Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 25/2015
2015-06-19

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
22 czerwca
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
23 czerwca
godz. 13.00 Komisja Edukacji
godz. 15.30 Komisja Zdrowia
24 czerwca
godz. 17.15 Komisja Kultury i Sportu

DYŻUR RADNEGO
25.06 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Halina Hiltawska

AKTUALNOŚCI
W Chorzowie przybędzie kamer
Rusza drugi etap rozbudowy monitoringu miejskiego w Chorzowie. Do końca roku bezpieczeństwa mieszkańców strzec będzie 11 dodatkowych kamer. – Lokalizacje wybrano na podstawie analizy zagrożeń opracowanej przez chorzowską policję i straż miejską. Otrzymaliśmy także wiele sygnałów od mieszkańców ze wskazaniami, gdzie powinny pojawić się dodatkowe kamery – wyjaśnia Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. Dodatkowym monitoringiem objęte zostaną wszystkie dzielnice. Kamery pojawią się m.in. przy ul. Pudlerskiej, Armii Krajowej i Żołnierzy Września. Najwięcej zainstalowanych zostanie w Chorzowie II.   – Obecnie przygotowujemy się do procedury przetargowej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy sprzęt pojawi się na chorzowskich ulicach 1 listopada – dodaje Kotala. Monitoring wizyjny uruchomiono w Chorzowie w listopadzie ubiegłego roku. Obejmuje on 16 kamer w technologii HD. Monitoring obsługiwany jest przez pracowników Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straży Miejskiej i Policji.
 
Za nami I Międzynarodowa Konferencja "Razem dla seniorów"
Dobiegła końca I Międzynarodowa Konferencja "Razem dla Seniorów". Gości zgromadzonych w Chorzowskim Centrum Kultury znakomitym wykonaniem utworu „Gaudeamus igitur” powitali seniorzy z Nowego Sącza, Warszawy, Chorzowa i Piekar Śląskich, którzy przez ostatnie dni brali udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez Sławomira Witkowskiego. Uroczystość swoim przemówieniem otworzył prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, a krótko potem doszło do podpisania porozumień dotyczących współpracy w zakresie polityki senioralnej z Opolem oraz Świętochłowicami. Tuż po tym wydarzeniu wykład inauguracyjny pt. "Nie łam się!" poprowadził zastępca dyrektora Zespołu Szpitali Miejskich ds. Medycznych w Chorzowie, doktor Henryk Kozik. Następnie krótkie przemówienia wygłosili zagraniczni goście konferencji - Mehmet Volkan Muderrisoglu, Panganai Swotva oraz Petia Zasheva. Następnie rozpoczęła się robocza część konferencji - uczestnicy i prelegenci wzięli udział w panelach dyskusyjnych „Seniorzy, a ochrona zdrowia”, „Aktywizacja seniorów” oraz "Seniorzy w kulturze". Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, panelistom i gościom za przybycie oraz aktywność. Mamy nadzieję, że na drugiej edycji konferencji spotkamy się w jeszcze szerszym gronie. Teraz nadszedł czas na wyciągnięcie wniosków, wcielenie w życia zaproponowanych w trakcie dyskusji postulatów i dalszą współpracę w zakresie działań na rzecz seniorów.

W Chorzowie II powstał Ogród Zmysłów
Kolorowo, pachnąco i głośno – tak jest w chorzowskim Ogrodzie Zmysłów.  Na skwerze przy Przedszkolu Integracyjnym nr 12 kwitną m.in. jabłonie, lawenda, a nawet czosnek. – Przebywanie w naszym nietypowym ogrodzie będzie dla maluchów formą terapii. Oddziaływanie na wszystkie zmysły jest szczególnie ważne dla zapewnienia rozwoju dzieci ze spektrum autyzmu – wyjaśnia Maria Ostrowska, Dyrektor Przedszkola nr 12. Do chorzowskiej placówki uczęszcza 30 dzieci niepełnosprawnych, w tym 23 autystyków. Od 17 czerwca maluchy mogą nie tylko z bliska obserwować zmieniającą się przyrodę, ale przede wszystkim: wąchać, dotykać, słuchać i smakować. Podstawą strefy kolorów są różnobarwne krzewy, drzewa owocowe i kwiaty. Najciekawsze zapachy docierają z ziołowego ogródka, a „ścieżkę dźwiękową” zapewniają szumiące liście, trawy oraz fontanna.

Znamy zwycięzcę konkursu "Być jak Max Steckel"
Jury konkursowe przyznało nagrodę Grand Prix w konkursie fotograficznym "Być jak Max Steckel" zdjęciu "Na baterii", którego autorem jest Marek Locher. W nagrodę zwycięzca weźmie udział w fotospacerze po obiekcie industrialnym, który zorganizowany zostanie przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Pierwsza sztafeta na nowym basenie
81,5 km czyli aż 6680 długości basenu pokonali uczestnicy sztafety pływackiej Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie. W 10-godzinnym (od 14.00- 24.00) maratonie wzięło udział aż 145 pływaków. Sztafetę zorganizowano z okazji otwarcia basenu po gruntownym remoncie. Nowy obiekt jest ogólnodostępny w godzinach popołudniowych oraz w soboty i niedziele. Basen posiada masaże wodne i jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Ponadto do dyspozycji uczniów i wszystkich chętnych uruchomione zostało małe SPA.  Składa się na nie jacuzzi, sauna i miejsce na relaks.
Podczas sztafety najlepsze wyniki uzyskali:
1. miejsce 6,1 km - Martin Burak, uczeń klasy II b naszego liceum,
2. miejsce 5,1 km- Pani Grażyna Widera- dyrektor ZSO Nr 1 w Chorzowie
3. miejsce 4,675 km.- Pan Tomasz Solecki- maratończyk
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom sztafety. Specjalne podziękowania dla Moniki Wilk i Iwony Truchan- Kosińskiej nauczycieli w-f w ZSO Nr 2 w Chorzowie

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
Święto Miasta
19 czerwca Festyn Rodzinny/Koncerty
Szyb Prezydent, ul. Kościuszki
W programie:
prezentacje instytucji kultury, atrakcje plenerowe
15.00 - 19.30 - Występy chorzowskich solistów, zespołów i tancerzy
19.45 - Koncert zespołu BRATHANKI
21.45 - Koncert MARYLI RODOWICZ z zespołem
23.00 - Pokaz sztucznych ogni
20 czerwca uroczysta Msza Święta z okazji 758 rocznicy nadania wsi Chorzów Zakonowi Bożogrobców
13.00     Kościół pw. Marii Magdaleny
ul. Bożogrobców 31
Oprawa artystyczna:
        - Schola Cantorum Minorum Chosoviensis
        - Piotr Olech - kontratenor, Andrzej Zawisza - klawesyn

ANNUM Festival
Rusza kolejna odsłona ANNUM Festival w Chorzowie.  20 czerwca o godzinie 14:00 w kościele pw. św Marii Magdaleny (ul. Bożogrobców 31) odbędzie się  koncert pt. AVE VERUM.
Wykonawcą będzie światowej sławy polski kontratenor Piotr Olech współpracujący na co dzień z najbardziej znamienitymi, europejskimi zespołami specjalizującymi się w historycznym wykonawstwie muzyki dawnej. W jego wykonaniu usłyszymy dzieła najbardziej znanych twórców takich jak Bach, Haendel czy Mozart. Towarzyszyć mu będzie znakomity polski klawesynista Andrzej Zawisza.
Wcześniej, o godz. 13:00 (20 czerwca) w Chorzowskim Centrum Kultury (ul. Sienkiewicza 3, sala 22) specjalnie dla najmłodszych melomanów przygotowaliśmy kolejne spotkanie w ramach cyklu zajęć muzycznych ANNUM Kids zatytułowane "Co w trawie piszczy, czyli dźwięki drewienek, kamyków i szkiełek".
Wszystkie szczegóły oraz zapisy na zajęcia dla dzieci na stronie www.annumfestival.pl
20 czerwca [14:00]
CHORZÓW
Kościół św. Marii Magdaleny
[ul. Bożogrobców 31]

Warsztaty wolontaryjne w hospicjum
Otwarte warsztaty wolontaryjne
20.06.2015 – Hospicjum w Chorzowie
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem hospicyjnym do udziału w szkoleniu, które odbędzie się 20 czerwca w Hospicjum w Chorzowie, przy ul. ul. Szpitalnej 24,
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Prosimy zgłaszać chęć uczestnictwa pisząc na adres mailowy hospicjum_chorzow@o2.pl podając imię, nazwisko i nr telefonu kontaktowego (celem potwierdzenia uczestnictwa). Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 18.06.2015. Dla osób zgłoszonych przygotowane zostaną konspekty i materiały informacyjne oraz poczęstunek
XII Port Poetycki Chorzów
Port Poetycki w Chorzowie to impreza kulturalna zrzeszająca poetów, muzyków i artystów plastyków.20 czerwca w Chorzowskim Centrum Kultury, przy ul. Sienkiewicza 3 wystąpią zarówno autorzy z bogatym dorobkiem artystycznym, jak i debiutanci. Jak co roku, do współpracy zaproszono także malarzty, grafików i muzyków

Wielki Festiwal Sportowy dla Dzieci
Polska Fundacja Sportu i Kultury zaprasza wszystkie dzieci wraz z opiekunami do wzięcia udziału w Wielkim Festiwalu Sportowym dla Dzieci. Na uczestników czekać będzie wiele atrakcji dostosowanych optymalnie do ich wieku i poziomu sprawności fizycznej. Poza zabawami sportowymi, maluchy zaprosimy także do kącika artystycznego. Do wspólnej zabawy na boisku i trybunach zachęcać będą animatorzy.
19 czerwca, godz. 11.00 – 16.00, Stadion Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie, ul. Lompy 10a
Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Prezydenta Miasta Chorzowa, Ministra Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Partnerem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie.

Festiwal zaolziański
Blisko 30 tysięcy Polaków mieszka na tzw. Zaolziu, po czeskiej stronie granicznej Olzy. To społeczność, która wciąż kultywuje polskie tradycje: działają tam kapele ludowe, zespoły rockowe, chóry, amatorskie grupy teatralne z ponad stuletnią tradycją (ale też jedyny polski teatr zawodowy za granicą – Scena Polska w Czeskim Cieszynie), a nawet zespół gimnastyków. Kulturze polskich Zaolziaków będzie można przyjrzeć się z bliska 27 i 28 czerwca. W Parku Śląskim odbędzie się Festiwal Zaolziański. W programie, m.in.: kapel ludowych Bukoń i Lipka, chóru żeńskiego Melodia, zespołów Neomiracles, Druha Nahoda, SilesiJah, występ Gimnastyków z Wędryni tworzących niesamowite ludzkie piramidy, spektakl dla dzieci z Teatru Lalek Bajka z Czeskiego Cieszyna. Gwiazdą z polskiej strony Olzy będzie zespół Koniec Świata.
Organizatorem Festiwalu jest stowarzyszenie Grupa Twórcza „Ocochodzi”, we współpracy z Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym w Republice Czeskiej.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
20.06 godz. 14.00 X Festiwal Orkiestr Dętych przy Szybie Prezydent
20.06 godz. 15.00 Port Poetycki
21.06 godz. 17.00 Spektakl pt. "Album"
23.06 godz. 18.00 ChCKino Klasyka Amerykańskiego Kina
24.06 godz. 11.00 Koncert charytatywny Zanieśmy Pomoc Dzieciom z Nepalu...
24.06 godz. 18.00 ChCKino Klasyka Amerykańskiego Kina

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka
19.06 godz. 14.30 Spektakl "Zabawa w dziobanego"
19.06 godz. 15.00 Święto Miasta Szyb Prezydent
19.06 godz. 19.00 Kino na leżakach
20.06 godz. 10.00 Rodzinny Poranek Teatralny "Przygoda Kapryśnej Królewny"
20.06 godz. 10.00 Rodzinny Poranek Teatralny – warsztaty
22.06 godz. 18.00 Premiera "Zakochani" Teatr Lalki i Aktora GADUŁY
22.06 godz. 19.00 Koncert zespołu Hoker

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
20.06 godz. 10.00 Turniej Historycznych Gier Strategicznych
19.06 godz. 17.00 i 20.06 godz. 11.00 FEST BATORY /skwer przy Hotelu Gorczowski/
21.06 godz. 15.00 Festiwal Młodych SPLOT
23.06 godz. 10.00 Spotkanie klubu rozmaitości kulturalnych "Pegaz"
25.06 godz. 15.00 Zakończenie Roku Szkolnego Gim. nr 8

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 1 – 29 czerwca 2015 r. na wystawę Zbyluta Grzywacza z okazji obchodów 15-lecia galerii, czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć