Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 17/2015
2015-04-27

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
27 kwietnia
godz. 7:30 Komisja Rewizyjna
godz. 16.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych

29 kwietnia
godz. 17:15 Komisja Kulktury i Sportu (ChCK)

DYŻUR RADNEGO
30.04 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Krzysztof Szulc


AKTUALNOŚCI
Ponad 120 partnerów programu "Chorzów 60+"
Za nami druga już aktualizacja programu "Chorzów 60+", tym razem połączona z wyjątkowym, podwójnym koncertem Damiana Holeckiego. Na sali Miejskiego Domu Kultury Batory, bawiło się ponad 420 osób. Podczas imprezy ogłoszona została pełna lista wszystkich nowych partnerów programu "Chorzów 60+".
- Ponad 120 firm prywatnych i instytucji zostało partnerem Programu "Chorzów 60+". Codziennie liczba seniorów, korzystających ze zniżek wzrasta, widać to szczególnie po ilości wypisanych wniosków. - mówi Magdalena Sekuła, inicjator programu oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Aktywizacji Społecznej.
Zaktualizowaną ulotkę można odebrać w Urzędzie Miasta pokój nr 215. Wersja elektroniczna nowej oferty dostępna jest na stronie: http://chorzow.eu/oferta.html

Zakończyły się 30. Targi Pracy
Ponad 1200 ofert z kraju i zagranicy czekało na uczestników chorzowskich Targów Pracy. W 30. edycji wydarzenia wzięło udział 95 wystawców, w tym m.in.: zakłady pracy, agencje zatrudnienia, młodzieżowe biura pracy i instytucje szkolące. 16 kwietnia w hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu, przy ul. Dąbrowskiego, osoby bezrobotne i poszukujące pracy miały okazję zapoznać się ze szczegółami ofert m.in. z branży gastronomicznej, informatycznej i budowlanej. Nie zabrakło także propozycji zatrudniania za granicą m.in. w Irlandii, Holandii, Austrii, Belgii i Hiszpanii.

Ruszył program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV
Ponad 350 dziewczynek objętych zostanie bezpłatnym programem szczepień przeciwko zakażeniu HPV. W Chorzowie rusza druga edycja programu skierowanego do dzieci w wieku 11 lat. Szczepionka przeciwko HPV podawana jest w trzech dawkach, według następującego schematu:
- pierwsza dawka
- druga dawka – dwa miesiące po przyjęciu pierwszej dawki
- trzecia dawka – sześć miesięcy po przyjęciu pierwszej dawki
Program realizują na terenie Chorzowa następujące placówki:

•    NZOZ Przychodnia NA TRZYNIECKIEJ ul. Trzyniecka 5/13-14
pn. – pt. 8.00 – 18.00
tel. 32 246 45 40 lub 32 246 38 44
dla dziewczynek zadeklarowanych w tej przychodni
•    NZOZ NASZA PORADNIA ul. Młodzieżowa 33
pn. – pt. 8.30 – 18.00
tel. 32 241 91 41
dla dziewczynek zadeklarowanych w dzielnicy Chorzów Centrum, Chorzów Stary oraz Chorzów Batory
•    PORADNIA REMEDIUM ul. Staszica 4
pn.-pt. 8.00 – 18.00
tel. 32 793 45 65
dla dziewczynek zadeklarowanych w tej przychodni
•    NZOZ PRAKTYKA LEKARZY RODZINNYCH SŁOMCZYŃSKA ul. św. Pawła 11
pn. – p t. 8.00 – 18.00
Tel. 32 348 12 48
  dla dziewczynek zadeklarowanych w dzielnicy Chorzów II

Akrobacje na medal
Zawodnicy Sokolni przywieźli do Chorzowa kolejne medale. 18 kwietnia  akrobaci z Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Sokolnia Chorzów wzięli udział  w II Międzynarodowym Turnieju Akrobatyki , Trampoliny i Ścieżki Wawel w Krakowie. Seniorki Marta Śrutwa , Magda Rajtor i Oliwia Hałupka okazały się bezkonkurencyjne i wróciły do Chorzowa ze złotem. Trójka Juniorek Daria Szulc, Adrianna Naczyńska i Natalia Feja po zaciętym pojedynku wywalczyły srebrny medal, ustępując jedynie trójce z Ukrainy. W konkurencji dwójek mieszanych kategorii Junior na drugim miejscu uplasowała się zawodniczka Sokolni Kinga Lewicka z partnerem Łukaszem Wojtaszczykiem, a trzecie miejsc zajęła dwójka: Agata Jęczmyk i Daniel Wichary. Sukcesem zakończył się także występ dwójki mieszanej kategorii wiekowej 11-16 Juli Kraj i Jakuba Miśta, którzy pokonali dziewięć dwójek i zdobyli złoto w swojej konkurencji. Dwójka żeńska kategorii wiekowej 11-16 Marta Stopińska i Maja Posmyk zdobyły srebro przegrywając jedynie z  dwójką dziewcząt  z Niemiec. Pozostała para:  Emilia Plewnia i Sandra Ostrowska zajęła 4 miejsce, a Julia Adamczyk i Wiktoria Mazur - 6. W konkurencji trójek dziewcząt debiutujące w tej kategorii Wiktoria Naczyńska , Wiktoria Wołczańska i Emilia Urbańska zajęły 3 miejsce.
Gratulujemy zawodnikom i ich trenerom!
Chorzowianie już wkrótce będą mogli zobaczyć swoich mistrzów „na żywo”. Od 23 do 24 maja na terenie hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu, przy ul. Dąbrowskiego odbywać będą się Mistrzostwa Polski Seniorów.

Czy w Chorzowie powstanie niebieskie podwórko?
Jak wybudować plac zabaw nie wydając na to ani złotówki? Nowe podwórko można „wyklikać” w konkursie Nivei. Wystarczy wejść na stronę www.nivea.pl/podworko i oddać głos na propozycję z Chorzowa: podwórko przy ul. Floriańskiej. Głosowanie trwa od 3 kwietnia do 31 maja i podzielone jest na dwie tury. Z końcem kwietnia poznamy pierwsze 20 zwycięskich lokalizacji, a kolejnych 20 zostanie ogłoszonych z końcem maja. Aby wziąć udział w głosowaniu wystarczy posiadać aktywny adres e-mail. Każdego dnia można oddać jeden głos na wybraną przez siebie lokalizację. Niebieskie podwórka powstaną w 40 miejscach, które zbiorą największą liczbę głosów. Chorzowianie do dzie-ła!


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - od 25.04
Po raz pierwszy w kościołach chorzowskich parafii odbędzie się Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Ideą, która mu przyświeca jest przedstawienie muzyki organowej w połączeniu z występami solistów. Stąd jego nazwa – ORGANY PLUS, która jest odwołaniem do współbrzmienia organów oraz innych instrumentów i wokalistów. Nawiązuje także do próby zaprezentowania muzyki organowej w innej odsłonie, nie tylko tej kojarzonej z ich funkcją liturgiczną. Dla gości festiwalu będzie to również doskonała okazja do zapoznania się z potencjałem chorzowskiego instrumentarium.
Festiwal podzielono na dwie edycje: wiosenną i jesienną. Podczas koncertów edycji wiosennej usłyszymy między innymi połączenie organów, zwanych królem instrumentów oraz trąbki, której dźwięk dostojnie roztacza się w murach budowli sakralnych. Na trzecim koncercie instrumentem solowym będzie fletnia Pana, na której zabrzmią utwory z urozmaiconego repertuaru, począwszy od klasycznych kompozycji kończąc na utworach muzyki ludowej.W trakcie jesiennej edycji obok organów wykonawcami będą akordeonista oraz wokalista – bas.
Zaproszeni muzycy należą do grona wybitnych artystów występujących na festiwalach w Polsce i zagranicą. Zaprezentują oni arcydzieła literatury muzycznej w doskonałych interpretacjach.
Najbliższy koncert odbędzie się dnia 25 kwietnia  o godz. 19.00 w Kościele p.w. św. Floriana (ul. ks. Szwedy 1). Wykonany zostanie program muzyki klasycznej w wykonaniu Wacława Golonki (organy) i Stanisława Dziewiora (trąbka).
Program dostępny jest na stronie: www.organyplus.pl

Na niebiesko dla autyzmu – 28-29.04
2 kwietnia ruszyła akcja "NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU", rozpoczynająca Miesiąc Wiedzy na temat Autyzmu. Akcje, konferencje i imprezy odbywające się przez cały kwiecień będą okazją do pogłębienia wiedzy na temat specyfiki tego typu zaburzeń. Chorzowskie instytucje i stowarzyszenia od kilku lat aktywnie uczestniczą w obchodach „niebieskiego miesiąca”. W tym roku oprócz specjalnych zajęć w szkołach i przedszkolach, odbędzie się także konferencja naukowa dla nauczycieli w Miejskim Domu Kultury, przy ul. Lompy oraz akcja edukacyjna dla uczniów w Miejskim Domu Kultury Batory, przy ul. Stefana Batorego. W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (2.04) na niebiesko zaświeciły także chorzowskie ulice i instytucje, m.in. ul. Jagiellońska i Teatr Rozrywki.

Konferencja naukowa „Zrozumieć Autyzm” skierowana do nauczycieli
Miejsce:  MDK przy ulicy Lompy
Data: 28.04.2015 (9-14)
Organizatorzy:
 Szkoła Podstawowa nr 14 w Chorzowie, Zespół Szkół Integracyjnych w Chorzowie, Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Chorzowie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Fundacja Spectrum Liberi
 
"ZROZUMIEĆ AUTYZM"-  akcja edukacyjna (IV) skierowana do uczniów chorzowskich placówek oświatowych propagująca w sposób niekonwencjonalny wiedzę na temat autyzmu "POSŁUCHAJ... ZOBACZ... ZROZUM..."
Miejsce: MDK Batory
Data 29.04.2015 godzina   10:00, 11:30, 13:00
Organizator:
Zespół Szkół Specjalnych Nr 2 w Chorzowie
Współorganizatorzy:
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Chorzowie, Zespół Szkół Integracyjnych w Chorzowie, Stowarzyszenie "Budzimy zmysły", Fundacja Spectrum Liberi

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został zainicjowany w 2008 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej  na temat tego zaburzenia. Osoby ze spektrum autyzmu mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Jest to obecnie jedno z najczęstszych zaburzeń rozwojowych występujących w Polsce. Szacuje się, że na świecie około 1 na 100 osób dotkniętych jest autyzmem lub zaburzeniami pokrewnymi. Należy mieć świadomość, iż autyzm trwa całe życie, co sprawia, że wszelkiego rodzaju oddziaływania terapeutyczne i wsparcie przybierają formę procesu długofalowego.

Symbolem Dnia Autyzmu jest kolor niebieski. Więcej informacji na stronie przygotowanej przez Fundację Spectrum Liberi strony:www.2kwietnia.spectrumliberi.org
Zobacz również film fundacji: https://www.youtube.com/watch?v=-2Kt7buHFeg "

Belgijka na placu - 29.04
Znana jako taniec integracyjny belgijka zostanie odtańczona na Placu Mickiewicza w Chorzowie II. Swoich sił próbować mogą wszyscy: seniorzy, młodzież, cale rodziny. Ci, którzy tańca belgijskiego nie znają, będą mieli okazję się nauczyć. Akcja jest organizowana przez Chorzowską Strefę Wolontariatu, II Liceum Ogólnokształcące im. J. Ligonia (Dyrektor Grażyna Widera jest znana z sympatii do belgijki, podobnie jak jej uczniowie) i Dzielnicową Akademię Seniora w Chorzowie II, której koordynator jest jednocześnie uczniem „Ligonia”.
29 kwietnia w godz. 8.30 - 10.10 na Placu Mickiewicza spotkają się wszyscy, którzy tanecznie chcą rozpocząć dzień i przy okazji dobrze się bawić.
Wstęp wolny.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
24.04  godz. 19.00 Spektakl "Scenariusz dla samotnych kobiet"
25.04 godz. 18.00 Gala Blues Top 2014 – koncert laureatów
26.04 godz. 17.00 Koncert charytatywny dla Dominika
27.04 godz. 18.00 Tryptyk rzymski AZSO w Chorzowie
28.04 godz. 12.00 Spektakl "Mały Książę" w wykonaniu Fundacji Teatralnej z Katowic
28.04 godz. 18.00 Mitologiczne podróże małe i duże – Cudowne Narodziny i wielka wędrówka boga Dionizosa
29.04 godz. 17:30, 20:00 Kabaret Młodych Panów – 10/10 czyli urodziny

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
24.04 godz. 20.00 Kabaret Amelijush
25.04 godz. 10.00 Rodzinny poranek teatralny w piekarni mistrza Bartłomieja
25.04 godz. 11:00 Rodzinny poranek teatralny – warsztaty teatralne
25.04 godz. 15.00 Klub czytających rodzin
28.04 godz. 12.00 Wystawa "Zabytki regionu w twoim obiektywie" – wykład na temat wystawy

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
24.04 godz. 18.00 Bluestracje 2015
25.04 godz. 16.00 Biesiada z okazji Dnia Hutnika
25.04 godz. 18.00 Bluestracje 2015 – Gala Blues Top 2014
25.04 godz. 22.00 Bluestracje 2015 – After Party po Gali
26.04 godz. 18.00 Bluestracje 2015
26.04 godz. 11.00 Wycieczka rowerowa w ramach chorzowskiego klubu rowerowego

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 30 marzec - 27 kwiecień 2015 r. na wystawę plakatów Tadeusza Grabowskiego Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.


CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć