Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 26/2016
2016-07-01

RADA MIASTA
DYŻUR RADNEGO
6.07 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Marek Otte
 
AKTUALNOŚCI
Pomysły mieszkańców trafią na sesję
Dotychczas projekty uchwał składali radni i prezydent, teraz będą mogli robić to także mieszkańcy. Na ostatniej sesji Rady Miasta Chorzów, zmieniony został zapis statutu dotyczący inicjatywy uchwałodawczej. Od połowy lipca każdy projekt uchwały, pod którym podpisze się 500 chorzowian, zostanie poddany pod głosowanie na sesji Rady Miasta. Poparcia mogą udzielić osoby, które zameldowane są na stałe w Chorzowie i posiadają czynne prawo wyborcze. W Kancelarii Rady Miasta, oprócz projektu z listą podpisów, inicjatorzy muszą złożyć także uzasadnienie zawierające ocenę skutków finansowych. Przed głosowaniem na sesji, projekt skierowany zostanie do Prezydenta Miasta, Skarbnika i radców prawnych urzędu, którzy wydadzą opinie dot. możliwości organizacyjnych, finansów i zgodności z prawem.
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza, to kolejna forma realizacji projektów zgłaszanych przez mieszkańców Chorzowa. We wrześniu w mieście odbędzie się 4. edycja budżetu obywatelskiego. Tym razem chorzowianie zdecydują o tym na co wydać 2 640 000 zł.


Kurtyny wodne w Chorzowie. Przed nami kolejna fala upałów
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami. Zgodnie z prognozami od 30 czerwca do 2 lipca temperatura maksymalna przekroczy 30 stopni Celsjusza. W Chorzowie ponownie rozstawione zostaną kurtyny wodne. „Mgiełki” staną w dwóch miejscach w centrum na rogu ul. Wolności i Jagiellońskiej oraz w Chorzowie Batorym przy ul. Granicznej. Kurtyny uruchamiane będą w godzinach od 11:00 do 17:00 do ustąpienia zagrożenia związanego z upałami. Poradnik dla mieszkańców ze wskazówkami na temat sposobu postępowania podczas utrzymującej się wysokiej temperatury powietrza dostępny jest na stronie Urzędu Miasta w Chorzowie: http://chorzow.eu/aktualnosci/5082-jak-radzic-sobie-podczas-upalow.html


Chorzów ma swojego przedstawiciela w zarządzie Ruchu
Do zarządu spółki Ruch Chorzów dołączył reprezentant miasta. 23 czerwca na posiedzeniu Rady Nadzorczej na nowego członka powołano Rafała Byrczka. Zarząd spółki tworzą obecnie trzy osoby: Dariusz Smagorowicz (Prezes Zarządu), Mirosław Mosór (Wiceprezes Zarządu ds. Sportowych) oraz Rafał Byrczek (Wiceprezes). Rafał Byrczek od ponad 20 lat jest kierownikiem Biura Egzekucji i Windykacji w Urzędzie Miasta w Chorzowie. Reprezentował również miasto w radach nadzorczych: PTS Alba Chorzów, ADM Chorzów i Centrum Przedsiębiorczości. Pełnił także funkcję prokurenta w Ruchu Chorzów.
Miasto ma swojego reprezentanta również w Radzie Nadzorczej – funkcję tę sprawuje Sławomir Janiszewski.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
Zakończenie semestrów w Chorzowskiej Akademii Seniora - 1.07
1 lipca, uroczyście zamknięty zostanie także IV semestr Chorzowskiej Akademii Seniora oraz Dzielnicowych Akademii Seniora, podczas którego podsumowane zostaną ostatnie miesiące działalności tych istniejących od 2014 roku instytucji. Spotkanie jest organizowane w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Chorzowie. Start przewidziano na godzinę 11.
Zakończenie semestrów w Klubie Malucha (29.06) i Chorzowskiej Akademii Seniora oznacza przerwę w regularnych zajęciach, jednak Centrum Integracji Międzypokoleniowej przygotowało specjaln ofertę na lipiec i sierpień. – W wakacje dużo osób wyjeżdża, zatem organizowanie regularnych, cotygodniowych zajęć mija się z celem – tłumaczy Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. – Zamiast tego w lipcu i sierpniu dzieciom, rodzicom i seniorom proponujemy ciekawe zajęcia na świeżym powietrzu: odwiedzimy place zabaw, wyruszymy na piesze wędrówki i będziemy uczyć się tworzyć obrazy podczas plenerów malarskich. Nudy nie przewidujemy. Wakacyjna oferta Klubu Malucha i Chorzowskiej Akademii Seniora wraz z imprezami towarzyszącymi dostępna jest na stronie www.centrum.chorzow.eu oraz na Facebooku.

Padel nocą i wakacyjny streetball – 2.07
Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie zaprasza 2 lipca na obiekt przy ul. Katowickiej obok Centrum Handlowego „AKS”, gdzie zostaną rozegrane turnieje koszykówki ulicznej oraz padla. Warto wiąż udział w zawodach, bo łączna pula nagród wynosi aż 3.000 zł. Impreza rozpocznie się o godz. 16:00 turniejem streetball’a. Zgłoszenia trzy- lub czteroosobowych zespołów będą przyjmowane pod numerem telefonu 32 2411111, można też zapisać się osobiście przed rozpoczęciem turnieju. Rozgrywki odbędą tylko w jednej kategorii – OPEN. Z kolei o godzinie 19:00 rozpocznie się trzecia już edycja turnieju „Padel nocą”. Zgłoszenia par deblowych przyjmowane będą w dniu zawodów, a rozgrywki odbędą się w kategorii OPEN. System obu gier zostanie ustalony po zakończeniu zapisów. Dla najlepszych zawodników obu turniejów przygotowano atrakcyjne nagrody – karty podarunkowe Decathlon, dyplomy, vouchery na padla oraz do Laser House. Ponadto osoby, które tego dnia wezmą udział w obu turniejach, otrzymają karnety basenowe o wartości 100zł.

Tour de Pologne w Chorzowie - 13.07
13 lipca Chorzów ponownie będzie gospodarzem najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego w kraju. Kolumna Tour de Pologne wjedzie do miasta ulicą Łagiewnicką, od strony Bytomia około godziny 16:15. Kolarze przejadą przez Chorzów II, następnie dojadą do Centrum i Klimzowca. Miasto opuszczą przejeżdżając przez Chorzów Stary - ulicą Michałkowicką wjadą do Siemianowic Śląskich. Zachęcamy do głośnego dopingu kolarzy na trasie oraz do odwiedzenia Strefy Kibica na Placu Powstańców Śląskich. To tam mieszkańcy obserwować będą walkę o punkty w ramach Lotnej Premii, nie zabraknie także konkursów z nagrodami i relacji z poszczególnych etapów wyścigu.
Drogi na trasie w Chorzowie zamknięte zostaną godzinę przed pojawieniem się peletonu, czyli około godziny 15:15. Ulice otwierane będą niezwłocznie po przejeździe zawodników – maksymalnie do 10 min po opuszczeniu trasy przez kolarzy.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
4.07 godz. 10.00 Jaś i Małgosia spektakl dla dzieci
5.07 godz. 10.00 W głowie się nie mieści – film
6.07 godz. 10.00 Zajęcia plastyczne w galerii MM
7.07 godz. 10.00 Muzyczne psoty – koncert piosenek
8.07 godz. 10.00 Merinda Waleczna – film

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
„Wakacje czas zacząć czyli jak nie nudzić się latem w mieście"- warsztaty artystyczne dla dzieci:
I tutrnus 5.07 - 14.07        

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6
„Dziki Zachód“ – warsztaty dla dzieci
I turnus: 11.07 - 15.07

 
CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć