Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 25/2016
2016-06-23

RADA MIASTA
KOMISJE

27.06 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
28.06 godz. 10.00 Komisja Edukacji

DYŻUR RADNEGO
30.06 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Jacek Nowak
 
AKTUALNOŚCI
Chorzów pamięta o Wilimowskim
23 czerwca mija 100. rocznica urodzin Ernesta Wilimowskiego - jednego z najwybitniejszych piłkarzy Ruchu Chorzów i reprezentacji Polski. Los sprawił, że na szczyt jego kariery sportowej przypadł okres II wojny światowej i został włączony do kadry Niemiec. Przez ten fakt, po zakończeniu zmagań wojennych został w naszym kraju na wiele lat zapomniany, by nie powiedzieć wyklęty. Nie zmienia to faktu, że w historii Ruchu zapisał się złotymi zgłoskami.
Z "Niebieskimi" wywalczył cztery mistrzowskie tytuły (1934, 1935, 1936 i 1938),  dwukrotnie został królem ligowych strzelców (1934 i 1936), strzelając w jednym ze spotkań 10 bramek! Niezwykle skuteczny był także w reprezentacji Polski. Do historii mistrzostw świata przeszedł Jego wyczyn z 1938, kiedy strzelił Brazylii cztery gole. Do dziś żadnemu innemu zawodnikowi to się nie udało.
Te i inne fakty oraz ciekawostki związane z biografią Ernesta Wilimowskiego można bliżej poznać na jubileuszowej wystawie, usytuowanej na ulicy Jagiellońskiej w dniach 23-30 czerwca. Wystawę przygotowało Miasto Chorzów i Miejski Dom Kultury "Batory".

Tour de Pologne w Chorzowie
13 lipca Chorzów ponownie będzie gospodarzem najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego w kraju. Kolumna Tour de Pologne wjedzie do miasta ulicą Łagiewnicką, od strony Bytomia około godziny 16:15. Kolarze przejadą przez Chorzów II, następnie dojadą do Centrum i Klimzowca. Miasto opuszczą przejeżdżając przez Chorzów Stary - ulicą Michałkowicką wjadą do Siemianowic Śląskich. Zachęcamy do głośnego dopingu kolarzy na trasie oraz do odwiedzenia Strefy Kibica na Placu Powstańców Śląskich. To tam mieszkańcy obserwować będą walkę o punkty w ramach Lotnej Premii, nie zabraknie także konkursów z nagrodami i relacji z poszczególnych etapów wyścigu.
Drogi na trasie w Chorzowie zamknięte zostaną godzinę przed pojawieniem się peletonu, czyli około godziny 15:15. Ulice otwierane będą niezwłocznie po przejeździe zawodników – maksymalnie do 10 min po opuszczeniu trasy przez kolarzy.

Wsparcie z UE i WFOŚiGW - spotkanie dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabory wniosków w ramach Działania 1.7 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 „Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji Śląsko-Dąbrowskiej”. - Przewidziano trzy poddziałania: wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych, efektywną dystrybucję ciepła i chłodu oraz promowanie wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej. 24 czerwca o godzinie 12:00 w Urzędzie Miasta w Chorzowie (mała sala posiedzeń pokój nr 236) odbędzie się spotkanie informacyjne w sprawie wsparcia ze środków Unii Europejskiej i WFOŚiGW dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w ramach poddziałania 1.7.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w konurbacji śląsko-dąbrowskiej.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
Odśwież zawartość szafy pod okiem stylistów - 25.06
Szafa pełna ciuchów, a i tak nie ma się w co ubrać? W domu zalegają ubrania o dwa rozmiary za duże lub za małe, w fasonie lub kolorze, który przestał się podobać? Najwyraźniej czas przewietrzyć szafę przed latem. Organizowana przez Centrum Integracji Międzypokoleniowej druga edycja wymiany ciuchów będzie ku temu najlepszą okazją. SHOWROOM to giełda ubrań i biżuterii skierowana do wszystkich, którzy chcą odświeżyć swoją garderobę. By wziąć udział w wymianie wystarczy dostarczyć do siedziby Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7 swoją starą, zalegającą w szafie odzież, a następnie 25 czerwca, między godziną 10.00 a 16.00, zjawić się na miejscu, by wybrać ciuchy, które chce się otrzymać w zamian. Transakcje odbywać się będą całkowicie bezkosztowo, na zasadzie barteru. Chodzi o to, by pozbyć się nieużywanych ubrań, które mogą spodobać się komuś innemu, a w zamian wziąć coś, co wpadnie nam w oko. Centrum Integracji Międzypokoleniowej do współpracy zaprosiło także stylistów. Ci będą nieodpłatnie doradzać osobom, które zjawią się na SHOWROOMIE w kwestii wyboru odpowiedniego stroju do sylwetki czy doboru dodatków. Udział w wydarzeniu może wziąć każdy, niezależnie od wieku. By skorzystać z wymiany, wystarczy do 25 czerwca  przynieść swoje ubrania. Choć można to zrobić także w dniu imprezy, organizatorzy apelują, odwiedzić centrum wcześniej – dzięki temu będą mogli dokonać wstępnej selekcji i odpowiednio wyeksponować odzież. Proszą także, by dostarczane ubrania były czyste i niezniszczone.

Dzień otwarty w schronisku - 26.06
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie zaprasza wszystkich chętnych na kolejny dzień otwarty. W niedzielę 26.06, między godziną 10.00 a 14.00 będzie można wyprowadzić schroniskowe psiaki na długi spacer, adoptować psa lub kota, zawrzeć umowę adopcji wirtualnej, zrobić zakupy na charytatywnym bazarku lub wesprzeć zwierzaki darowizną. Jak zwykle mile widziane będą sucha oraz mokra karma, koce, ręczniki, obroże, smycze, szampony dla psów, szczotki do czesania oraz pomoc finansowa. Przypominamy, że żeby wyprowadzić psa trzeba mieć ukończone 18 lat i ważny dowód osobisty przy sobie. Osoby nieletnie mogą zabrać psiaka na spacer w towarzystwie dorosłego. W dniu otwartym może wziąć udział każdy, kto ma na to ochotę - schronisko nie prowadzi wcześniejszych zapisów.
Szmaterlook, czyli chorzowiskie metamorfozy - 30.06
Spektakularna metamorfoza pod okiem stylisty, wizażysty i fryzjera – to główna nagroda w konkursie Szmaterlook. – Wybierzemy pięć chorzowianek, w wieku od 30 do 50 lat, które poddamy „kompleksowej przeróbce” – wyjaśnia Magdalena Sekuła, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Aktywizacji Społecznej.  Co zrobić, żeby wziąć udział w konkursie? Wystarczy do 20 czerwca wysłać swoje zdjęcie na adres: centrum@chorzow.eu. Wielki finał 2. edycji Szmaterlooka, na którym zaprezentowane zostaną efekty metamorfoz odbędzie się 30 czerwca w hotelu Arsenal w Chorzowie. Start o godz. 16.00. Organizatorem akcji jest Centrum Integracji Międzypokoleniowej.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
25.06 godz. 18.00  Dyptyk baletowy
26.06 godz. 11:00 i 12:15 Maluch i muzyka – zabawy dla dzieci
26.06 godz. 14:30 Przesłuchanie
30.06 godz. 17:00 Wernisaż: Joe Chesla
30.06 godz. 18:00 Premiera spektaklu „Stary klamor w dziadkowym szranku”

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
25.06 godz. 10:30 759-rocznica Zakonu Bożogrobców
28.06-1.07 Warsztaty plastyczne w ogrodzie SDK

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6
23.06 godz. 16:00 Dzień Ojca w ognisku artystycznym Maluch
24.06 godz. 17:00 Zakończenie Roku Szkolnego SP 12
28.06 godz. 10:00 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz

Miejska Galeria Sztuki MM
6-27.06 Zbylut Grzywacz, rysownik – wystawa
 
CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć