Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 50/2016
2016-12-22

DYŻUR RADNEGO

22.12 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Jan Skórka


AKTUALNOŚCI

Młot hutniczy stanął na rondzie w centrum Chorzowa

Nietypową pamiątkę można oglądać na rondzie Królewskiej Huty w Chorzowie. 18 grudnia  na wysepce u zbiegu ulic Kościuszki i Moniuszki zamontowany został stary młot hutniczy. Mierzące 3 metry wysokości urządzenie parowe wyprodukowano w 1960 r. w Hucie Zygmunt. Młot do początku XXI wieku pracował na terenie byłej Huty Batory. Urządzenie zostało efektownie podświetlone, a wiosną w jego otoczeniu pojawią się niskie iglaki. Eksponat nawiązuje do hutniczej przeszłości Chorzowa, jest także zwiastunem planów dotyczących utworzenia w mieście Muzeum Hutnictwa.  


Dzieci i seniorzy dbający o ekologię nagrodzeni

20 grudnia w Dużej Sali Posiedzeń w Urzędzie Miasta dzieci z chorzowskich szkół
i przeszkoli oraz aktywni seniorzy odebrali nagrody za udział w promujących ekologiczne myślenie konkursach. Najmłodsi mieszkańcy miasta mieli za zadanie stworzenie gwiazki
z odpadów. Na konkurs wpłynęło ponad 200 prac. Technika wykonania była przeróżna, użyte surowce wtórne często przerastały oczekiwania jury. Podczas oceny prac komisja zwracała uwagę na ilość wykorzystanych odpadów (im więcej wykorzystanych materiałów, tym lepiej oceniona była praca) oraz na samodzielność wykonania. To drugie kryterium oceny miało znaczenie zwłaszcza w przypadku mniejszych dzieci. Wszystkie gwiazdki można podziwiać na olbrzymiej choince, która stoi w holu Urzędu Miasta.

Pełna lista dzieci nagrodzonych w konkursie:

Przedszkola:
Nagrody główne:
1 miejsce: Paulina Stefaniak, 4 lata, Przedszkole nr 17
2 miejsce: Mateusz Nowak, 5 lat, Przedszkole nr 7
3 miejsce: Filip Florczyk, 5 lat, Przedszkole nr 17
3 miejsce: Patryk Modrzyk, 5 lat, Przedszkole nr 7

Wyróżnienia:
1. Patrycja Bobrzecka, 6 lat, Przedszkole nr 7
2. Małgosia Domańska, 5 lat, Przedszkole nr 27
3. Maja Godniewicz, 3 lata, Przedszkole nr 27
4. Paulina Pasierbek, 6 lat, Przedszkole nr 18
5. Wiktor Pujanek, 6 lat, Przedszkole nr 7
6. Weronika Spandel, 4 lata, Przedszkole nr 17
7. Weronika Śmietana, 6 lat, Przedszkole nr 4
8. Filip Tomala, 6 lat, Przedszkole nr 27
9. Lena Wiśniewska, 6 lat, Przedszkole nr 5

Szkoły Podstawowe
Nagrody główne:
1 miejsce: Dominik Szczerba, kl. VI, 13 lat, Szkoła Podstawowa nr 29
1 miejsce: Bartek Sobala, kl. III, Szkoła Podstawowa nr 21
2 miejsce: Paulina Wróblewska, kl. IV, Szkoła Podstawowa nr 13
3 miejsce: Julia Śmigielska, kl. II, Szkoła Podstawowa nr 13

Wyróżnienia:
1. Konrad Bula, kl. II, Szkoła Podstawowa nr 21
2. Aneta Drabik, kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 12
3. Fabian Garbaciok, kl. II, Szkoła Podstawowa nr 24
4. Klaudia Guttmann, kl. III, 8 lat, Szkoła Podstawowa nr 21
5. Kamila Macho, kl. I, Szkoła Podstawowa nr 24
6. Wiktoria Mucha, kl. III, 8 lat, Szkoła Podstawowa nr 13
7. Piotr Paurowicz, kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 24
8. Julia Singer, 7 lat, Szkoła Podstawowa nr 21
9. Maciej Wolski, 11 lat, Szkoła Podstawowa nr 21

Gimnazja
Nagrody główne:
1 miejsce: Szymon Frankowski, kl. III, 15 lat, Gimnazjum nr 9
2 miejsce: Rafał Czajor, kl. I, 13 lat, Gimnazjum nr 9
Na zachętę:
3 miejsce: Marcin Banasiuk, kl. I, Gimnazjum nr 9
3 miejsce: Klaudia Hansel, kl. II, Gimnazjum nr 1
3 miejsce: Wanesa Jańczak, kl. I, Gimnazjum nr 9
3 miejsce: Jakub Siwek, kl. II, Gimnazjum nr 9

Szkoły Specjalne
Wyróżnienia:
1. Marek Chromik, 21 lat, Zespół Szkół Specjalnych nr 3
2. Karolina Cichoń, 18 lat, Zespół Szkół Specjalnych nr 3
3. Dawid Oleszek, 18 lat, Zespół Szkół Specjalnych nr 3
4. Weronika Pendel, 16 lat, Zespół Szkół Specjalnych nr 3
5. Mateusz Sokołowski, 22 lata, Zespół Szkół Specjalnych nr 3Zadaniem konkursowym dla seniorów było napisanie co można zrobić, aby zwiększyć ilość surowców wtórnych odbieranych od mieszkańców. Przez surowce wtórne rozumiemy papiery, plastiki, metale i szkło, które mieszkańcy wyrzucają do kolorowych pojemników dostępnych na terenie miasta. Najciekawsze pomysły przedstawiła Pani Wanda Sułkowska-Kwapisz, która zaproponowała edukację poprzez:

- wykorzystanie telewizji regionalnej TVP3 oraz chorzowską „Telewizję dla seniora”
- stałe artykuły w miesięczniku „Chorzowianin”
- akcję społeczną na rzecz rezygnacji z reklamówek podczas zakupów.

Bardzo często sugerowano pomysły skupu różnych surowców (np. butelki plastikowe, szklane, puszki) w sklepach, jednak na ten proces nie mamy wpływu. Równie częstymi propozycjami była edukacja dzieci w szkołach i przedszkolach, co Wydział usług Komunalnych prowadzi od lat.

Lista osób nagrodzonych:

Wanda Sułkowska-Kwapisz – nagroda główna
Maria Jolanta Blachnik – wyróżnienie
Zofia Błasińska – wyróżnienie
Jerzy Klusz – wyróżnienie
Lucyna Ligocka – wyróżnienie
Zofia Prokopczyk – wyróżnienie
Regina Rzepka – wyróżnienie
Teresa Szulysz – wyróżnienie
Stanisława Wzorek – wyróżnienie

Zakończyła się modernizacja Centralnej Izby Przyjęć Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie

Tuż przed końcem roku zakończona została modernizacja Centralnej Izby Przyjęć na terenie Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Celem remontu jest poprawa bezpieczeństwa pacjentów w okresie obserwacyjnym oraz zapewnienie lepszych warunków pracy personelu medycznego. Remont Centralnej Izby Przyjęć na terenie Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie objął powierzchnie około 146 metrów kwadratowych. Przebudowane zostały między innymi magazyny medyczne, utworzono nowoczesny i wygodny pokój obserwacyjny, pokój socjalny dla pielęgniarek i poczekalnię dla pacjentów. Modernizację przeszły szatnia dla mężczyzn oraz pomieszczenia sanitarne. Powstało także dodatkowe okienko do rejestracji, umożliwiające obsługę osób nie korzystających z poczekalni, zaś drzwi oddzielające dobudowaną część Izby Przyjęć zostały poszerzone, by usprawnić ruch łóżek szpitalnych i wózek transportowych. - Izba Przyjęć spełniała wszystkie wymagane normy, dla wygody i poprawy bezpieczeństwa uznaliśmy jednak, że konieczna jest jej reorganizacja – tłumaczy Anna Knysok, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. - Zdarzały się sytuacje, że pacjenci musi czekać na korytarzu, osłonięci parawanem. Teraz warunki będą zdecydowanie bardziej komfortowe. Prace modernizacyjne trwały od października bieżącego roku. Ich koszt, wraz zakupem nowego sprzętu medycznego i urządzeń, wyniósł ok. 450 tys. złotych. 400 tysięcy złotych pochodzi z budżetu Miasta Chorzów, pozostała kwota to środki własne Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. - Przez cały czas trwania prac remontowo-budowlanych Izba Przyjęć działała, przyjęliśmy około 4 tysiące pacjentów – mówi Knysok. - Nie wpłynęła ani jedna skarga na pracę Izby, pomimo trudnych warunków, zagęszczenia i hałasu. Wszystko dzięki poświęceniu i zaangażowaniu personelu. - Cieszę się, że modernizacja przebiegła sprawnie. W obecnej formie Centralna Izba Przyjęć powinna na długo zaspokoić potrzeby mieszkańców naszego miasta – dodaje Andrzej Kotala, prezydenta Chorzowa. Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie to jeden z najstarszych, największych i najciekawszych zespołów szpitalnych z terenu Górnego Śląska. Obecny szpital przy ul. Strzelców Bytomskich 11 pierwotnie był szpitalem Spółki Brackiej (Knapschaftverein).


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Wigilia dla samotnych – 24.12

Nawet 1000 osób będzie mogło wziąć udział w Wigilii dla samotnych, która odbędzie się 24 grudnia w Hali MORiS przy ul. Dąbrowskiego 113. Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 14.00, skierowane jest przede wszystkim do osób samotnych i bezdomnych, które nie mają z kim spędzić tego wyjątkowego, świątecznego dnia. Oprócz tradycyjnego posiłku, potrzebujący będą mogli spędzić czas w miłej atmosferze, uświetnionej programem artystycznym oraz innymi atrakcjami. Wydarzenie objęte jest  Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Organizator wigilijnego spotkania – Fundacja Wolne Miejsce – nadal poszukuje wolontariuszy, którzy pomogą przy organizacji wydarzenia. Chętnych do pomocy zapraszamy w każdy wtorek o godzinie 18.00 na spotkania dla wolontariuszy (budynek BetaMed, ul. Racławicka 20A). Do włączenia się do akcji organizatorzy zachęcają także darczyńców, ponieważ potrzebne są jeszcze nie tylko artykuły żywnościowe, ale również choinki, ozdoby świąteczne czy przedłużacze.

Świąteczny turniej ping-ponga - 26.12

Jak najlepiej i najszybciej spalić poświąteczne kalorie? Przy stole do ping-ponga! 33. Świąteczny Turniej Tenisa Stołowego im. Janusza Stachowskiego odbędzie się 26 grudnia w Kompleksie Sportowym „Hajduki”. Turniej rozpocznie się o godz. 10.00 w hali przy ul. Granicznej 92 w Chorzowie. Zapisy przyjmowane będą w dniu zawodów do godz. 9.45. Udział w turnieju kosztuje symboliczne dwa złote. Rywalizacja przebiegać będzie w trzech kategoriach: mężczyźni do 25 lat, mężczyźni 26 lat i starsi, kobiety. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Szczegóły oraz regulamin można znaleźć na stronie http://moris.chorzow.pl/aktualnosci/?id=6431


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
 
31.12 godz. 20.00 Sylwester 2016/2017

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

28.12 godz. 17.00 Konkurs o Złote Dzieciątko
28.12 godz. 17.00 Konkurs Plastyczny Aniołowo
29.12 godz. 18.00 Koncert Charytatywny N rzecz Dominika Matterna
29.12 godz. 18.00 Twórcza Popołudniówka Sylwestrowo-Karnawałowo
31.12 godz. 20.00 Zabawa Sylwestrowa
                                  

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

31.12 godz. 20.00 – 5.00 Bal Sylwestrowy

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Chorzów TV - http://bit.ly/1U7pHeB
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć