Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 27/2016
2016-07-07

RADA MIASTA

KOMISJE

11.07 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
12.07 godz. 17.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

DYŻUR RADNEGO

14.07 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radna Mariola Roleder

 

AKTUALNOŚCI

 

Nowy skatepark powstał pod szybem Prezydent

Fani jazdy na rolkach, deskorolkach i rowerach testują już nowy obiekt w Chorzowie. Pod wieżą szybu Prezydent powstał skatepark z 20 przeszkodami. Utwardzona nawierzchnia płynnie przechodzi w formy przestrzenne: rynny, najazdy i wyskoki. Skatepark zaprojektowany został w całości w technologii żelbetowej monolitycznej. Wyglądem obiekt nawiązuje do swojego nietypowego otoczenia – w elementy przestrzenne wkomponowano symbole górnicze. Całkowita powierzchnia skateparku to 1 000 m2. – Propozycja budowy pojawiała się w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego. Mamy nadzieję, że dzięki licznym konsultacjom, skatepark spełni oczekiwania lokalnych sportowców – podkreśla Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. To nie jedyne zmiany pod szybem Prezydent, wkrótce przy skateparku otwarta zostanie siłownia plenerowa.

10-lecie CEZ-u: wystawa jubileuszowa na Jagiellońskiej

Trwa jubileusz 10-lecia Grupy CEZ w Polsce. Z tej okazji Grupa przygotowała wiele różnych ciekawych wydarzeń skierowanych zarówno do Pracowników jaki i partnerów biznesowych oraz lokalnych społeczności skupionych wokół dwóch źródeł produkcyjnych w Skawinie i w Chorzowie. Jedną z nich jest specjalna jubileuszowa wystawa plenerowa, którą można oglądać na Rynku w Skawinie oraz na ul. Jagiellońskiej w Chorzowie. Jest to pierwsza tego typu wystawa realizowana przez Grupę CEZ w Polsce. Ekspozycja składa się z dziesięciu dwustronnych plansz wielkoformatowych, które przybliżają historię i profil całej Grupy CEZ oraz jej dziesięcioletnią działalność w Polsce.

Uwaga objazdy! Remont ul. Siemianowickiej

7 lipca (czwartek) rozpocznie się realizacja kolejnego etapu przebudowy ciągu ul. Siemianowickiej. Ze względu na zakres prowadzonych prac oraz zastosowaną technologię robót (metoda MCE -  skracająca czas realizacji modernizacji ulicy do jednego miesiąca) na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem ulic Siemianowickiej/Bytkowskiej/Telewizyjnej/Wróblewskiego i ulic Siemianowickiej/Karolinki/Harcerskiej, wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy z kierunku Katowic w kierunku Chorzowa Starego, wolną od robót połową jezdni. Kierunek ruchu wybrany został m.in. na podstawie analizy linii autobusowych prowadzonych ciągiem ulicy Siemianowickiej. W związku z powyższym wyznaczony zostanie objazd prowadzony ciągiem ulic: - z kierunku Chorzowa Starego w kierunku Siemianowic Śląskich i Katowic: ul. Bożogrobców - pl. Św. Jana - ul. Maciejkowicka - ul. Michałkowicka - [Siemianowice Śląskie] - ul. Maciejkowicka - ul. Oświęcimska - ul. Bytkowska - ul. Wróblewskiego - [Katowice]. Zmianie ulegną trasy przejazdu autobusów linii 190, 663, 664, 665 w kierunku Siemianowic Śląskich, które korzystać będą z trasy wyznaczonego objazdu.
Jednocześnie ze względu na konieczność przebudowy magistrali wodociągowej pod jezdnią ul. Planty Śląskie (w rejonie skrzyżowania z Siemianowicką) zamknięty zostanie dla ruchu pojazdów ww. fragment ulicy. Dojazd do ulicy Siemianowickiej poprowadzony zostanie wyznaczonymi objazdami prowadzonymi ciągiem ulic Grunwaldzkiej i Wróblewskiego (w Siemianowicach Śląskich). Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w strefie prowadzonych robót oraz na trasach wyznaczonych objazdów.

Centrum Chorzowa z… piaszczystą plażą

Na czas wakacji w centrum Chorzowa powstanie... sztuczna plaża. 11 lipca podwórko siedziby Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ulicy Dąbrowskiego 7 stanie się strefą relaksu i aktywnego wypoczynku, otwartą dla wszystkich mieszkańców regionu. Dwadzieścia ton piasku, leżaki, parasole i wygodne stoliki. To nie opis kurortu, a położonego w samym sercu Chorzowa podwórka przy ulicy Dąbrowskiego. Centrum Integracji Międzypokoleniowej postanowiło stworzyć specjalną wakacyjną strefę dla wszystkich, którzy lato spędzają w mieście. - Każdy, kto odwiedzi naszą plażę będzie mógł skorzystać z licznych atrakcji, które przygotowaliśmy lub po prostu zrelaksować się na leżaku przy ciekawej lekturze – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. aktywizacji społecznej. - Chcemy stworzyć miejsce przyjazne wszystkim mieszkańcom regionu, niezależnie od wieku, gdzie będzie można się odprężyć i miło spędzić czas. Codziennie w godzinach otwarcia na plaży będą między innymi gry planszowe i książki do wypożyczenia, konkursy krzyżówkowe i zabawy sportowe dla dzieci. Będzie też możliwość wzięcia udziału w zajęciach artystycznych i współtworzenia ogródka. Odbędzie się także szereg atrakcji towarzyszących, takich jak na przykład Mistrzostwa Chorzowa w grę w kapsle, turnieje planszówkowe w grę Dobble czy Mistrzostwa Chorzowa w grach podwórkowych. „Strefa na wakacje”, bo pod taką nazwą funkcjonować ma plaża przy ul. Dąbrowskiego 7, wystartuje 11 lipca i działać będzie do 31 sierpnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Pełny harmonogram dostępny jest na stronie internetowej Centrum Integracji Międzypokoleniowej oraz na profilu Centrum Integracji Międzypokoleniowej na Facebooku. Więcej informacji uzyskać można pod numerem telefonu 32 245 93 40.

Street workout park w Chorzowie Batorym

Street workout to trening na świeżym powietrzu z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Przy ul. Jubileuszowej powstał pierwszy w mieście park dla miłośników tego sportu. Nowa inwestycja to pomysł mieszkańców Chorzowa Batorego – projekt wygrał głosowanie w 3. edycji budżetu obywatelskiego. Obiekt wyposażony jest w 10 zestawów urządzeń, m.in.: liny, drążki, drabinki i obręcze gimnastyczne. Specjalnie do treningu ulicznego przystosowana jest także syntetyczna nawierzchnia, która amortyzuje upadek z ponad 2 m.  To nie jedyne zmiany przy ul. Jubileuszowej. Obok street workout parku postało także boisko do piłki ręcznej oraz mini siłownia plenerowa. – Nowoczesne obiekty sportowe to zachęta dla mieszkańców do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu – wyjaśnia Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. - To kolejna inwestycja skierowana do osób młodych, kilka dni temu uruchomiliśmy skatepark pod Szybem Prezydent - dodaje.

Wyremontują DTŚ

Na przełomie lipca i sierpnia ma rozpocząć się remont Drogowej Trasy Średnicowej. Miasto uzyskało na ten cel dofinansowanie na ponad milion złotych. - Odcinek chorzowski drogi został oddany do użytkowania w latach 2000-2001, a więc blisko 15 lat temu, od tego czasu nastąpiło zużycie eksploatacyjne warstwy ścieralnej. Na nawierzchni występują liczne spękania, powierzchniowe ubytki i deformacje wskazujące na jej stan zużycia. Nawierzchnia wymaga przeprowadzenia remontu w trybie pilnym – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. technicznych i rozwoju. Średnie natężenie ruchu drogowego wynosi obecnie około 66 tys. pojazdów na dobę, a zdarzają się dni, w których liczba ta przekracza 74 tys. Dofinansowanie z budżetu państwa na remont nawierzchni jezdni DW 902, potocznie zwanej Drogową Trasą Średnicową, wyniesie 1 367 219 zł. Przewidywana wartość projektu to ok. 2, 8 mln zł. Otrzymanie wnioskowanej dotacji pozwoli na przeprowadzenie remontu poprzez wymianę warstwy ścieralnej na odcinku DW902 w granicach administracyjnych Chorzowa. Prace powinny rozpocząć się na przełomie lipca i sierpnia. Zakres robót obejmie 2 km drogi (8 pasów ruchu). Szacunkowy czas trwania remontu ma wynieść dwa tygodnie.

Przebudowa ul. Kościuszki i Moniuszki - sprostowanie

W związku z nieprawdziwą informacją zamieszczoną w Dzienniku Zachodnim z 7 lipca 2016 r. w artykule „Chorzów: inwestycja za 20 mln ma opóźnienie. Koniec jesienią”, wyjaśniamy, co następuje: Nieprawdą jest podana w tytule artykułu informacja, że inwestycja - III etap przebudowy Centrum Przesiadkowego (przebudowa ul. Kościuszki i Moniuszki) ma opóźnienie. Termin zakończenia upływa dopiero 30 października. W dodatku wszystko wskazuje na to, że inwestycja zostanie zakończona wcześniej, bo już na przełomie lipca i sierpnia. Te wszystkie informacje 6 lipca zostały przekazane mailem redakcji DZ.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Wakacje w mieście - 24.06 - 31.08

Warsztaty śpiewu gospel z muzykami z… Wybrzeża Kości Słoniowej, podróż w czasie na Dziki Zachód, szkółka padla, plenerowe zajęcia w chorzowskim Skansenie, czy zajęcia plastyczne w Galerii MM. Te i wiele innych atrakcji czekają na ponad 1000 dzieci z Chorzowa. Wakacje w mieście wcale nie muszą być nudne! 24 czerwca drzwi szkół zamkną się na ponad dwa miesiące – właśnie na ten czas wiele chorzowskich instytucji proponuje dzieciakom szereg ciekawych zajęć i półkolonii. Podczas tegorocznych wakacji zarówno młodzi artyści, jak i aspirujący sportowcy czy odkrywcy znajdą coś dla siebie. Więcej informacji oraz pełna lista zajęć znajdują się pod adresem http://bit.ly/1OrHRrs

Muzeum w Chorzowie zaprasza na wakacyjne zajęcia - 1.07 - 30.09

Muzeum w Chorzowie zaprasza do skorzystania z wakacyjnej oferty edukacyjnej - dedykowanej zwłaszcza dzieciom i młodzieży, ale i dorosłym. Chorzowska instytucja przewidziała dwa bloki tematyczne:

„Historie z czarnej płyty” - Podczas zajęć uczestnicy poznają historię pierwszych nagrań i płyt winylowych – współcześnie przeżywających muzyczny renesans. Będzie można między innymi dowiedzieć się, jak 100 lat temu odtwarzano dźwięk, jak wyglądały pierwsze czarne płyty i kto wpadł na pomysł projektowania ich okładek. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzenie wystawy „Śląsk na winylu”.


„Czym smakuje historia?” - Podczas warsztatów edukacyjno-plastycznych uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób przyprawy, potrawy i napoje zmieniały dzieje świata. Będzie to też okazja, do refleksji nad tym, jakie zapachy są charakterystyczne dla różnych kultur i kontynentów. Warsztaty plastyczne pokażą, że przypraw można używać nie tylko w kuchni.

Szczegółowe informacje na stronie www.muzeum.chorzow.pl
Zapisy na zajęcia: Dział Edukacyjno-Promocyjny tel. 032 241 31 04 wew. 105 lub e-mail: promocja@muzeum.chorzow.pl

Wakacje z Centrum Integracji Międzypokoleniowej - 4.07-29.08

Centrum Integracji Międzypokoleniowej przygotowało interesującą letnią ofertę dla osób w każdym wieku. W programie znalazły się między innymi zajęcia na świeżym powietrzu, konkursy, wycieczki czy... przegląd piosenki wakacyjnej. W lipcu i sierpniu nie będą odbywały się regularne zajęcia prowadzone w Chorzowskiej Akademii Seniora oraz Klubie Malucha. To miesiące, które koordynatorzy tych placówek zamierzają wykorzystać na intensywną pracę nad ofertami na następne semestry. Jednak dla wszystkich mieszkańców Chorzowa, którzy wakacje zdecydują się spędzić w mieście, atrakcji nie zabraknie. – W tym roku przygotowaliśmy bogaty program dla seniorów oraz rodziców z dziećmi – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. – Odwiedzimy chorzowskie place zabaw, by poprowadzić tam zajęcia artystyczno-sportowe, udamy się na piesze wędrówki krajoznawcze, nie zabraknie też aerobiku czy jogi na świeżym powietrzu. Na terenie obok siedziby Centrum Integracji Międzypokoleniowej ustawimy specjalne stoiska, gdzie będzie można się zrelaksować i pograć na przykład w gry planszowe. Wisienką na torcie będzie cykl „Rozśpiewane Lato z Centrum Integracji Międzypokoleniowej”. W programie tego wydarzenia znalazły się między innymi przegląd piosenki wakacyjnej z udziałem dzieci, rodziców i seniorów, konkurs na najlepsze zdjęcie czy wspólne tworzenie wielkoformatowych obrazków. Spotkania w ramach „Rozśpiewanego Lata” organizowane będą w wybranych miejscach Chorzowa, między innymi w Parku Róż i na skwerze przy Pałacu Ślubów. Pełny harmonogram dostępny jest na stronie Centrum Integracji Międzypokoleniowej oraz na profilu na Facebooku. Wydrukowany program znajduje się w siedzibie Centrum Integracji Międzypokoleniowej, będzie także wydawany 29 czerwca podczas zakończenia Klubu Malucha i 1 lipca w trakcie zakończenia IV semestru Chorzowskiej Akademii Seniora.

Tour de Pologne w Chorzowie - 13.07

13 lipca Chorzów ponownie będzie gospodarzem najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego w kraju. Kolumna Tour de Pologne wjedzie do miasta ulicą Łagiewnicką, od strony Bytomia około godziny 16:15/16:20.  Kolarze przejadą przez Chorzów II, następnie dojadą do centrum i Klimzowca. Miasto opuszczą trasą przez Chorzów Stary - ulicą Michałkowicką wjadą do Siemianowic Śląskich. Przewidywany czas przejazdu przez miasto to ok 20-25 min. Zachęcamy do głośnego dopingu kolarzy na trasie oraz do odwiedzenia Strefy Kibica na Placu Powstańców Śląskich. To tam mieszkańcy obserwować będą walkę o punkty w ramach Lotnej Premii, nie zabraknie także konkursów (m.in. bicia rekordu na rowerkach stacjonarnych), atrakcji dla dzieci i stoisk ze smakołykami. W strefie stanie także telebim, na którym śledzić będzie można zmagania zawodników na całym etapie wyścigu. Na plac Powstańców Śląskich zapraszamy od godz. 14.00. Wstęp wolny! W Chorzowie drogi na trasie zamknięte zostaną około godziny 15:30. Ulice otwierane będą niezwłocznie po przejeździe zawodników – maksymalnie do 10 min po opuszczeniu trasy przez kolarzy.

Trasa wyścigu w Chorzowie:
Łagiewnicka (wjazd z Bytomia)
Krzyżowa
Katowicka
Pudlerska
Rondo Wagnera
Mariańska
Janasa
Przecinamy 3-go Maja
Styczyńskiego
Filarowa
Floriańska
Krakusa - premia lotna
Katowicka
Gałeczk
Al. Wojska Polskiego
Parkowa
Kościuszki
Mazurska
Bożogrobców
Plac Jana
Maciejkowicka
Michałkowicka (wjazd do Siemianowic Śląskich).


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

8.07 i 12.07 godz. 10.00 Filmy dla dzieci
11.07 Wakacje bez barier: dzień integracji z dziećmi z niepełnosprawnością
13.07 Zajęcia plastyczne w Galerii MM
14.07 Maluch i Muzyka, czyli maluchy w krainie dźwięku

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

4-15.07 godz. 10.00-14.00 Wakacyjne warsztaty artystyczne: W Wodnej Krainie
9.07 godz. 10.00-12.00 Wakacyjne zabawy plenerowe w „Bibliotece pod chmurką”
10.07 godz. 18.00-21.00 Ogrodowe Kino Letnie o tematyce tanecznej
13.07 godz. 18.00-21.00 Plaża na Krajcoku, czyli podwieczorki taneczne w ogrodzie SDK


Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

11-15.07 godz. 10.00-14.00 Wakacje na Dzikim Zachodzie, turnus 1
 

Miejska Galeria Sztuki MM

4-25.07 Magdalena Kopytiuk - malarstwo    

 
CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć