Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 32/2015

20.08 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Mariola Roleder

Za nami 17. Igrzyska Polonijne
Ponad tysiąc zawodników z 25 krajów – Chorzów był jednym z gospodarzy największego sportowego wydarzenia dla Polonii. Zawody w ramach XVII Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych – Śląsk 2015 rozgrywane były na terenie 4 śląskich miast: Chorzowa, Rybnika, Wodzisławia  i Sosnowca W Chorzowie zawodnicy rywalizowali w tenisie ziemnym, ringo, turnieju rodzinnym i mini igrzyskach. Miasto było także gospodarzem turnieju golfistów, który przeprowadzony został na polu golfowym w Siemianowicach Śląskich. Ceremonia zamknięcia Igrzysk odbyła się 8 sierpnia w Parku Śląskim.  Na Dużej Łące dla zawodników i kibiców zagrali m.in. Sebastian Riedel & Cree oraz Mirek Szołtysek i Wesołe Trio.

Remont torowiska na ul. Wolności
Od poniedziałku (10.08) na ul. Wolności uruchomione zostały tymczasowe przejścia dla pieszych. Utrudnienia związane są z przebudową torowiska tramwajowego na zlecenie Spółki Tramwaje Śląskie S.A. Przejazdy przez torowisko wykonane zostaną za 2-3 tygodni, po włożeniu i zalaniu szyn. Wykonawca robót regularnie polewa wodą materiał na stabilizacje gruntu oraz wszystkie odcinki, gdzie znajduje się kruszywo. Niestety wysokie temperatury oraz brak deszcz utrudnia układanie sypkich materiałów.
10 sierpnia odebrane zostaną wszystkie śmieci z ul. Wolności na odcinku od ul. Bałtyckiej do ul. Hajduckiej. Tymczasowe punkty z kontenerami znajdują się na rogu ul. Wolności i Hankego, na rogu ul. Wolności i Omańkowskiej i na parkingu przy ul. Spółdzielczej.

Uwaga na pieszych! Akcja chorzowskiej policji i straży miejskiej
13 sierpnia był pechowy dla kierowców, którzy na drodze zapominają o pieszych. Chorzowska Policja we współpracy ze Strażą Miejską zwiększyła kontrole w miejscach w których najczęściej dochodzi do wykroczeń względem „niechronionych” uczestników ruchu – Nieprawidłowe parkowanie i wymuszanie pierwszeństwa – to główne przewinienia kierowców wobec pieszych. Naszą akcją, chcemy przypomnieć im, że na drodze muszą zwracać szczególną uwagę nie tylko na inne pojazdy, ale również na niezmotoryzowanych  – wyjaśnia st. asp. Arkadiusz Bień z chorzowskiej Policji.  Czwartkowa akcja przeprowadzona została w ramach Miejskiego programu poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych na terenie Chorzowa. – Nieprawidłowe zachowania wobec pieszych są jedną z głównych przyczyn wypadków w mieście, dlatego działania w tym zakresie są naszym priorytetem  – dodaje st. asp. Bień

Night skating Chorzów – nocny przejazd na rolkach
8 kółek, kask i odblaski – to idealny strój na sierpniowy wieczór. 20.08 odbędzie się pierwsza edycja Nightskating Chorzów. Kolumna rolkarzy wystartuje o godz. 20.00 sprzed Poczty Głównej (skrzyżowanie ul. Faski i Wolności).  Trasa prowadzić będzie przez ul. Wolności, Sobieskiego, Powstańców, Hajducką  i Bojowników o Wolność i Demokrację.  O godz. 20.30 rolkarze odpoczywać będą przy stadionie Ruchu, a już o 21:30 ponownie ruszą w miasto.  Drugi etap przebiegać będzie ulicami: Racławicką, Górniczą, Gałeczki, Astrów, Krzywą, Krasickiego, przez plac Matejki, Kopernika, Dąbrowskiego, Konopnickiej, Lwowską i Kościuszki. Impreza zakończy się pod pomnikiem Hrabiego Redena na placu Hutników.

Udział w przejeździe jest bezpłatny, od uczestników wymagana jest jedynie umiejętności sprawnego poruszania się na rolkach. Wszystkich, którzy chcą podszkolić się przed startem, zapraszamy na darmowe warsztaty. O godz. 19.00 na placu przed Pocztą główną instruktorzy uczyć będą hamowania i skręcania na rolkach.

Święto Wojska Polskiego w Chorzowie
Prezydent Chorzowa i Wojskowy Komendant Uzupełnień w Chorzowie zapraszają na obchody Święta Wojska Polskiego
15 sierpnia godz. 14.00 – 16.00
zwiedzanie Ciężkiego Schronu Bojowego, przy ul. Katowickiej 168
17 sierpnia godz. 18.00
Kompleks „Sztygarka”, ul. Skargi 34 d
koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

Turniej koszykówki ulicznej – 22.08
Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie zaprasza do udziału w turnieju koszykówki ulicznej. Mecze rozgrywane będą 22 sierpnia na boiskach tartanowych przy Kompleksie Sportowym „Hajduki” (hala sportowa stanowi rezerwę na wypadek deszczu). Trzy lub czeroosobowe zespoły zgłaszać można pod nr tel. (32) 241 11 11 lub osobiście przed rozpoczęciem turnieju. Pierwsze mecze rozpoczną się o godzinie 10.00. Rozgrywki odbędą się w jednej kategorii – OPEN.

17.08 godz. 10.00 Spektakl dla dzieci "Brzydkie Kaczątko"
18.08 godz. 10.00 Koncert Folklorystyczny zespołu "Katowice"
19.08 godz. 10.00 Film animowany dla dzieci
19.08 godz. 12.00 Film fabularny dla młodzieży
20.08 godz. 10.00 Zajęcia plastyczne w Galerii MM
21.08 godz. 10.00 Film animowany dla dzieci

Młodzieżowy Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6
15-16.08 godz. 15.00 Dni Wielkich Hajduk

Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 10 – 31 sierpnia zaprasza na wystawę malarstwa Daniela Pieluchy, czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow