Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 13/2015
2015-03-26

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 26.03 – 2.04.2015

30 marca
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

1 kwietnia
godz. 17.30  Komisja Budżetu i Gospodarki

DYŻUR RADNEGO
2.04 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Marcin Weindich

AKTUALNOŚCI

Rada Osiedla Maciejkowice wybrana
Znamy nazwiska osób, które zasiądą w Radzie Osiedla Maciejkowic. 22 marca mieszkańcy już po raz siódmy wybrali swoich przedstawicieli. W skład rady osiedla siódmej kadencji wejdą: Hornik Bartosz, Saramak Mariola, Stefański Ryszard, Thienel – Otręba Sylwia, Toporek Monika, Walter Anna, Wojciechowski Dariusz i Woźniok Rafał. Do zadań jednostki pomocniczej należy m.in. działalność kulturalno – sportowa, opiniowanie i wnioskowanie o wykonanie remontów mieszkalnych budynków komunalnych, inicjatywa w sprawach dotyczących gospodarki zielenią, w tym: skwerów, zieleńców, placów zabaw, boisk i placów sportowych. Kadencja Rady Osiedla Maciejkowic trwa 4 lata. Wyniki wyborów:
Hornik Bartosz (37 głosów)
Saramak Mariola (41 głosów)
Stefański Ryszard (48 głosów)
Thienel – Otręba Sylwia (35 głosów)
Toporek Monika (43 głosy)
Walter Anna (45 głosów)
Wojciechowski Dariusz (59 głosów)
Woźniok Rafał (54 głosy)

Chorzowianie przywitali wiosnę na basenie
37 rodzin bawiło się na 4. Wiosennym Święcie Wody. 21 marca impreza po raz pierwszy odbyła się na dwóch basenach: przy pl. Powstańców Śląskich i w Kompleksie Sportowym „Hajduki”, przy ul. Granicznej. Rodzinne zespoły rywalizowały w kilku wodnych konkurencjach: „Ja do ciebie – ty do mnie”, „Roślinki na dnie”, „Kolorowa gąsienica”, „Nakarmić rybkę”, „Wyścig z deską” i „Tor przeszkód”. O zawodach uczestnikom przypominać będą pamiątkowe dyplomy i statuetki, a także zdjęcia z basenu – wszyscy pływacy wzięli udział w sesji zdjęciowej.

Ruszył 7. Chorzowski Festiwal Nauki
Wybuchy, straż pożarna i teatr ognia – temperatura w Chorzowskim Centrum Kultury sięgnęła zenitu. 23 marca gorącym uderzeniem rozpoczęto Chorzowski Festiwal Nauki. Przez najbliższe 5 dni w Chorzowie odbędzie się kilkadziesiąt pokazów, warsztatów i wykładów związanych ze światem nauki – Chcemy pokazać, że nauka to nie tylko nudny szkolny obowiązek. Zamiast do klas, uczestników festiwalu zaprosimy m.in. do Laboratorium Świecących Polimerów, Planetarium Śląskiego oraz za kierownicę bojowego wozu strażackiego. – wyjaśnił Wiesław Ciężkowski, Zastępca Prezydent Miasta ds. Społecznych podczas inauguracji festiwalu. – Jestem przekonany, że w tegorocznym programie każdy znajdzie coś dla siebie. Maluchy zachęcam do udziału w pokazach pt. „Festiwalowa zabawa z chemią – światło, barwy, dźwięk”, starszym polecamy  Festiwal Robotów – zachęcał Jerzy Szafranowicz, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych. Po uroczystym otwarciu festiwalu, scenę przejęli młodzi chemicy z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Chorzowie. Inauguracje zakończył występ Teatr Ognia Nam – Tara oraz pokaz bojowego wozu strażackiego.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Zaproszenie na mammografię
Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie Oddział w Gliwicach zaprasza panie  w wieku od 50 do 69 lat na cyfrową mammografię.  Bezpłatne badania będzie można wykonać do  27 marca w mammobusie przy przychodni „Novia – Med” przy ul. Paderewskiego 34 w Chorzowie. Prosimy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego oraz zdjęć z poprzednich mammografii – jeżeli była wykonana. Dodatkowe informacje udzielane są pod numerem telefonu: (32) 2789896

Warszaty muzyczne dla dzieci
Czy viola da gamba brzmi miękko czy twardo? Czy bez instrumentów można stworzyć orkiestrę? Czy z gazety można zrobić deszcz? I wreszcie, czy misio, lala i pajacyk stawiają takie same kroki? Rozwiązanie tych i wielu innych zagadek czeka na małych poszukiwaczy dźwięków w czasie przedkoncertowych warsztatów muzycznych dla dzieci poprzedzających wydarzenia ANNUM Festival.
ANNUM KIDS to nietuzinkowy cykl zajęć, podczas których najmłodsi będą mieli okazję poznać muzykę od zupełnie innej, nowej strony. Organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy barwą i rytmem, zderzenia brzmienia muzyki dawnej z muzyką współczesną, a przede wszystkim do twórczego działania. Może to właśnie Annum rozbudzi dziecięcą miłość do muzyki? 28 marca godz. 13.00 Chorzowskie Centrum Kultury, przy ul.. Sienkiewicza 3 (sala 22) ANNUM Kids - Szorstkie, gładkie i mięciutkie, czyli barwy i faktury w muzyce . Zajęcia muzyczne dla dzieci w wieku 4-7 lat Czas trwania 45 minut. Wstęp: 1 zł. Ilość miejsc ograniczona.

Pokaż nam język
Czy młodzież z województwa śląskiego zna języki obce? Sprawdzi to Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie, w której w dniu 30 marca odbędzie się półfinał i finał ogólnopolskiego konkursu lingwistycznego „Pokaż nam język”.„Pokaż nam język" to jeden z największych konkursów językowych w kraju. W tym roku przypada XV, jubileuszowa edycja. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą mogli sprawdzić swoją znajomość jednego z trzech języków: angielskiego, niemieckiego lub hiszpańskiego. Hasłem przewodnim konkursu jest: „Jak zbudować własną markę?”. W pierwszym etapie konkursu (w formie internetowego testu z wybranego języka) w całej Polsce w rozgrywkach wzięło udział ponad 17 tysięcy uczniów. Podczas półfinału młodzież będzie odpowiadała na 100 pytań testowych: leksykalno-gramatycznych i kulturowych. Uczestnicy finału sprawdzą swoje kompetencje językowe podczas moderowanej debaty. Na laureatów konkursu „Pokaż nam język” czekają m.in. indeksy chorzowskiej WSB wraz z opłaconym czesnym za I rok studiów na wybranym kierunku oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. – W oczekiwaniu na wyniki językowych rozgrywek, uczniowie i nauczyciele wysłuchają wykładu pt. „Like it! - twój wizerunek w social media”, który poprowadzi Artur Ragan, rzecznik prasowy agencji pracy tymczasowej Work Express. Zapraszamy także do obejrzenia wystawy pt. „Poza Europą... Tam, gdzie króluje angielski”, będącej fotograficznym zapiskiem podróży naszej studentki Magdaleny Bosek do krajów Afryki, Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Azji Południowo-Wschodniej – zapowiada Magdalena Jarocka, koordynator projektu w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie.

Bułgarski folklor
27 marca o godz. 18.30 w Miejskim Domu Kultury „Batory” odbędzie się koncert zespołów folklorystycznych z Bułgarii. Na scenie wystąpią Zespół Pieśni i Tańca "Słoneczny Brzeg" i Zespół "Bułgarka". Artyści przyjadą do Chorzowa z miasta partnerskiego Nessebar. Zespół Pieśni i Tańca "Słoneczny Brzeg" działa przy Zjednoczonej Miejskiej Szkole Sztuki w Nesebyrze. Kierownikiem Zespołu jest Denisław Kechajow. Szkoła kształci corocznie 200 dzieci i młodzieży, uczestniczy w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach np. w Niemczech, Belgii, Węgrzech,Szwecji, Danii, Grecji, Rosji, Kanadzie, USA i in. W swoim repertuarze zespół prezentuje pieśni i tańce z różnych regionów Bułgarii.  Zespół "Bułgarka" powstał w 2003 roku przy Stowarzyszeniu Trackim w Neseberze.  Członkami zespołu są amatorzy, mieszkańcy Nesebyru i okolic. Sukcesy artystyczne zespół zawdzięcza profesjonalnym instruktorom jak również ZPiT “Słoneczny Brzeg”. Uświetnia on wszystkie uroczystości organizowane przez Miasto Nesebyr. W swoim repertuarze zespół prezentuje pieśni i tańce z różnych regionów Bułgarii.

Wielkanocny turniej piłkarski
28 marca o godz. 9.00 na boisku przy ul. Gagarina odbędzie się pierwszy Wielkanocny Turniej Integracyjny.  O miejsce na podium walczyć będzie 12 młodzieżowych drużyn.  Organizatorem rozgrywek jest Krzysztof Pasieka – społecznik, a także były piłkarz i trener juniorów.


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć