Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 34/2015
2015-08-28

RADA MIASTA
DYŻUR RADNEGO
3.09 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Marian Salwiczek

AKTUALNOŚCI
Stadion w miniaturze
26 sierpnia w Urzędzie Miasta w Chorzowie po raz pierwszy zaprezentowana została makieta stadionu, który stanie przy ul. Cichej 6. Architekt Marcin Iwaszkiewicz z pracowni GMT przybliżył główne założenia projektu. – Ciekawym rozwiązaniem są np. napisy na bokach stadionu („Ruch” i „Chorzów”), które zmieniają się wraz z kątem widzenia – wyjaśnia Iwaszkiewicz. Zgodnie z założeniami projekt będzie gotowy do lutego przyszłego roku. Następny etap to projekt wykonawczy, który pozwoli na oszacowanie kosztów budowy stadionu oraz umożliwi rozpoczęcie procedury przetargowej.
Zdjęcia: http://chorzow.eu/aktualnosci/4080-stadion-w-miniaturze.html

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie
Każdy z mieszkańców Chorzowa, który ukończył 60 rok życia, będzie mógł skorzystać z darmowego szczepienia przeciwko grypie. Wystarczy odwiedzić jedną z 9 placówek medycznych na terenie miasta. Szczepienia wykonywane będą od 1 września do wyczerpania limitu.
Lista placówek objętych programem: http://chorzow.eu/aktualnosci/4086-bezplatne-szczepienia-przeciwko-grypie.html

Aktwyni 60+, czyli seniorzy z pasją
Wybraliśmy jedenastkę do drugiego etapu „Aktywny 60+”. Kazimierz Bączek, Bronisława Konkiel, Jan Krysiak, Maria Majchrzak, Zofia Miczek, Aleksandra Raczyńska, Michał Rebajn, Andrzej Sodowski, Urszula Staszowska, Zdzisław Swoboda i Bibianna Werner to nazwiska jedenastu osób, które przeszły do drugiego etapu Plebiscytu „Aktywny 60+”. - Dokonaliśmy bardzo trudnego wyboru. W drugim etapie wszystko będzie zależało od naszych chorzowskich seniorów, bo to oni w tajnym głosowaniu zdecydują kto otrzyma tytuł „Aktywny 60+” – mówi Magdalena Sekuła, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Aktywizacji Społecznej i przewodnicząca komisji konkursowej.

Równocześnie z Plebiscytem „Aktywny 60+” będzie prowadzony drugi konkurs „Firma Przyjazna Seniorom”. Celem drugiej inicjatywy jest nagrodzenie firm, których oferta najbardziej spełnia oczekiwania chorzowskich seniorów. Od 17 lipca do 30 września  będzie można oddawać głosy na swoich faworytów. Głosować  w plebiscycie „Aktywny 60+” może każdy pełnoletni mieszkaniec Chorzowa, jednak w przypadku takiej samej liczby głosów o zwycięstwie zdecydują głosy seniorów. W drugim plebiscycie „Firma Przyjazna Seniorom” głosować mogą jedynie seniorzy (osoby powyżej 60. Roku życia). Urny wyborcze będą postawione w siedmiu punkach Chorzowa: Centrum Integracji Pokoleń (ul. Dąbrowskiego 7), Urząd Miasta, Chorzowskie Centrum Kultury, Starochorzwski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Sobieskiego 8), Młodzieżowy Dom Kultury (ul. Lompy 13), Centrum Inicjatyw Społecznych i Miejski Dom Kultury „Batory”.
Zwycięzców plebiscytów poznamy 24 października podczas Gali Programu „Chorzów 60+”.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
Otwarcie tzw. małej obwodnicy Chorzowa
Kosztem 11 mln zakończono właśnie budowę tzw. małej obwodnicy Chorzowa. To bardzo ważne połączenie autostrady A4 z ul. Armii Krajowej. Nowa droga pozwoli odciążyć ruch samochodowy w Chorzowie Batorym. Przebudowa ul. Wilhelma Kollmanna związana była z budową nowego wiaduktu nad torami kolejowymi PKP oraz połączeniem z ul. Inwalidzką. W ramach prac wykonano m.in. mury oporowe w ciągu ul. Kollmanna i ul. Inwalidzkiej, zbudowano nowe oraz przebudowano istniejące zjazdy publiczne, wykonano odwodnienie dróg oraz przebudowano istniejące sieci sanitarne, gazowe, elektryczne i teletechniczne. Prace rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. Wjeżdżających tą drogą do Chorzowa witać będzie mural, którego malowanie zakończy się w niedzielę.  
Droga otwarta zostanie 1 września o godz. 14.00, róg ul. Inwalidzkiej i Kollmannna

Witaj szkoło
Budowa wieży Eiffla z rur izolacyjnych, walki na balonowe miecze i rozśmieszanie gwardzisty na czas – to tylko część atrakcji, które czekać będą na uczniów 1 września. Chorzowska Strefa Wolontariatu przedłuża wakacje i w pierwszy dzień szkoły zaprasza do wspólnej zabawy. W godzinach od 11.00 do 15.00 na ul. Jagiellońskiej oprócz gier i konkursów odbędzie się także bazar wymiany podręczników. Podczas festynu parafia pw. św. Antoniego prowadzić będzie zbiórkę  materiałów szkolnych.  Plecaki, piórniki, tornistry, kredki i bloki rysunkowe po akcji przekazane zostaną potrzebującym dzieciom.

76. Rocznica Agresji Hitlerowskiej i Napaści Sowieckiej na Polskę
Prezydent Chorzowa, Przewodniczący Rady Miasta oraz Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień mają zaszczyt zaprosić przedstawicieli środowisk kombatanckich, stowarzyszeń, zakładów pracy, szkół, mieszkańców i radnych miasta oraz przedstawicieli chorzowskich harcerzy na uroczystość upamiętniającą 76. Rocznicę Agresji Hitlerowskiej i Napaści Sowieckiej na Polskę, która odbędzie się 1 września o godz. 12.00 pod pomnikiem Żołnierzy Polskich przy ul. Śląskiej.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
28.08 godz. 10.00 Dyskoteka dla dzieci w Dziekanacie
28.08 godz. 19.00 Koncert Galowy XXVIII Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego
4.09 godz. 18.00 ChCKino Klasyka Amerykańskiego Kina

Młodzieżowy Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6
29.08 godz. 15.30 Hajduckie Dożynki

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka
30.08 godz. 16.00 Niedziela na krajcoku – zabawa taneczna w ogrodach SDK

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 10 – 31 sierpnia zaprasza na wystawę malarstwa Daniela Pieluchy; w dniach 7 – 28 września zaprasza na wystawę malarstwa Henryka Musiałowicza czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć