Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 41/2016
2016-10-20

RADA MIASTA

 

KOMISJE

24.10  godz.   7.30 Komisja Rewizyjna
24.10  godz. 15.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
24.10  godz. 17.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych
25.10  godz. 12.30 Komisja Edukacji
25.10  godz. 15.30 Komisja Zdrowia
25.10  godz. 17.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

DYŻUR RADNEGO

27.10 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radnA Grażyna Kosińska Jokel


AKTUALNOŚCI

Chorzowska Straż Miejska na nowym miejscu

Mundurowi wrócili do budynku przy ul. Sobieskiego 3. Przez wiele lat mieściła się tam siedziba chorzowskiej Policji, od ubiegłego piątku jest to adres Komendy Straży Miejskiej. Zabytkowa kamienica przeszła gruntowny remont, który objął m.in.: przebudowę klatki schodowej, zagospodarowanie dziedzińca i wymianę instalacji. Dzięki adaptacji strychu, strażnicy zyskali dodatkowe pomieszczenia na salę konferencyjną i archiwa. Oficjalne otwarcie nowej siedziby Straży Miejskiej w Chorzowie odbyło się 14 października. W samo południe uroczystości przeniosły się do Chorzowskiego Centrum Kultury, gdzie wyróżnieni strażnicy miejscy odebrali nagrody i awanse. - Dzisiejszy dzień, to nie tylko uroczystości związane z otwarciem nowej komendy przy ul. Sobieskiego. To także czas na docenienie Waszej pracy. W imieniu mieszkańców Chorzowa, składam wszystkim funkcjonariuszom Straży Miejskiej podziękowania za trudną i pełną poświęceń służbę. Jestem przekonany, że 25 lat temu Chorzów podjął dobrą decyzję, która podniosła poziom bezpieczeństwa w mieście. – mówił podczas piątkowej uroczystości w ChCK Prezydent Miasta, Andrzej Kotala. Wkład chorzowskiej Straży Miejskiej w bezpieczeństwo mieszkańców potwierdzają statystyki: w 2015 r. strażnicy podjęli ponad 16,5 tysiąca interwencji, przeprowadzili prawie 500 wspólnych patroli z Policją, dzięki ich pracy udało się ustalić sprawców prawie 8 tysięcy wykroczeń.

 

Nowa wystawa w chorzowskim Muzeum

„We fiolecie jej do twarzy… Chorzowskie kostiumy Barbary Ptak” – to nazwa nowej wystawy, którą od 19 października można oglądać w Muzeum w Chorzowie. Ekspozycja ma na celu przybliżenie postaci i twórczości Barbary Ptak – urodzonej w Chorzowie kostiumolog, autorki kostiumów do ponad 200 sztuk teatralnych i filmów. Efekty jej pracy można było oglądać między innymi w filmach „Nóż w wodzie”, „Perła w koronie” czy „Faraon”. Na wystawie zaprezentowane zostaną chorzowskie wątki w biografii oraz twórczości artystki – zwłaszcza projekty przygotowane dla Teatru Rozrywki. Na wystawie nie zabraknie przestrzeni warsztatowej dla dzieci. Ekspozycję będzie można oglądać do lutego 2017 r.

 

Przedszkolaki z Dąbrowy Górniczej odwiedziły chorzowską policję konną

Pracę policjantów Zespołu Konnego z Chorzowa mogą z bliska podglądać nie tylko dzieciaki z chorzowskich przedszkoli. Wczoraj posterunek przy ul. Siemianowickiej odwiedzili mali wychowankowie Przedszkola nr 4 w Dąbrowie Górniczej. Przedszkolaki dowiedziały się między innymi jak wyszkolić konia do służby w policji, czym tak właściwie zajmuje się policja konna.

 

Study Tour Chorzów 2016 - prezentacja potencjału inwestycyjnego miasta

Chorzów konsekwentnie realizuje zaplanowane w ramach programu „Rozegraj Biznes w Chorzowie” działania marketingowe skierowane do inwestorów. 11 października punkt obsługi inwestora zorganizował Study Tour Chorzów 2016, czyli objazd terenów inwestycyjnych Chorzowa dla potencjalnych inwestorów. Po udanej ubiegłorocznej imprezie konwencja pozostała taka sama, jednak tym razem zaproszenie zostało skierowane do podmiotów spoza Chorzowa. Study Tour Chorzów 2016 była imprezą towarzyszącą VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, którego organizatorem jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Wsparcia finansowego udzielił ING Bank Śląski. Jako partner samorządowy kongresu Chorzów, reprezentowany przez pana Andrzeja Kotalę, Prezydenta Miasta, znalazł się w grupie miast dyskutujących o sukcesach i wyzwaniach procesu rewitalizacji. A że Chorzów ma na tym polu duże osiągnięcia (wystarczy przywołać teren rekreacyjny „Staw Amelung”, czy kompleks „Sztygarka” z wieżą wyciągową szybu „Prezydent”) i spore wyzwania przed sobą (tereny po Hucie Kościuszko objęte projektem „Chorzów Nowy”) tematów do omówienia nie zabrakło. Obecność kilku tysięcy gości kongresu była okazją do zaproszenia kilkunastoosobowej grupy do Chorzowa, celem zaprezentowania im potencjału miasta i możliwości inwestycyjnych. Tym razem skupiono się na terenach, które stanowią spore wyzwanie dla potencjalnego inwestora, gdzie miasto musi i zamierza być partnerem inwestycji. Wszystkie odwiedzone tereny łączy motyw rewitalizacji. I tak, po wcześniejszej prezentacji multimedialnej w kompleksie „Sztygarka” zaprezentowano w terenie: działki mieszkaniowe przy stawie Amelung, teren pod osiedle domków jednorodzinnych przy ul. Kadeckiej, teren usług centrotwórczych przy ul. Metalowców (projekt „Chorzów Nowy”) i teren przy ul. Łagiewnickiej. Ta ostatnia lokalizacja ma szansę stać się prawie nową dzielnicą miasta z domkami jednorodzinnymi, nowoczesnym osiedlem domów wielorodzinnych, funkcjonalnym biurowcem i własną arterią miejską ze sklepami i punktami usługowymi wzdłuż przedłużonej ul. Niedurnego. Goście pochwalili pomysł i organizację, a co najważniejsze w trzech przypadkach zadeklarowano chęć podjęcia dalszych rozmów biznesowych. Może dzięki takim bezpośrednim kontaktom uda się przyciągnąć do Chorzowa coraz więcej inwestycji cennych dla rozwoju miasta.

Darmowy kurs samoobrony dla kobiet

Urząd Miasta Chorzów, Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Chorzów zaprasza do wzięcia udziału w IX edycji programu „Samoobrona kobiet”. Celem programu jest włączenie mieszkańców miasta do działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa poprzez zapoznanie kobiet uczestniczących w kursie z podstawowymi informacjami z zakresu wiktymologii i prewencji kryminalnej, ćwiczenie wybranych elementów samoobrony – kształtowanie właściwych postaw i zachowań w sytuacjach zagrożenia, minimalizacja strachu w stanach zagrożenia, odpieraniem ataku oraz podniesienie ogólnej sprawności fizycznej oraz zapoznanie z umiejętnością udzielenia pierwszej pomocy. Zajęcia kursu samoobrony kobiet będą odbywać się w sali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie przy ulicy Odległej 5. Program rozpocznie się 26 października, a zakończy 16 grudnia. Zajęcia odbywać się będą w środy i w piątki w godzinach 18.00 – 19.30. Zgłoszenia należy przesłać najpóźniej do 21 października  drogą elektroniczną na adres: e-mail: zk@chorzow.eu po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.
Uwagi:
1. Liczy się kolejność zgłoszeń;
1. Przewidywana liczba uczestniczek kursu samoobrony – 35 osób;
2. Szczególnie zapraszamy do udziału kursie samoobrony kobiet kandydatki, które będą uczestniczyć w zajęciach po raz pierwszy.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Kolorowa podróż do Bytomia – 3. Dziecięca Galeria Przystankowa – 21.10

Graffiti z wężem, papugą, świnką morską… Murowane przystanki na trasie tramwaju nr 6 znów nabrały kolorów. Podróż do Bytomia stała się przyjemna dla oka za sprawą 3. edycji Dziecięcej Galerii Przystankowej. Dzieciaki z chorzowskich szkół podstawowych i miejskich domów kultury brały udział w konkursie plastycznym, którego hasłem przewodnim był „Mój pupil”. Teraz prace 6 małych artystów zdobią wiaty przystankowe na trasie tramwaju nr 6 w kierunku Bytomia. Dziecięce malunki w miejską przestrzeń przeniósł profesjonalny grafficiarz z grupy NieTak. W piątek 21 października 16 wyróżnionych oraz nagrodzonych dzieci wybierze się na przejażdżkę zabytkowym tramwajem. Podczas przejazdu nie zabraknie licznych atrakcji, animacji i ciekawych historii opowiadanych przez tramwajarzy. Zabytkowy wagon wyruszy 21.10 w samo południe z przystanku „Metalowców” w Chorzowie i dojedzie do  Palcu Sikorskiego w Bytomiu skąd wróci do Chorzowa.

 

40-lecie Gimnazjum nr 8 - 21.10

21 października Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi i Szkoła Podstawowa nr 18 będą obchodzić jubileusz 40-lecia działalności. Uroczystości odbędą się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Scenariusz uroczystości:

9.00 - Msza św. w kościele pw. Jezusa Chrystusa Dobrego  Pasterza w Chorzowie Batorym
10.00 - uroczysty przemarsz do Miejskiego Domu Kultury Batory
11.00 - 14.00 -  program części oficjalnej:
a) powitanie gości
b) przedstawienie Szkoły i jej historii
c) wystąpienia gości
d) część artystyczna
17.00 - 20.00 - spotkanie Absolwentów i Przyjaciół Szkoły w siedzibie Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie przy ul. Ks. Józefa Czempiela 52

Miejska Inauguracja Roku Kulturalnego 2016/2017 - 22.10

W sobotę 22 października o godzinie 18.00 w Teatrze Rozrywki zainaugurowany zostanie nowy Rok Kulturalny 2016/2017. Podczas uroczystości Miejskiej Inauguracji Roku Kulturalnego nastąpi ogłoszenie tegorocznych laureatów nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury. Nagroda, przyznawana w kategorii osiągnięć twórczych i w kategorii upowszechniania kultury, ma charakter prestiżowy - jej laureatem można zostać tylko jeden raz. Laureaci otrzymują miniaturę słynnej rzeźby fontannowej Teodora Kalidego „Chłopiec z Łabędziem”, wykonaną przez Stanisława Pietrusę. W części artystycznej wystąpi Zespół Pectus. Grupa braci Tomasza, Marka, Mateusza i Macieja Szczepaników zyskała ogromna rzeszę fanów i z każdym rokiem potwierdza swoją mocną pozycję na krajowym rynku muzycznym. Podczas ostatniego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zespół Pectus odebrał „Złotą Płytę” za album „Kobiety”. Utwory również z tego wydawnictwa usłyszymy podczas koncertu Pectus Akustycznie. Bilety na galę oraz koncert można nabyć w kasie Teatru Rozrywki.

Inne Granie Festival -22.10

22 października o godzinie 18:00 w Chorzowskim Centrum Kultury przy ulicy Henryka Sienkiewicza 3, rozpocznie się prawdziwe święto muzyki alternatywnej. Od 2009 roku "Inne Granie w ChCK" było cyklem koncertowym, prezentujący młode, interesujące zespoły z kręgu muzyki alternatywnej. Na przestrzeni 7 lat bohaterami sceny było ponad 100 grup: jedne z nich zrobiły od tego czasu dużą karierę, innych nie ma już na scenie. Od tego roku jednak Inne Granie zmienia swoją formułę, bowiem odbywać się będzie raz w roku, jesienią. W pierwszej odsłonie, 22 października, wystąpią uznani artyści: Karpaty Magiczne i Babu Król oraz mniej znane, lecz równie interesujące Czary Mary Koszmary i Ćmy, które na Innym Graniu dały przed laty swój pierwszy koncert. W ramach Festivalu będą mogli pokazać się również młodzi artyści. Konkurs przeprowadzony na portalu Facebook pozwoli wyłonić jedną grupę, która wystąpi na głównej scenie jako pierwsza. Początek wydarzenia o godzinie 18.00. Zakończenie koncertów na scenie widowiskowej nie będzie oznaczało końca tego święta muzyki alternatywne. Po koncertach w Chorzowskim Centrum Kultury muzycy i fani przeniosą się do położonego kilkadziesiąt metrów obok klubu Szuflada 15 (ul.Wolności 15), gdzie odbędzie się afterparty – jam session. Pomysłodawcą, współorganizatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Marcin Babko, właściciel śląskiego wydawnictwa Falami, znany m.in. z grup hipiersoniK, Babie Lato i Frank Babko oraz działań medialnych, który tak mówi o Festivalu: „Bardzo się cieszę, że idea Innego Grania wciąż żyje. Że możemy prezentować w ChCK świetną polską muzykę alternatywną: zarówno jej gwiazdy jak wschodzące talenty. Bardzo zapraszam.”

Artyści Inne Granie Festival:

Karpaty Magiczne / The Magic Carpathians
Kultowy zespół od ponad 15 lat łączy oryginalne brzmienia instrumentów etnicznych z najdalszych zakątków świata i nagrania terenowe (często digitalnie przetworzone) z psychodelią i rockową awangardą i improwizacją, naturę z cybertechnologią. Trzon zespołu tworzą Anna Nacher i Marek Styczyński, wcześniej znani z legendarnej grupy Atman. Nagrali 12 płyt, koncertowali na całym świecie. W Chorzowie wystąpią w specjalnym, sześcioosobowym składzie, w którym nagrali ubiegłoroczny album "Biotop" (z Małgorzatą Tekiel na basie, Janem Kubkiem na tablach, Dawidem Adjańczykiem na lirze korbowej i organach; a także z Niną Adjańczyk – wizualia organiczne). Przygotowany specjalnie na tę okazję koncert nazwali "Muzyka symbiotyczna".

Babu Król

Budyń i Bajzel, znani m.in. z grupy Pogodno i płyt solowych, w 2012 roku założyli projekt Babu Król. Ich debiutancki album „Sted”, w całości prezentujący nowe interpretacje wierszy Edwarda Stachury, zdobył uznanie znacznie wykraczające poza krąg fanów twórczości autora „Siekierezady”. Bajzel i Budyń odczarowali Stachurę, reanimowali jego liryki i przenieśli je w 21. wiek. Nie ma tu wyciągniętych swetrów i harcerskiego ogniska, jest mocny bit, elektronika, syntezatory, saksofon i czary na elektrycznej gitarze.  
Ich drugi album, „Kurosawosyny”, brzmi orkiestrowo i przestrzennie, w czym pomogli zaproszeni goście, głównie ze świata jazzu. Na koncertach Babu Król porywa energią i świeżością, rozbraja humorem i luzem. Króluje.  

Czary Mary Koszmary i Ćmy

Liderem grupy jest Krystian Różycki, znany pod scenicznym pseudonimem Carlos. To jedna z najciekawszych postaci muzycznych Mysłowic. Przez kilkanaście lat grał w różnych składach, teraz koncentruje się jednak na autorskim projekcie (prócz tego gra na basie w Sztywnym Palu Azji). Czary Mary Koszmary i Ćmy zmontował „na szybko” w 2011 roku, gdy dostał propozycję występu na Innym Graniu w ChCK. Jego utwory ukazały się na kompilacjach z serii „Sealesia” i „Mysłowice Dobrze Brzmiące". Wszystkie łączą w sobie dużą melodyjność i oryginalność, na pierwszy plan wybija się w nich osobowość Carlosa, który swoim głosem i instrumentarium robi prawdziwe „czary mary”. Nowy skład zespołu uzupełniają Sara Kajzerek, Stanley McNolly i Jarek Bartkowiak.  
Strona wydarzenia: chck.pl/innegranie
Bilety: 10 PLN/ 20 PLN w dniu Festivalu
Więcej informacji i rezerwacja biletów: damian@chck.pl, tel. 32 349 78 71/63

Memoriał Kmiecików - 22.10

22 października o godz. 9.30 w hali MORiS przy ul. Dąbrowskiego 113 odbędzie się memoriał dziennikarzy Brygidy i Dariusza Kmiecików oraz ich syna Remigiusza. Rodzina zginęła w 2014 roku w wyniku wybuchy gazu w katowickiej kamienicy. Dariusz Kmiecik uwielbiał grać w piłkę nożną, dlatego właśnie na sportowo jego bliscy, przyjaciele i znajomi chcą uczcić pamięć rodziny. W tym roku wydarzenie zorganizowane zostanie w Chorzowie. Zadecydowały o tym względy rodzinne - dziennikarz wychował się w Chorzowie, trenował piłkę nożną u Gerarda Cieślika, chodził na mecze Ruchu. W turnieju weźmie udział około 10 zespołów, część z nich tworzyć będą koledzy po fachu Brygidy i Dariusza Kmiecików. W Chorzowie zagrają między innymi drużyny TVN, TVP, Gazety Wyborczej, Urzędu Miasta Chorzów czy Urzędu Miasta Katowice. W składzie TVN-u wystąpić mają m.in. Tomasz Sianecki, Dariusz Łapiński, Krzysztof Skórzyński czy Grzegorz Kajdanowicz. Impreza będzie mieć wymiar charytatywny – podczas jej trwania przeprowadzona zostanie licytacja gadżetów, z której dochód zostanie przeznaczony na rzecz dzieci zmagających się z chorobami. Jedną z pamiątek będzie koszulka piłkarskiej reprezentacji Polski z autografami. Obok rywalizacji drużyn, odbędzie się także spotkanie pokazowe, w którym zagrają byłe gwiazdy śląskiej piłki, z Edwardem Lorensem na czele. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

III Miejska Konferencja Naukowa „Dobry zawód krokiem we właściwym kierunku” - 25.10

25 października o godz. 10:00 na Auli w Zespole Szkół Budowlanych rozpocznie się konferencja „Dobry zawód – krokiem we właściwym kierunku”. Celem spotkania  jest przedstawienie młodzieży ofert kształcenia zawodowego na terenie Chorzowa.  Konferencja przeznaczona jest dla uczniów III klas gimnazjum. Od godziny 10:15 do 12:15 potrwają seminaria, na których pojawią się tematy takie jak : „Autoprezentacja w sieci – jak Cię widzą tak Cię klikają”, „Dobry zawód trampoliną sukcesu – szanse zawodowców na rynku pracy”. Następnie, w godzinach od 12:30 do 13:15, młodzież będzie mogła wziąć udział w warsztatach. Ich tematy to m.in. „Projekt ja”, „Brawo TY. Poznaj swoje predyspozycje zawodowe” czy  „Moje zainteresowania – a wybór zawodu” . Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Wstęp wolny.

Jubileusz 25-lecia szkoły Katolickiej w Chorzowie – 26-29.10

Między 26 a 29 października w Chorzowie odbywać się będzie jubileusz 25-lecia Szkoły Katolickiej. Celem projektu jest integracja środowiska absolwentów, aktualnych uczniów, ich rodzin oraz osób zainteresowanych rozwojem placówki. Zaprezentowane zostaną sukcesy z okresu 25 lat działalności. Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Wstęp wolny.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
 
21.10 godz. 17.00 Z cyklu Śląsk, Świat i sposób na życie Ojgyna z Pnioków                             
21.10 godz. 19.00 Spektakl Szczęście
21.10 godz. 19.00 Narodowy Teatr Opery i Baletu Odessy
22.10 godz. 18.00 Inne Granie Festival
23.10 godz. 16.00 Spektakl dla dzieci pt. Wielki Czarodziej Oz
24.10 godz. 18.00 Maury Yestion Phantom Musical
27.10 godz. 19.00 25 Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Drum Fest 2016


Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

21.10 godz. 17.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
21.10 godz. 18.00-24.00 Zlot Czarownic
24.10 godz. 17.00 Dźwięki w zasięgu ręki i inne eksperymenty ze sztuką
24.10 godz. 18.00 Twórcza Popołudniówka
26.10 godz. 18.00 Przedstawienie Finałowe/projekt Kultura Wolności
27.10 godz. 18.00 W cyklu Kolory Śląska Śląsk w Powieściach Sabiny Waszut

 

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

21.10 godz. 18.00 Klub Filmowy „Lokator” Zaprasza
21.10 godz. 11.00 40-lecie Gimnazjum Nr 8
22.10 godz. 10.00 51. Turniej Szachowy Błyskawiczny
25.10 godz. 12.45 60-lecie Gimnazjum Nr 2
25.10 godz. 17.30 Wystawa Fotograficzna


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć