Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 24/2016
2016-06-16

RADA MIASTA

KOMISJE

20.06 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
20.06 godz. 16.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych
21.06 godz. 15.30 Komisja Zdrowia
22.06 godz. 15.00 Komisja Budżetu i Gospodarki
22.06 godz. 17.15 Komisja Kultury i Sportu (komisja wyjazdowa w Parku Śląskim)

DYŻUR RADNEGO

23.06 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Grzegorz Krzak
 

AKTUALNOŚCI

Święto Miasta 2016 - program

17.06 - #Wolności (wstęp wolny)
ulica Wolności, Jagiellońska, Rynek:
14.00 – 22.00 W programie m.in.: projekcje multimedialne i instalacje interaktywne, koncert na Cewkach Tesli w wykonaniu zespołu Gromowładni, flash mob, taniec na linach na budynku Urzędu Miasta, występy zespołów teatralnych i muzycznych, Teatr Ognia.
Koncerty: 16.00 Ages, 17.15 Chosovi, 18.30 Funk Da System, 20:00 Łąki Łan
Inne atrakcje:
14.00 Warsztaty z pizzą (Pod Drewnianym Bocianem ul. Dworcowa 1)
18.00 Wieczór wegański (Cafe Coco ul. Wolności 15)
21.30 Kamil Franczak – recital (Restauracja Czerwona ul. Sienkiewicza 8)
22.00 Muzyka klubowa  DJ Sh Jack i Tml (Szuflada 15 ul. Wolności 15)


18.06 - Letnia Scena "Eski" (wstęp za 1 zł)
Szyb Prezydent ul. Kościuszki:
        
15.00 – 19.15  Prezentacje grup twórczych, muzyków i tancerzy oraz atrakcje plenerowe chorzowskich instytucji kultury
19.30 Sylwia Grzeszczak
21.30 Zespół Afromental
23.00 Pokaz sztucznych ogni
        

19.06   Dzień Śląski w Chorzowie. 20 lat Radia Piekary, Dzień Chorzowskich Organizacji Pozarządowych (wstęp wolny)
 
Szyb Prezydent ul. Kościuszki:
14.00 Prezentacje działalności stowarzyszeń i fundacji
15.30 Rajd rowerowy po Chorzowie
        
Koncerty:
16.00 Bernadeta Kowalska i przyjaciele, Emi Band, Arkadia Band, Karolina i Adam Krawczyk, Weronika
19.00 Damian Holecki


25.06 Uroczysta msza święta z okazji 759 rocznicy nadania wsi Chorzów Zakonowi Bożogrobców
12.00 Kościół pw. Marii Magdaleny ul. Bożogrobców 31

Sportowa Spartakiada Przedszkolaków za nami

8 czerwca w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie odbyła się Sportowa Spartakiada Przedszkolaków. W rywalizacji wzięły udział  reprezentacje 25 przedszkoli (200 dzieci). W każdej drużynie znalazło się 8 osób: 4 dziewczynki i 4 chłopców. Młodzi sportowcy startowali w 15 konkurencjach rekreacyjno-sportowych. Najlepszymi przedszkolami w zmaganiach sportowych zostały:

–    Przedszkole nr 25 – I miejsce,
–    Przedszkole nr 27 – II miejsce,
–    Przedszkole nr 26 – III miejsce

Wszystkie dzieci otrzymały nagrody i medale, trzy najlepsze drużyny mogły dodatkowo liczyć na puchary.

Chorzów II na trasie Tour de Pologne

13 lipca ulicami Chorzowa II przejedzie 2. etap Tour de Pologne 2016. Na trasie rowerowego wyścigu znajdą się ulice Łagiewnicka, Krzyżowa, Katowicka, Pudlerska, Mariańska, Janasa, Styczyńskiego, Filarowa, Krakusa, Katowicka (ponownie), Gałeczki,Wojska Polskiego, Parkowa, Bożogrobców, Maciejkowicka oraz Michakowicka. Zapraszamy także do strefy kibica na Placu Powstańców Śląskich, gdzie usytuowana będzie Lotna Premia i gdzie prowadzone będą konkursy z nagrodami. Wyścig spodziewany jest w Chorzowie 13 lipca ok. godziny 16.15.

Za nami kolejna Industriada w Chorzowie

Ponad 6000 osób odwiedziło Szyb Prezydent oraz halę dawnej elektrowni Huty Królewskiej podczas Industriady, która tydzień temu opanowała Chorzów. Już w piątek 10 czerwca nastąpił „rozruch maszyn”, stanowiący wstęp do sobotnich imprez. W ramach rozruchu w hali dawnej elektrowni Huty Królewskiej przy ul. Metalowców 13 można było zobaczyć oparty na tańcu, muzyce i ciekawych efektach wizualnych, spektakl W DRODZE/Infinity K, autorstwa Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej i Piotra Tetlaka. Tego samego wieczoru każdy chętny miał też okazję do nocnej wspinaczki na szczyt wieży wyciągowej Szybu Prezydent, wzbogaconej o możliwość podróży w czasie z Johnem Baildonem i hrabią Redenem. Czas oczekiwania na wejście umilała Fajrant Zona oraz koncert zespołu Nocna Straż.
W sobotę 11 czerwca na terenie hali dawnej elektrowni Huty Królewskiej świętowanie Industriady rozpoczęło się już o godzinie 14.00 i trwało aż do późnego wieczoru. W programie dnia znalazły się między innymi gra terenowa "Zakodowane Legendy", czy koncert Marka "Makarona" Motyki. O godzinie 15.00 oraz 19.00 na hali można było podziwiać widowisko taneczne "Jaram się" w produkcji Teatru Śląskiego w Katowicach. Atrakcji nie abrakło również pod Szybem Prezydent. Na tych, którzy 11 czerwca się pod nim pojawili, czekały liczne warsztaty, gry terenowe, pokazy filmów, a także - po raz kolejny - Fajrant Zona. Industriadę zakończył koncert grupy Domowe Melodie. Zapraszamy do zobaczenia fotorelacji.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ


Festiwal Kreacji i Animacji #Wolności - 17.06

Rozwieszą liny i zatańczą na budynku urzędu miasta – ekstremalny pokaz będzie jedną z atrakcji Festiwalu Kreacji i Animacji #Wolności. Nowa chorzowska impreza zgromadzi artystów i performerów, którzy centrum miasta zamienią w olbrzymią scenę. 17 czerwca przed gmachem magistratu wystąpią m.in. aktorzy z Teatru Ognia oraz muzycy grający… piorunami. Koncert na cewkach Tesli to nie jedyne muzyczne widowisko, na scenie przy Poczcie Głównej (róg ul. Wolności i Pocztowej) wystąpią: Erith, Chosovi, Funk Da System i gwiazda imprezy: Łąki Łan. W poszukiwaniu festiwalowych atrakcji warto zajrzeć także na ul. Dworcową, gdzie występować będą lokalni artyści z chorzowskich domów kultury i Teatr Reduta Śląska. Nie zabraknie także niespodzianek: flash mobami zaskakiwać będą artyści z orkiestry Per Tutti, zespołu Funkylogic i grupy Las Gambas i Graffiti. Chorzowscy gastronomowie zaproszą uczestników festiwalu na ul. Jagiellońską – w wypełnionej leżakami Strefie Ducha i Ciała skosztować będzie można specjałów z restauracji Czerwona, Pod Drewnianym Bocianem i Cafe Coco. Ze względu na imprezę, w godzinach od 16.00 do 23.00, ruch tramwajów na deptaku ul. Wolności zostanie wstrzymany. Wstęp wolny!

"Jezioro Łabędzie" jakiego nie znacie - 17.06

Teatr Rozrywki zaprasza nie niezwykły spektakl, w którym aktorami i tancerzami będą osoby niepełnosprawne i niewidome. Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chorzowie 17 czerwca zaprezentują niezwykłe widowisko oparte na tańcu. Prapremierę spektaklu „Jezioro Łabędzie” przygotowanego przez Fundację Na Rzecz Młodych Twórców „Jazdaa Polska!” oraz WTZ w Chorzowie będzie można oglądać na Małej Scenie Teatru Rozrywki, 17.06 o godzinie 19.00

- „Jezioro łabędzie”, które Państwo znali do tej pory, to balet Piotra Czajkowskiego w choreografii Mariusa Petipy – mówi reżyser spektaklu, Tobiasz Sebastian Berg. – To jeden z najbardziej rozpoznawalnych baletów na świecie. Taniec, którego nigdy nie widzieli i nigdy nie zobaczą podopieczni chorzowskich warsztatów terapii zajęciowych. Niewidomi i niepełnosprawni aktorzy-tancerze naszego spektaklu nigdy nie zatańczą klasycznego materiału, choćby nawet chcieli, bo nie pozwala im na to ich ciało, brak wzroku i niepełnosprawność. Przez kilka miesięcy pracowali nad indywidualnym sposobem cielesnej interpretacji ruchu z oryginalnego, baletowego „Jeziora łabędziego”. Podczas spektaklu zabiorą nas w swój świat uczuć i niedomagań, swojego dystansu do niepełnosprawności oraz pięknego świata, w jaki udało się wniknąć twórcom spektaklu.

wizja / reżyseria / choregorafia: Tobiasz Sebastian Berg
dramaturgia: Tomasz Jękot
choregorafia /warsztaty / asystenci: Amanda Barnaś, Justyna Masłowska, Ewelina Ściana, Paweł Zaufal
muzyka: Aśka Grochulska , Tomasz Wyszomirski
produkcja: Aleksandra Gajewska, Anna Gamrot, Filip Pawlak Jazdaa Polska! Fundacja na rzecz młodych twórców

Gryfny Bieg w Parku Śląskim - 18.06

Tumany kolorowego pyłu wzniosą się w niebo nad parkiem, a Chorzów znów wprawi w ruch aktywnych. Już 18 czerwca w Parku Śląskim wystartuje Gryfny Bieg – najbardziej kolorowa i roztańczona  impreza całej Parkowej Korony Biegów. Bieg, którego dystans wynosi 5 km, ruszy punktualnie o 14:00, a na jego trasie znajdą się specjalne punkty, w obrębie których zawodnicy zostaną… pokolorowani farbami w proszku. Jedno jest pewne - na metę trudno będzie dotrzeć w czystych ubraniach. Każdy, kto ukończy bieg w czasie nieprzekraczającym 60 minut, może liczyć na pamiątkowy medal. Zgłoszenia do biegu przyjmowane są za pośrednictwem formularza na stronie https://sts-live.pl/ParkSlaski/ Wysokość opłaty startowej to 25 zł (wpłacone do 14.06) lub 35 zł wpłacone w dniu startu w biurze zawodów. Weryfikacja zawodników oraz wydawanie numerów startowych będą miały miejsce w biurze zawodów 17 czerwca od godziny 16:00 do godziny 19:00 oraz w dniu zawodów od godziny 10:00 do godziny 13:30. Dokładna lokalizacja biura zawodów zostanie podana do 10 czerwca na stronie www.aktywnie.parkslaski.pl Regulamin biegu można znaleźć pod adresem http://bit.ly/1UL4Tsw Podobnie jak w zeszłym roku, po biegu na Polach Marsowych odbędzie się pełen koncertów Festiwal Kolorów. Przypominamy, że w tym roku Miasto Chorzów zostało partnerem tytularnym całej Parkowej Korony Biegów.

Uczniowie chorzowskiej Szkoły Muzycznej zagrają wśród róż - 19.06

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie dadzą wyjątkowy koncert wśród kwiatów. 19 czerwca o godzinie 16.30 wychowankowie chorzowskiej szkoły muzycznej po raz pierwszy zagrają w Rosarium w Parku Śląskim. Wystąpią dwa szkolne zespoły orkiestrowe, które już od jakiegoś czasu przygotowują repertuar. Pierwszym z nich jest orkiestra smyczkowa I stopnia, drugim - orkiestra dęta (również I stopnia). W programie będzie można usłyszeć znane utwory z literatury muzyki klasycznej, a także muzykę filmową, która cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród słuchaczy, ale również i wykonawców. Młodych, zdolnych muzyków przygotował i poprowadzi Wojciech Gwiszcz.

Podsumowanie programu „Bezpieczne życie” - 20.06

20 czerwca o godzinie 10.00 w chorzowskim Skansenie nastąpi uroczyste zakończenie XI edycji programu edukacyjnego Szwedzkiej Ligi Obrony Cywilnej „Bezpieczne życie". Podczas imprezy drugoklasiści z chorzowskich podstawówek odbiorą nagrody za udział w konkursie „Bezpieczny drugoklasista” oraz zawodach dla małych strażaków.  Poza dziećmi, w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Miasta, Komendy Głównej PSP, Komendy Wojewódzkiej PSP, Komendy Miejskiej PSP, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Dyrektor Wydziału Zrządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz Dyrektorzy Chorzowskich Szkół Podstawowych. Celem programu jest upowszechnianie wśród dzieci wiedzy i umiejętności przydatnych w sytuacjach zagrożeń, m.in. podczas zabaw na świeżym powietrzu, w trakcie wypadku czy przy  niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Program „Bezpieczne życie”, realizowany przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej przy współpracy ze Szwedzką Ligą Obrony Cywilnej, jest jednym z elementów Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” nadzorowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Producent komputerów NASA w Chorzowie - 23.06

Producent supernowoczesnych komputerów, z których korzysta między innymi NASA odwiedzi Chorzów. Mózg człowieka ma swoje ograniczenia. To wyobraźnia nie ma granic. Dzięki komputerom opisujemy zjawiska o złożoności daleko przekraczającej ludzkie możliwości. Kolejnym, dokonującym się na naszych oczach skokiem w rozwoju informatyki jest skonstruowanie komputera kwantowego. 23 czerwca Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych przy ul. 75 Pułku Piechoty 1A gościć będzie przedstawicieli firmy D-Wave - producenta najbardziej zaawansowanych na świecie komputerów kwantowych. Jej klientami są na przykład Google czy NASA. Spotkanie w chorzowskim SMCEBI będzie okazją do wymiany doświadczeń i wytyczania ścieżek rozwoju klasycznej i kwantowej informatyki stosowanej. W spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pracownicy Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii oraz Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach, studenci i społeczność akademicka, a także przedstawiciele władz oraz firm związanych z sektorem IT.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

17.06 godz. 13.30 #Wolności: Festiwal Kreacji i Animacji
17.06 godz. 19.00 Premiera spektaklu „Proste Historie”
18.06 godz. 18.00 Koncert „Morskie Opowieści”
18.06 godz. 15.00 Przesłuchania do zespołu Studia Tańca Nowoczesnego Tendi

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

17.06 godz. 17.00 Starochorzowski Klub Podróżnika: Bałkany z perspektywy siodełka – spotkanie z Kamą i Damianem Mirowskimi
18.06 godz. 10.00 Rodzinny Poranek Teatralny: „Opowieść o Czarodziejskim Ogrodzie” – Teatr Bajkowe Skarbki Śląska
18.06 godz. 11.00 Rodzinny Poranek Teatralny: warsztaty
20.06 godz. 10.00 Przygoda z Teatrem Bez Barier


Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

18.06 godz. 10.00 II Turniej Historycznych Gier Strategicznych Ogniem i Mieczem z cyklu „Bitwa o Śląsk” IV
21.06 godz. 18.00 Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów
22.06 godz. 18.00 Spotkanie uczestników Chorzowskiego Klubu Rowerowego
23.06 godz. 16.00 Dzień Ojca w Ognisku Artystycznym „Maluch”
 

Miejska Galeria Sztuki MM

6-27.06 Zbylut Grzywacz, rysownik – wystawa

 
CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć