Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 32/2016
2016-08-18

RADA MIASTA

KOMISJE

22.08 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
22.08 godz. 15.00 Komisja Edukacji
22.08 godz. 16.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych
23.08 godz. 15.00 Komisja Budżetu i Gospodarki
23.08 godz. 15.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
23.08 godz. 15.30 Komisja Zdrowia
23.08 godz. 17.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa
24.08 godz. 16.00 Komisja Kultury i Sportu (komisja wyjazdowa w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym)

DYŻUR RADNEGO

25.08 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Marcin Weindich

 
AKTUALNOŚCI

Mural Gerarda Cieślika na Cwajce

Na liczącej 10 metrów wysokości ścianie kamienicy przy ul. Miarki 21 można od dziś oglądać mural przedstawiający Gerarda Cieślika. Jest to kolejny, po ławeczce pod pocztą czy Rondzie Gerarda Cieślika na Batorym, hołd złożony legendarnemu piłkarzowi w Chorzowie. Ogromny portret powstał z inicjatywy kibiców Ruchu Chorzów. Wielkie malowanie rozpoczęło się 5 sierpnia. Praca nie należała do łatwych – ze względu na wysokość kamienicy oraz jej położenie, trzeba było użyć rusztowań. Większość prac związanych z realizacją muralu wykonał  "Bolo" – chorzowianin oraz absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Katowicach. Gerard Cieślik był jednym z najlepszych zawodników w historii polskiej piłki nożnej. Zasłynął strzeleniem dwóch bramek Związkowi Radzieckiemu 20 października 1957 na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Dla Ruchu Chorzów strzelił 167 goli, trzy razy z rzędu zdobywając mistrzostwo Polski. W 1969 roku PZPN wybrał go Piłkarzem Pięćdziesięciolecia. W reprezentacji Polski w 45 spotkaniach strzelił 27 bramek.

Sierpień z psiakami ze schroniska

We wszystkie soboty i niedziele sierpnia, jak zawsze między godziną 10:00 a 14:00, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie przy ul. Opolskiej 36 zaprasza wszystkich chętnych na dni otwarte. Jak zwykle będzie można wyprowadzać schroniskowe psiaki na spacery, adoptować psa lub kota na stałe lub dokonać adopcji wirtualnej, zrobić zakupy na bazarku oraz przekazać dary na rzecz schroniskowych podopiecznych. Najbardziej przydadzą się sucha oraz mokra karma, koce, ręczniki, obroże, smycze, szampony dla psów, szczotki do czesania oraz pomoc finansowa. Aby wyprowadzić psa na spacer należy mieć ukończone 18 lat i dowód osobisty przy sobie. Osoby niepełnoletnie mogą wyprowadzać psiaki jedynie pod opieką i na pełną odpowiedzialność towarzyszącej osoby dorosłej. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.


We wrześniu rusza IV edycja Budżetu Obywatelskiego Chorzowa

Już we wrześniu ruszy czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Tym razem mieszkańcy zdecydują na co wydać 2 mln 640 tys. zł. Podczas głosowania wyłonionych zostanie 8 inwestycji (po jednej dla każdego okręgu). Od 1 do 15 września będzie można składać wnioski na propozycje, etap ten poprzedzą spotkania informacyjne we wszystkich dzielnicach. Na nich chorzowianie będą mogli dowiedzieć się m.in. jak prawidłowo wypełnić wniosek, jak skutecznie promować swój pomysł – namówić sąsiadów do głosowania. We wrześniu otwarty zostanie punkt informacyjny w Chorzowskim Centrum Kultury, w czasie trwania BO działać będzie dyżur telefoniczny oraz mailowy. Aby ułatwić głosowanie i zwiększyć transparentność BO, w połowie sierpnia wystartuje także specjalna strona internetowa. Za jej pomocą będzie można nie tylko złożyć wniosek i oddać głos, ale także sprawdzić na jakim etapie są realizowane inwestycje. W mieście pojawią się także urny do głosowania: wnioski i karty będzie można złożyć również w tradycyjnej, papierowej formie. Głosowanie potrwa od 3 do 14 października. Wyniki poznamy pod koniec października, a realizacja zadań nastąpi w 2017 roku.

4. Budżet Obywatelski. Spotkania informacyjne:

22.08 Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3, godz. 17.30
24.08 Miejski Dom Kultury „Batory”, ul. Batorego 6, godz. 17.30
26.08 Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59, godz. 17.30
29.08 Klub Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Pokolenie”, ul. Młodzieżowa 29, godz. 17.30
31.08 Centrum Inicjatyw Społecznych, ul. 3 Maja 18, godz. 17.30

 

Wolność Czytania - wielka zbiórka książek

Jak co roku w wakacje z chorzowskich domów masowo znikają książki. Mieszkańcy biorą bowiem udział w zbiórce literatury, organizowanej w ramach akcji Wolność Czytania. Wszystkie przekazane przez chorzowian egzemplarze trafiają na wielki kiermasz. 15 września przy ul. Jagiellońskiej na przechodniów czekać będą stoiska z bezpłatnymi książkami. Wymiana domowych biblioteczek odbywa się w Chorzowie już po raz 6. W zeszłym roku na kiermasz trafiło ok. 14 tysięcy egzemplarzy. Książki, czasopisma, wydawnictwa pisane brajlem i audiobooki zbierane są w kilkunastu punktach na terenie miasta:

Urząd Miasta Rynek 1
Miejski Dom Kultury „Batory” ul. St. Batorego 6
Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
Młodzieżowy Dom Kultury ul. Lompy 13
Miejska Biblioteka Publiczna z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8
oraz wszystkie filie Biblioteki
Muzeum przy ul. Powstańców 25

Zbiórka prowadzona jest do 14 września w wyżej wymienionych punktach oraz w dniu imprezy, 15 września, na ulicy Jagiellońskiej. Darczyńców książek oraz wszystkich pozostałych entuzjastów szeroko pojętej literatury zapraszamy 15 września na ulicę Wolności oraz Jagiellońską. W programie  tegorocznej edycji Wolności Czytania znajdą się między innymi: giełda książki, inscenizacje i spektakle teatralne, zajęcia animacyjne związane z książką oraz spotkania autorskie. Po raz pierwszy odbędzie się także Żywa Biblioteka, czyli projekt dający możliwość wypożyczenia tzw. "żywych książek" - osób z grup postrzeganych stereotypowo, w celu rozmowy z nimi o ich życiu i zadawaniu pytań na dowolny temat.
 

Letnie Koncerty Promenadowe

W każdą niedzielę lipca oraz sierpnia na terenie kompleksu Sztygarka przy ul. Ks. Piotra Skargi 34 w ramach Letnich Koncertów Promenadowych można posłuchać muzyki klasycznej. Rozpiska koncertów na najbliższy miesiąc wygląda następująco:


21.08 Kwintet Instrumentów Dętych  Todo Art Trio
28.08 Kwartet Smyczkowy Altra Volta

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 18.00, wstęp wolny.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Chorzowski Teatr Ogrodowy - 19-20.08

Jeśli nie wiecie jeszcze dlaczego słowo "awantura" przewędrowało z języka francuskiego, koniecznie zajrzyjcie w tym tygodniu do Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Przedostatni piątek festiwalu to bez wątpienia dzień francuski. Najpierw aktorsko napisana komedia psychologiczna jednej z najpopularniejszych autorek w Europie – Yasminy Rezy. Dwa małżeństwa spotykają się, by porozmawiać o bójce swoich dzieci. Czworo dobrze wychowanych dorosłych rozpoczyna kulturalną dyskusję o zaistniałej sytuacji. Jednak kurtuazyjne z początku spotkanie przeradza się stopniowo w otwarty konflikt. W spektaklu „Bóg Mordu” Yasmina Reza, mistrzyni obyczajowej obserwacji, pokazuje, co skrywa się pod fasadą zabiegów dyplomatycznych i kulturalnych postaw. "Bóg mordu" ze Słupska (Nowy Teatr im. Witkacego) już w piątek 19 sierpnia o 19:00 w Sztygarce.

Również 19 sierpnia, nieco później, bo o godzinie 21:00 w Chorzowskim Centrum Kultury "Psiunio" Teatru Bez Sceny. Agnes i Daniel Besse skupili się na kameralnej opowieści o małżeństwie, któremu właśnie zaginął pies. Pretensje, oskarżenia i spory prowadzą do coraz dalszego zagłębiania się w obyczajowe historie z dawnych lat. A kiedy we wszystko wmiesza się dawny przyjaciel rodziny... Pozostaje pytanie, czy "Psiunio" będzie miał dokąd wrócić?

W sobotę 20 sierpnia o 15:00 w Skansenie ostatni tegoroczny Chorzowski Teatrzyk Ogródkowy. Teatr Dzieci Zagłębia przedstawi Dormanowską historię o talerzu Nierozbitku, inspirowaną duńskim zwyczajem. Jak zwykle będzie kolorowo i ciekawie! Wstęp wolny (także do Skansenu, od godziny 14:00).

Turniej Tenisa Ziemnego Amatorów – 20.08

Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie zaprasza 20 sierpnia na korty tenisowe przy ul. Filarowej, gdzie zostanie rozegrany Turniej Tenisa Ziemnego Amatorów. Zawody rozpoczną się o godzinie 10:00. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerem telefonu 32 2411111. Obowiązuje limit maksymalnie 12 zawodników. Rozgrywki odbędą się tylko w jednej kategorii – OPEN. System gier zostanie ustalony po zakończeniu zapisów, wpisowe wynosi 5 zł. Dla najlepszych zawodników organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody –karty podarunkowe Decathlon, vouchery na padla, do Parku Trampolin oraz do Laser House. Wszyscy uczestnicy mają zapewnioną wodę.

Rowerowy sprint SsangYong Eliminator MTB - 21.08

Dobra wiadomość dla wszystkich pasjonatów kolarstwa. 21 sierpnia rowerowe zawody "SsangYong Eliminator MTB 2016" ponownie zawitają do Chorzowa, a konkretnie do Parku Śląskiego. Jak pokazały dwie poprzednie edycje imprezy, sprinty rowerowe to niezwykle widowiskowe zawody, warto więc pomyśleć o dopingowaniu zawodników na trasie. Zapisów można dokonywać za pośrednictwem strony http://bit.ly/2a8C0Xq Mieszkańcy Chorzowa mogą wystartować w zawodach nieodpłatnie. Wszystkie szczegóły dotyczące imprezy można znaleźć na stronie http://www.eliminator-mtb.com/chorz%C3%B3w-2016
Harmonogram zawodów wygląda następująco:

9:00 – otwarcie biura zawodów (Park Śląski, Duży Krąg Taneczny – Aleja Klonowa)
10:30 – zakończenie zapisów i wydawania numerów; rozpoczęcie treningu na trasie
11:00 – rozpoczęcie zawodów – wyścig indywidualny na czas
12:00 – rozpoczęcie wyścigów eliminacyjnych
ok. 15:00 – wyścigi finałowe
ok. 16:00 – dekoracja zwycięzców i zakończenie imprezy

Budżet Obywatelski: spotkania informacyjne - 22.08

Już we wrześniu ruszy czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Tym razem mieszkańcy zdecydują na co wydać 2 mln 640 tys. zł. Podczas głosowania wyłonionych zostanie 8 inwestycji (po jednej dla każdego okręgu). Od 1 do 15 września będzie można składać wnioski na propozycje, etap ten poprzedzą spotkania informacyjne we wszystkich dzielnicach.
4. Budżet Obywatelski. Spotkania informacyjne:

22.08 Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3, godz. 17.30
24.08 Miejski Dom Kultury „Batory”, ul. Batorego 6, godz. 17.30
26.08 Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59, godz. 17.30
29.08 Klub Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Pokolenie”, ul. Młodzieżowa 29, godz. 17.30
31.08 Centrum Inicjatyw Społecznych, ul. 3 Maja 18, godz. 17.30


Gra miejska? Sam ją zaprojektuj! - 23.08

Dwie gry miejskie stworzone przez mieszkańców Chorzowa oraz mapa wrażeń i historii związanych ze śródmieściem – wrzesień na chorzowskich ulicach zapowiada się bardzo ciekawie. „Gęstość linii” jest projektem realizowanym w ramach akcji „Kultura na Wolności”. Zakłada stworzenie między innymi „mapy wrażeń” Chorzowa, na której znalazłyby się miejsca nie tylko ciekawe i ważne dla mieszkańców, ale również te nieco bardziej zapomniane, czy warte przemiany. W wykonaniu takiej mapy pomogą przeprowadzenie wraz z mieszkańcami gry miejskie w centrum Chorzowa. Stworzenie gier poprzedzi spotkanie z warsztatami 23 sierpnia, między godziną 18.00 a 21.00 w Sali konferencyjnej Chorzowskiego Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3. Zapisać się na warsztaty można drogą mailową na organizacja.mia100@gmail.com oraz pod numerem telefonu 725 010 599, lub za pośrednictwem formularza: https://goo.gl/forms/0bJ8OCb77VQ4VfAz2 Celem inicjatywy jest wzmocnienie tożsamości lokalnej chorzowian poprzez podniesienie ich wiedzy na temat znaczenia historycznego, architektonicznego i przestrzennego centrum miasta. Akcja została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Chorzowskie Centrum Kultury

19.08 godz. 10.00 Film dla dzieci
22.08 Niezwykła misja Krasnala Dobroduszka – spektakl dla dzieci
23.08 godz. 10.00 Film dla dzieci
24.08 Zajęcia plastyczne w Galerii MM
25.08 Maluch i Muzyka, czyli maluchy w Krainie Dźwięku

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

20.08 godz. 18.00-21.00 Plaża na Krajcoku, czyli podwieczorki taneczne w ogrodzie SDK
23.08 godz. 10.00-12.00 Wakacyjne zabawy plenerowe w „Bibliotece pod Chmurką” w ogrodach SDK (zabawy plenerowe oparte na ciekawych historiach z książek)
24.08 godz. . 18.00-21.00 Ogrodowe Kino Letnie o tematyce tanecznej

Miejska Galeria Sztuki MM

1-29.08 Skośni - wystawa malarstwa Eugena Bednarka


 CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć