Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 30/2016
2016-08-04

RADA MIASTA

DYŻUR RADNEGO

11.08 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Krzysztof Szulc
 
AKTUALNOŚCI

Sierpień z psiakami ze schroniska

We wszystkie soboty i niedziele sierpnia, jak zawsze między godziną 10:00 a 14:00, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie przy ul. Opolskiej 36 zaprasza wszystkich chętnych na dni otwarte. Jak zwykle będzie można wyprowadzać schroniskowe psiaki na spacery, adoptować psa lub kota na stałe lub dokonać adopcji wirtualnej, zrobić zakupy na bazarku oraz przekazać dary na rzecz schroniskowych podopiecznych. Najbardziej przydadzą się sucha oraz mokra karma, koce, ręczniki, obroże, smycze, szampony dla psów, szczotki do czesania oraz pomoc finansowa. Aby wyprowadzić psa na spacer należy mieć ukończone 18 lat i dowód osobisty przy sobie. Osoby niepełnoletnie mogą wyprowadzać psiaki jedynie pod opieką i na pełną odpowiedzialność towarzyszącej osoby dorosłej. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

We wrześniu rusza IV edycja Budżetu Obywatelskiego Chorzowa

Już we wrześniu ruszy czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Tym razem mieszkańcy zdecydują na co wydać 2 mln 640 tys. zł. Podczas głosowania wyłonionych zostanie 8 inwestycji (po jednej dla każdego okręgu). Od 1 do 15 września będzie można składać wnioski na propozycje, etap ten poprzedzą spotkania informacyjne we wszystkich dzielnicach. Na nich chorzowianie będą mogli dowiedzieć się m.in. jak prawidłowo wypełnić wniosek, jak skutecznie promować swój pomysł – namówić sąsiadów do głosowania. We wrześniu otwarty zostanie punkt informacyjny w Chorzowskim Centrum Kultury, w czasie trwania BO działać będzie dyżur telefoniczny oraz mailowy. Aby ułatwić głosowanie i zwiększyć transparentność BO, w połowie sierpnia wystartuje także specjalna strona internetowa. Za jej pomocą będzie można nie tylko złożyć wniosek i oddać głos, ale także sprawdzić na jakim etapie są realizowane inwestycje. W mieście pojawią się także urny do głosowania: wnioski i karty będzie można złożyć również w tradycyjnej, papierowej formie. Głosowanie potrwa od 3 do 14 października. Wyniki poznamy pod koniec października, a realizacja zadań nastąpi w 2017 roku.

4. Budżet Obywatelski. Spotkania informacyjne:

22.08 Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3, godz. 17.30
24.08 Miejski Dom Kultury „Batory”, ul. Batorego 6, godz. 17.30
26.08 Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59, godz. 17.30
29.08 Klub Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Pokolenie”, ul. Młodzieżowa 29, godz. 17.30
31.08 Centrum Inicjatyw Społecznych, ul. 3 Maja 18, godz. 17.30

Wolność Czytania - rusza wielka zbiórka książek

Jak co roku w wakacje z chorzowskich domów masowo znikają książki. Mieszkańcy biorą bowiem udział w zbiórce literatury, organizowanej w ramach akcji Wolność Czytania. Wszystkie przekazane przez chorzowian egzemplarze trafiają na wielki kiermasz. 15 września przy ul. Jagiellońskiej na przechodniów czekać będą stoiska z bezpłatnymi książkami. Wymiana domowych biblioteczek odbywa się w Chorzowie już po raz 6. W zeszłym roku na kiermasz trafiło ok. 14 tysięcy egzemplarzy. Książki, czasopisma, wydawnictwa pisane brajlem i audiobooki zbierane są w kilkunastu punktach na terenie miasta:

Urząd Miasta Rynek 1
Miejski Dom Kultury „Batory” ul. St. Batorego 6
Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
Młodzieżowy Dom Kultury ul. Lompy 13
Miejska Biblioteka Publiczna z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8
oraz wszystkie filie Biblioteki
Muzeum przy ul. Powstańców 25

Zbiórka prowadzona jest do 14 września w wyżej wymienionych punktach oraz w dniu imprezy, 15 września, na ulicy Jagiellońskiej. Darczyńców książek oraz wszystkich pozostałych entuzjastów szeroko pojętej literatury zapraszamy 15 września na ulicę Wolności oraz Jagiellońską. W programie  tegorocznej edycji Wolności Czytania znajdą się między innymi: giełda książki, inscenizacje i spektakle teatralne, zajęcia animacyjne związane z książką oraz spotkania autorskie. Po raz pierwszy odbędzie się także Żywa Biblioteka, czyli projekt dający możliwość wypożyczenia tzw. "żywych książek" - osób z grup postrzeganych stereotypowo, w celu rozmowy z nimi o ich życiu i zadawaniu pytań na dowolny temat.

Letnie Koncerty Promenadowe

W każdą niedzielę lipca oraz sierpnia na terenie kompleksu Sztygarka przy ul. Ks. Piotra Skargi 34 w ramach Letnich Koncertów Promenadowych można posłuchać muzyki klasycznej. Rozpiska koncertów na najbliższy miesiąc wygląda następująco:

07.08 Kwintet Instrumentów Dętych Silesia Brass
14.08 Kwartet Smyczkowy
21.08 Kwintet Instrumentów Dętych  Todo Art Trio
28.08 Wwartet Smyczkowy Altra Volta

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 18.00, wstęp wolny.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Dni Wielkich Hajduk – 13-15.08

Między 13 a 15 sierpnia przy ul. Granicznej w Chorzowie Batorym (okolice basenu KS Hajduki) po raz kolejny odbędą się Dni Wielkich Hajduk. Impreza została podzielona na 3 dni, spośród których każdy będzie odpowiadał innej tematyce. 13 sierpnia od godziny 16.00 sceną przy ulicy Granicznej zawładnie hip-hop. Podczas Hajduki Rap Fest wystąpią między innymi Marlena Patynko, DYM KNF, KRIS DNCHP, WGWZ, Bezimienni, AK47 czy Buka. Nie zabraknie też pokazów tanecznych, breakdance i beatbox. 14.08 organizatorzy imprezy zaproszą wszystkich na pełen koncertów, gier oraz zabaw dla dzieci Dzień Rodzinny. Start o godzinie 15.00. 15 sierpnia trzydniowe świętowanie zakończy Dzień Śląski, podczas którego na scenie wystąpią między innymi Mirek Szołtysek, Larmodzieje, Orkiestra Dęta Huty Batory, Mariusz Kalaga czy Mirek Jędrowski. Wstęp na wszystkie koncerty oraz imprezy im towarzyszące jest wolny.


Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

9.08 godz. 10.00-12.00 Wakacyjne zabawy plenerowe w „Bibliotece pod Chmurką” w ogrodach SDK (zabawy plenerowe oparte na ciekawych historiach z książek)
10.08 godz. 18.00-21.00 Ogrodowe Kino Letnie o tematyce tanecznej.

Miejska Galeria Sztuki MM

1-29.08 Skośni - wystawa malarstwa Eugena Bednarka


 CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć