Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 9/2015
2015-02-26

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 26.02 – 5.03.2015

3 marca
godz. 14.30 Komisja Rewizyjna

4 marca
godz. 17 Komisja Budżetu i Gospodarki

4 marca
godz. 18 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych

DYŻUR RADNEGO
5.03 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Grzegorz Krzak.

VI Sesja Rady Miasta Chorzów

26 lutego odbyły się obrady VI Sesji Rady Miasta Chorzów. Szczegóły na: http://www.bip.chorzow.eu/index.php?kat=141698535447377478

AKTUALNOŚCI

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie odznaczona przez MON
Decyzją Ministra Obrony Narodowej, Tomasza Siemoniaka w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej złoty medal „Za zasługi dla obronności kraju” nadano dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Chorzowie, lek. med. Urszuli Mendera – Bożek. Odznaczenie zostało wręczone podczas ostatniej sesji Rady Miasta, 26 lutego w Chorzowie.

Znamy laureatów krzyżówki
Najdłuższy dopływ Wołgi, mityczna wyspa Odyseusza, ubogi szlachcic zaściankowy - to tylko część pytań z ostatniej krzyżówki. Spośród wszystkich listów z poprawnymi hasłami, które nadesłano do Urzędu Miasta, komisja konkursowa wylosowała 3 zwycięzców. Nagrody powędrują do: Gizeli Kos, Krystyny Wiatrowicz i Michała Kulika. Gratulujemy! Po odbiór nagród zapraszamy do Urzędu Miasta (pokój nr 220).

Chorzowianie na slalomie gigancie
120 miłośników białego szaleństwa stanęło na starcie 4. Zawodów w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie o Puchar Prezydenta Chorzowa.  21 lutego na stoku Złoty Groń w Istebnej ze slalomem gigantem zmierzyli się zarówno doświadczeni zawodnicy, jak i początkujący. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie 7 lat, najstarszy – 80. - Zawody cieszą się coraz większą popularnością. Zaczynaliśmy od 30 zawodników, teraz jest nas 4 razy więcej, a numery startowe rozchodzą się w błyskawicznym tempie – podkreślił Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. W rywalizacji biorą udział także całe rodziny – w tym roku slalom pokonało aż 17 ekip. Najszybsi narciarze i snowboardziści wrócili do domu z pucharami i cennymi nagrodami.

W poszczególnych kategoriach wiekowych w narciarstwie alpejskim zwyciężyli:
- Tatiana Heller, Filip Szymczak, Jagoda Peczyńska, Bartosz Pikulski, Katarzyna Kępińska, Łukasz Cisło, Sara Stańczyk, Paweł Krzymiński, Irena Wieszczek, Wojciech Ocylok, Katarzyna Hajkowska-Cisło, Sebastian Wrzeszcz, Bogusława Frey, Tomek Ligocki, Genowefa Płachetka, Henryk Hajkowski.

W rywalizacji open mężczyzn:
1 miejsce – Paweł Krzymiński
2 miejsce – Łukasz Cisło
3 miejsce – Wojciech Ocylok

W rywalizacji open kobiet:
1 miejsce – Sara Stańczyk
2 miejsce – Inga Pasich
3 miejsce – Katarzyna Hajkowska-Cisło

W kategoriach snowboard open zwyciężyli:
- Joanna Pięta i Marcin Bąk.

W klasyfikacji rodzinnej:
1 miejsce - Mikołaj, Emil i Michał Woźniczka
2 miejsce – Katarzyna Hajkowska-Cisło, Łukasz Cisło i Michał Hajkowski
3 miejsce – Jacek, Marzanna i  Marta Góreccy

Nagrody dodatkowe:
Nagroda specjalna dla Michała Hajkowskiego
Nagroda dla najmłodszego uczestnika – Natalia Kuźniacka (7 lat)
Nagroda dla najstarszego uczestnika – Henryk Hajkowski (80 lat)

Chorzów miastem przyszłości
Chorzów znalazł się w gronie najlepszych miejsc do inwestycji. W prestiżowym rankingu fDi Magazine i Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych „Polish Cities of the Future 2015/16” miasto doceniono za skomunikowanie i efektywność kosztów. W zwycięskich kategoriach, kapituła konkursowa brała pod uwagę m.in.: procent przedsiębiorstw z dostępem do szerokopasmowego internetu, ilość linii telefonicznych na tysiąc osób, ilość nowych ukończonych budynków na kilometr kwadratowy, koszty szkolnictwa i cenę sprzedaży jednego hektara ziemi. 23 lutego podczas gali wręczenia nagród do Chorzowa powędrowały 3 wyróżnienia:
Top 5 Średnich Miasta – Skomunikowanie (1 miejsce)
Top 10 Miast – Skomunikowanie (2 miejsce)
Top 5 Średnich Miast -  Efektywność kosztów

Klub Malucha w Chorzowskiej Akademii Dzieci od 5 marca
Będzie dużo dobrej zabawy, trochę nauki i ruchu. Ale przede wszystkim szansa na poznanie pierwszych przyjaciół. To wszystko w ramach Klubu Malucha, który rusza 5 marca w ramach Chorzowskiej Akademii Dzieci. Dwa razy w tygodniu, w każdy czwartek i piątek od 9.30 do 13.30 najmłodsi chorzowianie będą mogli aktywnie i twórczo spędzać czas. - Pod opieką koordynatorki chcemy z maluchami ćwiczyć, malować, uczyć się i dobrze bawić - mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. - Uruchamiamy klub także z myślą o rodzicach, którzy często nie mają z kim zostawić swoich pociech, by załatwić sprawy urzędowe, wyjść do lekarza czy na zakupy. Udział w Klubie Malucha będzie bezpłatny. - Poza stałymi spotkaniami w ramach akademii organizować będziemy różne atrakcje dla najmłodszych. Na pewno drugą edycję festiwalu baniek mydlanych czy chorzowskich podchodów - dodaje Sekuła. Klub Malucha funkcjonować będzie w siedzibie Chorzowskiej Strefy Wolontariatu przy ul. Powstańców 70 / 3. - Klub ma być dla dzieciaków miejscem poznania pierwszych przyjaciół, miejscem, gdzie uczą się jak pracować w grupie zanim pójdą do szkoły - mówi Natalia Mieszczanin, która będzie koordynować działania klubu. - To dla dzieciaków będzie też okazja, by rozwijać swoje talenty.
Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 660 430 864 lub na www.strefa.chorzow.eu.

Młodzi przejęli Radę Miasta
Nie mają jeszcze 20 lat, a już zostali radnymi. 16 młodych społeczników rozpoczęło pracę w chorzowskim samorządzie. 19 lutego w Urzędzie Miasta w Chorzowie odbyła się uroczysta inauguracja 3. kadencji Młodzieżowej Rady Miasta.  Nowi radni to zwycięzcy wyborów, które przeprowadzono we wszystkich chorzowskich szkołach ponadgimnazjalnych.  W każdej wyłoniono 2 radnych, mieszkańców Chorzowa. Przewodniczącym nowej rady został Łukasz Szczepański z II Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia. – Od roku aktywnie działam w Chorzowskiej Strefie Wolontariatu: pomagam w organizacji miejskich wydarzeń i koordynuje pracę Dzielnicowej Akademii Seniora w Chorzowie II. Mam nadzieję, że moje doświadczenie pomoże mi w prowadzeniu prac Młodzieżowej Rady Miasta i że wspólnie uda nam się przygotować ciekawy program dla chorzowskiej młodzieży – zapowiedział Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta.

Chorzowski Portal Geodezyjny - formalności bez wychodzenia z domu
Serwis mapowy, WMS  i metadanych - nie dla wszystkich te słowa brzmią obco. Korzystający od dawna z chorzowskiego portalu „Geo-Ośrodek” geodeci znajdują tam, m.in. informacje dotyczące struktur własnościowych, planów zagospodarowania przestrzennego i wartości nieruchomości. Mogą też w łatwy sposób pobrać dane, skorzystać z przydatnych linków czy wypełnić formularz. Od 16 lutego, dzięki rozszerzonej obsłudze zgłoszeń prac geodezyjnych, wszystkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu.  Nowe funkcje portalu,  np. podgląd wystawionych Dokumentów Obliczenia Opłaty, możliwość wykonania płatności internetowych, czy pobranie uzgodnionych materiałów w postaci plików powodują, że wizyta w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej nie jest już konieczna.
Zapraszamy do odwiedzenia portalu pod adresem: http://e-odgik.chorzow.eu

Informacja dot. płatności podatków za 2015 rok
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Podatków i Opłat Lokalnych i Wydział Księgowości, celem usprawnienia i ułatwienia wpłat podatków i opłat lokalnych uprzejmie informuje:
1. Wpłaty gotówkowe na rachunek bankowy nr 36 1050 1214 1000 0023 4669 2524, dokonywane w oddziałach ING Banku Śląskiego na terenie miasta Chorzowa są bezpłatne. Uiszczając podatek za pośrednictwem banku należy pamiętać, aby dokładnie wypełnić przelew, oznaczyć rodzaj wpłaty ( w przypadku podatków lokalnych /od nieruchomości lub od środków transportu/ należy oznaczyć numer ewidencyjny/okres /ratę/, lub numer rejestracyjny pojazdu, na który ma zostać zaksięgowana wpłata)  i starannie opisać dane wnoszącego opłatę. Wolnych od prowizji wpłat dokonać można:
•    w oddziale ING BŚL w Chorzowie przy ulicy Wolności 12
•    w oddziale ING BŚL w Chorzowie przy ulicy Gałeczki 36
•    w oddziale ING BŚL w Chorzowie przy ulicy Stefana Batorego 48

2. Możliwe jest dokonywanie wpłat w kasie Urzędu Miasta, jednakże przypominamy o konieczności zabrania ze sobą decyzji określających podatek, celem okazania w kasie  i zidentyfikowania podatnika /zeskanowania kodu kreskowego/. Kasy Urzędu są czynne w następujących dniach i godzinach:
•    od poniedziałku do środy od godziny 7:30 do 15:00,
•    w czwartek od godziny 7:30 do 17:00
•    w piątek od godziny 7:30 do 13:00

3. Możliwe jest dokonywanie wpłat w kasie Urzędu Stanu Cywilnego w Chorzowie przy ulicy Dąbrowskiego 24,  jednakże przypominamy o konieczności zabrania ze sobą decyzji określających podatek, celem okazania w kasie  i zidentyfikowania podatnika /zeskanowania kodu kreskowego/. Wpłaty przyjmowane będą w kasie USC w następujących dniach i godzinach:
•    od poniedziałku do środy od godziny 7:30 do 15:00,
•    w czwartek od godziny 7:30 do 17:00 
•    w piątek od godziny 7:30 do 13:00

4. Możliwe jest dokonywanie wpłat w kasie Zakładu Komunalnego PGM w Chorzowie przy ulicy Bałtyckiej nr 8,  jednakże przypominamy o konieczności zabrania ze sobą decyzji określających podatek, celem okazania w kasie  i zidentyfikowania podatnika /zeskanowania kodu kreskowego/. Wpłaty podatkowe przyjmowane będą w kasie ZK PGM w następujących dniach i godzinach:
•    w poniedziałek w godzinach od 7:15 do 17:30,
•     od wtorku do środy w godzinach od 7:15 do 14:30,
•    w czwartek od 7:15 do 17:30 
•    w piątek od 7:15 do 12:30


5. Możliwe jest dokonywanie wpłat u upoważnionych pracowników Administracji Domów Mieszkalnych, w siedzibie administracji.  Jednakże informujemy, że dla dokonania wpłaty u  pracownika ADM konieczne będzie okazanie decyzji określającej tytuł wpłaty.  Wpłaty przyjmować będą pracownicy:
•    ADM „Śródmieście”, Chorzów ul. Styczyńskiego 2
•    ADM „Różanka”, Chorzów ul. Szopena 11a
•    ADM „Ruch”, Chorzów ul. Zawiszy Czarnego 3
•    ADM „Hajduki”, Chorzów ul. Jubileuszowa 8
•    ADM „Chorzów Stary”, Chorzów ul. Kasprowicza 11
•    ADM „Chorzów II”, Chorzów ul. 3-go Maja 28
    Wpłaty przyjmowane będą w administracjach, w następujących dniach i  godzinach:
•    w poniedziałek w godzinach od 7:15 do 17:30,
•    od wtorku do środy w godzinach od 7:15 do 14:30,
•    w czwartek od 7:15 do 17:30 
•    w piątek od 7:15 do 12:30

Mając jednak na uwadze kumulację terminów wpłat w I kwartale roku i co za tym idzie,  znaczne obciążenie kas w tym okresie, uprzejmie informujemy, że wpłata dokonywana w tym okresie w kasach Urzędu Miasta, może wiązać się z koniecznością oczekiwania.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/dla_mieszkancow/chorzow.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Silesia Fashion Day
Projektanci, modelki, dziennikarze i blogerzy – znawcy i miłośnicy mody już w ten weekend spotkają się w Chorzowie. 28 lutego miasto po raz pierwszy będzie gospodarzem Silesia Fashion Day. To już 7. edycja imprezy, podczas której odbywają się pokazy światowych marek modowych. Tym razem najnowsze kolekcje zaprezentowane zostaną na deskach Teatru Rozrywki, przy ul. Marii Konopnickiej 1. Wyjątkowe miejsce, wymaga specjalnej oprawy – pokazy przybiorą formę spektaklu teatralnego w reżyserii Macieja Cierzniaka, pod opieką artystyczną dyrektora Teatru Rozrywki Dariusza Miłkowskiego. Podczas gali odbędzie się także finał konkursu „Fashion Point”. Dzień przed imprezą należeć będzie do projektantów, którzy dopiero zaczynają przygodę ze światem mody. 27 lutego zainaugurowany zostanie projekt SFD Młoda Fala, którego celem jest promocja kreatywnych twórców stawiających na rewolucyjne i unikatowe rozwiązania. Więcej informacji na stronie: www.sfday.pl

OdCHAM się i przyłącz się!
Chorzowska Strefa Wolontariatu rozkręca nową akademię. Po naszych drogich seniorach i kochanych dzieciach... przyszedł czas na młodzież! Przyjdź na dzień otwarty Chorzowskiej Akademii Młodzieży i poznaj strefy, w których będziesz mógł rozwijać swoje talenty i pasje, a także sprawdzić się w zupełnie nowych dziedzinach. Czekamy na Ciebie 28.02.2015 r. od 13.00 w pięciu tematycznych strefach. Z nami poznasz tajniki pisania i tworzenia filmów, wyćwiczysz ciało i umysł, dowiesz się, jak łatwo przyrządzić potrawy, którymi zachwycisz swoich gości... A przede wszystkim, będziesz miał okazję dołączyć do zacnego grona wolontariuszy.

SPRINTEM PO OFERCIE, CZYLI …
w czym możesz wziąć udział?
Każdy pierwszy poniedziałek miesiąca
koCHAM gotować
Warsztaty kulinarne - pomysły na … łatwe, pyszne i zdrowe dania
START: godz. 16. 00
Każdy drugi poniedziałek miesiąca
koCHAM taniec
Warsztaty tańca współczesnego
START: godz. 18:00
Każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca
koCHAM kino
Warsztaty teorii i praktyki filmowej
START: godz. 17. 00
Każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca
koCHAM pisać
Warsztaty kreatywnego pisania
START: godz. 17. 00
Każda środa
koCHAM szkołę;)
Korepetycje z języka polskiego i matematyki, przygotowanie do matury
Przedmioty humanistyczne
START: godz. 16. 00
Przedmioty ścisłe
START: godz. 18. 00
Każdy piątek
Bitwy intelektualne
Rozrywkowe popołudnie z grami logicznymi
START: godz. 14. 00
Każdy pierwszy i trzeci piątek miesiąca:
Bitwy taneczne
Rozrywkowe popołudnie z interaktywnymi grami tanecznymi
START: godz. 16. 00
Każdy drugi i czwarty piątek miesiąca:
Bitwy wokalne
Rozrywkowe popołudnie z interaktywnymi grami wokalnymi
START: godz. 16. 00
PRZYŁĄCZ SIĘ DO NAS!
koCHAM pomagać!
Zostań naszym wolontariuszem! Proponujemy premiowaną pracę przy wydarzeniach i imprezach organizowanych przez Chorzowską Strefę Wolontariatu.
koCHAM rozmawiać
Zgłoś się po pomoc w sprawach codziennych. W każdą ostatnią środę miesiąca - spotkania z psychologiem
START: godz. 17. 00 (od 25.03. 2015 r. )
CO? GDZIE? KIEDY?
* Spotykamy się w siedzibie Chorzowskiej Strefy Wolontariatu
ul. Powstańców 70 / 3
  Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny
  Chcesz wiedzieć więcej?
Zadzwoń pod nr tel. 660 430 864
Sprawdź w internecie na www.strefa.chorzow.eu
Napisz na facebook’u Chorzowskiej Strefy Wolontariatu

Rusza budowa Centrum Nauk Stosowanych
2 marca o godz. 10.00 odbędzie się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Nauk Stosowanych, przy ul. 75 Pułku Piechoty 1a. Autorami projektu są architekci poznańskiej pracowni ARPA Jerzego Gurawskiego. Wykonawcą inwestycji jest Mostostal Warszawa SA. Budowa CNS to kolejny etap rozbudowy Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, który stanowi bazę dydaktyczną – badawczą regionu.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
27.02 godz. 17 Z cyklu Przewodnik Opowiada „ Chorzów na szlaku architektury drewnianej woj. śląskiego”
27.02 godz. 19 Spektakl „Scenariusz dla samotnych kobiet”
27.02 godz. 19 Koncert zespołów: Tylko po chodniku, Lorein
1.03 godz. 11 Film animowany
1.03 godz. 18 Czesław Jakubiec Comedy
2.03 godz. 20 Kabaret Skeczów Męczących
3.03 godz. 18 Klasyka Amerykańskiego Kina – Al Pacino
5.03 godz. 19 Spektakl „Szczęście”
5.03 godz. 19 Koncert Oberschlesien

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
27.02 godz. 18 Babski Comber
28.02 godz. 18 Babski Comber
1.03 godz. 18 Babski Comber
3.03 godz. 18 Bezpłatne porady prawne
4.03 godz. 18 Chorzowski Klub Rowerowy

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
27.02 godz. 17 Starochorzowski Klub Podróżnika: Dolina Biebrzy – ostatnie dzikie mokradła Europy
28.02 godz. 10 Rodzinny Poranek Teatralny – O lisku chytrusku
28.02 godz. 11 Rodzinny Poranek Teatralny – warsztaty
28.02 godz. 18 Babski Comber
28.02 godz. 15 Klub Czytających Rodzin

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 2-23 marca na wystawę twórczości Andrzeja Kuczoka – 50-lecie pracy twórczej. Wernisaż 2 marca o godz. 17. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć