Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 10/2015
2015-03-05

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 5.03 – 12.03.2015

10 marca
godz. 14.30 Komisja Rewizyjna (Duża Sala Posiedzeń)

10 marca
godz. 15.30 Komisja Edukacji

10 marca
godz. 16 Komisja Zdrowia

10 marca
godz. 16.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej (Mała Sala Sesyjna)

10 marca
godz. 17.15 Komisja Kultury i Sportu (MDK Batory)

DYŻUR RADNEGO

12.03 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Izabela Nowak.

AKTUALNOŚCI

Dofinansowanie do zielonej szkoły
Szczegóły na: http://chorzow.eu/aktualnosci/3568-dofinansowanie-do-zielonej-szkoly.html

Zmiany w dowodach, ślub w plenerze i nowe imiona - od 1 marca
Ślub w plenerze, nowe dowody osobiste i większa swoboda w nadawaniu imion – 1 marca weszły w życie nowe przepisy dotyczące aktów stanu cywilnego, ewidencji ludności i dowodów osobistych. Wprowadzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nowy system informatyczny ma za zadanie ułatwić załatwianie codziennych, urzędowych spraw. Od teraz, wniosek o dowód będziemy mogli złożyć w dowolnym urzędzie w Polsce, a nie tam, gdzie jesteśmy zameldowani. Należy jednak pamiętać, że po odbiór trzeba będzie się zgłosić w to samo miejsce. Ci, którzy wybiorą się z wnioskiem o wydanie nowego dokumentu tożsamości, otrzymają wkrótce egzemplarz z szeregiem zabezpieczeń. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go podrobić. Pojawią się, m.in. specjalne farby, tłoczenia i powtórzone zdjęcie, a także opisy w języku angielskim. Znajdziemy również informację o obywatelstwie. Nie będzie już naszego podpisu, wzrostu i adresu zameldowania. Ułatwi nam to sprawę przy przeprowadzkach. Od czasu zastąpienia kilkunastostronicowej książeczki plastikową kartą, istotna jest także zasada dotycząca dzieci. Teraz wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka poniżej 13 roku życia, będzie mógł złożyć tylko jeden z rodziców. Dokumenty dla dzieci do 5 roku życia będą ważne przez 5 lat, a dla osób, które ukończyły 5 rok życia przez 10 lat. Ci, którzy zazdroszcząc bohaterom amerykańskich filmów marzyli o własnym ślubie w plenerze, będą mieli taką szansę. Muszą jednak pamiętać, by wybrane przez nich miejsce gwarantowało powagę i doniosłość ceremonii oraz było dla wszystkich bezpieczne. Nowe zasady będzie określał Regulamin, wydany na podstawie Zarządzenia Prezydenta Chorzowa. Koszt uroczystości poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego wyniesie 1 000 zł. Ostateczna decyzja o wydaniu zgody będzie należała do kierownika USC. Także od niego będzie zależało, czy słynny już przypadek Nutelli z Francji, będzie mógł mieć miejsce w Chorzowie. Zanim rodzice zechcą uszczęśliwić swego potomka, jak np. Anglicy nazywający swe dzieci Chardonnay, będą musieli pamiętać by imię nie było ośmieszające i leżało w interesie dziecka. „Jaś nie będzie mógł być Małgosią”, a Anna w dokumencie Andzią. Z badań jednak wynika, że mimo większej swobody, wciąż najchętniej wybierane są tradycyjne imiona. Do najpopularniejszych imion od kilku lat w Chorzowie należą: - Jakub, Filip, Szymon, Kacper, Dawid, Mateusz, Kamil; - Lena, Emilia, Hanna, Maja, Zuzanna, Julia, Wiktoria, Natalia. W początkowym okresie po wprowadzeniu zmian, czas potrzebny na załatwienie niektórych spraw może ulec wydłużeniu z przyczyn niezależnych od Urzędu Miasta Chorzów. W razie wystąpienia problemów informatycznych, urzędnicy dołożą wszelkich starań by z należytą starannością zostały wdrożone przygotowane procedury awaryjne. Prosimy jednak mieszkańców o wyrozumiałość dla sytuacji, kiedy ich sprawy nie będą mogły być załatwione tak szybko, jakby sobie tego życzyli.
Wszelkie pytania w powyższych kwestiach prosimy kierować do nas pocztą elektroniczną na adres sprawy_obywatelskie@chorzow.eu, bądź telefonicznie pod poniższe numery:
Ewidencja ludności: 32 / 416 50 04
Dowody osobiste: 32 / 416 56 32
Urząd Stanu Cywilnego: 32 / 241 27 49

Pakiet onkologiczny w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie
Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie (ZSM) realizuje pakiet onkologiczny. Dyrekcja placówki apeluje, by pacjenci z podejrzeniem raka zgłaszali się do szpitala z tzw. zielonymi kartami. Pakiet onkologiczny wszedł w życie z początkiem tego roku. ZSM realizuje go na oddziale chirurgicznym i hematologicznym oraz w przyszpitalnych poradniach. Stworzono warunki do prowadzenia szybkiej diagnostyki onkologicznej i leczenia pacjentów. - Apelujemy, by osoby z podejrzeniem raka zgłaszały się do ZSM z tzw. zieloną kartą, wystawianą tylko przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a nie ze zwykłym skierowaniem - mówi Anna Knysok, p.o. Dyrektora w Zespole Szpitali Miejskich. Pacjent z zieloną kartą jest zapisywany do specjalnej kolejki onkologicznej i na wizytę lub badanie nie może czekać dłużej niż siedem dni. Bez niej musi ustawić się w „zwykłej” kolejce. - Bez zielonej karty pacjent ma zamkniętą drogę do szybkiej diagnostyki i dostępu do naszych pracowni. Zależy nam na tym, by leczenie podjąć jak najszybciej – mówi Knysok. Więcej informacji: ZSM w Chorzowie, 32/ 349 91 00

W Chorzowie powstanie Centrum Nauk Stosowanych
57 pracowni, 10 sal wykładowych, 590 stanowisk ICT i najnowocześniejsza aparatura – to wyposażenie z którego na co dzień korzystać będą studenci i kadra Centrum Nauk Stosowanych. W nowym budynku przy ul. 75 Pułku Piechoty w Chorzowie otworzone zostaną 4 kierunki studiów: fizyka techniczna, technologia chemiczna, informatyka stosowana oraz inżynieria materiałowa w języku angielskim. 2 marca odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę. – CNS będzie integralną częścią Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. To wyjątkowe miejsce, w którym dzięki współpracy z samorządem i biznesem, mamy możliwość testowania naukowych twierdzeń w praktyce – podkreślił prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego. Gotowość do realizacji wspólnych projektów w imieniu Chorzowa zadeklarował Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych Wiesław Ciężkowski. - Z ŚMCEiBI mamy same dobre doświadczenia. Jestem więc przekonany, że tak samo dobrze ułoży się współpraca z nowym ośrodkiem – oświadczył Ciężkowski.

Klub Malucha w Chorzowskiej Akademii Dzieci od 5 marca
Dużo dobrej zabawy, trochę nauki i ruchu. Ale przede wszystkim szansa na poznanie pierwszych przyjaciół. To wszystko w ramach Klubu Malucha, który ruszył 5 marca w ramach Chorzowskiej Akademii Dzieci. Dwa razy w tygodniu, w każdy czwartek i piątek od 9.30 do 13.30 najmłodsi chorzowianie będą mogli aktywnie i twórczo spędzać czas. - Pod opieką koordynatorki chcemy z maluchami ćwiczyć, malować, uczyć się i dobrze bawić - mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. - Uruchamiamy klub także z myślą o rodzicach, którzy często nie mają z kim zostawić swoich pociech, by załatwić sprawy urzędowe, wyjść do lekarza czy na zakupy. Udział w Klubie Malucha jest bezpłatny. - Poza stałymi spotkaniami w ramach akademii organizowane są różne atrakcje dla najmłodszych. Na pewno będzie druga edycja festiwalu baniek mydlanych czy chorzowskich podchodów - dodaje Sekuła. Klub Malucha funkcjonuje w siedzibie Chorzowskiej Strefy Wolontariatu przy ul. Powstańców 70 / 3. - Klub ma być dla dzieciaków miejscem poznania pierwszych przyjaciół, miejscem, gdzie uczą się jak pracować w grupie zanim pójdą do szkoły - mówi Natalia Mieszczanin, koordynatorka klubu. - To dla dzieciaków też okazja, by rozwijać swoje talenty. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 660 430 864 lub na www.strefa.chorzow.eu.

Chorzowski Portal Geodezyjny - formalności bez wychodzenia z domu
Serwis mapowy, WMS  i metadanych - nie dla wszystkich te słowa brzmią obco. Korzystający od dawna z chorzowskiego portalu „Geo-Ośrodek” geodeci znajdują tam, m.in. informacje dotyczące struktur własnościowych, planów zagospodarowania przestrzennego i wartości nieruchomości. Mogą też w łatwy sposób pobrać dane, skorzystać z przydatnych linków czy wypełnić formularz. Od 16 lutego, dzięki rozszerzonej obsłudze zgłoszeń prac geodezyjnych, wszystkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu.  Nowe funkcje portalu,  np. podgląd wystawionych Dokumentów Obliczenia Opłaty, możliwość wykonania płatności internetowych, czy pobranie uzgodnionych materiałów w postaci plików powodują, że wizyta w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej nie jest już konieczna.
Zapraszamy do odwiedzenia portalu pod adresem: http://e-odgik.chorzow.eu

Informacja dot. płatności podatków za 2015 rok
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Podatków i Opłat Lokalnych i Wydział Księgowości, celem usprawnienia i ułatwienia wpłat podatków i opłat lokalnych uprzejmie informuje:
1. Wpłaty gotówkowe na rachunek bankowy nr 36 1050 1214 1000 0023 4669 2524, dokonywane w oddziałach ING Banku Śląskiego na terenie miasta Chorzowa są bezpłatne. Uiszczając podatek za pośrednictwem banku należy pamiętać, aby dokładnie wypełnić przelew, oznaczyć rodzaj wpłaty ( w przypadku podatków lokalnych /od nieruchomości lub od środków transportu/ należy oznaczyć numer ewidencyjny/okres /ratę/, lub numer rejestracyjny pojazdu, na który ma zostać zaksięgowana wpłata)  i starannie opisać dane wnoszącego opłatę. Wolnych od prowizji wpłat dokonać można:
•    w oddziale ING BŚL w Chorzowie przy ulicy Wolności 12
•    w oddziale ING BŚL w Chorzowie przy ulicy Gałeczki 36
•    w oddziale ING BŚL w Chorzowie przy ulicy Stefana Batorego 48

2. Możliwe jest dokonywanie wpłat w kasie Urzędu Miasta, jednakże przypominamy o konieczności zabrania ze sobą decyzji określających podatek, celem okazania w kasie  i zidentyfikowania podatnika /zeskanowania kodu kreskowego/. Kasy Urzędu są czynne w następujących dniach i godzinach:
•    od poniedziałku do środy od godziny 7:30 do 15:00,
•    w czwartek od godziny 7:30 do 17:00
•    w piątek od godziny 7:30 do 13:00

3. Możliwe jest dokonywanie wpłat w kasie Urzędu Stanu Cywilnego w Chorzowie przy ulicy Dąbrowskiego 24,  jednakże przypominamy o konieczności zabrania ze sobą decyzji określających podatek, celem okazania w kasie  i zidentyfikowania podatnika /zeskanowania kodu kreskowego/. Wpłaty przyjmowane będą w kasie USC w następujących dniach i godzinach:
•    od poniedziałku do środy od godziny 7:30 do 15:00,
•    w czwartek od godziny 7:30 do 17:00 
•    w piątek od godziny 7:30 do 13:00

4. Możliwe jest dokonywanie wpłat w kasie Zakładu Komunalnego PGM w Chorzowie przy ulicy Bałtyckiej nr 8,  jednakże przypominamy o konieczności zabrania ze sobą decyzji określających podatek, celem okazania w kasie  i zidentyfikowania podatnika /zeskanowania kodu kreskowego/. Wpłaty podatkowe przyjmowane będą w kasie ZK PGM w następujących dniach i godzinach:
•    w poniedziałek w godzinach od 7:15 do 17:30,
•     od wtorku do środy w godzinach od 7:15 do 14:30,
•    w czwartek od 7:15 do 17:30 
•    w piątek od 7:15 do 12:30
5. Możliwe jest dokonywanie wpłat u upoważnionych pracowników Administracji Domów Mieszkalnych, w siedzibie administracji.  Jednakże informujemy, że dla dokonania wpłaty u  pracownika ADM konieczne będzie okazanie decyzji określającej tytuł wpłaty.  Wpłaty przyjmować będą pracownicy:
•    ADM „Śródmieście”, Chorzów ul. Styczyńskiego 2
•    ADM „Różanka”, Chorzów ul. Szopena 11a
•    ADM „Ruch”, Chorzów ul. Zawiszy Czarnego 3
•    ADM „Hajduki”, Chorzów ul. Jubileuszowa 8
•    ADM „Chorzów Stary”, Chorzów ul. Kasprowicza 11
•    ADM „Chorzów II”, Chorzów ul. 3-go Maja 28
    Wpłaty przyjmowane będą w administracjach, w następujących dniach i  godzinach:
•    w poniedziałek w godzinach od 7:15 do 17:30,
•    od wtorku do środy w godzinach od 7:15 do 14:30,
•    w czwartek od 7:15 do 17:30 
•    w piątek od 7:15 do 12:30
Mając jednak na uwadze kumulację terminów wpłat w I kwartale roku i co za tym idzie,  znaczne obciążenie kas w tym okresie, uprzejmie informujemy, że wpłata dokonywana w tym okresie w kasach Urzędu Miasta, może wiązać się z koniecznością oczekiwania. 

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/dla_mieszkancow/chorzow.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

58 Olimpiada Astronomiczna
Udział w międzynarodowej olimpiadzie w Indonezji - to nagroda, o którą walczyć będą młodzi astronomowie z całego kraju. Od 5 do 8 marca laureaci eliminacji regionalnych wezmą udział w 58. Olimpiadzie Astronomicznej. Zgodnie z tradycją, zawody finałowe odbędą się w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zmierzą się z zadaniami z astronomii, fizyki oraz geografii. Uczestnicy przeprowadzą także samodzielną obserwację astronomiczną, a ich znajomość wyglądu nieba sprawdzona zostanie pod sztucznym niebem planetarium. Województwo Śląskie reprezentować będą: Adam Kucz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku, Tomasz Kurek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku oraz Jakub Morawski z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku - Białej. Uroczyste ogłoszenie laureatów  odbędzie się 8 marca o godz. 12.00 w Sali Planetarium Śląskiego. Podczas gali wykład wygłosi prof. Jerzego M. Kreinera z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

„Niedziela z Chopinem” - koncert w muzeum
Muzeum w Chorzowie, przy ul. Powstańców 25 zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Muzyczne Poranki”. 8 marca o godz. 12.00 odbędzie się koncert „Niedziela z Chopinem”. W programie m.in.: muzyka fortepianowa (mazurki, preludium, walce) oraz pieśni Fryderyka Chopina.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
6.03 godz. 18 Spektakl „Klimakterium 2” – Teatr Capitol z Warszawy
7.03 godz. 18 Szołtyskowe urodziny – benefis działalności artystycznej M.Szołtyska
8.03 godz. Koncert z okazji Dnia Kobiet „Słaba płeć, a jednak najsilniejsza”
9.03 godz. 19 Magic Show – Tomasz Kabis i jego goście
10.03 godz. 19 Koncert Obara International
11.03 godz. 18 Klasyka Amerykańskiego Kina: Al. Pacino
12.03 godz. 17 Spektakl taneczny „Królowa śniegu”

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
6-7-8.03 godz. 18 Babski Comber
10.03 godz. 10 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych PEGAZ
10.03 godz. 18 Bezpłatne porady prawne
11.03 godz. 17 Klub Promocji Poetyckich

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
6.03 godz. 18 Babski Comber – Szalone Disco
7.03 godz. 18 Babski Comber – Szalone Disco
7.03 godz. 15 Klub Czytających Rodzin
8.03 godz. 18 Babski Comber – Szalone Disco

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 2-23 marca na wystawę twórczości Andrzeja Kuczoka – 50-lecie pracy twórczej. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć