Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 19/2016
2016-05-12

RADA MIASTA

KOMISJE

16.05 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna  
16.05 godz. 15.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych
16.05 godz. 18.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa
17.05 godz. 15.30 Komisja Edukacyjna (komisja wyjazdowa w Szkole Podstawowej nr 32)
17.05 godz. 17.15 Komisja Kultury i Sportu
18.05 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

DYŻUR RADNEGO

19.05 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radna Grażyna Kosińska-Jokel

AKTUALNOŚCI

 

Sztrykują czapki i zbierają słodycze – chorzowskie przygotowania do Dnia Dziecka

Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7 zamieniło się w manufakturę maleńkich czapeczek. Od kilku dni wolontariuszki z Chorzowskiej Akademii Seniora robią na drutach wełniane prezenty dla noworodków z miejskiego szpitala. – Projekt i rodzaj wełny były konsultowane z pediatrą, czapeczki będą więc nie tylko ładne, ale przede wszystkim bezpieczne dla dzieci. – wyjaśnia Magdalena Sekuła, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Aktywizacji Społecznej.  Uroczyste wręczenie odbędzie się 1 czerwca o godz. 12.00 na Oddziale Noworodkowym Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka przy Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie (ul. Strzelców Bytomskich 11).
W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka w mieście ruszyła także zbiórka słodyczy dla małych pacjentów Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii. Słodkości zbierane są w ramach akcji "Mały podarunek - słodki pocałunek". Cukierki, lizaki i czekolady można składać w chorzowskim Urzędzie Miasta w pokoju 215 (na drugim piętrze) oraz w Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7 (na pierwszym piętrze).

 

Rozruch Industriady 10 czerwca - trwają zapisy

Drugi czerwcowy weekend (11-12.06) to Industriada. Dla tych, którzy już nie mogą się tej imprezy doczekać, mamy niespodziankę. Już w piątek 10 czerwca nastąpi tak zwany „rozruch maszyn”, stanowiący wstęp do Industriady. W ramach rozruchu w hali dawnej elektrowni Huty Królewskiej przy ul. Metalowców 13 będzie można zobaczyć oparty na tańcu, muzyce i ciekawych efektach wizualnych, spektakl W DRODZE/Infinity K, autorstwa Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej i Piotra Tetlaka. Spektakl będzie mogło obejrzeć 200 chętnch, któzy jako pierwsi zgłoszą się na adres mailowy industriada@chorzow.eu Tego samego wieczoru Szyb Prezydent zachęci do nocnej wspinaczki na szczyt wieży wyciągowej, wzbogaconej o możliwość podróży w czasie z Johnem Baildonem i hrabią Redenem. Czas oczekiwania na wejście umilać będzie pobyt w Fajrant Zonie oraz koncertzespołu Nocna Straż. Szczegóły dotyczące rozruchu: http://bit.ly/1TxUEVd

 

"Śniadania na trawie" w Parku Śląskim wystartowały

7 maja w Chorzowie już po raz czwarty ruszył cykl „Śniadanie na trawie”. W tym roku śniadania w otoczeniu zieleni będzie można zjeść w każdą sobotę, od 7 maja do 6 sierpnia, w godzinach od 10 do 16. Leżaki, palety oraz food trucki i stoiska ze zdrową żywnością po raz kolejny będą ustawiane w Rosarium na terenie Parku Śląskiego. Tematyka spotkań będzie podobna do tej z lat poprzednich: promocja zdrowego stylu życia, ekologii, zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności za środowisko. Zapraszani prelegenci będą mówić o idei slow food, zdrowej żywności oraz fair trade. Artystyczne warsztaty dla rodzin z dziećmi przygotuje Studio Artystyczne Maciej, zaś Studio Kreatywne zaprosi najmłodszych do strefy z grami, zabawami i najróżniejszymi animacjami. Nowością w tym roku są warsztaty przygotowane przez Uniwersytet SWPS w Katowicach. Wykładowcy uczelni opowiedzą na przykład o idei slow life oraz o psychodietetyce. Nie zabraknie też atrakcji związanych z ruchem na świeżym powietrzu: od godziny 9.30 będzie można poćwiczyć jogę, zaś od południa – pilates. Przynajmniej raz w miesiącu pojawią się też organizatorki spotkań dla młodych mam ze stowarzyszenia BuggyGym.


Top 10 miejsc w Chorzowie

Jakie są największe atrakcje Chorzowa? Listę Top 10 uzupełnią mieszkańcy. Urząd Miasta przygotowuje się do kampanii promocyjnej najciekawszych miejsc w Chorzowie. W najlepszej dziesiątce nie może zabraknąć: Parku Śląskiego, stadionu przy ul. Cichej, Teatru Rozrywki, wieży szybu Prezydent i Zoo.  Wybór pozostałych pięciu nie należy jednak do najłatwiejszych – w Chorzowie nie brakuje miejsc, które warto pokazać turystom i sąsiadom z okolicznych miast. O pomoc w podjęciu decyzji prosimy więc mieszkańców.
Oto lista największych atrakcji Chorzowa, z których głosujący wybiorą 5 najciekawszych miejsc. Pozycje, które zdobędą najwięcej głosów trafią na listę Top 10.


1.    Kolejka linowa Elka
2.    Stadion Śląski
3.    Skansen
4.    Wesołe Miasteczko
5.    Żabie Doły
6.    Amelung
7.    Skwer przy Poczcie Głównej (ul. Wolności)
8.    Planetarium Śląskie
9.    Schron Dowodzenia (ul. Parkowa) i Schron Bojowy (ul. Katowicka)
10.    Kościół drewniany św. Wawrzyńca
11.    Park Róż na Klimzowcu

Głos na jedną wybraną propozycję można oddać w ankiecie internetowej: https://wspoldecydujemy.pl/um-chorzow/sondaz/top-10-chorzowa lub wysyłając zgłoszenie na adres: Urząd Miasta Chorzów, Referat Komunikacji Społecznej, ul. Rynek 1, 41-500 Chorzów (na zgłoszeniu prosimy umieścić: jedną wybraną propozycje z powyższej listy, imię nazwisko oraz adres nadawcy). Zgłoszenie w wersji papierowej można złożyć również w Urzędzie Miasta w pokoju nr 1.
Głosowanie potrwa do północy 23 maja. Celem akcji jest promocja miejsc, które warto odwiedzić w Chorzowie i z których mieszkańcy są dumni. Urząd Miasta przygotuje materiały promocyjne, na których znajdzie się dziesięć największych atrakcji, a także mapki i rekomendacje mieszkańców.

 

Uniwersytet Śląski współprowadzącym chorzowskiego "Słowaka"

9 maja w siedzibie JM Rektora UŚ podpisana została trójstronna umowa o merytorycznym współprowadzeniu chorzowskiego Liceum nr 1 im. Juliusza Słowackiego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Umowa sygnowana przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego, Prezydenta Miasta Chorzów oraz Dyrektora Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących ma na celu stałe podnoszenie poziomu kształcenia, realizowanego w nowatorskich i aktywizujących uczniów formach, z wykorzystaniem zasobów ludzkich i bazy dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego. Uczniowie zainteresowani dodatkowymi, wzbogacającymi formami zajęć, będą mogli korzystać z laboratoriów uniwersyteckich oraz zajęć na uczelni. Uczniowie Słowaka mają także dostęp do zbiorów Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach. W 2016 roku mija 10 lat od podpisania pierwszej umowy, na mocy której powstał Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących. Istotą pomysłu było utworzenie gimnazjum akademickiego, który zrealizowano w postaci Gimnazjum Dwujęzycznego. Gimnazjaliści z AZSO, kontynuujący edukację w Słowaku osiągają wyniki będące efektem ich sześcioletniego pobytu w jednej placówce. Spośród nich rekrutuje się większość laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, którzy osiągają także najwyższe wyniki na egzaminie maturalnym. Umowa będąca inicjatywą Jego Magnificencji Rektora UŚ, której podpisanie jest wynikiem szczególnie wysokiej oceny Słowaka w środowisku akademickim, zakłada między innymi modyfikację nazwy szkoły. Z dniem 1 września 2016 roku pełna, oficjalna nazwa szkoły brzmieć będzie: Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie. Tym samym nasze miasto może, podobnie jak Warszawa, Toruń czy Katowice, pochwalić się uniwersytecką szkołą ponadgimnazjalną.

10 grantów po 10 000 złotych - Jubileuszowy Program Grantowy CEZ

Od 10 lat spółki Grupy CEZ w Polsce aktywnie wspierają inicjatywy ważne dla lokalnych społeczności. Właśnie dlatego powstał jubileuszowy program grantowy „Wyzwalamy energię!“,  w ramach którego z okazji 10-lecia Grupy CEZ w Polsce przyznanych zostanie 10 grantów, każdy w wysokości maksymalnie 10 000 zł. Celem programu jest przyznanie pieniędzy na rzecz realizacji najciekawszych lokalnych incjatyw realizowanych na terenie Chorzowa lub Skawiny. Inicjatywy muszą dotyczyć jednego z obszarów: środowisko naturalne, sport, edukacja oraz obejmować jak największą liczbę członków lokalnej społeczności. Wnioski można przesyłać od 11 kwietnia do 22 maja. Każdy wniosek musi zawierać wstępny kosztorys i harmonogram. Zwycięskie projekty wyłoni Jury, w skład którego wejdą przedstawiciele spółek Grupy CEZ w Polsce oraz przedstawiciele lokalnych społeczności. Więcej informacji o jubileuszowym Programie Grantowym Grupy CEZ w Polsce na stronie www.cezpolska.pl

Chorzowscy strażacy wyróżnieni i awansowani

Na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie odbyły się dziś uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Wielu funkcjonariuszy otrzymało wyróżnienia, awanse oraz premie. – Jestem wdzięczny wszystkim strażakom, bo to dzięki nim i ich gotowości do działania możemy czuć się w naszym mieście bezpiecznie 24 godziny na dobę. Życzę funkcjonariuszom zawsze szczęśliwych powrotów z akcji i powodzenia w życiu prywatnym – tak prezydent Andrzej Kotala dziękował podczas dzisiejszych uroczystości. Miasto ufundowało premie pieniężne dla wyróżniających się w pracy strażaków, zaś Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Katowicach przekazała chorzowskiej jednostce fundusze na bieżącą renowację oraz wydatki.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Targi Turystyczne "Atrakcje Regionów"  13-15.05

Spływ z flisakami na Kanale Regatowym w Parku Śląskim, spotkanie z Beatą Pawlikowską  oraz cała masa regionalnych warsztatów i atrakcji. Ci, którzy wciąż szukają pomysłu na wakacje, powinni między 13 a 15 maja wybrać się do Chorzowa, gdzie vis-à-vis Hali Kapelusz odbędą się Targi Turystyczne „Atrakcje Regionów”. Podczas imprezy, w namiocie który stanie wzdłuż kanału regatowego, pojawią się przedstawiciele najciekawszych zakątków Polski. Targi turystyczne to doskonała okazja do znalezienia weekendowych lub urlopowych inspiracji. Hotelarze zaproszą do swoich obiektów wypoczynkowych, a przewodnicy opowiedzą o najlepszych atrakcjach turystycznych. Podczas targów nie zabraknie także okazji do poznania tradycji i specjałów kulinarnych różnych regionów, będzie można spróbować sił w warsztatach rękodzielniczych, takich jak na przykład malowanie porcelany oraz tworzenie małych makiet dinozaurów. Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Szczegółowy plan „Atrakcji Regionów” można znaleźć pod adresem http://bit.ly/1rCpDcl

 

Chorzowski Festiwal Przedszkolaków BOBAS – 13.05

Przedszkolaki z Chorzowa popiszą się na scenie. 13 maja w Sali Widowiskowej Chorzowskiego Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 odbędzie się finał XXI edycja Chorzowskiego Festiwalu Przedszkolaków  Bobas’ 2016.  9 oraz 10 maja, podczas konkursów wokalnych, instrumentalnych, tanecznych oraz teatralnych, dzieciaki będą mogły dać występy indywidualne lub zespołowe.  13 maja o godzinie 10.00 odbędzie się Koncert Galowy, podczas którego ogłoszone zostaną wyniki, a przedszkolaki odbiorą nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Imprezę zakończy występ laureatów konkursu.

 

Urząd po godzinach - 13.05

Trzynastego w piątek nie warto zostawać w domu. Dzień przed Nocą Muzeów, zwiedzić będzie można zabytkowy gmach chorzowskiego ratusza. To jedyna taka okazja w roku, żeby zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla mieszkańców.  - Wydarzenie „Urząd po godzinach” organizujemy już po raz trzeci. W poprzednich edycjach wzięło udział ponad 700 osób – przypomina Prezydenta Chorzowa Andrzej Kotala. – Od kilku miesięcy mieszkańcy dopytują o kolejne zwiedzanie, co może zapowiadać duża frekwencję – dodaje Prezydent Miasta. 13 maja przewodnicy oprowadzać będą m.in. po podziemiach i salach sesyjnych. Zwiedzający odwiedzą także wieżę zegarową i gabinet prezydenta. Nie zabraknie także historycznego quizu i kilku niespodzianek. Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu: 32 416 52 10, mailowo: zwiedzanie@chorzow.eu oraz w Urzędzie Miasta (pokój nr 208, II piętro). Pierwsza grupa rozpocznie zwiedzanie o godz. 17.00, a ostatnia o godz. 21.20 (jedna grupa co 20 min).

 

Maj z psiakami – 14 i 28.05

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie zaprasza wszystkich chętnych na kolejne dni otwarte. Podczas dwóch majowych sobót, 14 i 28 maja, między godziną 10.00 a 14.00 będzie można wyprowadzić schroniskowe psiaki na wiosenny spacer, adoptować psa lub kota, zawrzeć umowę adopcji wirtualnej, zrobić zakupy na charytatywnym bazarku lub wesprzeć zwierzaki darowizną. Jak zwykle mile widziane będą sucha oraz mokra karma, koce, ręczniki, obroże, smycze, szampony dla psów, szczotki do czesania oraz pomoc finansowa. Przypominamy, że żeby wyprowadzić psa trzeba mieć ukończone 18 lat i ważny dowód osobisty przy sobie. Osoby nieletnie mogą zabrać psiaka na spacer w towarzystwie dorosłego. W dniu otwartym może wziąć udział każdy, kto ma na to ochotę - schronisko nie prowadzi wcześniejszych zapisów.

 

Noc Muzeów w Chorzowie - 14.05

Z jednej strony śląskie duchy i upiory, z drugiej – winylowe płyty i sporo dobrej muzyki. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Chorzowie zarówno entuzjaści dawnych dziejów i folkloru, jak i ci spoglądający z nostalgią w kierunku czasów PRL znajdą coś dla siebie. Południca, zmora i utopiec – między innymi takie mrożące krew w żyłach zjawy będzie można spotkać w nocy z 14 na 15 maja w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Uwaga – udział w imprezie „Śląskie demony - horror w skansenie” wymaga od odwiedzających nie lada odwagi i mocnych nerwów. Goście skansenu przejdą przez teren muzeum wyznaczoną trasą, na której będą na nich czyhać różnego rodzaju upiory. Imprezę zakończy rozpalone o północy ognisko. W świetle płomieni odganiających śląskie upiory, będzie można posłuchać opowieści Pawła Zycha - autora „Bestiariusza Słowiańskiego”. Start o godzinie 19.00. W zupełnie inne tony uderzy Muzeum w Chorzowie przy ul. Powstańców 25, które 14 maja przypomni czar muzyki nagranej na czarnych płytach. Między godziną 17.00 a 23.30 chorzowskie muzeum postara się przywrócić winylową płytę do życia. Plan wieczoru wygląda następująco:

17.00–17.30 – otwarcie wystaw
17.30–18.30 – „Wieczorynka na winylu”: Plastusiowy pamiętnik
18.30–19.10 – wykład mgr Małgorzaty Witowskiej „Czarnej płyty czar”
19.30–20.10 – wykład dr Miłosza Skrzypka „Kościuszko w Chorzowie”
20.30–21.10 – wykład dr Jacka Kurka „Rock na winylu”
21.30–22.30 – koncert Józefa Skrzeka
22.30–23.00 – „Artyści winylu” – spotkanie z gośćmi specjalnymi: Józefem Skrzekiem i Leszkiem Winderem
23.30 – zakończenie Nocy Muzeów

Przez cały czas trwania imprezy chorzowskie muzeum zaprasza również na kuratorskie oprowadzanie po wystawach czasowych „Śląsk na winylu”, „Paść może i naród wielki, zniszczeć – tylko nikczemny. Konstytucja 3 Maja i Tadeusz Kościuszko na medalach ze zbiorów Muzeum w Chorzowie” oraz stałej wystawie numizmatycznej w nowej odsłonie: „Z dziejów pieniądza. Polska – Śląsk”
Akademia chorzowskich osobowości – 16.05
Chorzowskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z Wojciechem Machnickim, aktorem scen warszawskich, chorzowianinem, absolwentem AZSO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Akademia Chorzowskich Osobowości”, 16 maja o godzinie 18.00 w Sali Teatralnej na III piętrze ChCK przy ul. Sienkiewicza 3. Rozmowę poprowadzi Jolanta Król, kierownik literacki Teatru Rozrywki, akompaniować będzie Zbigniew Rymarz.

Spotkanie z Prezydentem - 19.05

Prezydent Andrzej Kotala zaprasza mieszkańców Chorzowa Starego na spotkanie przy kawie, które odbędzie się 19 maja o godzinie 17.30 w Starochorzowskim Domu Kultury przy ul. Siemianowickiej 59. Mieszkańcy dzielnicy będą mogli zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa w ich dzielnicy, inwestycji oraz budżetu obywatelskiego. 31 marca, podczas dwóch poprzednich spotkań Prezydent rozmawiał z mieszkańcami Chorzowa Batorego oraz śródmieścia. Zainteresowanie było naprawdę duże - na pierwszym spotkaniu w MDK Batory pojawiło się prawie 90 osób, na drugim w MDK przy ul. Lompy - około 120. W obu przypadkach z sali spadło sporo pytań i sugestii dotyczących życia w mieście. Ostatnie ze spotkań, skierowane do mieszkańców Chorzowa II, odbędzie się 9 czerwca w siedzibie Centrum Inicjatyw Społecznych przy ul. 3 Maja 18.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

12.05 godz. 17.00 Otwarcie wystawy plakatów Ryszarda Kai
13.05 godz. 10.00 XXI Edycja Chorzowskiego Festiwalu Bobas
13.05 godz. 12.00 Wykład Ryszarda Kai „Nie tylko Polska w plakacie”
13.05 godz. 19.00 Spektakl „Polityka w interpretacji freudowskiej
14.05 godz. 19.00 Kantor_Tropy: Collage
15.05 godz. 11.00 Film animowany „Dawno temu w trawie”
16.05 godz. 17.00 Z cyklu przewodnik opowiada: Piasek, złoto i szejkowie, czyli z wizytą na Półwyspie Arabskim – Tomasz Zocłoński
16.05 godz. 18.00 Z cyklu Akademia Chorzowskich Osobowości: Wojciech Machnicki
17.05 godz. 18.00 ChCKino, gwiazdy kina: Keira Knightley „Anna Karenina” reż. Joe Wright
18.05 godz. 18.00 Spektakl taneczny „A Man’s World”
19.05 godz. 19.00 Koncert Stepwater Band


Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

13.05 godz. 19.00 Kino na leżakach: „M jak morderstwo”
14.05 godz. 10.00 Poranek filmowy dla najmłodszych: „Księżniczka i żaba”
14.05 godz. 17.00 Noc Muzeów: dzień otwarty SDK
18.05 godz. 9.00 Turniej przedszkolaków w szachach
19.05 godz. 17.30 Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami miasta

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

15.05 godz. 18.00 Klub Filmowy Lokator zaprasza: „1984” reż. Michael Radford
18.05 godz. 18.00 Spotkanie członków Chorzowskiego Klubu Rowerowego
18.05 godz. 17.00 Spotkanie w Klubie Promocji Poetyckich

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć