Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 8/2015
2015-02-19

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 19.02 – 26.02.2015

24 lutego
godz. 15.30 Komisja Edukacji

24 lutego
godz. 16.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

24 lutego
godz. 16.00 Komisja Zdrowia

25 lutego
godz. 17.15 Komisja Kultury i Sportu

DYŻUR RADNEGO
26.02 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Marek Krupa.

VI Sesja Rady Miasta Chorzów - 26 lutego odbędą się obrady VI Sesji Rady Miasta Chorzów.

AKTUALNOŚCI

Podsumowano Finał WOŚP
W środę 19 lutego pod wieżą szybu Prezydent odbył się briefing podsumowujący 23. Śląski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak przekazał Bartek Alechnowicz ze sztabu WOŚP łącznie w woj. śląskim zebrano 4.976.738,82 zł. Pieniądze zbierało 31 879 osób skupionych w 135 sztabach. Tylko w Chorzowie zebrano 81 215,49 zł. Zastępca prezydenta Jerzy Szafranowicz poinformował, że oba chorzowskie szpitale już złożyły zapotrzebowanie na kolejny sprzęt. Trafi on na oddział geriatryczny Zespołu Szpitali Miejskich oraz do Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii.
Oprócz zbiórki odbywały się liczne licytacje. Poniżej najciekawsze z nich:
Bombka i płyta DVD zespołu Obershesien - 4100,00 zł
Fiat 126p z Fundacji Bliżej Szczęścia - 4051,00 zł
Koszulka Reprezentacji Polski z autografami drużyny narodowej przekazana przez Arka Milika - 2125,00 zł
Telefon Samsung Galaxy Xcover2 wraz ze złotym numerem telefonu sieci Virgin Mobile - 888,00 zł
Ostatnią licytacją jest aukcja wystawiona 18 lutego a jest to „Pakiet SuperVIP” przekazany przez Klub Ruch Chorzów S.A. na który składają się:
•   2 karnety PREMIUM wraz z cateringiem, upoważniające do wejścia na wszystkie mecze Ruchu rozgrywane przy ul. Cichej w Chorzowie, zarówno w rundzie wiosennej, jak i rundzie finałowej; karnet upoważnia również do zniżki na zakupy w oficjalnych punktach sprzedaży Ruchu Chorzów;
•         Koszulka meczowa Ruchu z podpisami piłkarzy
•         Zestaw upominków
•         Spotkanie z ulubionym piłkarzem Ruchu
Cena wywoławcza: 500 zł. Aukcja dostępna jest w serwisie Allegro oraz na stronie www.wosp-slaskie.pl

Chorzowski Portal Geodezyjny - formalności bez wychodzenia z domu
Serwis mapowy, WMS  i metadanych - nie dla wszystkich te słowa brzmią obco. Korzystający od dawna z chorzowskiego portalu „Geo-Ośrodek” geodeci znajdują tam, m.in. informacje dotyczące struktur własnościowych, planów zagospodarowania przestrzennego i wartości nieruchomości. Mogą też w łatwy sposób pobrać dane, skorzystać z przydatnych linków czy wypełnić formularz. Od 16 lutego, dzięki rozszerzonej obsłudze zgłoszeń prac geodezyjnych, wszystkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu.  Nowe funkcje portalu,  np. podgląd wystawionych Dokumentów Obliczenia Opłaty, możliwość wykonania płatności internetowych, czy pobranie uzgodnionych materiałów w postaci plików powodują, że wizyta w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej nie jest już konieczna.
Zapraszamy do odwiedzenia portalu pod adresem: http://e-odgik.chorzow.eu

Lifting na 40. urodziny zegara
 „Lewitująca kostka” ponownie świeci w Chorzowie Batorym. Zakończyła się renowacja zegara stojącego na skrzyżowaniu ulic ks. Józefa Czempiela i Stefana Batorego. Pod okiem miejskiego konserwatora zabytków przywrócono pierwotny kolor rusztowania i usunięto platformy reklamowe. Zainstalowano także nowe oświetlenie, dzięki czemu udało się wrócić do pierwotnej koncepcji: zegarowych tarczy unoszących się w powietrzu. Nie zapomniano również o wnętrzu: wymieniono mechanizm zegarowy wraz ze sterowaniem. Prace zbiegły się z 40 „urodzinami” zegara. W 1974 r. modernistyczną konstrukcje ufundowali chorzowscy rzemieślnicy. Był on wtedy nowoczesnym pomnikiem, witającym wjeżdżających do miasta gości.

Mali pacjenci wzięli udział w turnieju na Xbox-ach
Gra na konsoli jako forma terapii? Małym pacjentom z oddziału onkologicznego w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii w powrocie do zdrowia pomaga sensor Kinect.  Rehabilitacja z Xboxem to pomysł Fundacji Iskierka, która od 9 lat zajmuje się budowaniem systemów wsparcia dla  dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. - Technologia Kinect wymaga od graczy ciągłego ruchu. To idealne rozwiązanie dla naszych podopiecznych, którzy po ciężkiej chorobie niechętnie wracają do aktywności fizycznej - podkreśla Dyrektor Biura Fundacji Iskierka,  Aneta Klimek – Jędryka. Pierwsze konsole trafiły do pacjentów pod koniec 2010 roku. – W czasie okazało się, że gry stały się także narzędziem terapeutycznym – zachęcają do integracji  i pomagają pozbyć się negatywnych emocji – dodaje Aneta Klimek – Jędryka. Jak na konsolach radzą sobie dzieci z chorzowskiego szpitala dziecięcego? Pacjenci błyskawicznie opanowali sprzęt i 12 lutego wzięli udział w Iskierkowym turnieju na Kinect dla Xbox 360. Zabawę zakończyło uroczyste wręczenie nagród najlepszym zawodnikom.

Informacja dot. płatności podatków za 2015 rok
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Podatków i Opłat Lokalnych i Wydział Księgowości, celem usprawnienia i ułatwienia wpłat podatków i opłat lokalnych uprzejmie informuje:

1. Wpłaty gotówkowe na rachunek bankowy nr 36 1050 1214 1000 0023 4669 2524, dokonywane w oddziałach ING Banku Śląskiego na terenie miasta Chorzowa są bezpłatne. Uiszczając podatek za pośrednictwem banku należy pamiętać, aby dokładnie wypełnić przelew, oznaczyć rodzaj wpłaty ( w przypadku podatków lokalnych /od nieruchomości lub od środków transportu/ należy oznaczyć numer ewidencyjny/okres /ratę/, lub numer rejestracyjny pojazdu, na który ma zostać zaksięgowana wpłata)  i starannie opisać dane wnoszącego opłatę. Wolnych od prowizji wpłat dokonać można:
•    w oddziale ING BŚL w Chorzowie przy ulicy Wolności 12
•    w oddziale ING BŚL w Chorzowie przy ulicy Gałeczki 36
•    w oddziale ING BŚL w Chorzowie przy ulicy Stefana Batorego 48

2. Możliwe jest dokonywanie wpłat w kasie Urzędu Miasta, jednakże przypominamy o konieczności zabrania ze sobą decyzji określających podatek, celem okazania w kasie  i zidentyfikowania podatnika /zeskanowania kodu kreskowego/. Kasy Urzędu są czynne w następujących dniach i godzinach:
•    od poniedziałku do środy od godziny 7:30 do 15:00,
•    w czwartek od godziny 7:30 do 17:00
•    w piątek od godziny 7:30 do 13:00

3. Możliwe jest dokonywanie wpłat w kasie Urzędu Stanu Cywilnego w Chorzowie przy ulicy Dąbrowskiego 24,  jednakże przypominamy o konieczności zabrania ze sobą decyzji określających podatek, celem okazania w kasie  i zidentyfikowania podatnika /zeskanowania kodu kreskowego/. Wpłaty przyjmowane będą w kasie USC w następujących dniach i godzinach:
•    od poniedziałku do środy od godziny 7:30 do 15:00,
•    w czwartek od godziny 7:30 do 17:00 
•    w piątek od godziny 7:30 do 13:00

4. Możliwe jest dokonywanie wpłat w kasie Zakładu Komunalnego PGM w Chorzowie przy ulicy Bałtyckiej nr 8,  jednakże przypominamy o konieczności zabrania ze sobą decyzji określających podatek, celem okazania w kasie  i zidentyfikowania podatnika /zeskanowania kodu kreskowego/. Wpłaty podatkowe przyjmowane będą w kasie ZK PGM w następujących dniach i godzinach:
•    w poniedziałek w godzinach od 7:15 do 17:30,
•     od wtorku do środy w godzinach od 7:15 do 14:30,
•    w czwartek od 7:15 do 17:30 
•    w piątek od 7:15 do 12:30

5. Możliwe jest dokonywanie wpłat u upoważnionych pracowników Administracji Domów Mieszkalnych, w siedzibie administracji.  Jednakże informujemy, że dla dokonania wpłaty u  pracownika ADM konieczne będzie okazanie decyzji określającej tytuł wpłaty.  Wpłaty przyjmować będą pracownicy:
•    ADM „Śródmieście”, Chorzów ul. Styczyńskiego 2
•    ADM „Różanka”, Chorzów ul. Szopena 11a
•    ADM „Ruch”, Chorzów ul. Zawiszy Czarnego 3
•    ADM „Hajduki”, Chorzów ul. Jubileuszowa 8
•    ADM „Chorzów Stary”, Chorzów ul. Kasprowicza 11
•    ADM „Chorzów II”, Chorzów ul. 3-go Maja 28
    Wpłaty przyjmowane będą w administracjach, w następujących dniach i  godzinach:
•    w poniedziałek w godzinach od 7:15 do 17:30,
•    od wtorku do środy w godzinach od 7:15 do 14:30,
•    w czwartek od 7:15 do 17:30 
•    w piątek od 7:15 do 12:30

Mając jednak na uwadze kumulację terminów wpłat w I kwartale roku i co za tym idzie,  znaczne obciążenie kas w tym okresie, uprzejmie informujemy, że wpłata dokonywana w tym okresie w kasach Urzędu Miasta, może wiązać się z koniecznością oczekiwania. 

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/dla_mieszkancow/chorzow.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Zawody w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie o Puchar Prezydenta Chorzowa
Amatorzy białego szaleństwa już po raz 4. spotkają się na trasie Zawodów w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie o Puchar Prezydenta Miasta Chorzów. 21 lutego w Istebnej, w Ośrodku Narciarskim „Złoty Groń” zawodnicy rywalizować będą w 20 kategoriach indywidualnych. O nagrody zawalczą powalczą także zespoły rodzinne. Rozpoczęcie zawodów zaplanowano na godzinę 11.00. Biuro zawodów czynne będzie od godziny 9.00. Uczestnicy oprócz udziału w zawodach otrzymają karnet na 2 wjazdy wyciągiem krzesełkowym (kanapa 6-cioosobowa), rabat na karnet narciarski, ciepły posiłek i herbatę. Na zawodników czeka także darmowy transport autokarem w dniu zawodów (ilość miejsc ograniczona). Wpisowe wynosi 40,- zł.  Zapisy rozpoczną się 26 stycznia za pośrednictwem internetowego formularza na stronie www.moris.chorzow.pl. Więcej informacji : narty@moris.chorzow.pl, tel. (32) 2411 111.

Dandys w Warszawie. Polska w twórczości zachodnich muzyków – wykład w muzeum
Czy David Bowie słuchał zespołu Śląsk? Tak i są na to muzyczne dowody! Do wspólnego poszukiwania Polski w twórczości zachodnich muzyków zaprasza dr Jacek Kurek. 25 lutego o godz. 17.30 w Muzeum w Chorzowie przy ul. Powstańców 25 odbędzie się kolejny wykład w ramach cyklu „Granice historii – Historia bez granic”. Wstęp bezpłatny.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
20.02 godz. 18 Spektakl taneczny „Kochaj i tańcz”
21.02 godz. 18 Teatr Reduta Śląska „Rajzentasza…”
22.02 godz. 16 i 17.15 Maluch i Muzyka – zabawy
23.02 godz. 17.30 Koncert sekcji ChCK „Muzyka z gwiazd”
24.02 godz. 19 Inne Granie w ChCK: K-essence, Holly Blue, Bad Light District
24.02 godz. 18.30 “Mitologiczne podróże małe i duże”
25.02 godz. 18 Jubileuszowy Koncert „70-te notowanie Listy Przebojów”
26.02 godz. 18 Spektakl „Good morning, Lemings!”

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
20.02 godz. 19.30 Before Festiwal Źródła Nowych Talentów Jazz & Literatura: Kenneth Dahl Knudsen Group
21.02 godz. 9 Turniej Historycznych Gier Strategicznych „Ogniem i mieczem”
22.02 godz. 12 i 17 Niedziela z czarnym teatrem
23.02 godz. 17 Dzień Babci i Dziadka (SP nr 32)
24.02 godz. 10 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych PEGAZ
25.02 godz. 17 Podsumowanie Konkursu Poetyckiego „Sprostać wierszem”
26.02 godz. 18 Wernisaż wystawy fotografii PTTK o. Chorzów

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
20.02 godz. 11 Mała Akademia Jazzu „Failte Ireland!!Folk”
20.02 godz. 19 „Kino na leżakach” –  czyli mini-noc filmowa
21.02 godz. 10 Poranek filmowy dla dzieci
23.02 godz. 18 Wystawa z cyklu „Młody design”

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 2-23 lutego na wystawę twórczości Zygmunta Lisa. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć