Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 34/2016
2016-09-01

RADA MIASTA

KOMISJE

5.09 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
7.09 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

DYŻUR RADNEGO

08.09 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radna Bernadeta Biskup


AKTUALNOŚCI

Mieszkańcy wskazują inwestycje - ruszył 4. Budżet Obywatelski Chorzowa

Wystartowała 4. edycja Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Od 1 do 15 września chorzowianie składać będą propozycje inwestycji na przyszły rok. - Dzięki poprzedniej edycji w mieście powstał m.in. street workout park (Chorzów Batory), w trakcie projektowania jest także górka do zjazdów zimowych (Klimzowiec). Mamy nadzieję, że nowa odsłona Budżetu Obywatelskiego przyniesie kolejne ciekawe projekty – wyjaśnia Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. Głosowanie na najlepsze inwestycje potrwa od 3 do 14 października. Zwycięskie 8 projektów poznamy już pod koniec października. Kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w Chorzowie to nie tylko większa pula pieniędzy (w tym roku wyniesie ona 2 640 000 zł), ale także nowe narzędzia do monitorowania inwestycji. Realizację zwycięskich projektów śledzić będzie można na stronie www.bo.chorzow.eu, na prośbę mieszkańców organizowane będą także dodatkowe spotkania konsultacyjne z architektami i urzędnikami. – Zmiany mają zwiększyć transparentność całej procedury oraz zacieśnić współpracę miasta z wnioskodawcami podczas realizacji projektów – podkreśla Prezydent Chorzowa.

Szczegóły na stronie: www.bo.chorzow.eu

Miejskie obchody 77. rocznicy agresji hitlerowskiej i napaści sowieckiej na Polskę

W Chorzowie pod pomnikiem Żołnierzy Polskich przy ul. Śląskiej 1 września uczczono pamięć tych, którzy polegli na wojnie. Tego dnia odbyły się miejskie obchody 77. rocznicy agresji hitlerowskiej i napaści sowieckiej na Polskę.

 

Rok szkolny 2016/2017 wystartował

W czwartek 1 września w chorzowskich szkołach rozległ się pierwszy dzwonek. Rok szkolny 2016/2017 właśnie się rozpoczął. Z tej okazji prezydent Andrzej Kotala ma dla uczniów życzenia:
 
Drodzy Uczniowie,
u progu nowego roku szkolnego życzę Wam samych najlepszych ocen.
Niech ten czas nie będzie tylko okresem wytężonej pracy, ale też czasem rozwijania zainteresowań.

Konkurs na logo CUMA

Miasto Chorzów pozyskało środki z UE na realizację lokalnego programu rewitalizacji oraz wdrożenie pilotażowych rozwiązań w zakresie działań rewitalizacyjnych na obszarze Miasta.
W ramach tego projektu uruchomione ma zostać w mieście Centrum Usług Szkoleniowych i Aktywizacji Zawodowej (CUMA). W miejscu tym młodzi ludzie, często zagrożeni wykluczeniem społecznym, z problemami w szkole i w domu otrzymają kompleksowe wsparcie, dzięki któremu będą aktywni zawodowo oraz społecznie. Projekt zrealizowany ma zostać w przeciągu najbliższych dwóch lat. Prace nad projektem już trwają choć do finiszu daleka droga. Podejmowania kolejnych etapów realizacji projektu nie może odbywać się bez unikalnej i charakterystycznej symboliki tego miejsca. Stąd też pomysł na konkurs  „Logo CUMY”, który przeprowadzany jest z myślą o młodych ludziach. Tak aby oni sami określili graficzną identyfikację miejsca, które powstaje dla nich. Jeśli jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej i mieszkasz w Chorzowie wykaż się swoją kreatywnością i zaproponuj w dowolnej formie plastycznej (papierowo lub elektronicznie) Logo CUMY! Na Twoją pracę czekamy do 14 września! Udział w konkursie jest bezpłatny. Dla Laureata przewidziana jest nagroda. Szczegóły dostępne w Regulaminie. Więcej o programie na http://www.chorzow.eu/projekty-dofinansowane.html

Dla Ewuni i dla Janka zamiast tabletu kolorowanka

Współczesność i rozwój cywilizacyjny na dobre zawładnęły naszym życiem, a w szczególności życiem naszych dzieci. Naukowcy i ludzie odpowiedzialni za rozwój psychofizyczny dzieci biją na alarm, alarmując o zgubnym wpływie nadużywania urządzeń elektronicznych przez najmłodszych. Wychodząc naprzeciw tym ostrzeżeniom, Centrum Integracji Międzypokoleniowej pragnie zwrócić uwagę mieszkańców miasta na ten problem w cyklu akcji zatytułowanych „Dla Ewuni i dla Janka zamiast tabletu kolorowanka”. W ramach projektu odbędzie się cykl spotkań promujących alternatywne spędzanie wolnego czasu sprzyjające prawidłowemu rozwoju dziecka i naturalnemu poznawaniu świata, w których weźmie udział Prezydent Miasta, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Aktywizacji Społecznej oraz chorzowianie ze swoimi dziećmi. Terminy spotkań będą sukcesywnie podawane na stronie internetowej Centrum Integracji Międzypokoleniowej i na profilu FB tej instytucji. Wydarzeniem inaugurującym cykl spotkań będzie Piknik Rodzinny, który odbędzie się 3.09 na podwórku obok budynku Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7 od godz. 10:00 do godz. 13:00. W programie wydarzenia przewidziano m.in. prelekcję pedagoga dotyczącą wpływu korzystania z urządzeń elektronicznych na rozwój dziecka, konsultacje rodziców z terapeutą integracji sensorycznej jak i prezentacja klipu Fundacji Dzieci Niczyje – zajmującej się ochroną praw dzieci. Na pikniku nie zabraknie atrakcji przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach, jak malowanie buziek, malowanie stopami, zajęcia z muzykoterapii czy konkurencji sprawnościowych dla całych rodzin. Alternatywą dla spędzania czasu wolnego z urządzeniami elektronicznymi, może być wspólne, rodzinne kolorowanie. Z takiego założenia wyszli pracownicy Centrum Integracji Międzypokoleniowej, zapraszając jednocześnie wszystkich mieszkańców miasta na akcję „Kolorowy Chorzów”, która odbędzie się 13.09.2016 r. pod gmachem Poczty Głównej w Chorzowie od godz. 10:00. Wydarzenie będzie obfitowało w dużą ilość atrakcji, których kulminacją będzie rozdanie przygotowanych kolorowanek przez Prezydenta Miasta.

Chorzowscy seniorzy stworzą książkę kucharską

Centrum Integracji Międzypokoleniowej wraz z Chorzowską Akademią Seniora pragnie przypomnieć młodemu pokoleniu sprawdzone przepisy na potrawy, które w przeszłości królowały na stołach wielu domów.  - Dzięki tej inicjatywie chcemy ocalić od zapomnienia przepisy, które osobom z młodszego pokolenia na długo zapadły w pamięci, przywołując wspomnienia beztroskiego dzieciństwa – podkreśla Magdalena Sekuła, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Aktywizacji Społecznej. Najstarszych mieszkańców naszego miasta zachęcamy do dzielenia się domowymi przepisami, które zostaną zebrane, spisane i wydane w wyjątkowej książce kucharskiej. Przepisami na potrawy można się dzielić osobiście poprzez kontakt z pracownikami Centrum Integracji Międzypokoleniowej w godzinach urzędowania instytucji, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Możliwe jest również wysłanie przepisu wraz krótką anegdotką związaną z jego powstaniem, poprzez pocztę elektroniczną na adres: media@chorzow.eu. Receptury na potrawy będą zbierane od 1 września do 31 grudnia 2016 r. Wydanie książki kucharskiej złożonej z nadesłanych przepisów planowane jest na pierwszą połowę 2017r.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Wielki piknik na 40. urodziny schroniska - 3.09

Ogromny tort urodzinowy dla wszystkich gości, bezpłatne porady weterynaryjne i pokazy z udziałem psa przewodnika - między innymi takie atrakcje czekają na tych, którzy 3 września, między godziną 10:00 a 16:00 pojawią się na boisku na rogu ulic Gałeczki i Astrów w Chorzowie. Eko-piknik odbędzie się tam w związku z okrągłym jubileuszem – Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie obchodzi w tym roku swoje 40. urodziny. Podczas imprezy nie zabraknie atrakcji dla miłośników czworonogów. Dzieciaki z przedszkola nr 12 przyprowadzą ze sobą psa, który jest nie tylko przewodnikiem, ale i… terapeutą. Podczas całej imprezy prowadzony będzie bazarek z rękodziełem. Dochody ze sprzedaży zostaną przekazane na rzecz chorzowskiego schroniska. – Obecnie w naszym schronisku znajduje się około 130 zwierząt – psów i kotów. Zwierzaki są zaszczepione, odrobaczone i wysterylizowane. Czekają tylko na nowe domy. Adopcja musi być przemyślana, jednak z całą pewnością jest to decyzja, która bardzo uszczęśliwi obie strony – tak pupila, jak i nowego właściciela – przekonuje Stanisława Psonka, dyrektor chorzowskiego schroniska. Na pikniku zainaugurowana zostanie akcja "Sprzątanie Świata" - podane zostanie jej tegoroczne hasło przewodnie. Podczas trwania imprezy każdy będzie mógł spróbować swoich sił w segregacji śmieci, będą też prowadzone zawody tematycznie związane z problemem segregacji. Piknik swoim recitalem uświetni Jacek Silski. Nie zabraknie też darmowego poczęstunku i food trucków oraz atrakcji dla najmłodszych: warsztatów graffiti, loterii fantowej z atrakcyjnymi nagrodami i dmuchańców. Urodziny Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Rodzinny Poranek Teatralny - 3.09

W sobotę 3 września of godziny 10.00 Starochorzowski Dom Kultury przy ul. Siemianowickiej 59 zaprasza na Rodzinny Poranek Teatralny. Najpierw wszyscy chętni będą mogli zobaczyć spektakl „O zaczarowanym źródle”. W gospodarstwie mieszkają sobie dwaj bracia – żądny sławy Felek – woziwoda oraz siewca: spokojny i nieco strachliwy Lucek. Pewnego dnia Felek zmęczony pracą woźnicy postanawia wybrać się na poszukiwania zaczarowanego źródła, które według legendy odmładza i czyni pięknym. Po drodze spotyka beboka, znanego ze śląskich opowieści ludowych stworka. Bebok jest bardzo smutny – nikt nie chce się z nim bawić i nie zaprasza się go do wsi. Sympatyczny stworek chciałby przebywać z ludźmi, jednak Felek ignoruje go, pragnie tylko dostać swoją cudowną wodę. W okolicy źródełka spotyka rusałkę, która strzeże źródła. Felek podstępem zdobywa wodę. Niestety dla niego – okazuje się, że zdobyta w nieuczciwy sposób woda straciła swoją moc. Tymczasem za namową koguta do źródełka wyrusza Lucek. Zaprzyjaźnia się z bebokiem i rusałką – Lucek jest zdania, że zaczarowana woda może pomóc bebokowi odzyskać przyjaźń ludzi. Źródełko odzyskuje w ten sposób swoją moc, a przygoda dobrze się kończy. Przedstawienie zwraca uwagę na wartości takie jak: ciekawość świata i poznanie jego różnorodności, uczciwość a także poszanowanie czystej wody. W przedstawieniu biorą udział cztery postacie oraz kukiełka koguta. Tradycyjnie, po spektaklu, od godziny 11.00 organizatorzy zapraszają na Rodzinne Warsztaty Artystyczne

Informacje i rezerwacja miejsc:
Agnieszka Pielok – Opara, tel. 32 247 39 58, agnieszka_pielok@chck.pl

Najlepsi polscy wędkarze w Chorzowie - 3.09

3 oraz 4 września w Parku Śląskim odbędą się Rzutowe Mistrzostwa Polski. Rywalizacja będzie miała na celu wyłonienie najlepszych w kraju zawodników w dyscyplinie wędkarstwa rzutowego. Zawody będą rozgrywane w sobotę 3.09 między godziną 8.00 a 18.00 oraz w niedzielę 4.09 od 9.00 do 12.00. Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Warsztaty antyuzależnieniowe w ZSTiO nr 1 - 6.09

6 września w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie przy ul. Sportowej 21 odbędą się warsztaty profilaktyczne organizowane w ramach profilaktyki zażywania środków psychoaktywnych. Głównym prelegentem będzie prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko – wybitny specjalista w zakresie profilaktyki uzależnień, autor wielu prac ukazujących problem narkomanii i konsekwencje zażywania dopalaczy.
 
Harmonogram warsztatów:

8.50 – 11.20 warsztaty edukacyjne dla uczniów klas I
13.00 – 13.30 rejestracja pedagogów i psychologów szkolnych
13.30 – 16.30 warsztaty dla pedagogów i psychologów szkolnych
16.30 – 17.00 przerwa
17.00 warsztaty dla rodziców uczniów klas I
18.00 zakończenie

Wstęp na warsztaty jest wolny, impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 5

2.09 godz. 18.00 Inauguracja Chorzowskiej Akademii Seniora
4.09 godz. 11.00 Z cyklu Rodzinne Niedziele projekcja filmy „Jak ukraść księżyc?”
6.09 godz. 18.30 Otwarcie wystawy z oprowadzeniem autorskim, wystawa Sigrid Oelkrug i Ella Muehlhaus

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

1-30.09 godz. 8.00-18.00 Zapisy na zajęcia w SDK
3.09 godz. 10.00 Rodzinny Poranek Teatralny „Spektakl o zaczarowanym źródle”
3.09 godz. 11.00 Rodzinny Poranek Teatralny – warsztaty
4.09 godz. 16.00-22.00 Festyn Osiedle Pnioki
6.09 godz. 16.30 Biblioteka pod chmurką dla aktywnych rodziców
7.09 godz. 15.00 Klub Seniora „Przyjaciele”
7.09 godz. 16.00 Koncert operetkowy Irena Staniek

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

2.09 godz. 19.00 II Festiwal Jazz&Literatura: Savannah & The Stringz
6.09 godz. 10.00 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz
6.09 godz. 17.00 Wernisaż wystawy Sigrid Oelkrug/Ella Muehlhaus


Miejska Galeria Sztuki MM

5-26.09 Marian Knobloch- malarstwo, wystawa jubileuszowa 45-lecia pracy twórczej


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć