Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 13/2016
2016-03-31

RADA MIASTA

KOMISJE

4.04 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
6.04 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki


DYŻUR RADNEGO

7.04 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Piotr Wróblewski


AKTUALNOŚCI

Związek Metropolitalny: konsultacje społeczne w Chorzowie

Od 21 marca do 4 kwietnia w Chorzowie prowadzone będą konsultacje społeczne dotyczące przystąpienia Chorzowa do Związku Metropolitalnego. Ankieterów spotkać będzie można na ulicach miasta, a także w chorzowskim ratuszu. Kwestionariusz zawiera pytanie: Czy jest Pan/Pani za wstąpieniem Miasta Chorzów do Związku Metropolitalnego? Ankieterzy będą także udzielać odpowiedzi na pytania związane ze Związkiem Metropolitalnym, dotyczące m.in. jego planowanych zadań oraz źródłach finansowania. Badania opinii wśród mieszkańców, to konsekwencja uchwały, którą radni Chorzowa podjęli 28 stycznia. Podczas sesji Rady Miasta upoważnili Prezydenta Chorzowa do podjęcia działań zmierzających do utworzenia Związku Metropolitalnego. Już w grudniu zeszłego roku chęć przystąpienia do metropolii wstępnie zadeklarowali prezydenci miast wchodzących w skład Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Nagrody Korczakowskie 2016 przyznane

23 marca w Sali Widowiskowej Chorzowskiego Centrum Kultury rozdane zostały Nagrody Korczakowskie 2016.  Impreza ta odbyła się w Chorzowie już po raz czwarty. Celem projektu jest uhonorowanie nie tylko nauczycieli chorzowskich szkół, ale również opiekunów i instruktorów zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez chorzowskie stowarzyszenia. Nauczyciele oraz opiekunowie są nagradzani za wybitną działalność na rzecz dzieci i młodzieży, rozwijanie ich osobowości, kreatywności oraz za serce wkładane w pracę pedagogiczną. Laureatem tegorocznej edycji w kategorii szkoły podstawowe została Pani Anna Klimek, nauczyciel wychowania fizycznego ze szkoły podstawowej nr 25 im. Stanisława Hadyny. W kategorii gimnazjum najlepsza okazała się Pani Anna Suchecka-Wójcik z Gimnazjum nr 5 im. Józefa Lompy. Jeśli zaś chodzi o licea, statuetkę otrzymała Pani Justyna Dobrzyńska-Pietrek z Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół Ekonomicznych. Nowością było przyznanie nagrody za najlepszy, promujący nauczyciela film nakręcony przez uczniów. W tej kategorii zwyciężyli wychowankowie Pani Anny Sucheckiej-Wójcik z Gimnazjum nr 5 im. Józefa Lompy. Galę rozdania nagród uświetnił recital Moniki Szomko „Dobry we mnie diabeł”. Konkurs odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Nowe mieszkania w Chorzowie. TBSy przy ul. Rębaczy

Do 18 nowych mieszkań w Chorzowie już wkrótce wprowadzą się pierwsi lokatorzy. Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku 3-piętrowy budynek przy ul. Rębaczy. W segmencie znajduje się 18 lokali w tym: 3 mieszkania 1-pokojowe (powierzchnia ok. 36 m2), 13 mieszkań 2–pokojowych (pow. od 47 do 51 m2) i 2 mieszkania 3–pokojowe (pow ok. 66 m2) oraz parking podziemny z 17 miejscami postojowymi. Najemca będzie miał możliwość wykupu mieszkania na własność po upływie 5 lat. Koszt inwestycji wyniósł prawie 3 mln 600 tys. złotych, z czego 1 milion 500 tys. złotych pochodziło z kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Budowę rozpoczęto w listopadzie 2014r. Budynek przy ul. Rębaczy 1 jest ósmą inwestycją Regionalnego TBS realizowaną na terenie Chorzowa, gdzie dotychczas powstało 230 mieszkań. Na przełomie I i II półrocza bieżącego roku rozpocznie się budowa kolejnego TBS-u przy ul. Kościuszki w Chorzowie. Powstanie 61 lokali mieszkalnych w tym 16 mieszkań komunalnych, współfinansowanych jest przez Gminę Chorzów przy udziale Funduszu Dopłat. Oprócz mieszkań w budynkach znajdować się będzie część usługowa oraz garaż podziemny z 43 miejscami postojowymi w piwnicy. Oficjalne otwarcie budynku przy ul. Rębaczy 1 oraz przekazanie kluczy pierwszym lokatorom odbyło się 24 marca o godz. 11.30.

Tłumy na śniadaniu wielkanocnym w hali MORiS

Prawie 500 litrów żurku, 400 kilogramów sałatek, 100 kg wędlin i tona najróżniejszych ciast i wypieków. Pod taką ilością wielkanocnych przysmaków uginały się stoły podczas Śniadania wielkanocnego dla samotnych. Spotkanie odbyło się w minioną niedzielę w hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 113.  Na świątecznym śniadaniu pojawiło się około 500 osób. - Jedzenia wystarczyło z nawiązką dla wszystkich. To, co nie zostało zjedzone podczas śniadania, było rozdawane najbardziej potrzebującym do domów. Każdy uczestnik spotkania otrzymał też książkę – zdradził organizator Śniadania wielkanocnego dla samotnych, Ireneusz Górczyński. Wszystkim wolontariuszom i darczyńcom serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji spotkania.ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Spotkania w dzielnicach z Prezydentem Chorzowa - 31.03

Prezydent Andrzej Kotala zaprasza mieszkańców Chorzowa Batorego na spotkanie przy kawie. 31 marca o godzinie 17.30 w MDK Batory przy ul. Batorego 6 będzie można porozmawiać o bezpieczeństwie w dzielnicy, inwestycjach oraz budżecie obywatelskim.

Spotkania w kolejnych dzielnicach odbędą się kolejno:

•    28 kwietnia w MDK (ul. Lompy 13)
•    19 maja w SDK (ul. Siemianowicka 59)
•    9 czerwca w CIS (ul. 3-go Maja 18)

Wszystkie rozpoczynają się o godzinie 17.30

Julia Marcell w Chorzowskim Centrum Kultury - 1.04

W lutym Chorzowskie Centrum Kultury wystartowało z zupełnie nowym cyklem koncertów. Seria "+21" miała na celu zaprezentowanie najciekawszych współczesnych zjawisk muzycznych. Zamysł był taki, żeby od lutego do kwietnia na scenie ChCK zaprezentowali się polscy artyści, którzy swoją karierę rozpoczęli już w XXI wieku. Premierowy repertuar, świeże brzmienie i nietypowa oprawa graficzna - tym charakteryzowały się koncerty w ramach cyklu "+21". W ChCKu wystąpili już Kortez i Mela Koteluk. Teraz pora na koncert zamykający cykl. 1 kwietnia o 19.00 na deskach Chorzowskiego Centrum Kultury wystąpi Julia Marcell. Artystka pisze i gra muzykę zorientowaną na piosenki. Jej aranżacje oparte są na starannie dobranych, mocnych partiach bębnów i basu, pulsującej gitarze elektrycznej, pianinie i brudnej, zniekształconej efektami altówce. Muzyka Julii łączy w sobie wiele gatunków, ale nigdy nie oddala się za bardzo od ideo popowej piosenki, opowieści zamkniętej w 3 minutach.

Inauguracja pojektu „Moje dziecko ma autyzm” - 1.04

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Jest to dobry powód, aby dowiedzieć się więcej o tej wciąż zbyt tajemniczej chorobie. Dzień wcześniej Integracyjne Przedszkole nr 12 im. Marii Montessori w Chorzowie zainauguruje projekt „Moje dziecko ma autyzm”. Placówka znajdująca się przy ul. Lipińskiej 9 od lat aktywnie działa na rzecz dzieci dotkniętych autyzmem. W ramach projektu zaplanowano następujące działania:
 
•     „Moje dziecko ma autyzm” - spotkanie z rodzicami, które odbędzie się 1.04 o godzinie 12.30 w Przedszkolu nr 12 przy ul. Lipińskiej 9.
•     "Jestem – kim jestem” spotkanie dla młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, które odbędzie się 7.04 o godzinie 12.30 w Przedszkolu nr 12 przy ul. Lipińskiej 9.
•    „Autyzm i ja”, czyli galeria fotografii, którą będzie można oglądać od 1 do 5.04 w Urzędzie Miasta Chorzów przy ul. Rynek 1.
 
Akcja skierowana jest nie tylko do rodziców oraz bliskich dzieci ze spektrum autyzmu, ale również do młodzieży szkolnej, o której często zapomina się podczas organizacji tego typu projektów. Kampania została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Konkurs MatMatura - 1.04

Matura z matematyki zbliża się wielkimi krokami, z tej okazji Zespół Szkół Budowlanych im. K. K. Baczyńskiego w Chorzowie organizuje konkurs matematyczny MatMatura, którego celem jest między innymi  sprawdzenie swoich wiadomości i umiejętności przed egzaminem maturalnym. Konkurs przeznaczony dla uczniów klas III oraz IV szkół ponadgimnazjalnych odbędzie się w piątek 01 kwietnia w szkole przy ul. Narutowicza 5. Inne cele rywalizacji to na przykład poprawa wyników na egzaminie maturalnym z matematyki, rozwijanie w uczniach umiejętności analitycznego myślenia czy integracja międzyszkolna. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Konferencja „Biblia o pracy” - 2.04

2 kwietnia w dużej sali domu parafialnego w Chorzowie przy ul. Chrobrego 17 odbędzie się konferencja „Biblia o pracy”. W programie spotkania poruszane będą między innymi następujące tematy: „Moje miejsce na rynku pracy”, „Mój stosunek do pracy”, Jak szukać pracy?” czy „Jak zwiększać swoją wartość na rynku pracy”. Projekt skierowany jest do osób dorosłych: bezrobotnych, pracowników i przedsiębiorców, a przede wszystkim do tych, którzy wciąż wahają się, czy lepiej dla nich byłoby pracować na etacie, czy otworzyć własną działalność gospodarczą. Spotkanie odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Piękno sztuki nieprofesjonalnej. Wernisaż prac chorzowskich seniorów - 5.04

Zajęcia artystyczne organizowane w ramach Chorzowskiej Akademii Seniora od samego początku przyciągają wielu uczestników, którzy chcą wyrażać się twórczo poprzez różnego rodzaju prace plastyczne. Teraz efekt ich starań zostanie zaprezentowany na wernisażu. Wernisaż prac semestralnych będzie okazją, by uczestnicy zajęć artystycznych Dzielnicowych Akademii Seniora w Chorzowie Starym i w Chorzowie Batorym mogli zademonstrować swoje dzieła szerokiej publiczności. - W ramach wernisażu będzie można zobaczyć między innymi prace z ceramiki i rękodzieła artystycznego, nad którymi seniorzy pracowali przez ostatnie miesiące – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. – Wiele z tych dzieł stworzyli ludzie, którzy nie są profesjonalistami i z działalnością artystyczną zetknęli się po raz pierwszy na zajęciach Chorzowskiej Akademii Seniora. Tym bardziej imponuje to, jak wiele udało im się osiągnąć w tak krótkim czasie. Wernisaż odbędzie 5 kwietnia, o godzinie 16 w Miejskim Domu Kultury „Batory”, przy ul. Stefana Batorego 6

Konkurs "Witaminki rosnę zdrowo" dla przedszkolaków - 5-6.04

W czym znajdziemy najwięcej witaminy A, co trzeba jeść żeby zimą nie chorować oraz jak zrobić zdrową kanapkę – między innymi z takimi zagadnieniami zmierzą się chorzowskie przedszkolaki podczas 8. Edycji miejskiego konkursu „Witaminki rosnę zdrowo”. – Zaproszenia do wzięcia udział w konkursie jak zwykle rozesłaliśmy do wszystkich chorzowskich przedszkoli, liczymy że i w tym roku frekwencja będzie prawie stuprocentowa – mówi Mariola Piecha, dyrektor przedszkola nr 1, które co roku zajmuje się organizacją imprezy. Konkurs odbędzie się między 5 a 6 kwietnia, w placówce przy ul. Obrońców Chorzowa 14 i będzie podzielony na dwa etapy. 5.04 od godziny 9.30 przedszkolaki będą mogły popisać się wiedzą o zdrowym trybie życia podczas półfinałów oraz wziąć udział w konkursie plastycznym. 6.04 odbędzie się finał konkursu wiedzy, rozstrzygnięta zostanie też rywalizacja młodych plastyków. Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

II Regionalny Konkurs Historyczny "Śladami przeszłości" - 6.04

Rzeczpospolita w dobie stanisławowskiej oraz walka Polaków o utrzymanie niepodległości w ostatnich latach XVIII wieku – to zakres wiedzy, której znajomością będą się musieli popisać gimnazjaliści podczas II Regionalnego Konkursu Historycznego „Śladami przeszłości”. Rywalizacja odbędzie się 6 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie przy ul. Sportowej 23. Cele konkursu to między innymi rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania przeszłością, kształtowanie umiejętności wiązania dziejów Polski z dziejami Europy oraz wyłonienie talentów i wsparcie zdolnych uczniów.  Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas III gimnazjum z Chorzowa i miast ościennych oraz uzdolnionych w temacie historii uczniów klas I i II gimnazjum. Dyrektor jednej szkoły może zgłosić do konkursu maksymalnie 2 uczniów ze swojej placówki. Chęć uczestnictwa można zgłaszać do 31.03 na adres mailowy piotrplonka.zstio1@gmail.com. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Harmonogram konkursu

6.04
10.00 – rejestracja uczestników
10.30 – trwający 60 minut pisemny test wiedzy
11.30 – wykład pracownika naukowego UŚ
12.30 – wręczenie podziękowań uczniom oraz nauczycielom

22.04 – ogłoszenie wyników konkursu

29.04 – wręczenie nagród


Chorzowskie przedszkolaki poznają tajemnice europejskiej kultury - 7.04

7 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie przy ul. Lompy 13 odbędzie się finał XIV Prezentacji Kultury Europejskiej. Uczestnicy imprezy to pięcio- oraz sześciolatki z chorzowskich przedszkoli. Temat tegorocznej edycji to Folklor w Unii Europejskiej. Cele imprezy to między innymi popularyzacja priorytetów Unii Europejskiej wśród dzieci, promowanie dziecięcej twórczości artystycznej czy przeciwdziałanie ksenofobii wobec przedstawicieli innych kultur i narodów. W ramach inicjatywy odbyły się już prezentacje twórczości plastycznej („Plakat. Tradycje kulturowe Europejczyków”) oraz prezentacje taneczne („Europejski ludowy taniec”). 7 kwietnia w MDK przy ul. Lompy 13 odbędzie się prezentacja wiedzy oraz finał, podczas którego będzie można zobaczyć wystawę plac plastycznych przedszkolaków oraz pokazy taneczne w ich wykonaniu.  O godzinie 10.15 rozpoczną się finałowe prezentacje wiedzy, zaś o 12.30 ogłoszony zostanie werdykt jury, po którym nastąpi uroczyste wręczenie uczestnikom imprezy dyplomów, nagród i upominków. XIV Prezentacje Kultury Europejskiej zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

II Miejski Konkurs HIV/AIDS - 7.04

7 kwietnia w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Dąbrowskiego 34 odbędzie się II Miejski Konkurs HIV/AIDS. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Chorzowa i przeprowadzany zostanie w 3 kategoriach: test wiedzy, prezentacja multimedialna i budowa przestrzennego modelu budowy wirusa HIV. Cele konkursu to poszerzenie wiedzy na temat HIV i AIDS wśród młodzieży, kształtowanie  świadomości własnego postępowania i jego wpływu na stan zdrowia oraz rozpowszechnianie tolerancji wobec osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. Zgłoszenia uczestników w kategorii wiedza oraz prace w kategorii prezentacja multimedialna i przestrzenny model wirusa HIV należy przesłać pod adres IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie ul. Dąbrowskiego 34, 41-500 Chorzów. Wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach zostaną przesłane do wszystkich szkół biorących udział w konkursie do dnia 11 kwietnia 2016 r. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 14.04 o godzinie 12.00 w budynku IV Liceum. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

31.03 godz. 19.00 Koncert „What w wonderful world” w wykonaniu Orkiestry Koleżeńskiej Les Femmes
1.04 godz. 19.00 Koncert Julia Marcell
2.04 godz. 19.00 Recital Kwintetu Dętego Ad Libitum
3.04 godz. 11.00 i 12.15 Maluch i muzyka – zabawy przy muzyce dla dzieci i niemowląt
4.04 godz. 18.00 Klasyka amerykańskiego kina: „Dwunastu gniewnych ludzi”, reż. Sidney Lumet
7.04 godz. 18.00 Spektakl muzyczny „Jak nie my, to kto?”


Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

2.04 godz. 17.00 Koncert zespołu Gospel Sound
5.04 godz. 10.00 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz
5.04 godz. 16.00 Wystawa prac z pracowni ceramicznej i rękodzielniczej członków Chorzowskiej Akademii Seniora
6.04 godz. 10.00 Impreza środowiskowa ZZS nr 2 w Chorzowie
6.04 godz. 13.30 Spotkanie emerytów i rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego sekcja Chorzów


Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

1.04 godz. 10.30 i 11.15 Pani Gama Zaprasza, czyli klasyczne poranki muzyczne
1.04 godz. 18.00 Koncert Fest Szlagiery na Krajcoku
1-3.04 godz. 9.00-18.00 Turniej brydża
4.04 i 5.04 godz.10.00 Spotkania Dzielnicowej Akademii Seniora
5.04 godz. 9.00-13.00 Turniej szachowy dla dzieci
6.04 godz. 15.00-17.00 Klub Seniora Przyjaciele

Miejska Galeria Sztuki MM

4.04 godz. 17.00 wernisaż wystawy Mirosław Kociński - mozaiki


CHORZÓW W MEDIACH
 
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć