Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 1/2016
2016-01-07

RADA MIASTA

KOMISJE

11.01 godz.  7.30 Komisja Rewizyjna
11.01 godz. 15.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
12.01 godz. 14.30 Komisja Edukacji (komisja wyjazdowa, Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna przy ul. Pawła 11 w Chorzowie)
12.01 godz. 15.30 Komisja Zdrowia
12.01 godz. 17.15 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

DYŻUR RADNEGO

14.01 godz. 13.00 – 16.00, pok. 201, dyżur pełnić będzie radny Tomasz Krawczyk


AKTUALNOŚCI

 

Straż Miejska ostrzega przed dzikimi lodowiskami

W związku z utrzymującym się kilka dni mrozem, chorzowska Straż Miejska prowadzi wzmożone kontrole tzw. dzikich lodowisk. Funkcjonariusze apelują, aby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne, gdyż pokrywa lodu może się załamać, a tym samym doprowadzić do tragedii. – O szczególną czujność prosimy rodziców i opiekunów. W zimę należy zwrócić szczególną uwagę na to gdzie bawią się dzieci – wyjaśnia Henryk Rusnak ze Straży Miejskiej w Chorzowie.
Przypominamy, aby każdy przypadek przebywania dziecka lub dorosłego na zamarzniętym zbiorniku wodnym zgłaszać do służb (Straż Miejska tel. 32 2416-145, alarmowy 986). Taka  informacja może  przyczynić się do uniknięcia sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Amatorom sportów zimowych polecamy lodowiska przy ul. Katowickiej i 3 Maja. Więcej informacji o obiektach na stronie: http://chorzow.eu/aktualnosci/4439-lodowiska-zapraszaja.html

 

Winda odzyskała głos

Winda w chorzowskim magistracie znowu godo do pasażerów. Po remoncie dźwigu o wydziałach znajdujących się na poszczególnych piętrach informuje śląski aktor Bernard Krawczyk. – Tu je pierwszy sztok: tu je kasa i sprawy autów – to jeden z nowych komunikatów, który usłyszą pasażerowie chcący dokonać opłat lub zarejestrować samochód. Nagrania uzupełniono także o ostrzeżenia („Za dużo ludków, niech łostatni wylezie, ja?). – Śląską godkę słychać w naszej windzie od 2013 r. Wymiana dźwigu była dobrą okazją do przygotowania nowych nagrań – wyjaśnia Andrzej Kotala Prezydent Chorzowa. – Komunikaty w windzie to jeden z naszych pomysłów na promowanie gwary. W zeszłym roku śląskie napisy pojawiły się na miejskich witaczach, w gwarze zachęcaliśmy także do sprzątania po psach (akcja „Nie rób gańby – skludzej po swoim psie”) – dodaje Prezydent Kotala. Urząd Miasta w Chorzowie był pierwszą instytucją, która otrzymała certyfikat "Godomy po ślonsku”. Celem akcji  jest promowanie używania godki w miejscach publicznych, w tym w sklepach, firmach usługowych, w urzędach, szkołach, placówkach kultury i innych instytucjach.

 
Silne mrozy niebezpieczne dla bezdomnych

Niskie temperatury i nadmierne spożycie alkoholu to bardzo niebezpieczna kombinacja. Chorzowska straż miejska zwiększyła kontrole w potencjalnych miejscach przebywania osób bezdomnych. – Od Sylwestra do 3 stycznia  funkcjonariusze podjęli 8 interwencji wobec osób bezdomnych. Większość przypadków zakończyło się przewiezieniem do chorzowskiej noclegowni lub izby wytrzeźwień – wyjaśnia Henryk Rusnak ze Straży Miejskiej w Chorzowie. Straż Miejska apeluje do mieszkańców o zgłaszanie do odpowiednich służb każdego przypadku dotyczącego osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowie. – Nie każdy leżący na chodniku człowiek jest po spożyciu alkoholu. Zdarzeniem może być wynikiem choroby lub wypadku. Nie bądźmy obojętni i  pamiętajmy o poinformowaniu odpowiednich służb – przypomina straż miejska.

 

Jak zagospodarować Plac Hutników - głosowanie dla mieszkańców

W ramach przebudowy chorzowskiego rynku, również Plac Hutników przejdzie w 2016 roku gruntowną rewitalizację. Park przy pomniku Redena wymaga remontu - w złym stanie są między innymi alejki i latarnie, uporządkowania wymaga także zieleń. Atrakcyjna lokalizacja w ścisłym centrum miasta oraz rys historyczny miejsca składają się na jego duży potencjał - co pokazał między innymi tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. Jak zagospodarować Plac Hutników? Takie pytanie zostało skierowane do mieszkańców Chorzowa na oficjalnej stronie miasta na Facebooku. Pod adresem  https://www.facebook.com/events/565956453562369/permalink/565966066894741/ można zagłosować na jedną z trzech opcji:

1) Mini tężnię (czyli inhalator solankowy);
2) Skwer relaksacyjny z dywanem kwiatowym;
3) Plac zabaw z miejskim poidełkiem (punktem wody pitnej);

W każdym przypadku wymieniona zostanie nawierzchnia i mała architektura (ławki, latarnie, kosze na śmieci...). Gorąco zachęcamy do głosowania.

Duże zmiany w sposobie dokonywania podatków i opłat lokalnych

1 stycznia 2016 r. nastąpiły zmiany w zakresie wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz sposobu opłacania i wydawania decyzji. Niestety nie są to dobre wiadomości dla Podatników, którzy do tej pory opłacali podatki w ratach. Od nowego roku, gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek musi być uiszczany jednorazowo, w terminie płatności pierwszej raty. Oznacza to, że podatek od nieruchomości, podatek rolny i podatek leśny należy zapłacić w całości do 15 marca – zawsze gdy jego wysokość nie przekracza 100 zł lub odpowiednio w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania. Kolejną zmianą jest to, że jeżeli naliczony podatek jest równy lub mniejszy od kosztu doręczenia listu poleconego – ekonomicznego, decyzję umarzającą postępowanie pozostawia się w aktach sprawy, a organ jest nią związany od chwili wydania. Zgodnie z cennikiem poczty polskiej podatek nie jest zatem pobierany, jeśli jego wartość wynosi nie więcej niż 6,10 zł (ta kwota może ulec zmianie po opublikowaniu przez pocztę nowego cennika w 2016 roku); zatem decyzje podatkowe za 2016 rok do kwoty 6,10 zł nie są doręczane podatnikom. Wydział Podatków i Opłat Lokalnych informuje również, że zmieniły się druki formularzy podatkowych. Informacja w tej sprawie została zamieszczona na stronie internetowej www.chorzow.eu w zakładce Podatki i opłaty lokalne 2016. Przypominamy również o obowiązku uiszczenia opłaty rocznej z tytułu wieczystego użytkowania gruntu w terminie od 1 stycznia do 31 marca 2016 r. Wpłat należy dokonywać na podstawie wcześniejszych naliczeń określających położenie nieruchomości oraz należne kwoty. Sposoby poboru opłat zmodyfikowane zostały na skutek zmian w ustawach dotyczących opłat lokalnych i podatków. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy UM pod numerem telefonu 324165000 wew. 245.

 

Ruszył odstrzał redukcyjny dzików

W Chorzowie rozpoczęto odstrzał redukcyjny dzików. - W tym roku zwierzęta często opuszczały tereny zielone i pojawiały się na osiedlach mieszkalnych i drogach. Aby zatrzymać je w zagajnikach, od czerwca w mieście rozprowadzane były specjalne substancje odstraszające, imitujące zapach drapieżników. Pozwoliło to ograniczyć liczbę niebezpiecznych zdarzeń, ale niestety dziki nadal pojawiają się w miejscach, w których zagrażają mieszkańcom – wyjaśnia Anna Kotyś, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Chorzowie. W najbliższym czasie w Chorzowie odstrzelonych zostanie 50 dzików. Akcję prowadzą łowczy ze specjalnymi uprawnieniami, głównie na terenie Parku Śląskiego oraz na terenach zielonych w Chorzowie II.  Służby miejskie przypominają, aby nie dokarmiać i nie drażnić dzików. Szczególnie groźne są lochy z młodymi, które w obliczu zagrożenia mogą atakować człowieka. Zaleca się zamykanie lub zabezpieczanie pojemników na śmieci w celu ograniczenia dostępu do wyrzucanej żywności. W przypadku pojawienia się dzików w okolicy zabudowań mieszkalnych prosimy o niezwłoczne zawiadomienie Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. (32) 241 10 49, (32) 416 59 87ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Zawody narciarskie o Puchar Prezydenta Miasta Chorzów

7 stycznia ruszyły zapisy do V edycji zawodów narciarskich o Puchar Prezydenta Miasta Chorzów. W tym roku narciarze i snowboardziści zmierzą się ze slalomem gigantem na dwóch przejazdach. Impreza odbędzie się 6. lutego w ośrodku narciarskim Złoty Groń w Istenbej. Amatorzy białego szaleństwa będą ze sobą rywalizować aż w 20-stu kategoriach indywidualnych. Na najlepszych czekają puchary, dyplomy i atrakcyjne nagrody. Sczegóły oraz regulamin zawodów, a także formularz za pośrednictwem którego należy zgłaszać chęć udziału w imprezie można znaleźć na stronie internetowej chorzowskiego MORiS'u. http://bit.ly/1OWIfbc

Jasełka i kolędowanie w Chorzowie - 7 - 31.01

Okres świąteczno-noworoczny to czas kolędowania, jasełek, pastorałek i chóralnego śpiewu. Dlatego też poniżej publikujemy pełną listę tematycznych wydarzeń, które w najbliżsyzm czasie będą miały miejsce w chorzowskich domach kultury oraz parafiach.
 
Miejskie Domy Kultury:
•    Miejski Dom Kultury Batory przy ulicy Batorego 6 - 13 stycznia w Miejskim Domu Kultury „Batory” przy ul. Batorego 6 odbędzie się XI Międzygimnazjalny Konkurs „Kolęd i Pastorałek Polskich”. Udział w zmaganiach wezmą uczniowie gimnazjów oraz szkół średnich z Chorzowa, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Bytomia i Katowic. 13 stycznia będą miały miejsce przesłuchania, zaś 17 stycznia podczas galowego koncertu  w kościele Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza wręczone zostaną nagrody. Chóralne Spotkania Kolędowe 14 stycznia o godzinie 17:00. Wystąpią Chorzowski chór Św. Floriana, Chór Mieszany Gwiazda, Chór Mieszany Lutnia, Chór Mieszany Magnificat, Chór Mieszany Seraf, Chór Mieszany Seraf-Barbara, Chór Męski Śląsk, oraz dziecięco-młodzieżowa Orkiestra Dęta Św. Florian.
 
•    Chorzowskie Centrum Kultury przy ulicy Henryka Sienkiewicza 3 - noworoczny koncert kolęd i pastorałek 12 stycznia o godzinie 18:00. Wystąpią Chór Gospel "Z miłości", Chór Mieszany Lutnia, Chór Mieszany Gwiazda, noworoczny koncert Magdy Krzywdy i Sławka Witkowskiego z zespołem 18 stycznia o godzinie 18:00
 
•    Starochorzowski Dom Kultury przy ulicy Siemianowickiej 59 -  Koncert Kolęd laureatów XII Starochorzowskiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, 21 stycznia o godzinie 17.30. „Rodzinne kolędowanie” z zespołem New Life'm, 31 stycznia o godzinie 17:00.
 
•    Miejski Dom Kultury przy ul. Józefa Lompy 13 - przegląd kolęd i pastorałek organizowany przez  Szkołę Podstawową Nr 15 20 stycznia o godzinie 8:00


Parafie:
 
•    Parafia św. Barbary przy ulicy 3-go Maja 18 - koncert Chóru Kościelnego 10 stycznia o godzinie 10 oraz kolędowanie w wykonaniu Elżbiety Ogerman, Roberta Przewoźnika i Piotra Szolki związanych z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk o godzinie 17:00. 17 stycznia - wspólne kolędowanie po każdej mszy wraz z kolędnikami misyjnymi, zaś o godzinie 16:00 jasełka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 15.
 
•    Parafia św. Jadwigi przy ulicy Wolności 51 - 10 stycznia o godzinie 15:00 koncert tenora Ks. Pawła Sobierajskiego z przyjaciółmi.
 
•    Parafia św. Józefa przy ulicy Łagiewnickiej 17 - 10 stycznia, również o 12 - jasełka w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 7.
 
•    Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Farnej 3 - jasełka oraz wspólne kolędowanie 31 stycznia o godzinie 18:00.

Chorzów gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy - 10.01

W ruch pójdą nie tylko puszki, ale także łyżwy, hokejowe kije i krążki. Chorzowianie 24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczną na lodowisku przy ul. Katowickiej. 10 stycznia o godzinie 10.00 na ślizgawce odbędą się nietypowe rozgrywki. Z profesjonalistkami z hokejowej drużyny Kojotki Naprzód Janów zmierzy się m.in. Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala oraz Skarbnik Miasta Małgorzata Kern. Przed meczem i w przerwach zaśpiewa Mirek Jędrowsk, a imprezę poprowadzi Krzysztof Wierzchowski.  Po zakończeniu spotkania wszyscy, którzy wrzucą datek do puszki będą mogli skorzystać z darmowej ślizgawki (pierwsza o g. 12, druga o g. 13). Tego dnia łyżwiarzom towarzyszyć będzie muzyka na żywo – na scenie wystąpią zespoły: Fresco z Chorzowskiego Domu Kultury oraz Na Szlaku z Miejskiego Domu Kultury „Batory”.  

Nie tylko łyżwiarze będą mieli okazje wesprzeć szczytny cel zbiórki. O godzinie 11.00 przy Hali Wystawowej „Kapelusz” w Parku Śląskim rozpocznie się II Bieg z sercem WOŚP. Trasa liczyć będzie 2400 m, ale organizatorzy zachęcają aby pokonać ją kilkakrotnie. Po każdym okrążeniu na numerze startowym zawodnika wyląduje czerwone serduszko. O godz. 14.00 nastąpi oficjalne podsumowanie imprezy i wręczenie nagród dla rekordzistów. Organizatorami biegu są: Chorzowskie Stowarzyszenie Biegaczy Długodystansowych „W Ruchu”, 50. Harcerska Drużyna Wodna "Drakkar" im. gen. Stanisława Sosabowskiego i Sztab WOŚP Chorzów działający przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1.
 
Z Orkiestrą zagrają także piłkarze. O godzinie 12.00 na boisku ze sztuczną nawierzchnią Stadionu Śląskiego rozegrany zostanie mecz oldbojów: Reprezentacja Śląska - Ruchu Chorzów. Mecz potrwa ponad godzinę (2x30). Wstęp wolny! Podczas imprezy odbędzie się licytacja gadżetów Stadionu Śląskiego.
 
Aktywny dzień zakończy maraton w rytmie zumby. W godzinach od 17.00 do 20.00 w Miejskim Domu Kultury „Batory”, przy ul. Stefana Batorego 6 układów uczyć będą instruktorzy z chorzowskiego MultiFitness Clubu. Wstęp: minimum 15 zł do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 
Przypominamy, że sztab WOŚP działający przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie wystawił  do licytacji komplet pocztówek z autografem Grzegorza Krychowiaka oraz  koszulkę sportową z autografem Marcina Gortata
Marcin Gortat - polski koszykarz, wychowanek Łódzkiego Klubu Sportowego, reprezentant Polski, od sezonu 2013/2014 zawodnik Washington Wizards. Jako jedyny Polak w historii NBA awansował do jej finału.
Grzegorz Krychowiak – polski piłkarz występujący na pozycji defensywnego pomocnika w hiszpańskim klubie Sevilla oraz reprezentacji Polski.
Linki do licytacji :
http://aukcje.wosp.org.pl/pocztowki-z-autografem-grzegorza-krychowiaka-i2612553
http://aukcje.wosp.org.pl/koszulka-sportowa-z-autografem-marcina-gortata-i2612479

Uwaga wolontariusze! Lokal Kubas Rest przy ul. Sienkiewicza 4/5 w Chorzowie zaprasza wszystkich wolontariuszy WOŚP wraz z osobą im towarzyszącą na bezpłatny ciepły napój.


Dzień otwarty w schronisku dla bezdomnych zwierząt - 16.01

16 stycznia chorzowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt otworzy swoje drzwi dla wszystkich chętnych i ciekawych. Pracownicy schroniska gorąco zachęcają do wzięcia udziału w tak zwanym "dniu otwartym" i spędzenia czasu ze zwierzakami, które bardzo potrzebują towarzystwa. Między 10.00 rano, a 14.00 będzie można zabrać schroniskowe psiaki na spacer - żeby wyprowadzić psa, trzeba mieć ukończone 18 lat. Mile widziane będą wszelkie dary. Najbardziej przydadzą się sucha oraz mokra karma, koce, ręczniki, obroże, smycze, szampony dla psów, szczotki do czesania oraz pomoc finansowa. Pracownicy schroniska proszą o nieprzynoszenie makaronu, ryżu, kaszy, wędlin, kołder, poduszek, śpiworów, garnków czy ubrań. W dniu otwartym może wziąć udział każdy, kto ma na to ochotę - schronisko nie prowadzi wcześniejszych zapisów.

Eliminacje MMP w Futsalu U16 - 16.01

16 stycznia w hali sportowej MORiS przy ulicy Dąbrowskiego 113 odbędzie się turniej eliminacyjny Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu U16. Rywalizować ze sobą będzie młodzież w wieku od 15 do 16 lat. Impreza objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

7.01 godz. 18.00 Klasyka amerykańskiego kina: Mike Nichols „Kto się boi Virginii Woolf”
8.01 godz. 19.00 Czesław Jakubiec Comedy – Muzyka Żartem Śpiewana
10.01 godz. Spektakl taneczny Królowa Śniegu
11.01 godz. 18.00 Koncert kapeli Hanki Wójciak
12.01 godz. 17.30 Koncert Grup Twórczych CHCK i SDK Bal u Królowej Śniegu
13.01 godz. 18.00 Noworoczny koncert kolęd i pastorałek

Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

8.01 godz. 11.00 Koncert „Nieść radość wszystkim wokół”
8.01 godz. 18.00 Klub Filmowy Lokator: „Szczególny Dzień”
10.01 godz. 17.00 WOŚP w rytmie zumby
11.01 godz. 17.00 Środowiskowy koncert kolęd i piosenek świątecznych
13.01 godz. 10.00 Konkurs kolęd Gimnazjum nr 8
13.01 godz. 17.00 10x10x10 wystawa pedagogów Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach
14.01 godz. 10.00 Finał konkursu „W oczekiwaniu na Gwiazdkę”

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

Do 20.01 godz. 8.00 – 16.00 Pokonkursowa wystawa prac plastycznych „Aniołowo”
11,12.01 godz. 10.00 Spotkania Chorzowskiej Akademii Seniora
8.01 godz. 10.30 i 11.15 „Pani Gama Zaprasza” czyli klasyczne poranki muzyczne
8.01 godz. 19.00 Kino na leżakach
9.01 godz. 10.00 Poranek filmowy dla najmłodszych „Bernard i Bianka”
9,10.01 godz. 9.00 – 18.00 Turniej szachowy
13.01 godz. 18.00 Koncert noworoczny „Wiedeń na Krajcoku” – operetka z humorem
13.01 godz. 15.00 – 17.00 Klub Seniora
14.01 godz. 10.00 XII Starochorzowski przegląd kolęd i pastorałek – przesłuchania konkursowe

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3

11-16.01 Wystawa malarstwa Michała Minora, wernisaż – 11.01 o godz. 17.00

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć