Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 21/2015
2015-05-22

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
25 maja
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
godz. 15.30 Wspólne posiedzenie Komisja Zdrowia i Komisji Edukacji
27 maja
godz. 17.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

DYŻUR RADNEGO
28.05 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Mariola Roleder  

AKTUALNOŚCI
Szefowa MSW szkoliła chorzowskich seniorów
21 maja w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Lompy 13 w Chorzowie minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska spotkała się z seniorami. Tematem tej niecodziennej wizyty były zagrożenia, z jakimi seniorzy coraz częściej mają do czynienia. Głównym tematem spotkania były wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Podczas szkolenia pani minister oraz przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach udzielali wskazówek, m.in. jak ustrzec się przed naciągaczami. – Przypominamy, że prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie – podkreślił insp. Grzegorz Bonalski z KWP w Katowicach. Organizatorami spotkania byli: Urząd Miasta w Chorzowie, Chorzowska Strefa Wolontariatu, Chorzowska Akademia Seniora, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Komenda Miejska Policji w Chorzowie, Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie.

Urząd po godzinach
Kogo po godzinach można spotkać w Urzędzie Miasta w Chorzowie? Zwiedzający gmach w ramach rozgrzewki przed Nocą Muzeów natknęli się m.in. na hrabiego Redena, bożogrobców i żołnierzy 75. Pułku Piechoty. Wieczorową porą swoje nowe oblicze pokazała także biurokracja – urzędowe widmo zamiast straszyć, pozowało do zdjęć i rozdawało cukierki. Chętnych na nocne zwiedzanie nie brakowało. 15 maja w drugiej edycji wydarzenia wzięło udział prawie 400 osób. „Urząd po godzinach” to okazja do odwiedzenia miejsc na co dzień niedostępnych dla mieszkańców, m.in. wieży zegarowej i podziemi. Grupy po obiekcie oprowadzają przewodnicy z chorzowskiego PTTKu, a w organizację wydarzenia włączają się m.in. Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców i Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium".

Kolejne porozumienie o współpracy dot. polityki senioralnej
Koszęciński pałac był w niedzielę areną niezwykłej wymiany doświadczeń: każda gmina zaprezentowała program artystyczny. Goście zwiedzili piękny kompleks pałacowy, w Kościele pw. Św. Trójcy wysłuchali wykładu o historii Koszęcina. Co ważne, przez cały dzień towarzyszył im Piotr Hankus, członek Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - poprowadził także biesiadę taneczną. Najaktywniejsi seniorzy mieli okazję nauczyć się od niego, jak tańczyć trojaka. W biesiadzie uczestniczył też Wiesław Ciężkowski - Zastępca Prezydenta Miasta Chorzów ds. Społecznych, który zawitał do Koszęcina z nieoczekiwaną wizytą.
W poniedziałek o godzinie 13:00 w jednej z przepięknych sal pałacowych podpisane zostało porozumienie o współpracy w zakresie polityki senioralnej. Podpisy pod dokumentami złożyli: prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, Pełnomocnik Prezydenta ds. Aktywizacji Społecznej z Nowego Sącza Marta Mordarska, wójt gminy Koszęcin Grzegorz Ziaja oraz zastępca dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Tomasz Janikowski.

Bezpłatne badania dla osób w wieku 40+
Bezpłatne badania mammograficzne:
NZOZ „ADO – MED. 2”
ul. Stefana Batorego 19  w Chorzowie
SPZOZ Zespół Szpitali Miejskich
ul. Strzelców Bytomskich 11 w Chorzowie
Rejestracja: tel. 32 349 91 40
pn. – pt. – w godz. 7.00 – 14.00
Bezpłatne badania gruczołu krokowego (prostaty)
NZOZ Poradnie „Śląskie Centrum Urologii” Urovita Sp. z o.o.
ul. Strzelców Bytomskich 11 w Chorzowie
Rejestracja: pn.–pt. 8.00–15.00, tel.32 348 30 07
Realizacja badań: pn.-pt. 8.00 – 15.00
Wykonywanie badań do wyczerpania limitu zakontraktowanych świadczeń - prosimy o telefoniczne sprawdzenie, czy poszczególna placówka wykonuje aktualnie badania

Konkurs: Kreator Miejsc Pracy
Zapraszamy pracodawców do udziału w Konkursie : „Kreator miejsc pracy”. Jest to konkurs Ministra Pracy i Polityki Społecznej, który ma na celu wyróżnienie pracodawców, tworzących najwięcej nowych miejsc pracy. Nagrody będą przyznawane w pięciu kategoriach : mała, średnia, duża firma oraz duża firma przemysłowo-produkcyjna, a także duża firma handlowo-usługowa. Zgłoszenia można wysyłać do 29 maja br. Kryterium oceny stanowi wzrost zatrudnienia w firmie.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Śląski Festiwal Fotografii
Jesteś miłośnikiem fotografii, chciałbyś nauczyć się czegoś od mistrzów zawodu? A może lubisz oglądać dobre zdjęcia? Teraz będzie okazja: 23 maja w Chorzowie odbędzie się Śląski Festiwal Fotografii organizowany przez Chorzowską Strefę Wolontariatu w ramach którego będzie można zobaczyć zdjęcia laureatów prestiżowych konkursów fotograficznych, wziąć udział w spotkaniach autorskich i pójść w plener z ludźmi, którzy od lat zawodowo fotografują największe wydarzenia w kraju. Wśród nich zwycięzcy World Press Photo, Grand Press Photo czy Śląskiej Fotografii Prasowej. Udział w festiwalu jest bezpłatny. Wystarczy przyjść!

XIV Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej dla Dorosłych
22 i 23 maja odbędzie się w Chorzowie XIV Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej dla Dorosłych oraz Konferencja naukowa. Tematem przewodnim tej edycji jest "Marketing relacji w usługach finansowych". Uroczyste otwarcie Olimpiady odbędzie się 23 maja o godz. 9.00 w auli CKUE w Chorzowie. Ogłoszenie wyników planowane jest ok. godz. 16.00. Konferencja naukowa odbędzie się dzień wcześniej 22 maja o godz. 17.30.
Patronat nad impreza objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Prezydent Miasta Chorzów.

Akrobacje w MORiSie
Najlepsi spotkają się w Chorzowie. 23 i 24 maja w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Sportu odbędzie się najważniejsza impreza akrobatyczna w kraju – Mistrzostwa Polski Seniorów. 200 zawodników walczyć będzie o medale w trzech konkurencjach: skoki na trampolinie, skoki na ścieżce i układy zespołowe na planszy. Stawką w konkursie będzie także powołanie do kadry na Mistrzostwa Europy w akrobatyce sportowej, które w tym roku zorganizowane zostaną w niemieckim Riesie. Chorzów reprezentować będzie 17 zawodników z Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Sokolnia: 2 trojki żeńskie, 3 dwojki mieszane i 3 dwójki żeńskie. Zawody w MORiSie, przy ul. Dąbrowskiego 113 rozpoczną się w sobotę (23.05) o godz. 09.00. (uroczyste otwarcie planowane jest na godz. 15:00). Następnego dnia od godz. 09.00 do 13.00 rozgrywane będą finały we wszystkich konkurencjach. Wstęp na mistrzostwa jest bezpłatny.

Turniej Dobble
Wszystkich Seniorów zapraszamy do wzięcia udziału w turnieju gry towarzyskiej Dobble, który odbędzie się w poniedziałek 25.05 w Starochorzowskim Domu Kultury. Do wygrania będzie m. in. znakomita polska gra planszowa "Kolejka".
Dobble to nowoczesna gra karciana, w której liczy się refleks i bystre oko. Na okrągłych kartonikach znajduje się kilka różnych symboli - celem graczy jest odszukanie wspólnego symbolu między kartą trzymaną w ręce, a tymi znajdującymi się na środku stołu. Ten, komu się to uda, może zatrzymać kartę - gracz, który na koniec gry będzie miał ich najwięcej, wygrywa.

25 lat samorządu
24 maja
godz. 12.30
Msza Św. w intencji mieszkańców i samorządu Chorzowa/ Kościół św. Antoniego, ul. Kopernika 1

28 maja
godz. 16.00 Otwarcie wystawy okolicznościowej „Dzieje samorządu w Chorzowie w latach 1868-1990”/ Muzeum w Chorzowie, ul. Powstańców 25
godz. 17.00 Otwarcie wystawy okolicznościowej „25 lat odrodzenia samorządu w Chorzowie” oraz prezentacja publikacji Mariusza Tracza „Chorzów 1990-2015. Kronika wydarzeń”/ Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
godz. 17.30 Uroczysta Sesja Rady Miasta (w części artystycznej recital Andrzeja Lamperta)/ Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
Dziubka dej mi, mamo
Chorzowska Strefa Wolontariatu zaprasza na organizowany z okazji Dnia Matki i odbywający się pod hasłem „Dziubka dej mi, mamo” koncert Duetu Karo, połączony ze wspólną zabawą taneczną. Impreza odbędzie się w piątek, 29 maja w Starochorzowskim Domu Kultury (ul. Siemianowicka 59) o godz. 17.00. Gwiazdą wieczoru będzie Duet Karo. Pochodzący z Chorzowa zespół istnieje od ponad 14 lat. Koncertuje w kraju i za granicą prezentując m.in. śląskie przeboje biesiadne i autorskie piosenki.

Atmasfera Festival
Od  29 do 31 maja w Rosarium Parku Śląskiego odbędzie się Atmasfera Festival, którego pierwsza edycja będzie nosiła tytuł "Dalej niż marzenia". Festiwal powstał na fali popularności jaką cieszy się w Polsce zespół Atmasfera. Jako grupa ich przyjaciół - ludzi niosących to samo przesłanie i pozytywne nastawienie do życia, postanowiliśmy z nimi zorganizować festiwal inny niż wszystkie. Atmasfera Festival to otwarta i przeznaczona dla wszystkich przestrzeń sztuki, warsztatów i działań skupionych w festiwalowym miasteczku.

Chorzowski Dzień Dziecka
Tegoroczne atrakcje organizowane w Chorzowie z okazji Dnia Dziecka potrwają aż... trzy dni. Bieg rodzinny, festiwal baniek mydlanych, rodzinne malowanie online - to tylko część z tego, co przygotowaliśmy na tę okazję. Organizowane z okazji Dnia Dziecka wydarzenia rozpoczną się już w sobotę, 30 maja i potrwają aż do poniedziałku, 1 czerwca.
Zaczynamy 30.05. o godzinie 9:00 w muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie biegiem rodzinnym. Uwaga! Na bieg obowiązują wcześniejsze zapisy!
W niedzielę 31.05. o godzinie 12:00 zapraszamy na Dzień Dziecka w Skansenie, który będzie obfitował w ciekawe zajęcia, atrakcyjny program artystyczny i liczne niespodzianki, przygotowane specjalnie dla najmłodszych.
Z kolei w poniedziałek 01.06. odbędzie się II Chorzowski Festiwal Baniek Mydlanych, podczas którego przeniesiemy się do "Bajkowej Krainy", zbudujemy pojazdy z surowców wtórnych i oczywiście...będziemy puszczać bańki. :) Po nim przyjdzie czas na rodzinne malowanie online, podczas którego połączymy się z naszymi przyjaciółmi z Nowego Sącza.

Dzień Dziecka w SDK
30 maja                                                                                                  
godz.10.00 Rodzinny Poranek Teatralny, spektakl „O skarbniku z głębokiej kopalni” (sala widowiskowa SDK) bilety w cenie 2 zł od osoby
godz. 11.00 Rodzinny Poranek Teatralny, warsztaty teatralne,(sala widowiskowa SDK) bilety w cenie 3 zł od osoby
godz. 12.00 „Todo Art Trio” koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej (sala widowiskowa SDK/ogród SDK) bilety w cenie 5zł od osoby
31 maja
godz. 15.00-17.00  Rodzinne Ogrodowe Rozmaitości Artystyczne
Pokaz oraz warsztaty rzeźbienia w lodzie – wstęp wolny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, ze względu na ograniczona liczbę miejsc
Miejsce: Ogród Starochorzowskiego Domu Kultury

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
22.05 godz. 17.00 Spotkanie z cyklu Przewodnik Opowiada
22.05 godz. 19.00 Spektakl „Scenariusz dla samotnych kobiet”
23.05 godz. 18.00 Spektakl „Moralność Pani Dulskiej”
24.05 godz. 18.00 Maluch i muzyka
24.05 godz. 16.00 Festiwal Małych Form Artystycznych – spektakle laureatów
25.05 godz. 18.00 Mitologiczne Podróże Małe i Duże
26.05 godz. 16.00 Koncert „Dzień Matki”
27.05 godz. 18.00 Koncert galowy „Towary liryczne Agnieszki Osieckiej”
28.05 godz. 17.00 Wystawa „Sam rząd to nie wszystko! Samorząd”

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka
22.05 godz. 17.30 Warsztaty artystyczne „Klub z wyobraźnią”
21.05 godz. 10.00 i 11.00 Spotkanie z Markiem Szołtyskiem „Pogodomy o Śląsku”
22.05 godz. 16.00 Chorzowska Strefa Wolontariatu warsztaty „Jaki Chorzów? Twój Stary”
23.05 godz. 10.00 Turniej dla dzieci do lat 7 „Szachuś”
25.05 godz. 17.30 Warsztaty artystyczne „Klub z wyobraźnią”
26.05 godz. 16.00 Turniej dobble
28.05 godz. 17.00 Koncert „Dla Ciebie Mamo”

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
22.05 godz.19.00 Koncert mantr zespołu Atmasfera
23.05 godz. 18.00 X-lecie telemedycyny polskiej
26.05 godz. 10.00 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz
27.05 godz. 17.00 Dzień Mamy Przedszkola nr 1 w Chorzowie  

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 4 – 25 maja 2015 r. na wystawę z okazji obchodów 15-lecia galerii, czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć