Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 49/2016
2016-12-15

RADA MIASTA

KOMISJE

20.12 godz. 17.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

DYŻUR RADNEGO

22.12 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Klaudiusz Sevković


AKTUALNOŚCI

Szlak Zabytków Techniki ma już 10 lat

W tym roku mija 10 lat od utworzenia Szlaku Zabytków Techniki – markowego produktu Województwa Śląskiego. Rezultatem prac mijającej dekady jest realny szlak kulturowy będący nie tylko przedmiotem promocji turystycznej, ale także elementem świadomego zarządzania walorami rozwojowymi województwa. Te kilka lat zmieniło perspektywę postrzegania dziedzictwa przemysłowego w naszym regionie. Dziś traktowane jest ono jako element dziedzictwa kulturowego, który należy zachować, upowszechniać i popularyzować. Jubileusz jest okazją do dokonania pewnych podsumowań, jak i rozmowy o przyszłości Szlaku. Między 14-15 grudnia odbędą się obchody 10-lecia Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. 15.12 o godz. 20.15 w Magazynie Ciekłego Powietrza na terenie kompleksu Sztygarka odbędzie się koncert Nervy wzbogacony o wizualizacje 3D. Widowisko poprzedzi słowo wstępne dr Jacka Kurka „Miejsce z ognia i ciemności”. Osoby zainteresowane wydarzeniem proszone są o potwierdzenie udziału do dnia 10 grudnia u Pani Magdaleny Polok (tel. 32 77 40 028, e-mail: mpolok@slaskie.pl). Ilość miejsc jest ograniczona.

Straż Miejska z nieoznakowanym samochodem

Nieoznakowany samochód marki Renault to najnowszy nabytek chorzowskiej Straży Miejskiej. – Taki pojazd z pewnością ułatwi nam złapanie na gorącym uczynku chociażby tych, którzy notorycznie nie sprzątają po swoich pupilach lub rozklejają w niedozwolonych miejscach plakaty i ulotki – zapewnia zastępca komendant Straży Miejskiej, Krzysztof Borowiec. Samochód kosztował 40 tys. zł. Poza nim Straż Miejska dysponuje także trzema radiowozami, dwoma skuterami oraz przyczepą do transportu zwierząt.

Oświadczenie miasta ws. fundacji Ruch Chorzów

Jesteśmy zaskoczeni wczorajszymi doniesieniami medialnymi dotyczącymi finansów fundacji Ruch Chorzów. Miasto wstrzymuje się z komentarzem do czasu wydania oficjalnego stanowiska Komisji Licencyjnej.


Inwestycja przy ul. Okrężnej – kończy się pierwszy etap budowy

Tyrolka, wieża do wspinania, orbitrek, ścieżki pieszo-rowerowe… O tym, co ma znaleźć się na obszarze osiedli „Pod Arkadami” i „Pod Platanami” zdecydowali mieszkańcy podczas konsultacji w Urzędzie Miasta. W nowym miejscu powstaną między innymi plac zabaw, siłownia plenerowa, korty tenisowe i boisko do piłki nożnej. Inwestycja potrwa trzy lata i będzie przeprowadzana etapami. W tym roku prace obejmą zbudowanie placu zabaw oraz schodów – pierwszy etap planowo zostanie ukończony 19 grudnia. W 2017 r. na miejscu pojawią się siłownia plenerowa oraz alejki, zaś ostatni etap (2018r.) to budowa kortów tenisowych oraz boiska wielofunkcyjnego. Przewidywany koszt całej inwestycji to 3 664 089 zł, z czego 831 tys. zł wyniesie dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej. Budowa planowo zakończy się jesienią 2018 roku.

Uwaga na przedświąteczne kradzieże

W przedświątecznym ferworze zakupów łatwo o chwilę nieuwagi. Właśnie dlatego między
19 a 23 grudnia funkcjonariusze chorzowskiej Straży Miejskiej w ramach akcji „Bezpieczne zakupy” nasilą patrole w okolicach placówek handlowych, gdzie w okresie przedświątecznym częściej może dochodzić do kradzieży i rozbojów. - Pamiętajmy, aby okresie przedświątecznym unikać bardzo zatłoczonych miejsc. Dokumenty i pieniądze powinniśmy nosić w wewnętrznych kieszeniach płaszczy i kurtek. Nie przechowujmy gotówki w jednym miejscu, a na zakupy zabierajmy tylko tyle, ile rzeczywiście jest nam potrzebne – radzi Henryk Rusnak z chorzowskiej Straży Miejskiej. Kontrole będą realizowane w godzinach od 10:00 do 18:00.

W Chorzowie powstaje pierwsze w Polsce Centrum Informacji Senioralnej

Gdzie można uzyskać darmową pomoc prawną, jakie instytucje miejskie organizują bezpłatne kursy komputerowe i kiedy można skorzystać z szczepień przeciwko grypie? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można uzyskać w powstającym Centrum Informacji Senioralnej (CIS). Centrum Informacji Senioralnej ma być miejscem, gdzie najstarsi mieszkańcy Chorzowa - a także ich rodziny - będą mogli otrzymać szczegółowe informacje na temat realizowanej w mieście polityki senioralnej, wydarzeń i kursów, dofinansowań, porad prawnych, usług medycznych i wielu innych zagadnień. - Wydawać by się mogło, że żyjemy w epoce, w której dzięki Internetowi wszystkiego można dowiedzieć się w ciągu kilku minut – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. aktywizacji społecznej. - Nie możemy jednak zapominać o sporej grupie osób, dla których obsługa komputera czy smartfona wciąż nie jest komfortowa. To z myślą o nich stworzyliśmy Centrum Informacji Senioralnej. Do CIS będzie można zatem przyjść – lub zadzwonić - by poznać numer telefonu lub adres wybranej instytucji miejskiej, uzyskać informacje na temat organizowanych
w Chorzowie wydarzeń, dowiedzieć się gdzie i w jakich terminach organizowane są bezpłatne szczepienia przeciwko grypie albo jak skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologa. To pierwsza w Polsce tego typu instytucja. Uroczyste otwarcie Centrum Informacji Senioralnej odbędzie się w sobotę, 17 grudnia, o godz. 14. 00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. CIS zlokalizowane będzie w budynku przy ul. Dąbrowskiego 7. Czynne będzie w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach 8. 00 - 16. 00, a w czwartki w godz. 9. 00 - 17. 00. Z usług centrum będzie można korzystać także dzwonić pod nr tel. 32 245 93 40 lub pisząc maila na adres: cis@chorzow.eu.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy - 16-21.12

Pokazy kulinarne, dużo wspólnego kolędowania, darmowa karuzela dla dzieci. Od 16 do 21 grudnia, na przestrzeni między estakadą i budynkiem Urzędu Miasta, odbędzie się chorzowski jarmark świąteczny. Przez cały czas jego trwania w kameralnych, drewnianych budkach będzie można kupić świąteczne słodkości, ozdoby i nietypowe prezenty, zaś dzieci będą mogły za darmo korzystać z karuzeli "Bajka" wypożyczonej na tę okazję ze Śląskiego Wesołego Miasteczka. Nie zabraknie też fotobudki, która w niedzielę 18 grudnia pojawi się na chorzowskim rynku. Pierwszy weekend jarmarku to trzy tematyczne dni. Piątek 16 grudnia będzie pełen tradycji: będzie można również posłuchać Marka Szołtyska, który opowie
o bożonarodzeniowych zwyczajach na Śląsku, zaś dzień zamknie występ Teatru Ognia. Sobota 17 grudnia to przede wszystkim muzyka - dla wszystkich, którzy tego dnia odwiedzą chorzowski jarmark, o godzinie 18.00 wystąpi zespół Universe ze specjalnym, kolędowym repertuarem. Niedziela 18 grudnia zaskoczy kulinarnie - w programie m.in. kuchenne popisy Kuby Tomaszczyka z MasterChef Junior (15.30) oraz Grzegorza Bienia z programu MasterChef (16.30). O godzinie 18.00 specjalny kulinarny pokaz da Remigiusz Rączka. 21 grudnia to nie tylko oficjalne zakończenie jarmarku, ale również wspólne strojenie choinki o godzinie 16.00.

Plan weekendu 16-18.12:

16 grudnia | piątek

15.00- otwarcie
15.00-20.00 karuzela „Bajka” – wstęp wolny dla najmłodszych
15.15-19.00 – Marek Szołtysek - opowieści o tradycjach bożonarodzeniowych
16.00- występ grupy wokalno-instrumentalnej z IV LO im. M. Curie-Skłodowskiej
18.00- występ grupy Inferis Teatr Ognia

17 grudnia | sobota

15.00- otwarcie
15.00-20.00 karuzela „Bajka”
15.10- występ grupy wokalnej dzieci „Misiaki”
16.00- występ Chóru Gwiazda
17.00- występ grupy wokalnej „Na Szlaku”
18.00 - koncert zespołu Universe

18 grudnia | niedziela

15.00- otwarcie
15.00-20.00 karuzela „Bajka” – wstęp wolny dla najmłodszych
12.00-18.00 Fotobudka – darmowa pamiątka dla uczestników Chorzowskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego
15.30- pokaz kulinarny Kuby Tomaszczyka z Master Chef Junior
16.30- pokaz kulinarny Grzegorza Biena z Master Chef
18.00- pokaz kulinarny Remigiusza Rączki


Bieg Pamięci 9 Górników – 16.12

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności po raz czwarty organizuje Bieg 9 Górników.
W rocznicę pacyfikacji Kopalni Wujek uczniowie chorzowskich szkół przybiegną pod Krzyż Dziewięciu Górników w Katowicach, by w ten sposób oddać hołd zastrzelonym górnikom. Bieg wystartuje 16 grudnia o godzinie 10.40 spod Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Batko przy ul. Powstańców 6a w Chorzowie. Zbiórka o godz. 10.30 w sali nr 21, gdzie uczniowie wraz z opiekunem robią pamiątkowe zdjęcie pod muralem upamiętniającym 35- rocznicę Stanu Wojennego. Trasa biegu ciągnąć się będzie przez ul. Wolności, Hajducką, Armii Krajowej aż do Kopalni Wujek w Katowicach.

Finał Annum Festival - 18.12

Serdecznie zapraszamy na finałowe wydarzenia ANNUM Festival - jedynego całorocznego festiwalu muzyki dawnej na Śląsku, które odbędą się 18 grudnia w Chorzowskim Centrum Kultury. W ramach wydarzeń finałowych będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl operowy Teresica z udziałem znanych z kultowych polskich seriali telewizyjnych ("Tulipan", "W Labiryncie") aktorów Marty Klubowicz oraz Jana Monczki. Spektakl został oparty na oryginalnych hiszpańskich pieśniach Złotego Wieku przenosząc widza do pałacowego ogrodu, w którym Donna Anna (Marta Klubowicz) z okazji swoich urodzin wyprosiła u swego męża możliwość wystawienia sztuki teatralnej. W całej historii kryje się dramat i  miłosna tajemnica, podobnie jak w historii Teresici, wiejskiej dziewczyny, bohaterki wystawianej opowieści... Wcześniej, o godz. 13:00, 18 grudnia w Chorzowskim Centrum Kultury (ul. Sienkiewicza 3, sala 22) specjalnie dla najmłodszych melomanów zostaną zorganizowane ostatnie w tym roku wydarzenia w ramach, cieszącego się ogromną popularnością wśród najmłodszych uczestników festiwalu, nietuzinkowego cyklu zajęć muzycznych ANNUM Kids zatytułowane "OPEROWE TRALALA czyli Alicja w krainie dźwięku". Wszystkie szczegóły oraz zapisy na zajęcia dla dzieci na stronie www.annumfestival.pl

Wspólne ubieranie choinki - 21.12

Miejskie Strojenie Choinki to już chorzowska tradycja. Co roku, w grudniu, mieszkańcy miasta spotykają się, by za pomocą własnoręcznie przygotowanych ozdób udekorować świąteczne drzewko. Nie inaczej będzie teraz. Miejskie Strojenie Choinki to wydarzenie, podczas którego chorzowianie poczują magię świąt i atmosferę wspólnoty. Idea tej organizowanej już od kilku lat akcji jest banalnie prosta: przedstawiciele instytucji miejskich, przedsiębiorstw, szkół a także wszyscy mieszkańcy miasta jednoczą się, by wspólnie, własnoręcznie wykonanymi bombkami, przyozdobić choinkę. - Mieszkańcy każdego roku zaskakują nas pomysłowością i kreatywnością, przygotowując bombki na Miejskie Strojenie Choinki. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. Tegoroczne Miejskie Strojenie Choinki odbędzie się pod chorzowską Estakadą w środę, 21 grudnia, o godzinie 16:00. Wydarzenie zwieńczy Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy - tam Centrum Integracji Międzypokoleniowej będzie mieć swoje stoisko. 20 grudnia w godz. 11 - 18 będzie można wziąć udział w warsztatach rękodzieła (w godz. 11 -13), a później wraz z wolontariuszami ozdabiać pierniki, które w czasie strojenia choinki otrzymają najmłodsi chorzowianie.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
 
16.12 – 21.12 Jarmark Bożonarodzeniowy
17.12 godz. 18.00 Spektakl Taneczny pt.:”Jak nie my, to kto?
18.12 godz. 11.00, 12.15 Maluch i Muzyka
18.12 godz. 18.00 Annum Festival Opera Teresica Una Pasion
19.12 godz. 18.00 Promocja 4 numeru prowokatora teatralnego Gość Specjalny III LO im. Stefana Batorego
20.12 godz. 17.00 Śląsk, Świat i sposób na życie Ojgyna z Pnioków

Kino „Grajfka”, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

18.12 godz. 11.00 „Gdzie jest gwiazdka” reż. Nils Gaup
20.12 godz. 18.00 „Portret o zmierzchu” reż. Angelina Nikonova
21.12 godz. 19.00 Wybór spośród filmów z trzech krajów: kino francuskie, polskie, włoskie

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

16.12 godz. 17.00 Starochorzowski Klub Podróżnika „Ostatnie okrążenie czyli misja i przygoda”
17.12 godz. 10.00 – 12.00 Rodzinny poranek teatralny „Czerwony kapturek”
17.12 godz. 10.45-13.00 Jarmark Świątecznych Umiejętności
23.12 godz. 15.00 Wigilia dla samotnych

                                  
Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

16.12 godz. 18.00 Nasza Mała Gwiazdka Koncert Uczestników Pracowni Artystycznych MDK Batory                                    
19.12 godz. 11.00 Koncert Nieść radość wszystkim wokół
21.12 Jasełka – impreza środowiskowa Gimnazjum nr 8
22.12 godz. 09.00 Jasełka – impreza środowiskowa Szkoły Podstawowej nr 34

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Chorzów TV - http://bit.ly/1U7pHeB
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć