Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 23/2016
2016-06-09

RADA MIASTA

KOMISJE

13.06 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
13.06 godz. 16.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
14.06 godz. 14.00 Komisja Zdrowia (komisja wyjazdowa w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11
14.06 godz. 17.15 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa (komisja wyjazdowa w Komendzie Miejskiej Policji przy ul. Legnickiej 1)

DYŻUR RADNEGO

16.06 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Marek Krupa
 

AKTUALNOŚCI

Rycerze przejęli Chorzów

Rycerze ponownie zajechali do Chorzowa. W ubiegłą sobotę ponad 700 wojowników wzięło udział w przemarszu ulicą Wolności, a następnie założyło wioski w chorzowskim skansenie. Pierwszy czerwcowy weekend minął w mieście pod znakiem VII Zjazdu Rycerstwa Chrześcijańskiego im. Gotfryda de Bouillon. Zgodnie z tradycją wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele św. Jadwigi Śląskiej z muzyczną oprawą Scholi Żeńskiej Nativitatis. Ponad 30 grup rekonstrukcyjnych odtwarzających oddziały wojskowe od wczesnego średniowiecza  do XVII wieku, przejechało deptakiem na ul. Wolności. Pochód zakończyło symboliczne przekazanie władzy w Chorzowie – klucze od Prezydenta Miasta Andrzeja Kotali odebrali przedstawiciele Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego. Później na ul. Jagiellońskiej miały miejsce prezentacje grup rekonstrukcyjnych, w tym tańców dawnych oraz kuchni średniowiecznej. Popołudniem wojownicy przenieśli się do chorzowskiego Skansenu, gdzie odbyły się eliminacje do turniejów rycerskich. W niedzielę impreza na dobre przeniosła się do Skansenu. Na Dużej Polanie zobaczyć  można było pokazy, m.in. włoskich tańców z flagami, a także rycerzy konnych, sokolników i husarii. Nie zabrakło także warsztatów, chetni mogli nauczyć się np. strzelać z łuku i pisać gęsim piórem. Nieco później rozpoczęło się największe widowisko tegorocznej imprezy, czyli inscenizacja bitwy bractw rycerskich. 7. Zjazd Rycerstwa Chrześcijanskiego zakończył spektakl plenerowy „Gral” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego.

Bańki mydlane i maleńkie czapeczki, czyli Dzień Dziecka w Chorzowie

Kilkaset dzieci świętowało swój dzień pod wieżą szybu Prezydent. 1 czerwca odbyła się 3. edycja Chorzowskiego Festiwalu Baniek Mydlanych. Na maluchy czekały konkursy i wspólne zabawy, a imprezę zakończyło wspólne puszczanie mydlanych obłoczków. Nie zapomniano także o tych, którzy Dzień Dziecka obchodzili po raz pierwszy. Na Oddziale Noworodkowym Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka w Chorzowie, Prezydent Miasta Andrzej Kotala wręczył najmłodszym chorzowianom specjalne czapeczki. Prezenty zrobiły na drutach wolontariuszki Chorzowskiej Akademii Seniora. – Projekt i rodzaj wełny były konsultowane z pediatrą, czapeczki będą więc nie tylko ładne, ale przede wszystkim bezpieczne dla dzieci. – wyjaśnia Magdalena Sekuła, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Aktywizacji Społecznej. Specjalny program z okazji Dnia Dziecka przygotowały także chorzowskie instytucje kultury. W Starochorzowskim Domu Kultury odbyły się zajęcia dla miłośników kosmosu, m.in. konkurs na strój „nie z tej ziemi” i zajęcia sportowe przygotowujące do lotu w przestrzeń kosmiczną. Natomiast w Chorzowskim Centrum Kultury wystawiane były spektakle dla dzieci: „Chochlik w krainie bajek i baśni” i „Alicja w krainie czarów”.

"Zakażenia szpitalne - działajmy razem" - konferencja w ChCK

7 czerwca w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się VII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Zakażenia szpitalne - działajmy razem". To niezwykle istotne wydarzenia dla pracowników służby zdrowia, bowiem w trakcie konferencji poruszane są tematy, takie jak na przykład: odpowiedzialność prawna pielęgniarki i położnej, możliwości mikrobiologa w ograniczeniu zakażeń szpitalnych, dezynfekcja w szpitalu, zakażenia w opiece długoterminowej czy wpływ czystości w leczeniu na bezpieczeństwo biologiczne w szpitalu. Wśród panelistów znaleźli się między innymi dr hab. n. med. Marzena Bartoszewicz z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, konsultant wojewódzki w dz. pielęgniarstwa epidemiologicznego i prezes PSPE dr n. med. Mirosława Malara czy konsultant krajowy w dz. pielęgniarstwa epidemiologicznego dr n. med. Beata Ochocka. Konferencja odbyła się pod patronatem prezydenta miasta Chorzów.

Bezpłatne kursy językowe i zawodowe

Kurs na prawo jazdy kategorii B, szkolenia zawodowe i nauka języków – to bezpłatna oferta skierowana do chorzowian nie mających stałego zatrudnienia. Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi rekrutację do programu współfinansowanego przez Unię Europejską: „Stawiamy na zmiany”. Z pakietu szkoleń i kursów skorzystać mogą mieszkańców w Chorzowie w wieku od 18 do 64 lat,  którzy chcą poprawić swoją sytuację zawodową. Udział w projekcie jest bezpłatny i nie wymaga on rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy. – Dla każdej osoby przygotujemy pakiet szkoleń, dostosowany do indywidualnych potrzeb – zapewnia Halina Bulanda z chorzowskiego OPS-u. – To dobra okazja, żeby zdobyć nowe umiejętności i potwierdzić kompetencje cennym certyfikatem – dodaje Halina Bulanda. W szerokiej ofercie szkoleń objętych programem znalazł się m.in. kurs na pracownika administracyjnego, asystenta osoby niepełnosprawnej, czy operatora wózków widłowych. Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać także z darmowej pomocy prawnika i psychologa. – Do udziału w projekcie zapraszamy także młodych rodziców - podczas zajęć zapewnimy opiekę nad dzieckiem, a także konsultacje u logopedy – zachęca koordynatorka programu.
Szczegółowych informacji dot. projektu „Stawiamy na zmiany” udziela Ośrodek Pomocy Społecznej, przy ul. Powstańców 70, tel. 32 733 03 24

Przebudowa ul. Siemianowickiej - utrudnienia

Informujemy, że dziś (7.06) o godz. 9:00 rozpoczęte zostaną roboty związane z realizacją modernizacji ciągu ul. Siemianowickiej. Robotami objęty zostanie fragment ww. ulicy na odcinku pomiędzy Aleją Klonową i ul. Planty Śląskie. W związku z powyższym wprowadzone zostaną lokalne zawężenia jezdni ulicy Siemianowickiej, w obrębie których ruch pojazdów prowadzony będzie wahadłowo. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w strefie prowadzonych robót. Zmiany, które czekają w tym roku ulicę Siemianowicką to nowa jezdnia ze wzmocnieniem, remont chodników, przebudowa zatok autobusowych i skrzyżowań, dwa nowe ronda oraz modernizacja oświetlenia. Inwestycja obejmie przebudowę 2 km drogi na odcinku od ul. Karolinki do granicy z Katowicami. Zgodnie z planem remont potrwa do późnej jesieni. Koszt przebudowy to 6,5 mln zł. Prawie połowa inwestycji zostanie pokryta z dotacji z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – miasto otrzymało na ten cel 3 mln zł.

Masz pytanie o program 500+? Mobilny punkt informacyjny stanie w centrum

Bus Rodzina 500+ zaparkuje w Chorzowie. 14 czerwca na placu przy Poczcie Głównej (róg ul. Pocztowej i Wolności) specjaliści ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie udzielać będą szczegółowych informacji dotyczących programu 500+. Zainteresowanych zapraszamy od godz. 10.00 do 13.00. Przypominamy, że wnioski o świadczenia wychowawcze w ramach programu przyjmowane są w Ośrodku Pomocy Społecznej, przy ul. Kruszcowej 22 w pokoju nr 1. Punkt otwarty jest w poniedziałek w godzinach od 7.30 do 18.00, od wtorku do czwartku w godzinach od 7.30 do 16.00, a w piątek w - od 7.30 do 14.00.

Finał „Bezpiecznie kibicuję – mądrze dopinguję – młody kibic” - fotorelacja

Pokazali swoim starszym kolegom jak kibicować z klasą. Były okrzyki i transparenty, ale bez agresji i przekleństw – taki doping zapewnili chorzowscy gimnazjaliści. 7 czerwca na Stadionie Miejskim przy ul. Lompy 10 odbył się finał akcji „Bezpiecznie kibicuję – mądrze dopinguję – młody kibic”. 9 finałowych drużyn walczyło o zwycięstwo na boisku oraz na trybunach. Jeśli chodzi o konkurs kibicowania, to pierwsze miejsce - z maksymalną ilością punktów (130) zajęli uczniowie Gimnazjum nr 8, drugie (115 punktów) Gimnazjum nr 11, zaś trzecie (111 punktów) - Gimnazjum nr 5. W akcji brali udział nastolatkowie, którzy w ciągu roku szkolnego brali udział w zajęciach z bezpiecznego kibicowania i  uczestnictwa w imprezach sportowych. W trakcie realizacji programu, młodzież uczyła się jak przeciwdziałać agresji w sporcie, na stadionach i w szkole, jak podchodzić z szacunkiem do innych kultur, religii i ras oraz jak kulturalnie dopingować i zachowywać się na stadionie. Program realizowany cyklicznie w I klasach chorzowskich szkół gimnazjalnych, jest elementem rządowej inicjatywy "Razem Bezpieczniej". Poza uczniami chorzowskich szkół w zakończeniu akcji wzięli udział przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Ruchu Chorzów, Miasta Chorzów, a także dyrektor Wydziału Zrządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz dyrektorzy chorzowskich szkół gimnazjalnych.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ


Szkolne debaty dla młodych kierowców - 10.06

Co dzieje się z pasażerami i kierowcą podczas dachowania? To test, który młodzi posiadacze prawa jazdy przeprowadzać będą w specjalnym symulatorze. 10 czerwca o godz. 10.00  w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, przy ul. Sportowej 23 rozpocznie się wojewódzka debata dla początkujących i przyszłych kierowców. – Największe grzechy młodych na drodze to brawura i bardzo szybka jazda – wymienia sierżant sztabowy Marek Krajewski z chorzowskiej drogówki. – Chcemy przypomnieć im, że prawo jazdy trudno zdobyć, ale za to bardzo łatwo stracić – dodaje policjant. Debata dotyczyć będzie także odpowiedzialności karnej grożącej osobie, która kieruje pojazdem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Nie zabraknie także warsztatów: młodzi wezmą udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu w wypadku drogowym oraz badaniu sprawności psychofizycznej kierowców. Uczestnicy zobaczą także pokaz taktyki i techniki interwencji policyjnej w wykonaniu funkcjonariuszy ze Szkoły Policji w Katowicach oraz pokaz ratownictwa drogowego przygotowany przez chorzowskich strażaków. W trakcie imprezy odbędzie się konkurs „Najlepszy kandydat na młodego kierowcę”. Zwycięzca otrzyma voucher dający 50% zniżki na kurs prawa jazdy. Impreza odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Industriada w Chorzowie - 10 - 11.06

Drugi czerwcowy weekend (10 oraz 11.06) to Industriada. Dla tych, którzy już nie mogą się tej imprezy doczekać, mamy niespodziankę. Już w piątek 10 czerwca nastąpi tak zwany „rozruch maszyn”, stanowiący wstęp do Industriady. W ramach rozruchu w hali dawnej elektrowni Huty Królewskiej przy ul. Metalowców 13 będzie można zobaczyć oparty na tańcu, muzyce i ciekawych efektach wizualnych, spektakl W DRODZE/Infinity K, autorstwa Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej i Piotra Tetlaka. Spektakl będzie mogło obejrzeć 200 chętnch, któzy jako pierwsi zgłoszą się na adres mailowy industriada@chorzow.eu Tego samego wieczoru każdy będzie miał też okazję do nocnej wspinaczki na szczyt wieży wyciągowej Szybu Prezydent, wzbogaconej o możliwość podróży w czasie z Johnem Baildonem i hrabią Redenem. Czas oczekiwania na wejście umilać będzie pobyt w Fajrant Zonie oraz koncertzespołu Nocna Straż. Szczegóły dotyczące rozruchu: http://bit.ly/1TxUEVd  W sobotę 11 czerwca na terenie hali dawnej elektrowni Huty Królewskiej świętowanie Industriady rozpocznie się o godzinie 14.00 i potrwa aż do 21.00. W programie dnia znajdą się między innymi gra terenowa "Zakodowane Legendy", czy koncert Marka "Makarona" Motyki. O godzinie 15.00 oraz 19.00 na hali będzie można podziwiać widowisko taneczne "Jaram się" w produkcji Teatru Śląskiego w Katowicach. Tego dnia nie zabraknie atrakcji również pod Szybem Prezydent. Na tych, którzy 11 czerwca się pod nim pojawią, czekają liczne warsztaty, gry terenowe, pokazy filmów, a także - po raz kolejny - Fajrant Zona. Zabawa rozpocznie się o godzinie 14.00, zaś o 21.00 będzie można posłuchać koncertu grupy Domowe Melodie. Wstęp wolny!

I urodziny Anielskiego Klubu Rozwoju Dzieci i Młodzieży - 10.06

1250 godzin bezpłatnych zajęć animacyjnych i treningów na boiskach w Chorzowie oraz w Domu Kultury Batory oraz 12 stałych wolontariuszy, którzy w sumie wnieśli ponad 350 godzin bezpłatnej pracy na rzecz mieszkańców dzielnicy. Taki jest bilans zajęć, które odbyły się w ciągu roku funkcjonowania Anielskiego Klubu Rozwoju Dzieci i Młodzieży. 10 czerwca o godzinie 16.30 w Miejskim Domu Kultury „Batory” przy ul. Stefana Batorego 6 klub będzie uroczyście obchodził swoje pierwsze urodziny. W programie imprezy znajdą się między innymi piknik rodzinny oraz występy podopiecznych Klubu.
Od stycznia 2015 roku w Chorzowie Batorym – dzięki współpracy z Urzędem Miasta Chorzowa oraz MDK Batory - prowadzony jest pilotażowy Program Psychoprofilaktyczny dla Dzieci i Młodzieży z dzielnicy, który ma na celu wyrównywanie szans dzieci dotkniętych lub zagrożonych marginalizacją, ich szeroko rozumiany rozwój osobisty oraz włączanie uczestników w kulturę. W 2015 roku w programie wzięło udział 138 osób, był on realizowany w 2 formach:
 
•    Anielski Klub Rozwoju Dzieci i Młodzieży (z siedzibą w MDK Batory), w którym wspierane są 2 grupy wiekowe:

⁃    młodsza - licząca 10 osób w przedziale wiekowym  7 do 10 lat
⁃    starsza - licząca 10 osób w przedziale wiekowym 10 do 14 lat
•    Program uliczny (streetworking)/animacja lokalna

Celem zajęć poza wspólną zabawą i propagowaniem konstruktywnych form spędzania czasu, było również rozwijanie kompetencji społecznych, edukacja oraz nauka otwartej komunikacji. Praca dzieci przełożyła się na wyniki w nauce, a aż 59 dzieci udało się włączyć w regularne zajęcia z oferty MDK Batory.

Lodołamacze 2016, konferencja prasowa - 10.06

W Chorzowie ponownie zainaugurowana zostanie kampania „Lodołamacze na Śląsku”. To konkurs skierowany do pracodawców, którzy działają na rzecz rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych. Tytuł „Lodołamacza 2016” otrzymają instytucje i firmy, które tworzą coraz lepsze warunki pracy i prowadzą dojrzałą politykę personalną. Na liście nagrodzonych w poprzednich latach nie brakuje pracodawców z Chorzowa. Statuetkę „Lodołamacza” otrzymała m.in. firma  Limatherm, a także instytucje miejskie: Powiatowy Urząd Pracy i Ośrodek Pomocy Społecznej. Konferencja prasowa inaugurująca kampanię w regionie odbędzie się 10 czerwca o godzinie 11:00 w Urzędzie Miasta w Chorzowie (Mała Sala Sesyjna). W programie konferencji między innymi: prezentacja kampanii i konkursu Lodołamacze, omówienie zmian na rynku pracy osób niepełnosprawnych oraz przedstawienie przykładów firm przełamujących bariery w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych. Tak kampania, jak i konkurs Lodołamacze 2016 zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.  W konferencji oprócz przedstawicieli miasta i Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, wezmą także udział ambasadorzy kampanii: Józef Skrzek i europoseł Marek Plura.

Wiosenny piknik w Ogrodach Słowaka – 11.06

Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących przy ul. Dąbrowskiego 36 w Chorzowie zaprasza swoich absolwentów i profesorów, uczniów wraz z rodzicami, a także kandydatów i przyjaciół na wiosenny piknik, który odbędzie się w najbliższą sobotę (11.06) w Ogrodach Słowaka. Impreza rozpocznie się o godzinie 14.00 i połączona zostanie z otwarciem nowej sali gimnastycznej – stroje sportowe będą mile widziane. Od rana, równolegle z piknikiem, w Ogrodach Słowaka odbywać się będzie także Festiwal Zdrowia. Pełny program pikniku wygląda następująco:

14.00 do 16.00:


Część muzyczna - występy zespołów na scenie zewnętrznej, w tym między innymi:
•    Występy gitarowe
•    Zespół muzyczny z Chorzowskiego Centrum Kultury

Część warsztatowa:
•    Warsztaty gitarowe
•    Warsztaty z rysunku

Część sportowa:
•    Pokazy akrobatyczne DOSiR Sokolnia i AZS AWF Katowice
•    Pokaz zumby

Część warsztatowa:
•    Warsztaty zumby
•    Warsztaty kung-fu
•    Warsztaty lekkoatletyczne

Wystawy zdjęć z wydarzeń szkolnych oraz wypraw do Azji

15.00 – Finał szkolnych rozgrywek w piłce nożnej o Puchar Dyrektora, który rozegrany zostanie na wielofunkcyjnym boisku - Słowak Arenie

16.15 – Ekspresowy turniej VIP w rzutach do kosza

17.00 – Mecz piłki siatkowej: Absolwenci vs Uczniowie

Turniej piłkarski „Rodzice-dzieciom, dzieci-rodzicom" - 11.06

11 czerwca o godzinie 9.30 na Orliku przy ul. 3 Maja w Chorzowie odbędzie się turniej piłki nożnej „Rodzice-dzieciom, dzieci-rodzicom". Impreza zakłada rywalizację drużyn złożonych z uczniów szkół podstawowych oraz ich rodziców w ramach turnieju piłki nożnej oraz dzieci z tych szkół w ramach turnieju klubu kibica. Podczas turnieju drużyny rozegrają kilka meczów eliminacyjnych, które we wrześniu zostaną zwieńczone lokalnym finałem na terenie kompleksu sportowego OSiR Torkacik w Bytomiu. Imprezę zamknie ogólnopolski turniej finałowy, do którego zakwalifikują się najlepsze reprezentacje szkół z poszczególnych miast uczestniczących w rozgrywkach. Celem rozgrywek, które odbędą się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów, jest przede wszystkim międzypokoleniowa integracja środowiska szkolnego: dzieci, rodziców oraz personelu szkolnego.

Mecz wspomnień na Stadionie Śląskim – 12.06

W niedzielę 12 czerwca Stadion Śląski już po raz czwarty zamieni się w sportowy wehikuł czasu. Rozgrywane cyklicznie na murawie stadionu „mecze wspomnień” służą przypomnieniu rozgrywek, które przeszły do historii polskiej piłki nożnej. Tym razem będzie można zobaczyć spotkanie Polska – Portugalia (1:0), które miało miejsce w finałach Mistrzostw Świata w Meksyku w 1986 roku. Historyczny mecz odbył się 7 czerwca na Estadio Universitario w Monterrey, a zwycięstwo dało nam awans do fazy pucharowej, po raz ostatni na wielkiej imprezie. Mimo porażki w ostatnim spotkaniu grupowym z Anglią 0:3, Polska zajęła 3 miejsce w grupie i awansowała do 1/8 finału. Data imprezy na Stadionie Śląskim nie została wybrana przypadkowo. To właśnie 12 czerwca podopieczni Adama Nawałki rozegrają pierwszy mecz na Euro 2016 we Francji z Irlandia Północną. W meczu wspomnień, przy muzyce z tamtych lat, w strojach takich jak w 1986 roku, wystąpi Reprezentacja Śląska Oldbojów oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabraknie gwiazd polskiej piłki z lat 80. Pierwsze kopnięcie piłki odbędzie się oryginalną piłką z MŚ`86 Azteca Adidas. Na kibiców czekać będą nagrody za udział w konkursach o tematyce sportowej. Start imprezy o godzinie 16.00. Wcześniej, od 14.30, organizatorzy zaplanowali spotkanie z Antonim Piechniczkiem i autorami książki "Piechniczek. Tego nie wie nikt."
Warto dodać, że mecz jest imprezą charytatywną - Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” będzie zbierała pieniądze niezbędne do rehabilitacji i terapii niespełna 3-letniego Marcela Głowackiego. Wstęp wolny!

Początkujący pisarze odbiorą nagrody - 12.06

12 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy 13 w Chorzowie młodzi literaci odbiorą nagrody w ramach X Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Okno”, zaś dorośli, aspirujący pisarze - w ramach XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marka Hłaski. Obie imprezy odbywały się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta, a ich celem było rozbudzanie wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych zainteresowania prozą i poezją, zachęcanie do kreatywnego spojrzenia na świat, pobudzanie wrażliwości oraz promowanie talentów literackich. O godzinie finału konkursu laureaci zostaną poinformowani przez organizatorów pisemnie lub telefonicznie.

Wykłady wchorzowskim muzeum - 15 i 18.06

15 czerwca o godzinie 17.00 Muzeum w Chorzowie zaprasza na kolejny wykład z cyklu "Wokół Chorzowa". Tym razem przy ul. Powstańców 25 posłuchać będzie można dr hab. Lecha Krzyżanowskiego, który opowie o Arturze Kleskim i Wincentym Spaltensteinie, czyli o karierze przybyszów w międzywojennej Królewskiej Hucie. W sobotę 18 czerwca o godzinie 10.00 Józef Dembiniok wygłosi wykład "Pieniądz w monarchii Habsburgów w czasach Franciszka Józefa I (1848 - 1916). Wstęp na oba wykłady jest wolny.

"Festyn u Wojtka" - 16.06

16 czerwca w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im Wojciecha Korfantego przy ul. Sportowej 23 w Chorzowie odbędzie się „Festyn u Wojtka”.  Impreza skierowana jest do dzieci z chorzowskich przedszkoli, szkół podstawowych oraz całej lokalnej społeczności. Po przywitaniu zaproszonych gości o godzinie 9.30, na wszystkich uczestników czeka szereg atrakcji, na przykład:

- pokazy gimnastyczek artystycznych Sportowego Klubu UKS Katowice
- konkursy plastyczne z nagrodami zorganizowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną  w Chorzowie;
- pokazy „małego chemika”;
- pokazy wozów strażackich odpowiedzialni Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej W Chorzowie;
- Warsztaty małego tancerza zorganizowane przez Amatorski Klub Młodego Tancerza.

Zakończenie festynu zaplanowane jest na godzinę 11:30. Impreza odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Przedszkolaki popiszą się na scenie - 16.06

Przedszkolaki z Chorzowa znów popiszą się swoimi umiejętnościami na scenie. 16 czerwca o godzinie 10:00 w Sali Widowiskowej Chorzowskiego Centrum Kultury przy ul Sienkiewicza 3 odbędzie się Koncert Laureatów XXI edycji Chorzowskiego Festiwalu Przedszkolaków BOBAS’2016. Przypomnijmy, że 9 oraz 10 maja podczas konkursów wokalnych, instrumentalnych, tanecznych oraz teatralnych, dzieci dały występy indywidualne i zespołowe, zaś 13 maja odbył się wielki finał festiwalu Bobas, podczas którego przedszkolaki odebrały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

9.06 godz. 19.00 Gala IV edycji akcji „Godomy po ślonsku”
10.06 godz. 18.00 Wernisaż grafik: Marta Frej Memy
10.06 godz. 19.00 Koncert Fismoll
12.06 godz. 18.00 „Zbrodnia i kara”: spektakl dyplomowy studentów Szkoły Aktorskiej Art.-Play
13.06 godz. 11.00 Roztańczymy Chorzów: podsumowanie projektu
13.06 godz.17.00 Z cyklu „Śląsk, świat i sposób ba życie Ojyna z Pnioków”: Szpasobliwe rajzowanie. Prowadzenie: Eugeniusz Kosmała
13.06 godz. 18.00 ChCKino w ramach cyklu „Klasyka amerykańskiego kina” – „Amadeusz” reż. Milos Forman
14.06 godz. 18.00Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Tysiąclatki
15.06 godz. 11.00 Śląskie Śpiewanie: koncert galowy XXIII Regionalnego Przeglądu Pieśni
15.06 godz. 18.00  ChCKino w ramach cyklu „Klasyka amerykańskiego kina”: „Skandalista Larry Flint”, reż. Milos Forman

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

10.06 godz. 19.00 „Kino na leżakach”: projekcja filmu „Garsoniera”
11.06 godz. 10.00 Poranek filmowy dla najmłodszych: „W głowie się nie mieści”
14.06 godz. 18.00 „Rechtory na klopsztandze”: spektakl „Rewizor”


Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

10.06 godz. 17.00 I rocznica otwarcia Anielskiego Klubu Rozwoju Dzieci i Młodzieży
14.06 godz. 10.00 Spotkanie w ramach Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz
15.06 godz. 17.00 Spotkanie w Klubie Promocji Poetyckich
15.06 godz. 18.00 Klub Filmowy Lokator zaprasza na film „Kto leży w moim grobie”
 

Miejska Galeria Sztuki MM

6-27.06 Zbylut Grzywacz, rysownik – wystawa
Wernisaż 6.06 godz. 17.00
 

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć