Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 20/2015
2015-05-14

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA

18 maja
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

19 maja
godz. 15.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

20 maja
godz. 17.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

21 maja
godz. 17.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

DYŻUR RADNEGO
21.05 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Piotr Wróblewski

AKTUALNOŚCI
Półtora miliona dla Ruchu Chorzów
Chorzów kupił akcje Ruchu o wartości 1,5 mln złotych. Tym samym po rejestracji w sądzie, miasto zwiększy swój udział w akcjach spółki do 22,46%. – To kolejna forma wsparcia klubu przez miasto. Dzięki temu mamy prawo by nasz przedstawiciel zasiadał w radzie nadzorczej, a tym samym możemy nadzorować, jak wydawane są przekazywane przez nas środki – komentuje Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Od kilku miesięcy funkcję członka rady nadzorczej spółki z ramienia miasta sprawuje Sławomir Janiszewski.

Konkurs: Kreator Miejsc Pracy
Zapraszamy pracodawców do udziału w Konkursie : „Kreator miejsc pracy”. Jest to konkurs Ministra Pracy i Polityki Społecznej, który ma na celu wyróżnienie pracodawców, tworzących najwięcej nowych miejsc pracy. Nagrody będą przyznawane w pięciu kategoriach : mała, średnia, duża firma oraz duża firma przemysłowo-produkcyjna, a także duża firma handlowo-usługowa. Zgłoszenia można wysyłać do 29 maja br. Kryterium oceny stanowi wzrost zatrudnienia w firmie.

Konkurs na zdjęcie industrlialne „Bądź jak Max Steckel”
Uwaga! Konkurs na zdjęcie industrialne „Bądź jak Max Steckel” Kim był tytułowy Steckel? Urodził się 26 maja 1870 roku we Frankfurcie nad Odrą. Fotograf, który specjalizował się m.in. w zdjęciach ukazujących przemysł. Wraz z bratem prowadził atelier fotograficzne przy ulicy Wolności w Królewskiej Hucie. W 1928 wydał, uważany za najlepszy, album Czarne Djamenty (w wersji niemieckiej, Schwarze Diamanten). Składa się z 31 fotogramów obrazujących prace górników.

Wyniki wyborów prezydenckich w Chorzowie – I tura
47,48% uprawnionych do głosowania chorzowian wzięło udział w wyborach prezydenckich 2015. 10 maja lokale wyborcze odwiedziło ponad 40 tysięcy mieszkańców. Najwyższy wynik w Chorzowie zanotował Bronisław Komorowski. Na kandydata Platformy Obywatelskiej oddano 16 976 głosów (42,36%). Drugie miejsce zajął Paweł Kukiz. Jego kandydaturę poparło 24,60% chorzowian (9 859 głosów). Na podium uplasował się także Andrzej Duda zdobywając 22,80% głosów (9 139 głosów).

Maluchy przejęły Szyb Prezydent
8 maja na szybie Prezydent rządziły przedszkolaki. Ponad 300 dzieci podjęło wyzwanie i pokonało 201 schodów prowadzących na taras widokowy. Z certyfikatem „Zdobywcy Szybu”, maluchy ruszyły na podbój kolejnych atrakcji: parku linowego, dmuchanego zamku i mega-twistera. Na chętnych czekał także punkt malowania twarzy oraz  gry i zabawy ruchowe. Piknik zorganizowano w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Za nami wiosenna edycja festiwalu Organy Plus
9 maja w kościele im. Marcina Lutra odbył się ostatni koncert wiosennej edycji Chorzowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Organy Plus”. Uczestnicy cyklu mieli okazje wysłuchać koncertów organowych wraz z instrumentami solowymi: fletnią Pana i trąbką. W trakcie kolejnej edycji obok organów wykonawcami będą akordeonista oraz wokalista – bas. Najbliższy koncert odbędzie się 26 września o godz. 18.

IX Międzyszkolny konkurs ekologiczny
Zespół Szkół  Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Chorzowie informuje, że dnia 12 maja o godzinie 12.00 odbędzie się  I etap  IX Międzyszkolnego Konkursu Geologicznego dla uczniów gimnazjum. Konkurs ma sprzyjać rozwijaniu uzdolnień oraz zainteresowaniu naukami geologicznymi, a także pobudzić logiczne myślenie oraz wspomagać stosowanie praktycznej wiedzy. Drugi finałowy etap odbędzie się 19 maja 2015 r.

Konkurs: 100 chorzowskich zabytków
Mapy, zdjęcia, szczegółowe opisy i ciekawostki historyczne – to wszystko można znaleźć w najnowszej wersji systemu nawigacyjnego po zabytkach Chorzowa. Broszury ze 100 historycznych obiektów można znaleźć w 17 punktach na terenie całego miasta. Pakiety wraz z folderami o Chorzowie można wygrać także w konkursie organizowanym przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zestawy czekają na trzy osoby, które jako pierwsze prześlą poprawne odpowiedzi na konkursowe pytania. http://chorzow.eu/aktualnosci/3799-konkurs-100-chorzowskich-zabytkow.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
Koncert Frank Sinatra w stulecie urodzin
Miejski Dom Kultury „Batory, przy ul. Stefana Batorego 6 zaprasza na koncert "Frank Sinatra w stulecie urodzin" w wykonaniu Big Silesian Band. Big Silesian Band – założona z początkiem 2008 roku z inicjatywy dyrygenta zespołu - Joachima Krzyka - profesjonalna orkiestra rozrywkowa działająca pod patronatem Polskiego Radia Katowice.Zespół posiada opinię jednego z najlepszych big bandów w Polsce. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Big Bandów w Berlinie oraz zdobywcą Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu w Czeskiej Kamienicy.

Śląski Festiwal Fotografii
Jesteś miłośnikiem fotografii, chciałbyś nauczyć się czegoś od mistrzów zawodu? A może lubisz oglądać dobre zdjęcia? Teraz będzie okazja: 23 maja w Chorzowie odbędzie się Śląski Festiwal Fotografii organizowany przez Chorzowską Strefę Wolontariatu w ramach którego będzie można zobaczyć zdjęcia laureatów prestiżowych konkursów fotograficznych, wziąć udział w spotkaniach autorskich i pójść w plener z ludźmi, którzy od lat zawodowo fotografują największe wydarzenia w kraju.

Urząd po godzinach, czyli nocne zwiedzanie UM Chorzów
Dokąd prowadziło podziemne wyjście, kto nakręca zegar na wieży i dlaczego w gabinecie prezydenta jest troje drzwi - na te pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas nocnego zwiedzania urzędu, które odbędzie się w piątek 15 maja.W przededniu „Nocy Muzeów” zapraszamy do Chorzowa na nocne zwiedzanie Urzędu Miasta. Gmach, wybudowany pod koniec XIX, wieku kryje wiele tajemnic i miejsc, które na co dzień są niedostępne dla mieszkańców przychodzących załatwić urzędowe sprawy.

Chorzowska Noc Muzeów

Muzeum w Chorzowie, ul. Powstańców 25
W programie:
Wystawy czasowe:
„Nie tylko Matejko. Wizerunki królów i książąt polskich na medalach. Wystawa ze zbiorów Muzeum w Chorzowie”
„Biblia. 500 lat Reformacji”
„Z dziejów Temidy na Górnym Śląsku. Źródła do dziejów wymiaru sprawiedliwości od XV do XX wieku w zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach”
Wystawa stała numizmatyczna: „Z dziejów pieniądza. Polska – Śląsk”
 Godz. 17.00–19.00 – Interaktywne zajęcia dla dzieci prowadzone przez artystę rzeźbiarza – Tomasza Wenklara, autora chorzowskiej „ławeczki Cieślika”
 Godz. 18.00–19.00 – Wykład z cyklu „Granice historii – Historia bez granic”: Biblia Caravaggia… Prowadzenie: dr Jacek Kurek
 Godz. 20.00–21.00 – Koncert jazzowy Zespołu HoTS: „Harmonia Sfer”
 Godz. 21.30–23.00 – Indywidualne zwiedzanie i oprowadzanie po wystawach
 
Wszystkich zwiedzających zapraszamy do udziału w grze edukacyjnej – „Gra o koronę”. Na zwycięzców czekają nagrody.

Galeria Furheart, ul. Wolności 15
20.00
Architecture must burn!
wykład Oskara Grąbczewskiego

20.45
dyskusja z udziałem Oskara Grąbczewskiego

21.00
dj set
22.00
Projekcje filmów połączone ze prelekcją Jadwigi Kocur
Dwugłowy smok (2006, 35min)
Reżyseria: Jadwiga Kocur

Pretekstem dla filmowej opowieści jest architektura 20-lecia międzywojennego, przez pryzmat której toczy się opowieść o społecznej i politycznej traumie spowodowanej podziałem. W konsekwencji Górny Śląsk, w ciągu zaledwie kilku lat, z prowincjonalnego pogranicza zaczął się zmieniać w nowoczesna metropolie nasycona architektura z kręgu Neues Bauen, Le Corbusiera i Szkoły Chicagowskiej, stając się najbardziej progresywnym eksperymentem urbanistycznym Europy pierwszych lat 30tych XX wieku.
Grażynka (2013, 16min)
reżyseria: Bartłomiej Grzesik
opieka artystyczna: Jadwiga Kocur
Film opowiada o chorzowskiej szkole jako miejscu gdzie ścierają się giganci, czyli: Bismarck, Piłsudski, Batory, Stalin. Rywalizują oni w wielkiej grze o Chorzów. Film pokazuje szkołę, jak idealnie funkcjonujący organizm kobiety... Nietypowej kobiety-Grażynki, z ciekawym życiorysem. Pierwszą „łamigłówką" związaną z jej osobą był spór o ojcostwo oraz jej tragicznych związkach (Piłsudski, Batory, Stalin).


23.00 Dyskusja z udziałem Jadwigi Kocur
23.30 Party in the gallery czyli dj set
Wstęp wolny!

Starochorzowski Dom Kultury,ul. Siemianowicka 59
ciekawostki, niespodzianki, warsztaty, filmy

17.00
Warsztaty taneczne – Poczuj się jak gwiazda na Broadwayu zatańcz z nami
Warsztaty fotograficzne – Jak umiejętnie fotografować gwiazdę

18.30 projekcje filmów

dla dzieci : Flynn - uroczy awanturnik ścigany przez rozbójników, znajduje schronienie w opuszczonejwieży. Spotyka tam piękną i pełną temperamentu Roszpunkę, dziewczynę, której złote włosy mają magiczną moc. Żyjąca na odludziu księżniczka marzy, by poznać świat i przeżyć coś ekscytującego.Czarujący łotrzyk Flynn staje się jej przepustką do wolności…
dla dorosłych : Stany Zjednoczone, koniec ery filmu niemego. Producenci jednej z większych wytwórni filmowych mają duże problemy z udźwiękowieniem swoich nowych filmów, gdyż ich wielka gwiazda, Lina Lemonta  ma głos, który... przypomina skrzypiące drzwi. Mimo lekcji wymowy Lina nie brzmi dobrze - ani na ekranie, ani w życiu prywatnym. Jej filmowy partner, słynny amant Don Lockwood, poznaje bardzo interesującą młodziutką aktorkę, Kathy Selden, która zarabia, śpiewając na przyjęciach. Pomimo początkowej niechęci zaprzyjaźniają się i zakochują w sobie. Pozostaje już tylko jeden problem: głos Liny, który trzeba zastąpić cudzym. różne niespodzianki,a  a wszystko osadzone w tematyce MUSICALI
Strefa dziecka – 15.05
Już w najbliższy piątek, 15.05. zapraszamy wszystkie maluchy z rodzicami na pełne śpiewu, tańca i zabawy wydarzenie - "Strefa dziecka - co Ci da?"Projekt Chorzowskiej Strefy Wolontariatu "Chorzowska Akademia Dzieci" w związku z ogromnym zainteresowaniem Klubem Malucha, rozszerza swoją działalność. Od czerwca startujemy z nowymi zajęciami dla naszych milusińskich, takimi jak: "Popołudnie brudne, ale nie nudne", czy "Kącik małego artysty".

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
15.05 godz. 19.00 Kabaretowy Magic Show – Tomasz Kabis i jego goście.
16.05 godz. 17.00 Koncert jubileuszowy 70-cio lecie Szkoły Muzycznej w Chorzowie
17.05 godz. 11.00 Film animowany dla dzieci
19.05 godz. 18.00 „Pogodomy o Śląsku?” z Markiem Szołtyskiem
20.05 godz. 16.00 i 21.05 godz. 9.00 II Wojewódzki Konkurs Sztuki Słowa „Towary Liryczne Agnieszki Osieckiej”
21.05 godz. 18.00 ChCKino

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
16.05 godz. 13.30 – 16.30 Spectrum Liberi
16.05 godz. 16.00 MUSICALOWA Noc Muzeów
19.05 godz. 16.00 Wiosenne Spotkania Seniora
21.05 godz. 10.00 Pogodomy o Śląsku „Koło ma dwa koła”

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
15.05 godz. 18.00 Koncert „Frank Sinatra w stulecie urodzin”
16.05 Chorzowski Klub Rowerowy: Wycieczka
18.05 – 25.05 Festiwal działań artystycznych TALENTOWNIA
20.05 godz. 18.00 Chorzowski Klub Rowerowy: Spotkanie

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 4 – 25 maja 2015 r. na wystawę z okazji obchodów 15-lecia galerii, czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

 

Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 20/2015

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA

18 maja

godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

19 maja

godz. 15.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

20 maja

godz. 17.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

21 maja

godz. 17.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

 

DYŻUR RADNEGO

21.05 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201

dyżur pełnić będzie radny Piotr Wróblewski

 

AKTUALNOŚCI

Konkurs na zdjęcie industrlialne „Bądź jak Max Steckel”

Uwaga! Konkurs na zdjęcie industrialne „Bądź jak Max Steckel” Kim był tytułowy Steckel? Urodził się 26 maja 1870 roku we Frankfurcie nad Odrą. Fotograf, który specjalizował się m.in. w zdjęciach ukazujących przemysł. Wraz z bratem prowadził atelier fotograficzne przy ulicy Wolności w Królewskiej Hucie. W 1928 wydał, uważany za najlepszy, album Czarne Djamenty (w wersji niemieckiej, Schwarze Diamanten). Składa się z 31 fotogramów obrazujących prace górników.

Wyniki wyborów prezydenckich w Chorzowie – I tura

47,48% uprawnionych do głosowania chorzowian wzięło udział w wyborach prezydenckich 2015. 10 maja lokale wyborcze odwiedziło ponad 40 tysięcy mieszkańców. Najwyższy wynik w Chorzowie zanotował Bronisław Komorowski. Na kandydata Platformy Obywatelskiej oddano 16 976 głosów (42,36%). Drugie miejsce zajął Paweł Kukiz. Jego kandydaturę poparło 24,60% chorzowian (9 859 głosów). Na podium uplasował się także Andrzej Duda zdobywając 22,80% głosów (9 139 głosów).

Maluchy przejęły Szyb Prezydent

8 maja na szybie Prezydent rządziły przedszkolaki. Ponad 300 dzieci podjęło wyzwanie i pokonało 201 schodów prowadzących na taras widokowy. Z certyfikatem „Zdobywcy Szybu”, maluchy ruszyły na podbój kolejnych atrakcji: parku linowego, dmuchanego zamku i mega-twistera. Na chętnych czekał także punkt malowania twarzy oraz  gry i zabawy ruchowe. Piknik zorganizowano w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Za nami wiosenna edycja festiwalu Organy Plus

9 maja w kościele im. Marcina Lutra odbył się ostatni koncert wiosennej edycji Chorzowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Organy Plus”. Uczestnicy cyklu mieli okazje wysłuchać koncertów organowych wraz z instrumentami solowymi: fletnią Pana i trąbką. W trakcie kolejnej edycji obok organów wykonawcami będą akordeonista oraz wokalista – bas. Najbliższy koncert odbędzie się 26 września o godz. 18.

IX Międzyszkolny konkurs ekologiczny

Zespół Szkół  Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Chorzowie informuje, że dnia 12 maja o godzinie 12.00 odbędzie się  I etap  IX Międzyszkolnego Konkursu Geologicznego dla uczniów gimnazjum. Konkurs ma sprzyjać rozwijaniu uzdolnień oraz zainteresowaniu naukami geologicznymi, a także pobudzić logiczne myślenie oraz wspomagać stosowanie praktycznej wiedzy. Drugi finałowy etap odbędzie się 19 maja 2015 r.

Konkurs: Kreator Miejsc Pracy

Zapraszamy pracodawców do udziału w Konkursie : „Kreator miejsc pracy”. Jest to konkurs Ministra Pracy i Polityki Społecznej, który ma na celu wyróżnienie pracodawców, tworzących najwięcej nowych miejsc pracy. Nagrody będą przyznawane w pięciu kategoriach : mała, średnia, duża firma oraz duża firma przemysłowo-produkcyjna, a także duża firma handlowo-usługowa. Zgłoszenia można wysyłać do 29 maja br. Kryterium oceny stanowi wzrost zatrudnienia w firmie.

Półtora miliona dla Ruchu Chorzów

Chorzów kupił akcje Ruchu o wartości 1,5 mln złotych. Tym samym po rejestracji w sądzie, miasto zwiększy swój udział w akcjach spółki do 22,46%. – To kolejna forma wsparcia klubu przez miasto. Dzięki temu mamy prawo by nasz przedstawiciel zasiadał w radzie nadzorczej, a tym samym możemy nadzorować, jak wydawane są przekazywane przez nas środki – komentuje Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Od kilku miesięcy funkcję członka rady nadzorczej spółki z ramienia miasta sprawuje Sławomir Janiszewski.

Konkurs: 100 chorzowskich zabytków

Mapy, zdjęcia, szczegółowe opisy i ciekawostki historyczne – to wszystko można znaleźć w najnowszej wersji systemu nawigacyjnego po zabytkach Chorzowa. Broszury ze 100 historycznych obiektów można znaleźć w 17 punktach na terenie całego miasta. Pakiety wraz z folderami o Chorzowie można wygrać także w konkursie organizowanym przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zestawy czekają na trzy osoby, które jako pierwsze prześlą poprawne odpowiedzi na konkursowe pytania.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Koncert Frank Sinatra w stulecie urodzin

Miejski Dom Kultury „Batory, przy ul. Stefana Batorego 6 zaprasza na koncert "Frank Sinatra w stulecie urodzin" w wykonaniu Big Silesian Band. Big Silesian Band – założona z początkiem 2008 roku z inicjatywy dyrygenta zespołu - Joachima Krzyka - profesjonalna orkiestra rozrywkowa działająca pod patronatem Polskiego Radia Katowice.Zespół posiada opinię jednego z najlepszych big bandów w Polsce. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Big Bandów w Berlinie oraz zdobywcą Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu w Czeskiej Kamienicy.

Śląski Festiwal Fotografii – 16.05 i 23.05

Jesteś miłośnikiem fotografii, chciałbyś nauczyć się czegoś od mistrzów zawodu? A może lubisz oglądać dobre zdjęcia? Teraz będzie okazja: 23 maja w Chorzowie odbędzie się Śląski Festiwal Fotografii organizowany przez Chorzowską Strefę Wolontariatu w ramach którego będzie można zobaczyć zdjęcia laureatów prestiżowych konkursów fotograficznych, wziąć udział w spotkaniach autorskich i pójść w plener z ludźmi, którzy od lat zawodowo fotografują największe wydarzenia w kraju.

Urząd po godzinach, czyli nocne zwiedzanie UM Chorzów – 15.05

Dokąd prowadziło podziemne wyjście, kto nakręca zegar na wieży i dlaczego w gabinecie prezydenta jest troje drzwi - na te pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas nocnego zwiedzania urzędu, które odbędzie się w piątek 15 maja.W przededniu „Nocy Muzeów” zapraszamy do Chorzowa na nocne zwiedzanie Urzędu Miasta. Gmach, wybudowany pod koniec XIX, wieku kryje wiele tajemnic i miejsc, które na co dzień są niedostępne dla mieszkańców przychodzących załatwić urzędowe sprawy.

Chorzowska Noc Muzeów – 16.05

 

Muzeum w Chorzowie, ul. Powstańców 25

W programie:

Wystawy czasowe:

„Nie tylko Matejko. Wizerunki królów i książąt polskich na medalach. Wystawa ze zbiorów Muzeum w Chorzowie”

„Biblia. 500 lat Reformacji”

„Z dziejów Temidy na Górnym Śląsku. Źródła do dziejów wymiaru sprawiedliwości od XV do XX wieku w zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach”

Wystawa stała numizmatyczna: „Z dziejów pieniądza. Polska – Śląsk”

 Godz. 17.00–19.00 – Interaktywne zajęcia dla dzieci prowadzone przez artystę rzeźbiarza – Tomasza Wenklara, autora chorzowskiej „ławeczki Cieślika”

 Godz. 18.00–19.00 – Wykład z cyklu „Granice historii – Historia bez granic”: Biblia Caravaggia… Prowadzenie: dr Jacek Kurek

 Godz. 20.00–21.00 – Koncert jazzowy Zespołu HoTS: „Harmonia Sfer”

 Godz. 21.30–23.00 – Indywidualne zwiedzanie i oprowadzanie po wystawach

 

Wszystkich zwiedzających zapraszamy do udziału w grze edukacyjnej – „Gra o koronę”. Na zwycięzców czekają nagrody.

 

Galeria Furheart, ul. Wolności 15

20.00

Architecture must burn!

wykład Oskara Grąbczewskiego

 

20.45

dyskusja z udziałem Oskara Grąbczewskiego

 

21.00

dj set

22.00

Projekcje filmów połączone ze prelekcją Jadwigi Kocur

Dwugłowy smok (2006, 35min)

Reżyseria: Jadwiga Kocur

 

Pretekstem dla filmowej opowieści jest architektura 20-lecia międzywojennego, przez pryzmat której toczy się opowieść o społecznej i politycznej traumie spowodowanej podziałem. W konsekwencji Górny Śląsk, w ciągu zaledwie kilku lat, z prowincjonalnego pogranicza zaczął się zmieniać w nowoczesna metropolie nasycona architektura z kręgu Neues Bauen, Le Corbusiera i Szkoły Chicagowskiej, stając się najbardziej progresywnym eksperymentem urbanistycznym Europy pierwszych lat 30tych XX wieku.

Grażynka (2013, 16min)

reżyseria: Bartłomiej Grzesik

opieka artystyczna: Jadwiga Kocur

Film opowiada o chorzowskiej szkole jako miejscu gdzie ścierają się giganci, czyli: Bismarck, Piłsudski, Batory, Stalin. Rywalizują oni w wielkiej grze o Chorzów. Film pokazuje szkołę, jak idealnie funkcjonujący organizm kobiety... Nietypowej kobiety-Grażynki, z ciekawym życiorysem. Pierwszą „łamigłówką" związaną z jej osobą był spór o ojcostwo oraz jej tragicznych związkach (Piłsudski, Batory, Stalin).

 

 

23.00 Dyskusja z udziałem Jadwigi Kocur

23.30 Party in the gallery czyli dj set

Wstęp wolny!

Starochorzowski Dom Kultury,ul. Siemianowicka 59

 

ciekawostki, niespodzianki, warsztaty, filmy

 

17.00

Warsztaty taneczne – Poczuj się jak gwiazda na Broadwayu zatańcz z nami

Warsztaty fotograficzne – Jak umiejętnie fotografować gwiazdę

 

18.30 projekcje filmów

 

dla dzieci : Flynn - uroczy awanturnik ścigany przez rozbójników, znajduje schronienie w opuszczonejwieży. Spotyka tam piękną i pełną temperamentu Roszpunkę, dziewczynę, której złote włosy mają magiczną moc. Żyjąca na odludziu księżniczka marzy, by poznać świat i przeżyć coś ekscytującego.Czarujący łotrzyk Flynn staje się jej przepustką do wolności…

dla dorosłych : Stany Zjednoczone, koniec ery filmu niemego. Producenci jednej z większych wytwórni filmowych mają duże problemy z udźwiękowieniem swoich nowych filmów, gdyż ich wielka gwiazda, Lina Lemonta  ma głos, który... przypomina skrzypiące drzwi. Mimo lekcji wymowy Lina nie brzmi dobrze - ani na ekranie, ani w życiu prywatnym. Jej filmowy partner, słynny amant Don Lockwood, poznaje bardzo interesującą młodziutką aktorkę, Kathy Selden, która zarabia, śpiewając na przyjęciach. Pomimo początkowej niechęci zaprzyjaźniają się i zakochują w sobie. Pozostaje już tylko jeden problem: głos Liny, który trzeba zastąpić cudzym. różne niespodzianki,a  a wszystko osadzone w tematyce MUSICALI

Strefa dziecka – 15.05

Już w najbliższy piątek, 15.05. zapraszamy wszystkie maluchy z rodzicami na pełne śpiewu, tańca i zabawy wydarzenie - "Strefa dziecka - co Ci da?"Projekt Chorzowskiej Strefy Wolontariatu "Chorzowska Akademia Dzieci" w związku z ogromnym zainteresowaniem Klubem Malucha, rozszerza swoją działalność. Od czerwca startujemy z nowymi zajęciami dla naszych milusińskich, takimi jak: "Popołudnie brudne, ale nie nudne", czy "Kącik małego artysty".

 

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

15.05 godz. 19.00 Kabaretowy Magic Show – Tomasz Kabis i jego goście.

16.05 godz. 17.00 Koncert jubileuszowy 70-cio lecie Szkoły Muzycznej w Chorzowie

17.05 godz. 11.00 Film animowany dla dzieci

19.05 godz. 18.00 „Pogodomy o Śląsku?” z Markiem Szołtyskiem

20.05 godz. 16.00 i 21.05 godz. 9.00 II Wojewódzki Konkurs Sztuki Słowa „Towary Liryczne Agnieszki Osieckiej”

21.05 godz. 18.00 ChCKino

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

16.05 godz. 13.30 – 16.30 Spectrum Liberi

16.05 godz. 16.00 MUSICALOWA Noc Muzeów

19.05 godz. 16.00 Wiosenne Spotkania Seniora

21.05 godz. 10.00 Pogodomy o Śląsku „Koło ma dwa koła”

 

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6

15.05 godz. 18.00 Koncert „Frank Sinatra w stulecie urodzin”

16.05 Chorzowski Klub Rowerowy: Wycieczka

18.05 – 25.05 Festiwal działań artystycznych TALENTOWNIA

20.05 godz. 18.00 Chorzowski Klub Rowerowy: Spotkanie

 

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3

Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 4 – 25 maja 2015 r. na wystawę z okazji obchodów 15-lecia galerii, czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

 

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć