Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 44/2016
2016-11-10

RADA MIASTA

KOMISJE

14.11 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
14.11 godz. 14.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych (komisja wyjazdowa w siedzibie Tramwajów Śląskich przy ul. Inwalidzkiej 5)

DYŻUR RADNEGO

17.11 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Tomasz Krawczyk


AKTUALNOŚCI

Chorzowska Sokolnia znów na podium!

Zawodnicy Sokolni nie zwalniają tempa. W ostatni weekend na Międzynarodowym Turnieju Wars i Sawa młodzi akrobaci znowu kilka razy stanęli na podium: złoto w trójkach dziewcząt kat. 11- 16 dla Agaty Musioł ,Wiktorii Wołczańskiej i Wiktorii Naczyńskiej oraz w dwójkach mieszanych kat  senior dla Julii Kraj i Wojciecha Dackiewicza. Brąz dla trójki dziewcząt kat. 13-19 Marty Śrutwy , Magdy Rajtor i Emilii Plewnia oraz w dwójkach mieszanych dla Marcina Firak i Julii Fajfur. Na czwartym miejscu  uplasowali się Daniel Wichary i Kamila Dytko.

Konferencja medyczna: nowoczesna metoda PEG

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie jest jedną z nielicznych placówek na Śląsku, która wykorzystuje endoskopową procedurę PEG. Nowoczesna metoda polega na wykonaniu, przy pomocy gastroskopu, maleńkiego nacięcia w powłokach jamy brzusznej (endoskopowej gastrostomii),  które pozwala na karmienie chorych niemogących przyjmować pokarmu doustnie. Przezskórna gastrostomia endoskopowa umożliwia usunięcie sondy nosowo-żołądkowej, będącej przyczyną dużego dyskomfortu pacjentów. 3 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury lekarze i pielęgniarki Pracowni Endoskopii ZSM dzielili się swoim doświadczeniami  związanymi z PEG z pracownikami szpitali z całego regionu w ramach konferencji  „PEG - wskazania do założenia. Żywienie dojelitowe przez dostęp sztuczny”.  W wykładach wzięli udział także uczniowie chorzowskich liceów, którzy planują kontynuować naukę na uczelniach medycznych.


Projekt „Szkoła Dialogu" w ZSTiO nr 1

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie biorą udział w projekcie „Szkoła Dialogu". Jest to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach programu pod kierunkiem trenerów Forum młodzież odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej Chorzowa oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. Głównym rezultatem tych działań jest przygotowanie wycieczki po żydowskich zabytkach oraz miejscach pamięci w Chorzowie. 4 listopada uczniowie odbyli "Cichy marsz - Oni tutaj mieszkali" ulicą Wolności. Był to rodzaj happeningu który miał zwrócić uwagę na to, że Żydzi przez wiele lat prowadzili normalne życie w Chorzowie, a nagle w trakcie wojny zniknęli i szybko zostali zapomnieni. Organizatorzy akcji chcą także przeprowadzić w szkole Tydzień Kultury Żydowskiej, który przybliży społeczności szkolnej kulturę i tradycje żydowskie, zorganizować wycieczkę śladami pamięci, przygotować grę edukacyjną dla gimnazjalistów o kulturze żydowskiej oraz grę terenową dla uczniów szkoły.

Przedszkole nr 12 w Chorzowie znów pomoże w Mikołajki

Integracyjne Przedszkole nr 12 im. Marii Montessori w Chorzowie po raz kolejny zaangażowało się w Santa Rover czyli Mikołajkowe Szaleństwo dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Pilchowicach. Dzieci wraz z wychowawcami przygotowują dla mieszkających w domu chłopców - mieszka ich tam aż 60 - ozdoby, które zostaną powieszone na świątecznej choince. W przedszkolu organizowana jest również zbiórka odzieży męskiej dla chłopców oraz różnych upominków, które zostaną przekazane w czasie trwania imprezy charytatywnej 3 grudnia w Pilchowicach. Wspólnymi siłami zostaną również przygotowane paczki dla chłopców oraz warsztaty muzyczne, w których zarówno chłopcy, jak i przybyli w tym dniu przyjaciele będą brali udział.

Zmiana organizacji ruchu na ul. Dombka i Rymera

10 listopada w godzinach popołudniowych wdrożona została docelowa zmiana organizacji ruchu na ulicach:

1.Rymera,
2. Dombka (na odcinku pomiędzy ulicami Rymera i Małą oraz Ligonia i św. Pawła).

Zmiana zakłada wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ww. odcinkach ulic. Szczegóły zmian organizacji ruchu przedstawione zostały na poniższej grafice.
Powyższe zmiany mają na celu poprawę przejezdności ciągiem ulicy Dombka (odcinek pomiędzy ulicami Ligonia i św. Pawła) oraz zwiększenie liczby ogólnodostępnych miejsc postojowych na jezdni w ciągu ulicy Rymera.

XV Bieg Niepodległości za nami

10 listopada odbył się XV Chorzowski Bieg Niepodległości, organizowany przez Klub Miłośników Historii Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka. Wynosząca 3 km trasa była pętlą prowadzącą przez okolice 3 pomników: Matki z dzieckiem w Parku Róż, Harcerza przy ul. Gałeczki oraz Pamięci Chorzowskich Żydów w Parku pod Kasztanami. Przy każdym pomniku uczniowie zatrzymywali się i recytowali wiersze. Bieg zakończył występ chóru oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod pomnikiem Fryderyka Chopina. Uczestnicy biegu otrzymali także okolicznościową gazetę wydaną przez liceum.

Rondo im. gen. Sosabowskiego - uroczystość nadania imienia

10 listopada miały miejsce uroczystości związane z nadaniem rondu u zbiegu ulic Strzelców Bytomskich i Styczyńskiego imienia generała brygady Stanisława Franciszka Sosabowskiego (od 1927 roku, jeszcze w randze podpułkownika, był dowódcą II batalionu 75 Pułku Piechoty stacjonującego w ówczesnej Królewskiej Hucie). Podczas uroczystości zagrała wojskowa orkiestra, odsłonięta została także pamiątkowa tablica.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Narodowe Święto Niepodległości w Chorzowie - 11.11

Czołgi, transportery oraz historyczne i współczesne wozy bojowe. To wszystko będzie można zobaczyć 11 listopada w Chorzowie. Pod Szybem Prezydent przy ul. Piotra Skargi powstanie prawdziwe militarne miasteczko. Między godziną 14.00 a 18.00 będzie można podziwiać m.in. amerykańskie transportery Halftrack oraz motocykle Indian (najstarsza amerykańska marka motocykli) z okresu II wojny światowej, radzieckie terenówki GAZ, wojskowe samochody Dodge czy brytyjskie motocykle Royal Enfield. W programie imprezy przewidziano pokazy grup rekonstrukcyjnych, koncert piosenki żołnierskiej i harcerskiej, konkursy historyczne z nagrodami oraz wspólne ognisko. Podczas pikniku zaprezentują się m.in. zespoły Reduta Śląska i This Cover Band. Wykłady i gawędy historyczne poprowadzi prof. Andrzej Olejko, zaś specjalną wystawę przygotuje Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Tego samego dnia, o godz. 19.00 Chorzowskie Centrum Kultury zaprasza na koncert „Przeboje muzyki polskiej, najpiękniejsze utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Henryka Wieniawskiego (cena biletu: 10 i 15 zł). 11 listopada odbędą się także oficjalne obchody rocznicowe, które rozpocznie uroczysta msza święta w kościele pw. św. Barbary przy ul. 3 Maja 18 o godz. 11.00. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą pod pomnik Powstańca Śląskiego przy Placu Powstańców Śląskich, gdzie złożone zostaną kwiaty przez delegacje kombatantów, instytucji, szkół, firm i organizacji miejskich. Na placu zobaczyć będzie można kilka wozów bojowych.

Wystawa Eugeniusza Helberta „21 kartek… z kajecika…” – 11.11

W piątek 11 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „21 kartek… z kajecika…” autorstwa Eugeniusza Helberta. Prace warszawskiego artysty zostaną w Chorzowie do końca roku. Eugeniusz Helbert to fotograf prasowy, dydaktyk, aktualnie związany z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Jest członkiem Fotoklubu RP, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Związku Zawodowego Twórców Kultury. „21 kartek… z kajecika…” to jego najnowsza wystawa. „Cykl zdjęć „z kajeciku”, to praktycznie pojedyncze realizacje, nie powiązane ze sobą przyczyną, czy skutkiem, w charakterze bardziej przypominające pracę rysownika, czy może nawet poety, który na zasadzie asocjacji z otoczeniem przekłada wizję otaczającego świata, na swój świat wewnętrzny.” - napisała o pracach składających się na ten zbiór Anna Wolska, kurator wystawy „21 kartek… z kajecika…” w Galerii Obok ZPAF w Warszawie. - Forma moich zdjęć, fakt, że wszystkie są czarno-białe, wynika z wizji artystycznej, dzięki temu zmuszają do zastanowienia się nad nimi – tłumaczy Eugeniusz Helbert. - W przypadku „21 kartek… z kajecika…” kolorowe fotografie nie pasowałyby do treści. Teraz realizacje Helberta trafią do Chorzowa. Wernisaż wystawy „21 kartek… z kajecika…” odbędzie się w piątek, 11 listopada o godzinie 18:00 w Chorzowskim Centrum Kultury. Wernisaż uświetni koncert pt. „Przeboje muzyki polskiej” w wykonaniu muzyków ze Stowarzyszenia Przyjaciół Filharmonii Śląskiej. Zdjęcia w CHCK będzie można oglądać przez tydzień, do 19 listopada. Potem trafią one do Sztygarki, gdzie pozostaną do końca roku.

Chorzowska Biesiada po raz 20 – 11.11

11 listopada w Hali Sportowej przy ul. Dąbrowskiego 113 odbędzie się rocznicowa, 20 edycja Chorzowskiej Biesiady. Na tegorocznej imprezie o dobrą zabawę gości zadbają Mirek Jędrowski, Jacek Silski, Mariusz Kalaga, Blue Party, Karpowicz Family, Paweł Gołecki oraz zespół Baciary. Klucz do sukcesu każdej biesiady to dobry konferansjer. Wodzirej, który stworzy atmosferę i rozgrzeje publiczność. W tym roku w tę rolę wcieli się Krzysztof Wierzchowski. Aktor, tenor, kabareciarz, wszechstronnie utalentowany artysta estradowy. Czym jednak byłby artysta bez swojej muzy, pięknej i dowcipnej towarzyszki? Tym razem będzie nią Inga Papkala, aktorka i piosenkarka związana z Radiem Piekary. To sprawdzony duet konferansjerski, który spotkał się na Chorzowskiej Biesiadzie już w 2012 roku. Ponadto każdy uczestnik będzie miał możliwość wygrania jednej z 20 nagród przygotowanych na tą wyjątkową imprezę, na przykład weekendowy pobyt dla 2 osób w Sieci Hoteli Focus, samochód na weekend. Główną nagrodą będzie Voucher, który upoważni wygranego do wykupienia jednej z wycieczek w Biurze Podróży AKS.  Już dziś zapraszamy do telefonicznej rezerwacji biletów (pod numerem 32 2411 111), które będą dostępne w sprzedaży od 3 października. Więcej informacji: www.biesiada.chorzow.pl

XXXII Festiwal Piosenki Żeglarskiej Tratwa 2016 - 11-12.11

Między 11 a 12 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury oraz w Tawernie Żeglarskiej „Stary Port”  odbędzie się „XXXII Festiwal Piosenki Żeglarskiej Tratwa  2016”. Organizatorem wydarzenia jest Krakowska Fundacja Żeglarstwa  Sportu i Turystyki  „HALS”, która podjęła się przywrócenia na mapę festiwali jednej z najistotniejszych imprez mających wpływ na rozwój ruchu szantowego w Polsce. Impreza od 8 lat realizowana jest w Chorzowie i na stałe wpisała się w kalendarz cyklicznych imprez odbywających się w mieście. Wstęp  na koncert konkursowy jest wolny, pozostałe koncerty są biletowane (sprzedaż internetowa biletów www.rezerwacje.hals.krakow.pl, sprzedaż bezpośrednia Fundacja „HALS”, ul. Straszewskiego 27 II piętro i Tawerna Żeglarska „Stary Port”, ul. Rynek 13/3). Wydarzenie zostało objęte honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Koncert „Głosy dla Hospicjum” - 14.11

14 listopada o godz. 17.00 w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 odbędzie się koncert „Głosy dla Hospicjum”.  Wystąpią artyści z Amerykańskiego Inter Cities Performing Arts. Inc. – laureaci międzynarodowego konkursu śpiewaczego Altamura/Caruso.  Koncert odbędzie się w ramach XIII Kampanii Społecznej Hospicjum to też Życie „Opiekun rodzinny – samotny bohater?” Wstęp wolny, zapraszamy! Możliwość rezerwacji miejsc pod nr tel. 32 349 78 72, 32 349 78 63

Dni Otwarte Centrum Integracji Międzypokoleniowej – 14.11 – 17.11

Centrum Integracji Międzypokoleniowej istnieje od 8 lutego 2016 roku. Choć w tym czasie koordynatorom placówki udało się osiągnąć sporo, nie zamierzają spocząć na laurach. Stąd pomysł, by zorganizować Dni Otwarte i dotrzeć do kolejnych mieszkańców Chorzowa. Centrum Integracji Międzypokoleniowej to projekt będący częścią Miejskiego Programu Aktywizacji „Aktywny Chorzów” na lata 2016 – 2020. Celem projektu jest między innymi promowanie integracji międzypokoleniowej, aktywizację mieszkańców, szeroko rozumianą promocję zdrowego stylu życia czy organizowanie wydarzeń kulturalnych i społecznych, skierowanych do chorzowian. W ramach swojej działalności, Centrum Integracji Międzypokoleniowej organizuje zajęcia, wolontariat, warsztaty i wykłady dla mieszkańców Chorzowa w różnym wieku, przede wszystkim dla dzieci i rodziców oraz seniorów. Dni Otwarte, które odbędą się w dniach 14-17 listopada, będą okazją, by spotkać się z koordynatorami Centrum Integracji Międzypokoleniowej, poznać ofertę placówki i zapisać się na bezpłatne zajęcia do Chorzowskiej Akademii Seniora, Klubu Malucha czy Chorzowskiej Strefy Wolontariatu. Organizatorzy zadbali także o inne atrakcje. Uczestnicy Dni Otwartych będą mieli również możliwość zwiedzenia zabytkowych wnętrz budynku przy ul. Dąbrowskiego 7, gdzie mieści się siedziba Centrum Integracji Międzypokoleniowej. Neogotycki gmach został wzniesiony pod koniec XIX wieku na potrzeby niemieckiego stowarzyszenia sportowego. Przez wiele lat pełnił również funkcję Miejskiego Domu Kultury. Przygotowana zostanie również wystawa rozmaitych pamiątek, przedmiotów i dokumentów związanych z działalnością prowadzoną na przestrzeni lat w budynku. - Wszyscy, którzy przyjdą nas odwiedzić podczas Dni Otwartych będą mogli nagrać swoje wspomnienia związane z tym miejscem, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w statku, który był symbolem chorzowskiej plaży – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. Dni Otwarte  Centrum Integracji Międzypokoleniowej rozpoczną się w poniedziałek, 14 listopada i potrwają do czwartku, 17 listopada. Udział we wszystkich wydarzeniach i zajęciach jest bezpłatny.

"Teatralne tradycje muzyczne Górnego Śląska": wykład w muzeum - 16.11

Niezależnie od pogody, już dziś warto zaplanować listopadową wizytę w Muzeum w Chorzowie. Tym razem w ramach cyklu "Wokół Chorzowa" muzeum zaprasza w środę 16 listopada o godz. 17.00 na wykład wybitnego znawcy górnośląskiego (w tym chorzowskiego) życia teatralnego i literackiego - prof. Andrzeja Linerta: "Teatralne tradycje muzyczne Górnego Śląska". Wstęp wolny!

Filozoficzno-fizyczna konferencja w ŚMCEBI - 16-17.11

2-dniowe wykłady ekspertów, 12 prezentacji tematycznych, 12 godzin w gronie specjalistów – tak w skrócie zapowiada się konferencja naukowa Copernicus Center, która odbędzie się między 16 a 17 listopada w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, w auli 005. Organizatorami są: Instytut Fizyki, Instytut Filozofii oraz ŚMCEBI. Plan konferencji jest dostępny na stronie http://www.smcebi.us.edu.pl/copernicus-center-smcebi/ oraz na plakacie poniżej.

Spartakiada sportowa „Wyżej, mocniej, dalej” – 17.11

17 listopada w hali MORiS w Chorzowie przy ulicy Dąbrowskiego 113, pod hasłem „Wyżej, mocniej, dalej”, odbędzie się spartakiada.  Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie „Chorzowska Lauba”, a jej podstawowym celem jest promowanie zdrowego trybu życia, kształtowanie nawyku gry według zasad gry „fair play” oraz zapewnienie rozrywki podopiecznym Stowarzyszeń, a także mieszkańcom Chorzowa. Wstęp na spartakiadę jest wolny. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Spektakl „Rozdroża miłości” – 17.11

17 listopada o godzinie 18.00 na sali widowiskowej Starochorzowskiego Domu Kultury przy ul. Siemianowickiej 59 odbędzie się spektakl „Rozdroża miłości”. Sztukę wystawi Grupa Teatralna „Walizka” ze Śląskiej Fundacji Pomoc Niepełnosprawnym im. Grzegorza Zymanka wraz z opiekunką Grażyną Grzegorek.

 

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

11.11 godz. 19.00 Koncert „Przeboje Muzyki Polskiej”
12.11 godz. 14.00-18.00 32. Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Tratwa 2016”
13.11 godz. 11.00 Z cyklu Rodzinne Niedziele projekcja filmu dla dzieci „Lis i Pies 2”
13.11 godz. 18.00 Spektakl komediowy „Dwie Polówki Pomarańczy”
14.11 godz. 17.00 Voice for Hospices
16.11 godz. 17.00 Podsumowanie projektu „Kultura na Wolności”
16.11 godz. 19.00 Muzyczna scena galerii Antresola zaprasza Edi Danchez & Alex Morales
16 - 17.11 godz. 9:00 XVIII Turniej Sztuki Recytatorskiej „Promuj Śląsk”
17.11 godz. 19:00 Spektakl „Między Łóżkami”

Kino Grajfka, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

10.11 godz. 19.00 „Rzeź”
12.11 godz. 19.00 „Nieracjonalny mężczyzna”
17.11 godz. 18.00 „Będzie głośno”

Starochorzowski Dom Kultury ul. Sienkiewicza 59

7-30.11 godz. 10.00-18.00 Wystawa Fotografii Przemysłowej i Industrialnej
13.11 godz. 17.00 Koncert Polskiego Związku Chórów i Orkiestr
16.11 godz. 17.00 Spotkanie Seniorów
17.11 godz. 18.00 Spektakl „Rozdroża Miłości”

Miejski Dom Kultury Batory ul. Batorego 6

12-13.11 godz. 10.00 Finał Turnieju Historycznych Gier Strategicznych Ogniem i Mieczem
14.11 godz. 10.00 Ogólnopolski Dzień Seniora
16.11 godz. 18.00 Wernisaż Wystawy Uczniów z Pracowni Rysunku i Malarstwa Piotra Naliwajki


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Chorzów TV - http://bit.ly/1U7pHeB
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć