Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 14/2015
2015-04-02

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA

7 kwietnia
godz 16.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

8 kwietnia
godz. 8.15 Komisja Zdrowia w Zespole Szpitali Miejskich
godz. 17.30 Komisja Budżetu i Gospodarki


DYŻUR RADNEGO
9.04 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Marian Salwiczek


AKTUALNOŚCI

Chorzów pamięta: 10. rocznica śmierci Jana Pawła II
Ponad 20 tysięcy osób wypełniło trybuny i płytę stadionu Ruchu Chorzów 6 kwietnia 2005 r. Kilka dni po śmierci papieża Jana Pawła II przy ul. Cichej 6 obyła się msza święta w jego intencji. Nabożeństwo odprawił ówczesny metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń. W mszy wzięli udział nie tylko mieszkańcy, ale także delegacje kibiców z kilkunastu klubów z całej Polski, w tym m.in.: GKS-u Katowice, Górnika Zabrze i Widzewa Łódź. W 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II w Urzędzie Miasta w Chorzowie otwarta została wystawa zdjęć z mszy św. na stadionie Ruchu. Fotografie autorstwa Adriana Ślązoka oglądać można w holu na półpiętrze.

Wystartowała chorzowska Telewizja dla Seniora
Chorzowscy seniorzy mają już swoje pierwsze… wiadomości! Był już casting do programu, pierwsze kolegium redakcyjne na którym najstarsi mieszkańcy miasta wybrali interesujące ich tematy. Pod opieką profesjonalnych dziennikarzy i montażystów seniorzy przeprowadzili swoje pierwsze wywiady.
Kolejne kolegium redakcyjne odbędzie się 7 kwietnia o godz. 14 w siedzibie Chorzowskiej Strefy Wolontariatu (ul. Powstańców 70 / 3). Zapraszamy wszystkich seniorów, którzy chcą współtworzyć program.

Chorzów nagrodzony na Targach Turystyki
Ponad 6,5 tysiąca osób odwiedziło Międzynarodowe Targi Turystyki, Spa, Sprzętu Turystycznego i Żeglarskiego GLOBalnie 2015. W ostatni weekend marca na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich swoje oferty prezentowało 260 wystawców z 20 krajów. Partnerem 21. edycji imprezy była Słowacja. Nasi południowi sąsiedzi promowali przede wszystkim aktywny wypoczynek - zwiedzający mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą słowackich uzdrowisk oraz aquaparków termalnych. Podczas targów odbyło się także uroczyste wręczenie nagród w dziedzinie turystyki. Kapituła konkursowa doceniła pracę Chorzowskiego Centrum Informacji i Turystyki (I miejsce w kategorii: Organizatorzy Turystyki Krajowej i Przejazdowej). Chorzów wyróżniono także za „Mały przewodnik po Chorzowie” oraz folder „Chorzów 1934 – 2014. 80 lat miasta”.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Na niebiesko dla autyzmu
2 kwietnia rusza akcja "NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU", rozpoczynająca Miesiąc Wiedzy na temat Autyzmu. Akcje, konferencje i imprezy odbywające się przez cały kwiecień będą okazją do pogłębienia wiedzy na temat specyfiki tego typu zaburzeń. Chorzowskie instytucje i stowarzyszenia od kilku lat aktywnie uczestniczą w obchodach „niebieskiego miesiąca”. W tym roku oprócz specjalnych zajęć w szkołach i przedszkolach, odbędzie się także konferencja naukowa dla nauczycieli w Miejskim Domu Kultury, przy ul. Lompy oraz akcja edukacyjna dla uczniów w Miejskim Domu Kultury Batory, przy ul. Stefana Batorego. W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (2.04) na niebiesko zaświecą także chorzowskie ulice i instytucje, m.in. ul. Jagiellońska i Teatr Rozrywki.

Konferencja naukowa „Zrozumieć Autyzm” skierowana do nauczycieli
Miejsce:  MDK przy ulicy Lompy
Data: 28.04.2015 (9-14)
Organizatorzy:
 Szkoła Podstawowa nr 14 w Chorzowie, Zespół Szkół Integracyjnych w Chorzowie, Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Chorzowie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Fundacja Spectrum Liberi
 
"ZROZUMIEĆ AUTYZM"-  akcja edukacyjna (IV) skierowana do uczniów chorzowskich placówek oświatowych propagująca w sposób niekonwencjonalny wiedzę na temat autyzmu "POSŁUCHAJ... ZOBACZ... ZROZUM..."
Miejsce: MDK Batory
Data 29.04.2015 godzina   10:00, 11:30, 13:00
Organizator:
Zespół Szkół Specjalnych Nr 2 w Chorzowie
Współorganizatorzy:
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Chorzowie, Zespół Szkół Integracyjnych w Chorzowie, Stowarzyszenie "Budzimy zmysły", Fundacja Spectrum Liberi

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został zainicjowany w 2008 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej  na temat tego zaburzenia. Osoby ze spektrum autyzmu mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Jest to obecnie jedno z najczęstszych zaburzeń rozwojowych występujących w Polsce. Szacuje się, że na świecie około 1 na 100 osób dotkniętych jest autyzmem lub zaburzeniami pokrewnymi. Należy mieć świadomość, iż autyzm trwa całe życie, co sprawia, że wszelkiego rodzaju oddziaływania terapeutyczne i wsparcie przybierają formę procesu długofalowego.

8 Smaków Europy
Chorzowski program kulinarny wraca na antenę. 5 kwietnia o godz. 14.00 w TVS wyemitowany zostanie pierwszy odcinek 2 sezonu „8 smaków Europy”.  Wyłonieni w castingu uczestnicy w cotygodniowych zmaganiach zmierzą się z kuchnią kilkunastu europejskich państw. Ich zmagania w restauracji Czerwona w Chorzowie, oceniać będzie profesjonalne jury.  Na zwycięzcę czekają atrakcyjne nagrody m.in.  wycieczka i specjalny cykl programów w telewizji TVS.

Czekoladowe warsztaty
Muzeum w Chorzowie zaprasza na… czekoladę. W kwietniu między eksponatami odbędą się słodkie warsztaty. Uczestnicy seminariów dowiedzą się m. in.: skąd pochodzi czekolada i co w jej historii zmienił XIX wiek. Dzieci i młodzież wezmą także udział w czekoladowych zajęciach plastycznych. Warsztaty "Historia w kostce czekolady" organizowane będą między 9, a 17 kwietnia – liczba spotkań uzależniona będzie od liczby chętnych. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Muzeum w Chorzowie: (32) 241 31 04 wew. 105 (Dział Edukacyjno – Promocyjny).

Eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytotarskiego
Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Chorzowie oraz Miejski Dom Kultury "Batory" serdecznie zapraszają do udziału w eliminacjach miejskich 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbędą się w Miejskim Domu Kultury "Batory" ul. St. Batorego 6 w dniu 9 kwietnia o godz. 9.00. Karty zgłoszeń przyjmowane są do 7 kwietnia 2015r. w MDK "Batory" lub Wydziale Kultury, Sportu i Turystyki (Urząd Miasta, pok. 313). Konkurs skierowany jest do młodzieży szkół średnich i osób dstarszych. Prezentacje oceniane będą w kategoriach: turniej recytatorski, turniej poezji śpiewanej, turniej jednego aktora i w kategorii wywiedzione ze słowa.
Regulamin i karty zgłoszeń dostępne są  na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Kultury www.rok.katowice/OKR , zaś informacje na temat eliminacji pod numerem telefonu 32/4165313

Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
Urząd Miejski w Chorzowie oraz Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach zapraszają do skorzystania z Mobilnego Punktu Informacyjnego, który będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych 9 kwietnia w budynku Urzędu Miejskiego w Chorzowie (II piętro, pok. 236 – Mała Sala Posiedzeń) w godzinach 9.00-14.00.
Mobilne Punkty Informacyjne to nowa usługa dostępna dla mieszkańców regionu za pośrednictwem Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Specjaliści do spraw Funduszy Europejskich będą udzielać bezpłatnych konsultacji w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.
Aktualne informacje na temat Mobilnych Punktów Informacyjnych organizowanych na terenie województwa śląskiego publikowane są na stronach internetowych: www.efs.slaskie.pl / www.rpo.slaskie.pl

Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego
Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie i Ognisko TKKF Chorzów zapraszają do udziału w Wiosennym Turnieju Tenisa Stołowego. Piłeczki i paletki pójdą w ruch 12 kwietnia o godz. 10.00 w Hali Sportowej przy ul. Dąbrowskiego 113. Zawodnicy rywalizować będą w 6 kategoriach. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody.
Kategorie wiekowe:
Mężczyźni  do 20 lat    ( rocz. 1995 i młodsi)
21 – 40 lat  ( rocz. 1994 - 1975)
41 -  60 lat  ( rocz. 1974 - 1965)
61 i starsi    ( rocz. 1964 i starsi
Kobiety  do 20 lat     ( rocz. 1995 i młodsze)
21 lat i starsze     ( rocz. 1994 i starsze
Zgłoszenia: w dniu zawodów do godz. 9.45
Wpisowe:  5 zł

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
7.04 Klasyka kina amerykańskiego
8.04 Czesław Jakubiec Komedy – Muzyka żartem śpiewana

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
7.04 Spotkanie klubu rozmaitości kulturalnych „Pegaz”
8.04. Spotkanie w ramach Chorzowskiego Klubu Rowerowego
9.04 Ogólnopolski konkurs recytatorski – eliminacje miejskie

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 30 marzec - 27 kwiecień 2015 r. na wystawę plakatów Tadeusza Grabowskiego Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć