Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 47/2015
2015-12-02

RADA MIASTA
KOMISJE
7.12 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
9.12 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

DYŻUR RADNEGO
10.12 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Marek Kopel

AKTUALNOŚCI

Medale i wyróżnienia dla chorzowskich samorządowców
26 listopada podczas XV Sesji Rady Miasta Chorzów wręczone zostały odznaczenia wojskowe i wyróżnienia. Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala otrzymał honorowy tytuł Strażnika Tradycji Wojska Polskiego, natomiast przewodniczący Rady Miasta Jacek Nowak odznaczony został Medalem „ Za zasługi dla kombatantów i osób represjonowanych”. Wyróżniony został także pracownik urzędu Leonard Hornik , który odebrał Medal „Za zasługi dla obronności kraju”.

Ul. Chrobrego już przejezdna
Informujemy, że 30 listopada została oddana do użytku jezdnia ulicy Chrobrego na odcinku pomiędzy ulicami Wolności i Powstańców. W związku z powyższym umożliwiony został przejazd pojazdów ciągiem ww. ulicy z kierunku ulic Truchana i Mielęckiego w kierunku ulicy Powstańców.

Wierszem o patriotyźmie
26 listopada w Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Chorzowie odbył się Turniej Sztuki Recytatorskiej Poezji Patriotycznej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów chorzowskich szkół podstawowych. Dzieci były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych.  W ubiegłym roku w  konkursie wzięło udział 16 dzieci, a w tym roku zgłosiło się ich aż 39. Każdy uczestnik przygotował jeden utwór poetycki o tematyce patriotycznej.
I miejsce  ( kategoria I-III) zajął Antoni Jańczak, drugie- Lena Frącek – oboje są uczniami Szkoły Podstawowej  nr 13 w Chorzowie, trzecie miejsce jury przyznało Klarze Colik ze Szkoły Podstawowej nr 1. Oprócz tego przyznano dwa wyróżnienia dla Aleksandra Wołszyna – Kusio i Alicji Dopieralskiej ze Szkoły Podstawowej nr 13.
W kategorii I- IV jury przyznało I miejsce Zuzannie Adler, drugie Karolinie Różalskiej, trzecie Dominice Szwajnoch – wszystkie recytatorki ze Szkoły Podstawowej nr 13. Wyróżnienie otrzymał Mateusz Ligocki ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Chorzowie.
W przerwie konkursu młodzi recytatorzy odśpiewali z pamięci 4 zwrotki hymnu państwowego, odpowiadali  na pytania prowadzącej dotyczące patriotyzmu w czasach pokoju, podziwiali  ciekawe rekwizyty ,,wojenne”, a wcześniej bardzo dzielnie zmagali się z trudnymi tekstami poetyckimi.

Miejski Rzecznik Konsumetów ostrzega: Uważaj co podpisujesz!
Na terenie Chorzowa pojawiły się skargi na przedsiębiorcę, którego przedstawiciele wprowadzają w błąd konsumentów podając, że są pracownikiem firmy TAURON Polska Energia SA. Pracownicy informują o konieczności legalizacji, kontroli czy też wymiany liczników elektrycznych niejednokrotnie żądając opłaty. Ponadto przedkładają do podpisu dokumenty. Konsument podpisując je -  w większości przypadków nieświadomie – wyraża zgodę na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. Jak wynika z informacji mieszkańców Chorzowa przedstawiciele przedsiębiorcy – wbrew przepisom prawa - nie wydają podpisanego egzemplarza.  Brak dokumentu  uniemożliwia identyfikację przedsiębiorcy, sprawdzenie treści podpisanego oświadczenia, a  w konsekwencji uniemożliwia ewentualne odstąpienie od zawartej umowy.

Należy pamiętać:
1.    Przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu dokładnie zapoznaj się z jego treścią,
2.    Po podpisaniu należy zażądać wydania egzemplarza,
3.    Jeżeli są wątpliwości odnośnie treści dokumentu można zasięgnąć porady Miejskiego Rzecznika Konsumentów,
4.    Wymiana, legalizacja, czy serwis liczników energii elektrycznej są bezpłatne.
5.    Wymiana, legalizacja, czy serwis liczników energii elektrycznej nie powodują zmian
w warunkach aktualnej umowy o dostawę energii.
6.    Elektromonterzy dokonujący wymiany lub sprawdzenia licznika energii elektrycznej posiadają identyfikator z imieniem, nazwiskiem i specjalnym niepowtarzalnym numerem oraz numerowaną legitymację służbową
7.    Klient ma prawo do sprawdzenia legitymacji służbowej pracownika – jeżeli cokolwiek wzbudza wątpliwości, dane elektromontera można sprawdzić dzwoniąc na Infolinię 800 889 909 lub 32 606 0 606. Można również zgłosić ten fakt policji.

I Ty możesz uratować komuś życie
W Polce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. 3 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, przy ul. Harcerskiej 2 odbędzie się Dzień Zdrowia, podczas którego chętni będą mogli zarejestrować się jako potencjalni Dawcy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także akcja krwiodawstwa oraz cykl warsztatów i prelekcji propagujących zdrowy styl życia. W zajęciach wezmą udział uczniowie chorzowskich szkół. Dzień Zdrowia organizowany jest przez ZSO nr 2 oraz Urząd Miasta w Chorzowie

3 grudnia w godzinach od 9.00 do 15.00 – rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego - Fundacja DKMS Polska,
16 grudnia w godzinach od 10.00 do 15.00 - Akcja Krwiodawstwa.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Miejskie Strojenie Choinki – 3.12
Jarmark rozpocznie się w czwartek, 3 grudnia, o godzinie 10.00. Obok wielu innych kramów i stoisk, swoje podwoje otworzy także działający pod egidą Chorzowskiej Strefy Wolontariatu Klub Malucha, który przygotuje zabawy i animacje dla dzieci. Zwieńczeniem pierwszego dnia jarmarku będzie akcja Miejskie Strojenie Choinki, która rozpocznie się o 17. Podobnie jak w poprzednim roku, tak i teraz, wszyscy chorzowianie oraz przedstawiciele miejskich instytucji staną przed możliwością zawieszenia własnej bombki na świątecznym drzewku, które tym razem stanie na placu Hutników, w pobliżu pomnika Redena. Po zakończeniu Jarmarku, w poniedziałek 7 grudnia, wszystkie bombki zostaną przeniesione do siedziby Chorzowskiej Strefy Wolontariatu przy ul. Dąbrowskiego 7, gdzie będą prezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie.

Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy – 3-6.12
Tego jeszcze chorzowski Reden nie widział. Plac Hutników przy pomniku ojca śląskiego przemysłu zamieni się w jarmark bożonarodzeniowy z prawdziwego zdarzenia. W centrum Chorzowa stanie karuzela wiedeńska, nie zabraknie także drewnianych domków ze świątecznymi ozdobami, słodkich przysmaków i grzanego wina. W tym roku na jarmarku królować będą śląskie tradycje  - Z okazji 6 grudnia mówimy w Chorzowie: koniec z robieniem Ślązoków za błozna! Koniec z przebieraniem św. Mikołaja za krasnoludka! W Chorzowie witamy go tradycyjnie,  po śląsku,  jako biskupa co z nieba przychodzi z gyszynkami – wyjaśnia Marek Szołtysek,  który podczas jarmarku opowie o regionalnych zwyczajach. Wizyta na Placu Hutników będzie także okazją do przypomnienia sobie przepisów i skosztowania wigilijnych potraw ze Śląska. Kucharz i restaurator Remigiusz Rączka specjalnie dla chorzowian przygotuje m.in. moczkę i śledzie. Do wspólnej zabawy zaproszą także harcerze. Członkowie chorzowskiego hufca poprowadzą warsztaty z wykonywania ozdób świątecznych oraz zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. O muzyczną oprawę zadbają m.in. Zespół Na Szlaku, Chór Gwiazda i Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra Dęta Sanktuarium Św. Floriana. Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa od 3 do 6 grudnia.

60. urodziny najstarszego planetarium w Polsce – 4.12
Walentina Tiereszkowa, Walerij Bykowski, George Zamka, Shannon Lucid, a podobno nawet Jurij Gagarin – to lista kosmonautów, którzy odwiedzili chorzowskie planetarium. Najstarsze obserwatorium astronomiczne w Polsce obchodzić będzie dostojny jubileusz.  Obiekt otwarto dokładnie 60 lat temu – 4 grudnia 1955r. Najważniejsze urządzenia Śląskiego Planetarium to ponad 2-tonowy projektor „UPP” (Universal Projection Planetarium) oraz największa w Polsce luneta z 30-centymetrowym obiektywem.  Zwiedzający mają możliwość obserwowania Słońca i innych ciał niebieskich nawet w 750-krotnym powiększeniu. 
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernik w Chorzowie swoje „urodziny” rozpocznie 4 grudnia o godz. 11.00 od prelekcji prof. Andrzeja Sołtana, Przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady Astronomicznej „Niebo gwiaździste nad nami”, koncertu kwartetu Chorzowskiej Orkiestry Kameralnej „PER TUTTI” i seansu pod planetaryjnym niebem. Następnie odbędzie się otwarcie wystawy „Struktura Wszechświata - odległości i ich pomiar” przygotowanej przez pracowników Planetarium. Dopełnieniem uroczystości 60-lecia Planetarium Śląskiego będzie niedzielna (6.12 godz. 13.00) premiera seansu „Z wizytą u Pana Twardowskiego”. Dzieci i rodziców czeka wycieczka na Księżyc, gdzie Pan Twardowski odkryje przez nimi tajemnice Srebrnego Globu.

Mikołajki na lodowisku – 6.12
Ciężki bagaż, poczciwy wiek i całkiem spory brzuch - Święty ignoruje wymówki i do Chorzowa przyjeżdża na łyżwach. 6 grudnia spotka się z maluchami na lodowisku przy ul. Katowickiej (obok Centrum Handlowego AKS). Mikołaj nie odwiedzi dzieci z pustymi rękami - grzeczne otrzymają świąteczne upominki. Jak zwykle nie zabraknie także wspólnego śpiewania, konkursów z nagrodami i słodkiego poczęstunku. Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania z Mikołajem będą mogli skorzystać z darmowej ślizgawki. Zapisy pod numerem telefonu: 32 241 1111 (MORiS: Dział Organizacji Imprez, pn – pt. w godz. 8.00 – 15.00). Impreza rozpocznie się o godz. 16.30. Wstęp wolny!

Warsztaty wolontaryjne – 12.12
Wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem hospicyjnym zapraszamy  do udziału w bezpłatnym szkoleniu. Warsztaty odbędą się 12 grudnia w godzinach 9.00 – 15.00 w hospicjum przy ul. Szpitalnej 24 w Chorzowie. Zgłoszenia przyjmowane będą do 10 grudnia pod adresem mailowym: hospicjum_chorzow@o2.pl (imię, nazwisko i nr telefonu kontaktowego).

Maraton pisania listów – 10.12
Pomysł Maratonu Pisania Listów narodził się w 2001 roku w Polsce. Od tego czasu listy obrońców praw człowieka poprawiły sytuację wielu osób - co roku udaje im się pomóc kilku więźniom sumienia. W 2014 roku w ramach akcji Amnesty International na całym świecie napisano ponad 3 200 000 listów, z czego aż 268 000 wysłano z Polski. W tym roku aktywiście pisać będą m.in. w sprawie Zunara, karykaturzysty z Malezji, dziewczynek z Burkina Faso, które zmuszane są do wczesnych małżeństw, czy też w sprawie Alberta Woodfoxa z USA, który od 40 lat przebywa w izolatce bez kontaktu ze światem.

Do maratonu już po raz czwarty przyłącz się Gimnazjum nr 2 w Chorzowie. 10 grudnia w szkole przy ul. Sportowej 4 w godz. od 14.00 do 20.00 wszyscy chętnie będą mogli napisać list w obronie osób niesłusznie skazanych. Akcji towarzyszyć będzie także wystawa z krakowskiego Muzeum Żydowskiego Galicja pt. „Listy do Sali: życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy”. W wieku 16 lat Sali Garncarz opuściła rodzinny dom w pobliskim Sosnowcu, kolejnych pięć lat spędziła w siedmiu obozach pracy. W tym czasie otrzymała ponad 300 listów, które obecnie możemy oglądać, jako świadectwo życia w czasach śmierci. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 9 grudnia o godz. 14.00.  Ekspozycję oglądać będzie można do 17 grudnia w godz. od 9.00 do 18.00. Organizatorzy proszą o wcześniejsze umówienie wizyty telefonicznie (tel. 32 241 16 53)


Turniej wspinania przy użyciu Drabiny Hakowej – 11.12
14,24 sekundy na bieg z drabiną i wspinaczkę na 3 piętro – to rekord, z którym zmierzą się strażacy z Polski, Ukrainy i Czech. 11 grudnia w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, przy ul. Katowickiej 123 odbędzie się Turniej Wspinania przy Użyciu Drabiny Hakowej. Zawodników czeka niełatwe zadanie: bieg w pełny ekwipunku z ponad 8-kilową drabiną, a następnie wspinaczka na ścianę imitującą budynek. Ten, kto najszybciej dostanie się na 3 piętro, wróci do domu z Pucharem Prezydenta Chorzowa i cennymi nagrodami.  – To wyjątkowo trudna konkurencja w sporcie pożarniczym. Sprawne i szybkie manewrowanie ciężką drabiną to wyzwanie, nawet dla doświadczonych strażaków – przyznaje st. kpt. Arkadiusz Labocha z PSP w Chorzowie. Zawody rozpoczną się o godz. 12.00, wyniki zostaną ogłoszone ok. godz. 17.00

Śląsko Wilijo w Skansenie – 13.12
13 grudnia  w godz. 12.00 – 16.00 w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie odbędzie się Śląsko Wilijo.

W programie m.in.:
- „Śląskie Tradycje Bożonarodzeniowe…jak to dawniej bywało” – występ uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie
- Adrian Feliks, znany z programu Top Chef opowie o ekologicznych potrawach świątecznych
- Spektakl lalkowy „Prawdziwa historia św. Mikołaja” w wykonaniu Teatru Wyobraźni z Wrocławia
- Świąteczne smaki-opowieści rzemieślników  
- Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Silesianie”

Zapraszamy do chałupy z Frydka na  „Świąteczne spotkanie u gospodarza”, a do chałupy ze Strzemieszyc na świąteczne warsztaty.
O godz.14.30 – przy karczmie u Brożka najmłodsi spotkają Świętego Mikołaja.
Bilety w cenie 7.00 zł ulgowy, 9.00 zł normalny
Kontakt: 32 241 07 18, wew. 206, 226

Symulacja wypadku drogowego na Jagiellońskiej – 17.11
17 grudnia na ul. Jagiellońskiej w Chorzowie wydarzy się wypadek samochodowy. Na szczęście będzie to tylko symulacja, dzięki której uczniowie będą mogli sprawdzić w praktyce wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy.  Nietypowy test to część akcji  „Młodzi ratują życie” w  ramach  której  przeprowadzane są szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla chorzowskich uczniów III klas szkół gimnazjalnych. W  pierwszej  części  symulacji  odbędzie się pokaz ratownictwa w wykonaniu Komendy   Miejskiej  Państwowej  Straży  Pożarnej  w  Chorzowie.  Następnie uczniowie  będą  mieli za zadanie wykonanie schematu ratunkowego w sytuacji wypadku  drogowego.  Działania uczniów będzie oceniała trzy osobowa komisja konkursowa.  W  symulacji mogą brać udział trzy osobowe drużyny po jednej z każdej szkoły. Czas dla jednej szkoły to 6 min. Akcja odbędzie się w godz. 9.00 - 13.00

Świąteczne koncerty orkiestr dętych – 20-24.12
Trąbki, puzony i saksofony ponownie zagrają na ul. Wolności. Od 20 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia w centrum miasta rozbrzmiewać będą chorzowskie orkiestry dęte. Muzycy zagrają najpiękniejsze polskie kolędy oraz popularne piosenki świąteczne.

20 grudnia godz. 11.00 Darek Band
21 grudnia godz. 15.00 Chorzowski Brass Band
22 grudnia godz. 15.00 Orkiestra Dęta "Batory"
23 grudnia godz. 15.00 Dziecięco Młodzieżowa Orkiestra Sanktuarium św. Floriana
24 grudnia godz. 11.00 Orkiestra Dęta Tramwajów Śląskich

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
3.12 godz. 19.00 Richard Gallaiano i Simfonetta Cracovia
4.12 godz. 18.00 Spektakl komediowy "Dziwna Para"
5.12 godz. 20.30 Kabaret Hrabi i Jurki "Aktorem w płot"
6.12 godz. 10.00 Spotkanie ze św. Mikołajem
6.12 godz. 12.00 Spektakl "Baśń o grającym imbryku"
6.12 godz. 13.15 Spotkanie ze św. Mikołajem
6.12 godz. 17.00 Spektakl taneczny "Mała Syrenka"
7.12 godz. 18.00 Klasyka Amerykańskiego Kina
8.12 godz. 18.00 Mikołajkowo-satyryczne spotkanie z Redutą Śląską. Gość specjalny Bernard Krawczyk
9.12 godz. 16.30  27.Peneplena Festiwal –  IX Chorzowski Tydzień Podróży – spotkanie z Elżbietą Dzikowską
10.12 godz. 16.30  27.Peneplena Festiwal – IX Chorzowski Tydzień Podróży
10.12 godz. 17.00 z cyklu "Przewodnik opowiada" (sala konferencyjna

Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6
4.12 godz. 9.00 i 11.00 Spektakl mikołajkowy "aKrzysiu i gwiazdka z nieba"
6.12 godz. 14.00 i 17.00 Spektakl mikołajkowy "Bałwankowe psikusy zimową porą"
9.12 godz. 18.00 Klub filmowy "Lokator" zaprasza na film "W pełnym słońcu"

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
4.12 godz. 10.30 i 11.15 Pani Gama Zaprasza – czyli klasyczne poranki muzyczne
5.12 godz. 10.00 Jarmark Świątecznych Umiejętności
4-6.12 Turniej Brydża
6.12 godz. 10.00 "Prawdziwa historia św. Mikołaja"
8.12 godz. 11.00 Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: w dniach 3listopada  -23 grudnia zaprasza na wystawę malarstwa Beaty Będkowskiej z okazji 15-lecia pracy twórczej, galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć