramach „Akcji – Aktywizacji” organizowane będą bezpłatne wykłady, warsztaty i zajęcia praktyczne skierowane do wszystkich mieszkańców miasta. -  Będzie okazja, by dowiedzieć się na przykład jak zdrowo się ruszać, zadbać o swoje zdrowie psychiczne, nauczyć się przygotowywać zdrowe i niedrogie potrawy czy poznać podstawowe techniki samoobrony – wylicza Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. - Tematyka spotkań jest na tyle szeroka i zróżnicowana, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwsza odsłona „Akcji – Aktywizacji” odbędzie się już w środę, 15 lutego i poświęcona będzie wolontariatowi. W programie znalazły się między prowadzone przez coacha warsztaty międzypokoleniowe dotyczące budowania dobrych relacji w zespole i wykład „Wolontariat w walce z samotnością”. Na finał przygotowano zajęcia ruchowe – gimnastykę z elementami stretchingu. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Integracji Międzypokoleniowej, przy ul. Dąbrowskiego 7 w Chorzowie. Początek przewidziany jest na godzinę 14, całość potrwa do 18. Kolejne spotkania w ramach „Akcji – Aktywizacji” organizowane będą w każdą trzecią środę miesiąca (z wyłączeniem lipca, sierpnia i grudnia). Wszystkie zebrane są w trzy główne bloki tematyczne: „Pomagając innym pomagasz i sobie” - jak dbać o zdrowie psychiczne i znaleźć radość w pomaganiu innym? (luty, marzec, kwiecień), „W zdrowym ciele zdrowy duch” - dieta i ćwiczenia, czyli przepisy na zdrowe życie (maj, czerwiec) oraz „Jak żyć bezpiecznie i … ekologicznie?” (wrzesień, październik, listopad).

Nowy system nawigowania pacjentów w ZSM

Przyjazne ikony, przejrzyste oznaczenie, jednolite kolory - właśnie w Pawilonie I w Zespole Szpitali Miejskich wdrożono pilotażowy system nawigacji pacjentów. Ma być szybciej, prościej i skuteczniej. Zespół Szpitali Miejskich to kompleks zabytkowych budynków zlokalizowanych w centrum Chorzowa. Oddziały, pracownie i poradnie rozsiane są na dużym terenie. Dlatego pacjenci często mają kłopot z poruszaniem się po szpitalu i znalezieniem miejsca, do którego chcą trafić. - Biorąc pod uwagę sugestie pacjentów rozpoczęliśmy proces wdrażania systemu nawigacji, który ma ułatwić poruszanie się po szpitalu - mówi Anna Knysok, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Wdrożenie rozpoczęto od Pawilonu I, gdzie mieści się Izba Przyjęć, oddziały: ortopedyczny, chirurgiczny, rehabilitacyjny, okulistyczny, reumatologiczny czy diabetologiczny. Celem wykonawców było stworzenie prostej komunikacji z pacjentem. Każdy budynek ma „swój” kolor, dzięki czemu łatwiej szukać będzie poszczególnych miejsc. Cały projekt rozpisany jest w czasie, ponieważ wdrażanie systemu do poszczególnych budynków wymaga czasu: obserwacji ruchu pacjentów czy personelu.

Mistrzostwa Europy w goalballu w Chorzowie?

Trwają starania o organizację Mistrzostw Europy w goalballu w Chorzowie. na początku lutego gościliśmy w naszym mieście delegata IBSA – pana Kari Räsänen, który przyleciał z Finladii. Wizyta związana była z pomysłem zorganizowania Mistrzostw Europy gr. B w Goalball w 2018 roku. W Mistrzostwach tych weźmie udział około 20 drużyn (10 męskich i 10 żeńskich). W rozmowach uczestniczyli Marcel Jarosławski - przedstawiciel Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "START", Piotr Szymala - przedstawiciel WSSiRN "START", Alina Zawada – dyrektor MORiS Chorzów oraz tłumacz Kamil Obłucki. Delegat oglądał obiekty (Hala Sportowa MORiS-u w Chorzowie, Hala Sportowa na Stadionie Śląskim, Hala Sportowa SP nr 37 w Chorzowie) na których miałyby się odbyć Mistrzostwa, a także bazę hotelową (Hotel Fokus i Hotel Bella Notte w Chorzowie) oraz lotnisko w Pyrzowicach. O organizację turnieju stara się WSSiRN Start. Decyzja zapadnie na przełomie lutego i marca. Goalball to gra drużynowa dla osób niewidomych i słabowidzących. Została stworzona w 1946 roku przez Niemca Seppa Reindle i Austriaka Hansa Lorenzena w ramach doskonalenia sposobów rehabilitacji niewidomych weteranów II wojny światowej.
W Chorzowie regularnie odbywają się zawody niższej rangi w tej dyscyplinie.

Najlepsi sportowcy Chorzowa nagrodzeni

11 lutego w Miejskim Domu Kultury "Batory" odbył się Bal Sportowca, podczas którego przyznano Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Sportu za 2016 rok. Wyróżnienia dla ludzi sportu zostały w tym roku przyznane po raz dwudziesty. W 1997 r. nagrody dostali Agata Suszka, Tomasz Sikora, Roman Kalinowski, Klaus Czech i Dorota Koziołek. Od tego czasu przyznano 105 nagród regulaminowych i 5 nagród specjalnych. Za rok 2016 wręczono sześć statuetek. Wyboru dokonała Kapituła, której przewodniczył Wiesław Ciężkowski, Zastępca Prezydenta Miasta do Spraw Społecznych. To właśnie on, wraz z prezydentem Chorzowa Andrzejem Kotalą, nagradzał laureatów. - Nie trzeba nikogo przekonywać, że Chorzów sportem stoi. Można się u nas kształtować w wielu dyscyplinach. Jak co roku mam ogromną przyjemność brać udział w Balu Sportowca i wręczyć statuetki najlepszym - rozpoczął prezydent Andrzej Kotala.

1.  Wybitne osiągnięcia sportowe
     
Nagroda Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Sportu za rok 2016 dla Magdaleny  Gorzkowskiej
     
Nagroda Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Sportu za rok 2016 dla Macieja Poloka,

2.  Wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej
     
Nagroda Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Sportu za rok 2016 dla Anety Kowaluk

3.  Osiągnięcia w zakresie organizacji sportu i rekreacji w mieście
     
Nagroda Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Sportu za rok 2016 dla Soni Krause-Kałan
     
Nagroda Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Sportu za rok 2016 dla Ireneusza Kiwica

4.  Wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej
     
Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Chorzów dla Józefa Cebularza

Led Zeppelin zamiast hejnału w Chorzowie

„Whole Lotta Love” Led Zeppelin to piosenka, która 14 lutego w samo południe zabrzmiała z wieży zegarowej Urzędu Miasta w Chorzowie. W Walentynki rockowy klasyk zastąpił miejski hejnał, który codziennie rozbrzmiewa w centrum miasta. Utwór wybrał zwycięzca styczniowej aukcji na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Aby zadedykować piosenkę swojej dziewczynie, Sebastian przekazał na konto orkiestry 610 zł.

Projekt "Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30+ zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chorzowie (III)"

Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie zaprasza osoby powyżej 30 rż do udziału w projekcie "Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30+ zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chorzowie (III)" Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 349 osób powyżej 30 rż pozostających bez zatrudnienia, zarejestrowanych w PUP Chorzów jako bezrobotni, dla których został ustalony I lub II profil pomocy, należący do jednej z wymienionych grup: kobiety, osoby powyżej 50 rż, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne oraz o niskich kwalifikacjach.

W ramach projektu zostały przewidziane następujące formy wsparcia:

•    pośrednictwo pracy,
•    poradnictwo zawodowe,
•    staże,
•    szkolenia,
•    doposażenia stanowisk pracy,
•    jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
•    refundacja kosztów dojazdu i kosztów opieki nad dziećmi.

Okres realizacji: 01.01.2017r. - 31.12.2018 r.
Dofinansowanie: 3 699 130,87 zł
Dofinansowanie z UE: 3 144 261,20 zł

Projekt "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w mieście Chorzów (III)"

Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie zaprasza młode osoby do udziału w projekcie "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w mieście Chorzów (III)". Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 410 osób w wieku 18 - 29 lat pozostających bez zatrudnienia, zarejestrowanych w PUP Chorzów jako bezrobotni, dla których został ustalony I lub II profil pomocy, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET), w tym osoby z niepełnosprawnością, długotrwale bezrobotne oraz o niskich kwalifikacjach.
 
W ramach projektu zostały przewidziane następujące formy wsparcia:

•    pośrednictwo pracy,
•    poradnictwo pracy,
•    staże,
•    szkolenia, także w formie bonu szkoleniowego,
•    jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
•    refundacja kosztów dojazdu oraz kosztów opieki nad dziećmi.

Okres realizacji projektu: 01.01.2017r. - 31.12.2018 r.
Dofinansowanie: 4 314 695,09 zł
Dofinansowanie z UE: 3 636 425,00 zł

Projekt "Jadę na staż!"

Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie zaprasza do udziału w projekcie  „Jadę na staż! Zagraniczne doświadczenia zawodowe szansą na rynku pracy osób w wieku 18-35 lat ze Śląska"

DLA KOGO?

Osoby w wieku 18-35 lat, które nie pracują, nie szkolą się, nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym (można być studentką/studentem studiów zaocznych) oraz mieszkają na terenie powiatów subregionu zachodniego i centralnego.

PO CO?

Wyjazd za granicę i odbycie dwumiesięcznych praktyk w odpowiednio dobranej dla każdej osoby firmie produkcyjno-technicznej pozwoli zdobyć niestandardowe doświadczenie, nie tylko zawodowe. Pobyt za granicą to okazja do poznania nowego środowiska, poprawienia swoich umiejętności językowych, sprawdzenia się
w nowych sytuacjach, zdobycia wielu cennych umiejętności, które będzie można wykorzystać
po powrocie do kraju.

CO OFERUJEMY?

•    szkolenia i doradztwo służące przygotowaniu do zagranicznego stażu (m.in. kurs języka obcego, szkolenie międzykulturowe, warsztaty integracyjne, wizyty studyjne, wsparcie psychologiczno-doradcze);
•    2-miesięczny staż zawodowy w Niemczech w zawodach techniczno-produkcyjnych;
•    pełne zabezpieczenie wyjazdu zagranicznego – dojazd, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie;
•    wsparcie po powrocie do kraju (staże, szkolenia, pośrednictwo pracy);
•    opiekę mentorów nad uczestnikami przez cały okres udziału w projekcie;
•    zaświadczenia z udziału w projekcie.

PARTNERZY PROJEKTU:

•    Fundacja Imago (www.fundacjaimago.pl);
•    Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie (www.pupchorzow.pl);
•    Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu (www.pupzabrze.pl);
•    Ronal GmbH (www.ronal-wheels.com);
•    Bildungswerk der Sächsischen Wirtschaft gGmbH (www.bsw-ggmbh.de).

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

•    formularz dostępny w siedzibie PUP Chorzów pok.10 lub na stronie www.fundacjaimago.pl, www.facebook.com/jadenastaz;
•    wypełniony formularz można przesłać mailem na adres: ewelina.plener@fundacjaimago.pl, projekty@pupchorzow.pl lub dostarczyć do PUP Chorzów pok. 10.

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

CUMA: warsztaty dla przedsiębiorców i NGO – 16-17.02

Jeśli nie jest Ci obojętny los chorzowskiej młodzieży i pragniesz włączyć się w proces ożywienia gospodarczego i społecznego serdecznie zapraszamy na warsztaty, w ramach których przedstawione zostaną główne założenia projektu CUMA. Warsztaty odbędą się w Chorzowskim Centrum Kultury przy ulicy Henryka Sienkiewicza 3, w Chorzowie. Dwudniowe warsztaty dla przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów publicznych odbędą się w dniach 16-17.02.2017 w godz. 9.00- 13.00. Chorzowskich Przedsiębiorców zapraszamy 16.02.2017 w godzinach 14.00-16.00. Zapisy prowadzi i wszelkich informacji udziela Pani Ewa Lutogniewska tel. 32/722-84-54

Startuje wiosenny semestr w Chorzowskiej Akademii Seniora – 17.02

W piątek, 17 lutego, w Chorzowskiej Akademii Seniora oraz we wszystkich Dzielnicowych Akademiach Seniora uroczyście zainaugurowany zostanie nowy semestr. Zajęcia rozpoczną się trzy dni później. Po kilkutygodniowej przerwie Chorzowska Akademia Seniora, wraz ze wszystkimi swoimi filiami, wznawia działalność. Regularne zajęcia skierowane do mieszkańców Chorzowa, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat rozpoczną się w poniedziałek, 20 lutego. - Z nowym semestrem powrócą wszystkie zajęcia, które do tej pory cieszyły się największą popularnością – tłumaczy Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. - Nie zabraknie zatem jogi, aerobiku w wodzie, gimnastyki, tańca czy warsztatów komputerowych i kursów językowych. Interesująco przedstawia się także oferta Dzielnicowych Akademii Seniora, gdzie między innymi będzie można nauczyć się śpiewać, rysować oraz rzeźbić w glinie. Nowością będzie Artystyczna Akademia Seniora – uruchomiona wspólnie z Chorzowskim Centrum Kultury filia Chorzowskiej Akademii Seniora, której działalność skoncentrowana będzie wokół sztuki. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych czy zajęciach plastycznych. Artystyczna Akademia Seniora rozpocznie działalność 2 marca, spotkania odbywać się będą w każdy czwartek. Od wiosennego semestru 2017 roku zajęcia w Dzielnicowej Akademii Seniora w Chorzowie II zostaną przeniesione – od teraz odbywać się będą w salkach parafialnych Parafii św. Józefa w Chorzowie przy ulicy Łagiewnickiej 17. Wcześniej organizowane były przy ul. Pudlerskiej. Uroczysta inauguracja Chorzowskiej Akademii Seniora odbędzie się w piątek, 17 lutego, o godzinie 12:00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Chorzowie. Podczas spotkania otwierającego rozdane zostaną harmonogramy zajęć, będzie można również spotkać się z koordynatorami oraz wykładowcami i poznać plany zajęć. Chorzowska Akademia Seniora to działający od 2014 roku projekt Urzędu Miasta w Chorzowie, mający na celu tworzenie atrakcyjnej i różnorodnej oferty edukacyjno-kulturalnej dla seniorów oraz aktywizowanie członków lokalnej społeczności. Do CHAS można się zapisać przed dowolnie wybranymi zajęciami. Szczegółowe informacje na temat działalność Chorzowskiej Akademii Seniora, Dzielnicowych Akademii Seniora oraz Artystycznej Akademii Seniora – w tym harmonogramy, dane kontaktowe i regulaminy – można znaleźć na stronie internetowej Centrum Integracji Międzypokoleniowej (www.centrum.chorzow.eu) w zakładce „Seniorzy

Nowy semestr Chorzowskiej Akademii Dzieci - 20.02

20 lutego rozpocznie się nowy semestr w Chorzowskiej Akademii Dzieci i w działającym pod jej skrzydłami Klubie Malucha. W ramach inauguracji organizowany jest Festiwal Masek i Strojów Karnawałowych. Wiosenny semestr w Chorzowskiej Akademii Dzieci rozpocznie się w poniedziałek 20 lutego. W ofercie ponownie znajdą się między innymi zajęcia adaptacyjne, gimnastyka mamy, taty i smyka, gimnastyka dla kobiet w ciąży, sylabowa nauka czytania, pracowania artystyczna, zajęcia teatralne, czy aerobik dla mam. Wszystkie spotkania i warsztaty prowadzone są w siedzibie Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7 w Chorzowie. Tradycyjnie już, na inaugurację nowego semestru przygotowano niespodziankę dla wszystkich członków i sympatyków Chorzowskiej Akademii Dzieci. - Tym razem na start proponujemy Festiwal Masek i Strojów Karnawałowych – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. - To wspólna zabawa, połączona z prowadzonymi pod opieką wykwalifikowanych animatorek zajęciami artystycznymi, podczas których dzieci samodzielnie przygotują efektowne przebrania. Wszystkie niezbędne materiały na Festiwal Masek i Strojów Karnawałowych będą dostępne na miejscu. Udział jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Wydarzenie odbędzie się w środę, 22 lutego, w Centrum Integracji Międzypokoleniowej. Start zaplanowany jest na godzinę 9. Chorzowska Akademia Dzieci oferuje bezpłatne zajęcia dla dzieci od 2 roku życia. Harmonogram zajęć dostępny jest na stronie internetowej Centrum Integracji Międzypokoleniowej (www.centrum.chorzow.eu) w zakładce „Dzieci i rodzice” oraz w siedzibie CIM. - Na nowy semestr będzie można zapisać się osobiście albo przed pierwszymi zajęciami, w poniedziałek 20 lutego, albo po Festiwalu Masek i Strojów Karnawałowych – tłumaczy Małgorzata Wójcikowska, koordynatorka Chorzowskiej Akademii Dzieci. - Wszyscy ci, którzy nie dadzą rady zgłosić się w tych terminach, będą mogli dołączyć później do grup, w których pozostaną wolne miejsca.

Promocja 17 „Zeszytów Chorzowskich” w Muzeum - 22.02

Muzeum w Chorzowie zaprasza na promocję 17 tomu „Zeszytów Chorzowskich” pod redakcją Jacka Kurka, która odbędzie się 22 lutego 2017 r. (środa) o godzinie 16.30 w Muzeum przy ul. Powstańców 25 Wstęp wolny! Spotkanie uświetni recital fortepianowy Roberta Marata „W romantycznym kręgu””

F. Chopin – Walc As-dur op 34, Walc cis-moll op 64
A. Michałowski – Parafraza Walca Des-dur F. Chopina
F. Chopin – F. Liszt – „Moja pieszczotka”
F. Chopin – F. Liszt – „Życzenie”
H. Melcer-Szczawiński – S. Moniuszko – „Prząśniczka”
 
Robert Marat: Pianista i pedagog, profesor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Wychowanek szkół muzycznych w Białymstoku, które ukończył pod kierunkiem Heleny Frankiewicz (uczennicy Aleksandra Michałowskiego). Dyplom pianistyczny uzyskał w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego (1988). Studiował również kameralistykę pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej, a także grę na klawesynie i organach. Jest laureatem konkursów pianistycznych (m. in. K. Szymanowskiego w Łodzi) oraz wielu nagród w zakresie muzyki kameralnej (m. in. nagrody Polskiego Radia im. Jerzego Lefelda). Obecnie jest związany pracą pedagogiczną z Akademią Muzyczną w Katowicach. Prowadził również klasę fortepianu na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Białymstoku (2002–2007) i w Liceum Muzycznym w Katowicach. Od 1997 roku współpracuje z Mozarteum w Salzburgu. Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako pianista i kameralista w kraju i za granicą. Występował na prestiżowych festiwalach takich jak „Warszawska Jesień”, „Salzburger Festspiele”. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz na płytach CD. Dla wytwórni Selene nagrał po raz pierwszy w historii fonografii utwory Raula Koczalskiego i Aleksandra Michałowskiego, które ukazały się w serii „Wielka polska tradycja chopinowska”.

Konkurs „Śląska Ojczyzna Polszczyzna” – 23.02

23 lutego w Miejskim Domu Kultury Batory w Chorzowie odbędą się eliminacje do dwuetapowego konkursu recytacji w mowie śląskiej „Śląska Ojczyzna Polszczyzna”, skierowanego do  uczniów gimnazjów, a także młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Górnego Śląska. Dla szkół podstawowych  eliminacje odbędą się 3 marca w Gimnazjum nr 6 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Chorzowie, które jest jednym z organizatorów całego wydarzenia (obok Gimnazjum Nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie). Uczniowie, którzy zakwalifikują się do finału, wystąpią również 14 marca w Chorzowskim Centrum Kultury w Chorzowie. Warto dodać, że w przedsięwzięciu tym wezmą udział uczniowie z wielu miast regionu – Chorzowa, Bytomia, Rudy Śląskiej, Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich, Tarnowskich Gór, Wodzisławia Śląskiego, a nawet Istebnej. Wstęp na imprezę jest wolny.  Konkurs jest objęty  Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

16.02 godz. 17.00 Koncert Spełnij Marzenie Dominika
16.02 godz. 19.00 U Studni
18.02 godz. 18.00 Spektakl komediowy Miro Gavrana pt. Mąż mojej żony"
18.02 godz. 19.00 Spektakl pt."Scenariusz dla samotnych kobiet" w wykonaniu Lekkiego Teatru Przenośnego
19.02 godz. 16.00 Bajka o kolorach - czyli bajka, w której nie ma smoka

 

Kino „Grajfka”, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

16.02 godz. 19.00 „W drodze”
17.02 godz. 18.00 Spotkanie autorskie z Pawłem Wysoczańskim oraz projekcja filmu „Jurek”
18.02 godz. 17.00 i 19.30 „Body/Ciało”
19.02 godz. 11.00 „Robaczki z Zaginionej Doliny”
20.02 godz. 19.00 „Kiedyś będziemy szczęśliwi”
21.02 godz. 16.00 „Ida”

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

17.02 godz. 17.30 “Chorzowska Arka Jerzego Jóźwiaka”
17.02 godz. 19.00 Z cyklu kino na leżakach „Niemoralna propozycja”
18.02 godz. 10.00 Rodzinny poranek
20.02 godz. 17.00 Na końcu tęczy – koncert
21.02 godz. 17.00 Lwowska Domówka

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

2 - 23.02 Wystawa prac Katarzyny Kukiełki
17.02 godz. 19.00 – 22.00 Taniec ekspresji – „Dogonić siebie”
17.02 godz. 18.00 Klub Filmowy "Lokator"


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Chorzów TV - http://bit.ly/1U7pHeB
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć